Jump to content



BlueStrike project


AgMa

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να πέσω κανένα βαθμό;Οκ ας πούμε ότι πέφτω 1.Για 30 ευρώ που έχουν τα 2 fans αξίζει;
δεν εχεις και αδικο , μια απορια αν εβαζες ας πουμε 4 απλους οπως αυτους τους λευκους που εχεις πισω τι διαφορα θα υπηρχε ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μιας και το dvd bay tank μας άφησε καιρούς, (πιτσίκαρε και έχανε, ίσως απ' τη μετακόμιση) ήρθε η ώρα για update.

Βέβαια ήταν και η ώρα του για αλλαγή υγρού και γενικό καθάρισμα στα parts μετά από 13 μήνες χρήσης, για να δούμε και σε τι κατάσταση βρισκόμαστε.

Αρχίζουμε με αλλαγή του τανκ βεβαίως βεβαίως και επί της ευκαιρίας αλλαγή της αντλίας σε D5. Ο λόγος που άλλαξα και αντλία ήταν ότι δεν έβρισκα τανκ που να μπαίνει σε dvd bay κάτω από 100 ευρώ και να μην ήταν plexiglass.

Εδώ η πραμάτια:

DSC00574.jpg

DSC00576.jpg

Το δαχτυλίδι της αντλίας στο σακουλάκι με έξτρα χρέωση μιας και η αντλία που πήρα ήταν η solo version.

To led που είχε μέσα το τανκ, συνδέεται με molex 7v.Μαύρο και κόκκινο καλώδιο.

Η αντλία με 12v, μαύρο και κίτρινο!Το molex κανονικά (ξεκινώντας απ' το Νο1 όπως γράφει πάνω) έχει:

No1:Κίτρινο 12v

No2:Μαύρο γείωση

No3:Μαύρο γείωση

No4:Κόκκινο 7v

Άρα με ένα molex τροφοδοτούνται και led και αντλία:

DSC00578.jpg

Ωπ!Κάτι μας λείπει...

largethumbimage1.jpg

Που είναι το o-ring οεο;

Αλλιώς μπορείτε να το λέτε: "Και απ' τη μύγα ξύγκι" :hehe:. +2€ ακόμη για αυτό.

Βρέθηκε σε μαγαζί με ψυκτικά είδη.Διαστάσεις 57x3.5mm

Και εδώ η αντλία (επιτέλους) τοποθετημένη:

DSC00579.jpg

Τα έχω κάνει λίγο χάλια ε;

DSC00580.jpg

Κόστος αυτών:

Tank: XSPC D5 Dual Bay Reservoir 5.25” for Laing D5 Black Ver.2 60€

Αντλία: EKWB EK-D5 Vario Motor 66€

Δαχτυλίδι (σφιγκτήρας) αντλίας: Laing Threaded Rim for D5 - VPP655 2€

Υγρό: Aqua Computer Double Protect Ultra Blue 1LT 8.50€

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζουμε...

Δεν θέλω σχόλια για το μπλε χωνί, τυχαίο ήταν :hehe::

IMG_20140430_112018.jpg

Δυστυχώς όμως η σωλήνα που πάει απ' το tank στο ψυγείο, κάνει τσάκιση.

Εντελώς τυχαία όμως :sarcastic:, βρέθηκε ο καλός σαμαρείτης [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] (με την βοήθεια και του Κώστα [MENTION=24247]venex58[/MENTION]) και με έφτιαξαν.Thanks παιδιά...

DSC00614.jpg

DSC00615.jpg

DSC00616.jpg

Το πρώτο boot όμως δεν με άφησε και τόσο ευχαριστημένο (τελικά έχω ευαίσθητα αυτιά).Η αντλία χαμηλά τρέμει και συντονίζει με το κουτί και ψηλά που δεν τρέμει ακούγεται που δουλεύει (το φυσιολογικό της, αλλά όχι για 'μένα).

Ξανά λύσιμο και πρέπει τώρα να κάνω κάτι για να το κάνω συνολικά πιο αθόρυβο σαν σύνολο.

Αλήθεια, κάνει και σε άλλους αυτό το τρέμουλο η αντλία απ' την 1η έως την 2η σκάλα;Γιατί με μια αναζήτηση google και youtube, βρήκα πολλά παρόμοια :hmm:

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γνωστό θέμα αυτό με τις D5 που έχεις. Σε μερικές ρυθμίσεις ταχύτητας, ξεχωριστές σε κάθε αντλία συντονίζουν και κάνουν θόρυβο. Έχει να κάνει με το ζύγισμα του impeller. H δικιά μου πχ κάνει περισσότερο θόρυβο στο 3 παρά στο 4.

Link to comment
Share on other sites

Ναι d5 είναι και εξαέρωση γενικά μου φαίνεται ότι κάνει πιο εύκολα απ' την ddc που είχα.Λίγο να την βάλω στην 5η σκάλα και βλέπω τις φυσαλίδες να περνάνε απ' τους σωλήνες.

Ίσως βέβαια να φταίει και το ότι έχω το pc δίπλα μου ακριβώς και να μου φαίνεται ότι ακούγεται...

1η προσπάθεια...

Κόπηκε και τοποθετήθηκε μοκέτα μαύρη στα πλαϊνά του τανκ που έρχεται σε επαφή με το κουτί:

DSC00618.jpg

DSC00621.jpg

Κολλήθηκε με ταινία διπλής όψεως:

DSC00623.jpg

DSC00624.jpg

Και πίσω στη θέση του:

DSC00628.jpg

Συνέχεια έχει το κουτί που πατάει πάνω σε ξύλο...

Τα ποδαράκια του είναι κάπως σκληρά, δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι υλικό είναι:

DSC00633.jpg

Για να δούμε αν βοηθήσει λίγο armaflex:

DSC00635.jpg

DSC00636.jpg

Το αποτέλεσμα δεν είναι και αυτό που περίμενα.Βελτιώθηκε βέβαια αλλά όχι όσο θέλω.

Επόμενο βήμα:ηχομονωτικό υλικό.

Εδώ θα χρειαστώ βοήθεια.Να πάρω απ' τα έτοιμα που πουλάνε (be Quiet, Fractal design κτλ.) ή να ψάξω για ρικοφόν καλύτερα;Για το δεύτερο διάβασα ότι ίσως ανεβάσει λίγο την συνολική θερμοκρασία του κουτιού (είμαι με 2x120mm fans εισαγωγή μπροστά και 2x120mm fans + 1x140mm fan πάνω και πίσω για εξαγωγή).

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Mου αρέσει που όταν έλεγα οτι τα bayres έχουν το πρόβλημα ότι δεν μπορούν να απομονωθούν σωστά από το κουτί κάποιοι με έλεγαν γραφικό (που είμαι δηλαδή αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία:happy2:).

Λοιπόν τώρα στο πρόβλημα..μπορείς να δοκιμάσεις με άλλα υλικά αλλά η εκτίμηση μου είναι οτι δεν θα λύσεις το πρόβλημα σου. Η λύση είναι να δώσεις το bayres και να βάλεις κάπου την αντλία σωστά απομονωμένη. Αν θέλεις οπωσδήποτε bayres το νέο της EK έχει κάποιο decoupling αλλά δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργεί. Δεν θα εκπλαγώ πάντως αν δεν δουλεύει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Mου αρέσει που όταν έλεγα οτι τα bayres έχουν το πρόβλημα ότι δεν μπορούν να απομονωθούν σωστά από το κουτί κάποιοι με έλεγαν γραφικό (που είμαι δηλαδή αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία:happy2:).

Λοιπόν τώρα στο πρόβλημα..μπορείς να δοκιμάσεις με άλλα υλικά αλλά η εκτίμηση μου είναι οτι δεν θα λύσεις το πρόβλημα σου. Η λύση είναι να δώσεις το bayres και να βάλεις κάπου την αντλία σωστά απομονωμένη. Αν θέλεις οπωσδήποτε bayres το νέο της EK έχει κάποιο decoupling αλλά δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργεί. Δεν θα εκπλαγώ πάντως αν δεν δουλεύει πολύ καλά.

Δεν ισχύει για όλα τα bayres αυτό. Αν δεις πχ. της danger den το monsoon premium θα καταλάβεις, αλλά κάνει και 100 ευρώ.Την αντλία δεν την θέλω ξεχωριστά, δεν μου αρέσουν οι πολλοί σωλήνες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα κάνει λιγότερο θόρυβο από το δικό σου αλλά το έχεις ακούσει? Το δικό σου το έχω ακούσει γιατί το είχα (και το έστειλα).

Οκ, οπότε την ξέρεις την λύση. Η ζεις με αυτό ή καλύτερο bayres. Απλά αν ακολουθήσεις το δεύτερο πρόσεχε μήπως απογοητευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο bayres που είχα της alphacool για ddc αντλία, δεν είχα κανένα θέμα συντονισμού.Γι' αυτό και συνέχισα σε bayres.

Προς το παρόν τουλάχιστον θα ζήσω με αυτό, το κουτί μου δεν είναι και τόσο άνετο για άλλο tank...

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ήρθαν και τα φουρφούρια (να φύγουν επιτέλους αυτοί οι άσπροι άκυροι που είχα):

DSC00658.jpg

Φορεμένοι:

DSC00666.jpg

Με χαλάει και η κάρτα τώρα.Μάλλον θα παίξει και κανένα μπλοκάκι (μαζί με μπλοκ για vrm και μνήμες που μου έχουν μπει στο μυαλό):

Το μπλοκάκι που χαλβαδιάζω:

PER.811822.jpg

Τα μπλοκ για τα vrm+chipset:

ASUS_P8Z77_V_MB_Set_black.jpg

Και το μπλοκ για τις μνήμες μαζί με τα καλύμματά τους:

images?q=tbn:ANd9GcRozQjRQp_xH_tw68GjxHeJ8Ja7gK7BoDHZhID8T-h4HIzCbWAv

PER.811045.jpg

Ξέρω ξέρω, είναι too much (ειδικά οι μνήμες) αλλά αν βάλεις μπροστά με τις custom w/c δεν σταματάς :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ένα μικρό update με gpu waterblock και backplate της ΕΚ:

DSC00703.jpg

Η συσκευασία του backplate είναι λίγο κάπως.Αφού δεν το τύλιξαν με εφημερίδα πάλι καλά :hehe:

Και το unboxing:

DSC00705.jpg

DSC00706.jpg

DSC00707.jpg

DSC00712.jpg

DSC00714.jpg

DSC00716.jpg

DSC00717.jpg

Ελπίζω να με αφήσει ικανοποιημένο το αποτέλεσμα, γιατί με τους 44-46 βαθμούς που βλέπω σε idle απελπίζομαι...

Ένα furmark πιστεύω το χρειάζεται πριν αποχαιρετήσω την αερόψυκτρα (για να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης).

Περιμένω ακόμη το μονό ψυγείο, ρακόρ και σωλήνες για να βάλω μπροστά.

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Update:

Ξεκινάμε με την πραμάτια. 1x120mm 45άρι ψυγείο Alphacool NexXxos XT45 μαζί με ρακόρ:

2x90 μοιρών

2x45 μοιρών περιστρεφόμενα

2xcompresssion fittings 13/10mm

1x45 Μοιρών διπλής γωνίας

DSC00732.jpg

Και με το ψυγείο ανοιχτό:

DSC00734.jpg

Πυκνά fins;Μπα....

DSC00736.jpg

Τα haribo για όσους κατάλαβαν :hehe:

Τελικά είναι όντως πολύ βρώμικα τα ψυγεία.Και δεν είναι μόνο αυτά, μετά την φώτο συνέχισε να βγάζει :o :

DSC00740.jpg

Η κάρτα έτοιμη για το μπλοκάκι, με τα thermal pads της τοποθετημένα:

DSC00741.jpg

DSC00750.jpg

DSC00751.jpg

Προσοχή σε όποιον επιχειρήσει να βάλει μπλοκ σε αυτή την υλοποίηση!Μια απ' τις βίδες του μπλοκ, είναι περικυκλωμένη από πυκνωτάκια και πρέπει να κοπεί το pvc washer που έχουν οι βίδες για να μπει.Διαφορετικά θα ξεκολλήσει ένα απ' τα πυκνωτάκια σίγουρα.

Μπήκε και το backplate για να έχουμε και "some passive cooling" όπως αναφέρει και η ΕΚ :p

DSC00755.jpg

Και τώρα τα δύσκολα.Πρώτη (αποτυχημένη) προσπάθεια να μπει το ψυγείο πίσω.

Από μόνο του έμπαινε ναι μεν, αλλά καθότι ήταν μεγαλύτερο απ' το κενό που έχει το κουτί μου λόγω του έξτρα χώρου που καταλαμβάνει για τα ρακόρ του, οι τρύπες για τις βίδες κοιτούσανε στον γάμο του καραγκιόζη.

Στην αρχή έβαλα το fan από πίσω σε push και έτσι το ψυγείο βγήκε πιο έξω, ξεφεύγοντας στην ουσία απ' τις λαμαρίνες του κουτιού και κατάφερε να μπει.Αλλά περίσσευε πολύ, 25mm το fan + 45mm το ψυγείο = 70mm αηδίας :TD:

DSC00761.jpg

Λύση No 2:

Αναγκαστικά λοιπόν έπρεπε να μπει το fan έξω απ' το κουτί πάλι σε push διάταξη και πλέον έπρεπε το ψυγείο να μπει μέσα.

Σημάδεψα, άνοιξα τις τρύπες με 5άρα λάμα και πλέον βιδώθηκε όπως πρέπει.

Και το τελικό αποτέλεσμα:

DSC00765.jpg

DSC00770.jpg

Και σιγά μην τέλειωνα εδώ... Μένουν ακόμη οι μνήμες στο νερό και να κάνω κάτι με τη σωλήνα που πάει απ' το ψυγείο στην gpu γιατί δεν μου αρέσει.

Παρατηρήσεις-σχόλια ευπρόσδεκτα εννοείται :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάει και το bayres, πολύ το άντεξα :hehe:.

Έρχεται x-res 140 με βάση για να στηριχθεί στο μπροστινό ψυγείο, ένα ST30 διπλό για πάνω και μάλλον θα αλλάξω υγρό σε Mayhems pastel blue berry.

Ελπίζω να μην αρχίσουν πάλι οι συντονισμοί γιατί θα τα πετάξω απ' το μπαλκόνι :...:

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο βήμα θα είναι να φτιάξω ένα psu cover από plexi γιατί κάτω είναι χάλι μαύρο με τα καλώδια.

Όσο για την αντλία συμφωνώ για το κρέμασμα, διαφωνώ για τα πολλά αφρολέξ.

Άκουσα την λούπα του [MENTION=21050]ppkstat[/MENTION] και πραγματικά νόμιζα ότι δεν δούλευε.

Και με ένα απλό uni holder όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.