Jump to content



BlueStrike project


AgMa

Recommended Posts

New toys for boys :dance3:

Πάνω που άρχισα να βαριέμαι, ήρθε στο σπίτι μου ένα δεματάκι με τα παρακάτω:

dsc00017cx.jpg

Και όπως καταλαβαίνετε πήρε φωτιά το τρυπάνι. Έπειται συνέχεια με μόντα, μιας και το mid μεγέθους μου NZXT Phantom 410 δεν έχει σχεδιαστεί για διπλό ψυγείο πάχους 60mm.

Το unboxing:

dsc00022dg.jpg

Και διάφορες απ' τα parts:

dsc00028sp.jpg

dsc00025cr.jpg

dsc00020uh.jpg

Να ευχαριστήσω ΚΑΙ ΕΓΩ τον φίλο Κοπρίτη για τη βοήθεια και τις συμβουλές του μέχρι τώρα στο όλο project :worship:

Θα μπουν και άλλες φώτο καθ' όλη τη διάρκεια του στησίματος...

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και αρχίζει το ματς...

Αρχικά αφαιρέθηκαν τα hdd bay (τα οποία ξέχασα να βγάλω φώτο πριν τα βγάλω και την έβγαλα μετά, γι' αυτό εξάλλου λείπουν και τα πριτσίνια):

sam0039u.jpg

sam0041z.jpg

Επίσης αφαιρέθηκε ο πάτος των dvd, μιας και το ψυγείο που θα τοποθετηθεί εκεί μπροστά ήθελε ακόμη ~15mm χώρο:

sam0044lg.jpg

Δυστυχώς δεν έχω dremel και έτσι η συγκεκριμένη διαδικασία με ταλαιπώρησε αρκετά με το σεγάκι, μιας και δεν κόπηκε ίσια όπως θα δείτε παρακάτω.

Και εδώ το κομμάτι που αφαιρέθηκε:

sam0019e.jpg

Αφού αφαιρέθηκε, βόλευε καλύτερα να το κόψω πιο ευθεία.Το λίμαρα και το πέρασα με μαύρο μίνιο που υπήρχε κάπου πεταμένο στην αποθήκη και κατά σύμπτωση το χρώμα του ταίριαζε αρκετά με αυτό το περίεργο ματ-γυαλιστερό που έχει το κουτί :happy2:.

Έφτασε και η στιγμή του ξεπλύματος...

dsc00032qk.jpg

Χρειάστηκε να το ξεπλύνω 3-4 φορές μέχρι να σταματήσουν να βγαίνουν αυτά τα μαύρα κομματάκια από μέσα του.

Ααα και εδώ είναι η αντλία που χρησιμοποίησα (την οποία ξέχασα να βάλω στην φώτο με τα υπόλοιπα πράγματα :p).

dsc00034qf.jpg

dsc00036zig.jpg

Είναι τύπου DDC, στα 10watt αρκετή για να σηκώσει μελλοντικές μου ορέξεις :p.

Θενκς φορ γουότσινκ προς το παρόν.Η συνέχεια αύριο :)

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή αγορίνα αν και θα διαφωνήσω με την αρχή New toys for boys :p

Θα σου έλεγα να αφήσεις το απιονισμένο και να πάρεις απεσταγμένο.

WFI στα φαρμακεία κάνει ένα ευρώ το λίτρο περίπου.

Λυπήσου μας βέβαια και κάνε ένα resize τις φωτογραφίες :)

Link to comment
Share on other sites

Λυπήσου μας βέβαια και κάνε ένα resize τις φωτογραφίες :)

Κατά προτίμηση, ανέβασε τες και εδώ στο thelab. Αφού έχουμε δικό μας σύστημα για upload (που μάλιστα κάνει και αυτόματο resize) γιατί δεν το χρησιμοποιείτε?

(θα διαγράψω το μήνυμα αργότερα :))

Link to comment
Share on other sites

Τις είχα ήδη στο imageshack και απλά αντέγραψα το Link.Οκ κάτι θα κάνω με τις φώτο ;)

Όσο για το απιονισμένο, χρησιμοποιήθηκε μόνο για το ξέπλυμα.Στο κύκλωμα θα μπει το μπλε DP Ultra, όπως φαίνεται και στις 2 πρώτες φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και το ψυγείο με 2 απ' τους καλύτερους ανεμιστήρες της αγοράς... Scythe GT 1850rpm:

dsc00039ycm.jpg

dsc00041do.jpg

Και εδώ φαίνεται καλύτερα o χώρος που εκμεταλλεύτηκα αφαιρώντας τον πάτο των dvd:

dsc00042tk.jpg

Ας δείξουμε λίγο και το cpu block:

dsc00045ls.jpg

dsc00046qqr.jpg

Στην αρχή χρησιμοποίησα την πάστα που είχε μέσα (Phobya HeGrease Extreme) αλλά μετά από 1-2 μέρες χρήση, μου φάνηκε λίγο σε χάλια κατάσταση cpu και block.Σαν να ήταν καιρό και είχε αρχίσει να ξεραίνεται :hmm:.

Την άλλαξα με μια MX-2 που είχα αλλά μη φανταστείτε και καμία ιδιαίτερη διαφορά...

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν βλέπω κίνηση, τι έγινε μόνο με άζωτα ασχολείστε; :hehe:

Άϊντε να προχωράμε...

Ήρθε η ώρα των σωληνώσεων:

dsc00047xq.jpg

dsc00049ks.jpg

Αφού μετρήθηκαν και κόπηκαν, πάμε για την προετοιμασία για το γέμισμα και το leak test:

dsc00050lj.jpg

dsc00051qu.jpg

Και το γνωστό βραχυκύκλωμα του 24πινου:

dsc00052pw.jpg

Το χρώμα να πω την αλήθεια φοβόμουν ότι θα "γαλαζίζει" αλλά τελικά ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα :victory::

dsc00054vg.jpg

dsc00055hi.jpg

dsc00056oj.jpg

Ταίριαξε και ωραία με τις ψύκτρες της μητρικής και τις μνήμες.Με ταλαιπώρησε λίγο μέχρι να αρχίσει η ροή στο κύκλωμα, γιατί περίμενα ότι μόλις τον άνοιγα θα άρχιζε να κυκλοφορεί το υγρό χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο (εκτός την εξαέρωση).

Την λύση έδωσε και αυτή τη φορά ο Κοπρίτης!Μόλις κούνησα το κουτί αριστερά-δεξιά, το υγρό άρχισε να φτάνει στην αντλία, που εκεί ήταν και ο στόχος.Τα υπόλοιπα μετά ήταν εύκολα!

Thanks και όποια συμβουλή-παρατήρηση ευπρόσδεκτη :)

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κίνηση, τι έγινε μόνο με άζωτα ασχολείστε; :hehe:

Όχι απλά έχουμε μείνει άφωνοι :p

Αν δεν προχωρήσει λίγο ακόμα τι περιμένεις να πούμε;

-----------------------------

Με γειά! Πες λεπτομέρειες για το project:

Το χρώμα του υγρού, μ'αρέσει πολύ, ξέρεις αν έχει καλή απόδοση κι αντοχή στο χρόνο το συγκεκριμένο (εκτός από την απόχρωση); Θέλω να πω, σου είπε κάτι ο Κοπρίτης, ή κάποιος άλλος που το χρησιμοποιεί για καιρό;

Πόσο κόστησε η υδρόψυξη συνολικά; Από που τα αγόρασες τα κομμάτια και πόσο ήρθαν τα μεταφορικά;

Μητρική, cpu, ram (μοντέλο, συχνότητες, timmings);

Τι ήταν αυτό που σ' εκανε να θες να του βάλεις "νερό" του συστήματος;

From my point of view, καλύτερα να βάψεις και τους ανεμιστήρες στο -σχεδόν- ίδιο γαλάζιο χρώμα. Από θόρυβο πως πάει το κουτί με όλους αυτούς τους ανειστήρες;

Έγινε επεξεργασία από nameless_U$er!
typo
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι δεν έχουν πει οι άλλοι τα είπες μαζεμένα :hehe:.

Καταρχήν αν έχει απόδοση στον χρόνο δεν ξέρω, αλλά έτσι κι αλλιώς περίπου στον χρόνο θέλουν την συντήρησή τους οι υδροψύξεις.Ελπίζω να βγάλει τον χρόνο αυτόν.

Η υδρόψυξη συνολικά κόστισε 302 ευρώ από aquatuning μαζί με τα μεταφορικά.Αναλυτικά τα πράγματα είναι:

Cpu block: Phobya CPU-Cooler UC-1 Extreme Brass Edition

Αντλία: Laing DDC-pump 12V DDC-1T

Tank: Alphacool Repack - Laing DDC - 5,25 Bay Station

Ψυγείο: Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper 240mm

Fans: 2x Scythe Gentle Typhoon 1850rpm

Ρακόρ: 4x 13/10mm compression fitting G1/4 - compact - matte black και 2x Alphacool 13/10 compression fitting 45° revolvable G1/4 - deep black

Σωλήνας: 2 μέτρα Alphacool tubing AlphaTube HF 13/10mm διάφανος.

Και το σύστημα που τοποθετήθηκαν:

Cpu: i7 3770k

Μητρική: Gigabyte z77x-ud3h

Ram: Patriot intel extreme masters 2133 cl11

Σε νερό πήγα με την ελπίδα ότι θα έχω καλύτερες θερμοκρασίες απ' την Η100 αρχικά.Ε, βοήθησε και λίγο το γεγονός της εμφάνισης + ότι έχω στα σχέδια και την ASUS GTX670 Direct cuII TOP για full cover.Είδωμεν...

Όσο για τους ανεμιστήρες, πιστεύω θα είναι too much το μπλε.Σε μαύρο το βλέπω μόλις αλλαχτούν και οι υπόλοιποι με Scythe GT.

Από θόρυβο "προσωπικά" με ενοχλεί στο φουλ.Και οι Scythe ακούγονται για τα δικά μου αυτιά (δεν ξέρω αν φταίει και το γεγονός ότι είναι σε push διάταξη).Σίγουρα η αλλαγή των ανεμιστήρων του κουτιού θα είναι πάλι σε scythe GT αλλά στις 1450.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάνω απο 20 dba όλοι οι ανεμιστήρες θα ακούγονται. Έχω σχεδόν όλους στο κουτί μου Noiseblocker XL2 στις 1500. Ε και με εκνευρίζουν και εμένα και ας τους έχω ρίξει τις στροφές με τον fan controller.

Επειδή ετοιμάζω όμως και άλλο κουτάκι και θέλω dead silent αν γίνεται, θα βάλω ανεμιστήρες κάτω απο 17dba.

Το χρώμα στο υγρό πολύ ωραίο. Μάλλον θα κάνω την αλλαγή απο μπλέ σωλήνες σε διάφανους και ίδιο υγρό.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνουν σκέτοι, σαν case fans δηλαδή.Σίγουρα πάντως θα είναι πιο αθόρυβοι απ' ότι push σε ψυγείο...

Για τους σωλήνες και εγώ στην αρχή έλεγα μπλε με διάφανο υγρό, αλλά όπως και να το κάνεις δεν συγκρίνεται ο μπλε σωλήνας με το χρωματιστό υγρό :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν αξίζει μπλε με μπλε υγρό, γιατί θα βάψει που θα βάψει τα parts το υγρό, έχεις και τον σωλήνα τον μπλε και δεν φαίνεται.Τσάμπα θα βάψουν δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Good job!! Καλοδούλευτο. Τα θηριακια full copper RAD της alphacool πάντα τα καλοέβλεπα. Μην ξεχάσεις να δώσεις και καμια φωτο με καρτουλα vga μεσα και το κουτι κλειστό και απ, έξω. Να το δούμε κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι.Είδες πως φαίνεται στις φώτο;

Από πρώτη εντύπωση η αντλία με ενοχλούσε από θόρυβο, ενώ είναι στα 10watt.Ευτυχώς και δεν πήρα την 18άρα :confused:.

Το θέμα της είναι ότι έχει πολύ -περιττή- ροή για τα πράγματα που έχω.Έτσι έλαβα άλλα μέτρα!

Είχα κάτι διόδους απ' την Η100 (1N4001) οι οποίες η κάθε μία μειώνει την τάση του ρεύματος κατά 0.75v.

Αφού λοιπόν έκανα την γνωστή μόντα του molex 12v->7v έτσι ώστε να σιγουρευτώ ότι ο θόρυβος προέρχεται απ' τις στροφές της αντλίας και όχι από κάποιο συγχρονισμό στο κουτί, διαπίστωσα ότι στα 7v ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο, σε σημείο να ακούγεται η ροή του υγρού στο tank.

Να σημειώσω εδώ ότι και στα 7v διαφορές στις θερμοκρασίες δεν είδα με intel burn test!

Όμως έτσι έβγαζε σφάλμα η μητρική στο ποστ, cpu fan fail.Δεν διάβαζε τις στροφές της αντλίας και βαρούσε το beeper.

Έπιασα τις διόδους και άρχισα να προσθέτω μία-μία με δοκιμές, μέχρι το σημείο που δεν θα έκανε θόρυβο και η ροή να ήταν αρκετή χωρίς να βγάζει το cpu fan fail.

Έτσι λοιπόν κατέληξα με 4 διόδους που συνολικά ρίχνουν 0.75vx4=3v και τις έβαλα σε μια απόσταση molex ώστε να μην χαλάσω το καλώδιο της αντλίας και τώρα έχω ένα σύστημα πραγματικά αθόρυβο με ίδιες επιδόσεις με τα 12v :rubik:.

Η αντλία έπεσε απ' τις 3900 στροφές στις 2600:

90599471.jpg

post-23973-1416077155,9659_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι.Είδες πως φαίνεται στις φώτο;

Από πρώτη εντύπωση η αντλία με ενοχλούσε από θόρυβο, ενώ είναι στα 10watt.Ευτυχώς και δεν πήρα την 18άρα :confused:.

Το θέμα της είναι ότι έχει πολύ -περιττή- ροή για τα πράγματα που έχω.Έτσι έλαβα άλλα μέτρα!

Είχα κάτι διόδους απ' την Η100 (1N4001) οι οποίες η κάθε μία μειώνει την τάση του ρεύματος κατά 0.75v.

Αφού λοιπόν έκανα την γνωστή μόντα του molex 12v->7v έτσι ώστε να σιγουρευτώ ότι ο θόρυβος προέρχεται απ' τις στροφές της αντλίας και όχι από κάποιο συγχρονισμό στο κουτί, διαπίστωσα ότι στα 7v ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ αθόρυβο, σε σημείο να ακούγεται η ροή του υγρού στο tank.

Να σημειώσω εδώ ότι και στα 7v διαφορές στις θερμοκρασίες δεν είδα με intel burn test!

Όμως έτσι έβγαζε σφάλμα η μητρική στο ποστ, cpu fan fail.Δεν διάβαζε τις στροφές της αντλίας και βαρούσε το beeper.

Έπιασα τις διόδους και άρχισα να προσθέτω μία-μία με δοκιμές, μέχρι το σημείο που δεν θα έκανε θόρυβο και η ροή να ήταν αρκετή χωρίς να βγάζει το cpu fan fail.

Έτσι λοιπόν κατέληξα με 4 διόδους που συνολικά ρίχνουν 0.75vx4=3v και τις έβαλα σε μια απόσταση molex ώστε να μην χαλάσω το καλώδιο της αντλίας και τώρα έχω ένα σύστημα πραγματικά αθόρυβο με ίδιες επιδόσεις με τα 12v :rubik:.

Η αντλία έπεσε απ' τις 3900 στροφές στις 2600:

90599471.jpg

Ψαχνω και εγω για αλλαγη υγρου αυτο το καιρο και σκεφτομουν μπλε και ημουν αναμεσα σε αυτο και τα ek UV που εχει το eworld οποτε μαλλον θα παω ξανα σε aquacomputer μιας και μου αρεσε το χρωμα του

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε;Γιατί δεν το ήξερα... Και πως δουλεύει-συνδέεται τώρα αυτό;Αν και απ' ότι μου είπαν, είναι δύσκολο να βρω το σωστό, γιατί μπορεί πχ. στο τέρμα ανοιχτό του να μην δίνει όλες τις στροφές της αντλίας.

Ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] πρότεινε fan controller αλλά δεν έχω χώρο στα dvd-bay...

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.