Jump to content



BlueStrike project


AgMa

Recommended Posts

Σχετικά με το υγρό, όταν γράφω "σε βάθος χρόνου" πως αποδίδει, δεν εννοώ ύστερα από ένα έτος (προφανώς) αλλά ύστερα από χρήση για χρόνο t, όπου t= 1,2,3,n, μήνες ή μέρες χρήσης. Το ξέρω ότι αφού δεν το έχεις χρησιμοποιήσει το υγρό δεν μπορείς να εκφράσεις προσωπική άποψη. Αυτό που εννοούσα είναι αν στο πρότεινε ο Κοπρίτης ως "καλό" ή αν έχεις διαβάσει κάποιο review... τι ήταν αυτό που σ' έκανε να το επιλέξεις, τελος πάντων (ελπίζω όχι μόνο η τιμή του);

Αν είναι για τον i7 3770k, αξίζιε και με το παραπάνω η υδρόψυξη :T:

Συμφωνώ για τους μαύρους ανεμιστήρες, απλά αυτοί που έχεις τώρα χαλάνε το σύνολο αισθητικά Απ' όσο έχω καταλάβει σ' ενδιαφέρει και το αισθητικό κομμάτι... και βλέποντας γαλάζια κουρτίνα και χωνί παρασύρθηκα :p

Γιατί δεν τους βάζεις push & pull διάταξη τους ανεμιστήρες (εκτός από το κόστος); Για να έχεις λίγο καλύτερη απόδοση στις χαμηλές στροφές, δεδομένου ότι είναι χοντρό το ψυγείο.

Σχετικά με το ποτενσιομετρο: Είναι πανεύκολο στη χρήση, απλά συνδέεις τα δύο πρώτα ποδαράκια του σε σειρά με την τροφοδοσία των ανεμιστήρων. Μεταβλητή αντίσταση είναι άρα συνδέεται όπως ακριβώς μια αντίσταση. Μη σε μπερδεύει που έχει τρια "ποδαράκια" το αν συνδέσεις πρώτο και τρίτο έχει όλη την αντίσταση που μπορέι να σου δώσει, άρα άδικα χρησιμοποιείς το ποτενσιομετρο. Αντιθέτως, αν χρησιμοποιήσεις 1 και 2 "ποδαράκι" όταν στρίβεις τον "διακόπτη" αυξομειώνεται η αντίσταση. Το πρόβλημα είναι ότι θερμαίνονται αρκετά αυτά τα ποτενσιόμετρα της κακιάς ώρας.

Ποιά είναι η διάταξη του κυκλώματος: Reservoir->Αντλία->Ψυγείο->CPU-waterblock->Reservoir;

Η πρόταση μου είναι διακόπτης τριών θέσεων (αντι για ποτενσιόμετρο):

1) off

2) low noise (με μία αντίσταση συνδεδεμένη σε σειρά με το π.χ. δεύτερο ποδαράκι του διακόπτη)

3) max volts (εδώ χρησιμοποιείς το τρίτο ποδαράκι του διακόπτη χωρίς να χρησιμοποιήσεις καμία αντίσταση).

Έτσι κι αλλιώς και με το ποτενσιόμετρο δύο θέσεις σ' ενδιαφέρουν κι όχι όλο το φάσμα (μια για ησυχία και μια για μεγιστη τάση /απόδοση).

ΥΓ. Προσπαθώ να θυμηθώ πως λέγονται αυτοί οι διακόπτες κι απλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καταρχήν να πω ότι δεν είχα ιδέα από υδρόψυξη, όλα ο Γιώργος μου τα είπε.Όπως και το υγρό μου το πρότεινε επειδή το έχει δουλέψει πολλές φορές και στα συν του η τιμή εννοείται!

Όσο για το αν αξίζει στον 3770k η υδρόψυξη, θα επιμείνω στο όχι!Τα αποτελέσματα θα τα δείξω στη συνέχεια με μετρήσεις με Intel burn test.

Η σειρά είναι: tank με την αντλία μαζί (όπως ανέφερα και στην αρχή είναι τύπου DDC και είναι στην πίσω μεριά του tank)-ψυγείο-cpu block-tank.

Επίσης οι ανεμιστήρες είναι αρκετοί οι 2 στις 1850 στροφές σε push.Αν ήθελα Push-pull θα πήγαινα σε 1450 στροφές αλλά είναι και το οικονομικό στη μέση, ~30 ευρώ παραπάνω και δεν αξίζει.Όχι πως δεν μου πέρασε απ' το μυαλό όταν το έστηνα :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Πολύ καλή δουλειά βλέπω και ακόμα καλύτερες επιδιώξεις!:clap:

Για το θέμα της ρύθμισης της τάσης, η αλήθεια είναι ότι έχει κάποιο μπέρδεμα.

Αν επιλέξεις την λύση των αντιστάσεων, θα είσαι εξαρτημένος από το φορτίο, αν επιλέξεις όμως την λύση των διόδων θα είσαι σχετικά ανεξάρτητος από το φορτίο (η τάση θα παραμένει περίπου σταθερή, "ανεξάρτητα" από το πλήθος των ανεμιστήρων που θα συνδέσεις!)

Πάντα βέβαια μέσα σε κάποια πλαίσια!

Μια καλή ιδέα είναι αυτή που σου σχεδίασα πιο κάτω:

Peristrofikos_Bimatikos_Rithmistis_Tasis_01_DSCN6499.jpg?m=1363598999

Όπως βλέπεις μπορείς να έχεις πολλά επίπεδα τάσης , μέχρι και να μην έχεις καθόλου!

Αν μιλάμε για μικρούς ανεμιστήρες μπορείς να χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο:

Ashampoo_Snap_2013.03.18_10h38m14s_001_.png?m=1363599579

το κόστος του είναι 2 έως 3 Ε.

Αν όμως θέλεις παραπάνω ρεύμα, τότε η θα βρεις κάποιον μεταγωγικό διακόπτη με ισχυρότερες επαφές , η θα οδηγήσεις με τον διακόπτη μια σειρά ρελεδάκια.

Τα διόδια για λόγους ασφαλείας πάρε τα να αντέχουν ρεύμα 3 Α.

Έτσι όπως στο έχω σχεδιάσει, βλέποντας τον διακόπτη από την πρόσοψη του κουτιού, τέρμα αριστερά οι ανεμιστήρες σβήνουν, στρέφοντας προς τα δεξιά , η τάση τους αυξάνει σε βήματα του 0,5 - 0,6 VDC και τέρμα δεξιά τροφοδοτούνται με την μέγιστη τάση (12 VDC).

Για καλύτερη αντοχή του διακόπτη ζήτα κάποιον που να είναι "make before brake", αλλά και από τους πιο συνηθισμένους να βρεις (brake before make ) μια χαρά θα είναι.

Συνολικό κόστος κατασκευής περίπου 5 Ε, συν όσα κάνει ένα ωραίο κουμπί για τον διακόπτη (ας πούμε 1 Ε).

Φυσικά αν δεν θέλεις τόσο πολλά στάδια ρύθμισης, μπορείς να πάρεις μεταγωγικό με λιγότερες θέσεις και να τις παραλληλίσεις (π.χ. αντί αυτόν τον 1χ12 που σου έχω εδώ, μπορείς να πάρεις έναν 2χ6).

Καλή συνέχεια!!!!

:D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ Seafalco :T:

ΥΓ. Προσπαθώ να θυμηθώ πως λέγονται αυτοί οι διακόπτες κι απλά δεν...

Α μπράβο, "μεταγωγικός" λέγεται ο διακόπτης :D

Έγινε επεξεργασία από nameless_U$er!
typo
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις τα fans απο την μεσα μερια μηπως σου δωσει την αποσταση που θελεις για να βαλεις ενα fan controler?

Αν και δεν κατάλαβα τι θες να πεις, το κουτί μου έχει 3 θέσεις για dvd!Την μία την έχασα με το κόψιμο του πάτου που έκανα για να "περάσει" το ψυγείο, στην 2η έχω dvd και στην 3η το tank.

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] πραγματικά πολύ καλή δουλειά με τον ρυθμιστή, σε ευχαριστώ :clap:!Πάντως δεν τον θέλω για τους ανεμιστήρες, αυτούς τους έχω σε ένα μικρό fan controller που έχει το κουτί.Για την αντλία έλεγα ότι έχω βάλει διόδους για να της ρίξω τις στροφές και για αυτήν λέγαμε να βάλω ρυθμιστή τάσης.Sorry αν κατάλαβα λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Για την αντλία έλεγα ότι έχω βάλει διόδους για να της ρίξω τις στροφές και για αυτήν λέγαμε να βάλω ρυθμιστή τάσης.Sorry αν κατάλαβα λάθος...

Η μέθοδος που περιγράφει ο Seafalco, δουλεύει και για την αντλία, ακριβώς όπως με έναν ή περισσότερους ανεμιστήρα/ες ;) Ρυθμίζει την τάση, ανεξαρτήτου της τροφοδοτούμενης "συσκευής".

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν με ενοχλούν οι ανεμιστήρες, το ψυγείο περισσεύει προς τα πάνω και χάνω την μια θέση:

dsc00050lj.jpg

Αυτο λεμε οτι αν μπουνε απο μεσα θα εχεις χωρο να βαλεις controller σαν αυτο που σου εδειξα πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα!

Ο ρυθμιστής δεν "ενδιαφέρεται" για το τι θα τροφοδοτήσεις :)

Μπορείς να κάνεις με αυτή τη λογική ότι θέλεις αλλάζοντας διακόπτη , διόδια κλπ.

Αλλά η δουλειά αν δεν χρειαζόμαστε πολλές στάθμες μπορεί να γίνει απλούστερα και μάλιστα να έχει και μεγαλύτερη ισχύ!

Στο κύκλωμα που σου σχεδίασα χρησιμοποιείται ένας κοινός διακόπτης τριών θέσεων.

Trivathmios_Rithmistis_Tasis_DSCN6502.JPG?m=1363607898

Όπως βλέπεις εδώ ο διακόπτης δεν έχει καθαρά επιλογική χρήση περισσότερο σαν βραχυκυκλωτήρας δουλεύει (βραχυκυκλώνει περισσότερες η λιγότερες διόδους).

Μπορεί να έχει πολλές μορφές , πιο κάτω σου βάζω δυο από αυτές:

http://www.offroadcontrols.com/images/components/C205.JPG

http://image.made-in-china.com/2f0j00wMDTGbncbCpt/Round-on-off-on-Rocker-Switch-Electrical-Switch-RC3-.jpg

Άντε

καλή συνέχεια και καλή σαρακοστή!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν ακριβώς τον τρόπο εννούσα κι εγώ αλλά με αντιστάσεις αντί για διόδους. Προφανώς αφού όπως λες Seafalco, με διόδους θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα, that's the way to go :T:

Κι απλά είτε κρύβεις τον διακόπτη στο κάτω μέρος /πάτωμα του κουτιού (αν έχεις τον απαιτούμενο χώρο), ώστε να μην φαίνεται -ενώ θα παραμένει προσβάσιμος-, είτε στο ταβάνι του κουτίου είτε ακόμα και στη πρόσοψη του.

Εγώ θα προτιμούσα αυτόν που δεν θα εξέχει και πολύ:

http://image.made-in-china.com/2f0j00wMDTGbncbCpt/Round-on-off-on-Rocker-Switch-Electrical-Switch-RC3-.jpg

Καλή σαρακοστή :)

ΥΓ. Αναμένουμε περισσότερες φωτογραφίες αν έχεις ήδη προχωρήσει το project...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλος και με το leak test...

dsc00226b.jpg

dsc00227ea.jpg

Και το κουτάκι απ' έξω:

dsc00231ak.jpg

dsc00232iz.jpg

Σας χρωστάω και καμιά-δυο ουάου στυλ :haha: με τις cathode στο σκοτάδι.

Από θερμοκρασίες τώρα.Εδώ είναι η Η100 στο full της (2600 στροφές) σε Intel burn test @4.4ghz @1.21v στο bios me LLC turbo και 2gb ram:

intelburntest44ghz121vs.jpg

Και εδώ η custom υδρόψυξη με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις και οι ανεμιστήρες επίσης στο τέρμα (1850 σε σχέση με τις 2600 της Η100):

intelburntest44ghz121vs.jpg

Μόλις παρατήρησα ότι λείπει το σκρινάκι με ανοιχτό το intel burn test αλλά θα το ξανατρέξω να έχετε πιο πλήρη εικόνα.Οι διαφορές είναι από 2-5 βαθμούς ανάλογα τον πυρήνα.

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο αποτέλεσμα αλλα έχω μια απορία.

Που ειναι οι δίσκοι σου; Πάνω κάτω σε διαστάσεις πρέπει να έχουμε τις ίδιες αλλα το HDD bay μου είναι γεμάτο και άμα το καταργήσω δεν ξέρω που θα βάλω 4 HDD και τον 1 SSD μου. :...:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το τελικό αποτέλεσμα (εσωτερικά κι εξωτερικά)! Πολύ συμμαζεμένο :T:

:offtopic2:

Τέλος, και το desktop σου μ' αρέσει πολύ, ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες (Rainmeter; ); Icon set, ρυθμίσεις;

Ναι το Rainmeter είναι.Τώρα από ρυθμίσεις τι ακριβώς θες να μάθεις;Δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιό του και επιλέγεις μέσα απ' τα ατέλειωτα εικονίδια που έχει (προσωπικά μου πήρε πολλές ώρες να το προσαρμόσω).

Όμορφο αποτέλεσμα αλλα έχω μια απορία.

Που ειναι οι δίσκοι σου; Πάνω κάτω σε διαστάσεις πρέπει να έχουμε τις ίδιες αλλα το HDD bay μου είναι γεμάτο και άμα το καταργήσω δεν ξέρω που θα βάλω 4 HDD και τον 1 SSD μου. :...:

Ντεν έχω ντίσκους καρντιά μου :hehe:.Έναν εξωτερικό 500άρι αποθήκη έχω σε usb3 και τον ssd κολλημένο στην πίσω μεριά με ταινία διπλής όψεως (εκεί που είναι η αστακομακαρονάδα με καλώδια).

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα αν τα fans μου ήταν χαμηλόστροφα. Στις 1850 είναι περιττό...
απλα ειχα αυτην την απορια επειδη ειδα οτι υπαρχει χωρος για αλλους 2 . δηλαδη αν εμπαιναν αλλοι 2 ιδιοι δεν θα απεδιδε καλυτερα ?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.