Jump to content



format problem...


GoriLLakoS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 12:54]

Καλα ρε φιλε ηρεμησε λιγο.......για το αν λειτουργει το προγραμμα αυτο(partision magic)μεσα απο τα windows ρωτησα,γιατι ειχα προβλημα μεsa απο τα windows κ ηθελα ενα αυτονομο προγραμμα.....κ τι σχεση εχει το συστημα που εχω φτιαξει με το αν ξερω πως λειτουργει ενα προγραμμα....εσυ δεν εχεις ποτε αποριες????Παντα τα ξερεις ολα κ δεν ρωτας κανεναν για τιποτα??????

κ το c:.....κτλ....λαθος μου ειναι το ξερω,πριν 3 χρονια εκανα φορματ απο τα dos....εχω ξεχασει κ εγω κατιτης ως ανθρωπος.......

κ δεν πιστευω οτι καποιος εδω μεσα σκεφτεται οτι επειδη η εχει ενα συγκεκριμενο pc ειναι μουρη ,οποιος εχει κομπλεξ τα σκεφτεται κατι τετοια.....ολοι 'φιλοι' ειμαστε κ προσπαθουμε να βοηθαμε.....

τωρα αν εσυ με εκραξες κ κοτσαρες κ ενα no offense στο τελος,γουστο σου κ καπελο σου.....

Καλη σου μερα φιλε.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Πεστα ρε μεγαλε, γιατι θα του τα ελεγα εγω....:rant:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

ρε παιδια, πολλη πρόβλημα για το τίποτα. φίλε μου προσπαθούσες να το κάνεις μεσα απο τα windows και γι'αυτο δεν σε άφηνε. τρέξε ένα boot δισκέτα και κάνε το format. ή ακόμα καλήτερα ξεκίνα σε dos , τρέξε το cd των windows και σβήσε το partition και ξαναβάλτο.

Link to comment
Share on other sites

απλώς Βασίλη, τα είπες όλα λίγο βιαστικά (ως συνήθως :D) και μπλέχτηκαν όσοι ήθελαν να βοηθήσουν :)

πάντως όταν τα ξαναπούμε, είμαι περίεργος να καταλάβω τι έκανες ακριβώς και δεν σε άφηνε να κάνεις format από το boot cd των xp

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν ήσουν στη θέση μου πιστεύω το ίδιο θα αντιδρούσες και δεν σε έκραξα γιατί δεν ξέρεις το Partition Magic αλλά γιατί έχεις ένα PC το οποίο το λιγουρεύονται το 90% των users που νιώθουν (ακόμα και οι Intelακηδες...μάλλον) και ακόμα δεν έχεις καταλάβει γιατί δεν γίνεται format μέσα από τα Windows.Δηλαδή πως να μη σε κράξω μετά.

Το no offence το γράφω γιατί δεν σε ξέρω και δε θέλω να με παρεξηγήσεις,δεν λέω οτι λέω με κακία και δεν νομίζω βασικά οτι φταίς εσύ για το γεγονός της έλλειψης ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΩΝ γνώσεων και ταυτόχρονης κατοχής συστήματος που δεν θα δούμε οι περισσότεροι ούτε σε 2 χρόνια στα χέρια μας.

Και πάλι σου λέω οτι πιο πολύ γράφω ότι γράφω για να τα βλέπουν κάποιοι υποψήφιοι overclockers-μελλοντικοί αγοραστές συστημάτων που ούτε ο Hipro δεν έχει ονειρευτεί οι οποίοι δεν ξέρουν να ανοίξουν το PC αν τους βγάλεις το PWR-ON καλώδιο πόσο μάλλον να κάνουν format χωρίς δισκέττα(πάντως αυτό το www.bootdisk.com έχει σώσει πολύ κόσμο μα πολύ κόσμο!!)

Φιλικά

:giveup:

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπηκα και εγω στο bootdisc.com να κατεβασω δισκετα εκκινησης για win xp pro sp1 και με πεταξε σε ενα link της microsoft οπου το αρχειο που επρεπε να κατεβασω ηταν 4.3 μβ.Πως θα χωρεσει αυτο σε δισκετα??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia

Κοίτα αν ήσουν στη θέση μου πιστεύω το ίδιο θα αντιδρούσες και δεν σε έκραξα γιατί δεν ξέρεις το Partition Magic αλλά γιατί έχεις ένα PC το οποίο το λιγουρεύονται το 90% των users που νιώθουν (ακόμα και οι Intelακηδες...μάλλον) και ακόμα δεν έχεις καταλάβει γιατί δεν γίνεται format μέσα από τα Windows.Δηλαδή πως να μη σε κράξω μετά.

Το no offence το γράφω γιατί δεν σε ξέρω και δε θέλω να με παρεξηγήσεις,δεν λέω οτι λέω με κακία και δεν νομίζω βασικά οτι φταίς εσύ για το γεγονός της έλλειψης ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΩΝ γνώσεων και ταυτόχρονης κατοχής συστήματος που δεν θα δούμε οι περισσότεροι ούτε σε 2 χρόνια στα χέρια μας.

Και πάλι σου λέω οτι πιο πολύ γράφω ότι γράφω για να τα βλέπουν κάποιοι υποψήφιοι overclockers-μελλοντικοί αγοραστές συστημάτων που ούτε ο Hipro δεν έχει ονειρευτεί οι οποίοι δεν ξέρουν να ανοίξουν το PC αν τους βγάλεις το PWR-ON καλώδιο πόσο μάλλον να κάνουν format χωρίς δισκέττα(πάντως αυτό το www.bootdisk.com έχει σώσει πολύ κόσμο μα πολύ κόσμο!!)

Φιλικά

:giveup:

Κώστας

Το θεμα ειναι το ηξερα αλλα μου εβγαζε σφαλμα....γι'συτο κ ρωτησα....διαβασε καλα το πρωτο ποστ κ θα καταλαβεις...!

Φιλικα

Βασιλης

κ ανακοχη φιλε μου...!

:giveup: :happy2: :hi:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Ρε παιδια μπηκα και εγω στο bootdisc.com να κατεβασω δισκετα εκκινησης για win xp pro sp1 και με πεταξε σε ενα link της microsoft οπου το αρχειο που επρεπε να κατεβασω ηταν 4.3 μβ.Πως θα χωρεσει αυτο σε δισκετα??? :confused:

για ποιο λογο την θές ?>

Λοιπον απο οτι θυμάμαι το κατεβάζεις και θα σου ζητήση να το γράψεις σε 5-6δισκέτες...

.......................................................................................................................................................

Λιγο ηρεμία .. Ο οποιος δεν ξέρει κατι ρωτάει και οι υπόλοιποι προσπαθούν να τον βοηθήσουν......

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το defrag με το format ?!

Δεν εχω κανενα προβλημα με το πι-σι μου απλα ψαχνω να βρω ενα τροπο να κανω φορματ σε NTFS file system χωρις να περασω λειτουργικο , οπως μπορυσαμε και καναμε απο DOS για FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Τι σχεση εχει το defrag με το format ?!

Δεν εχω κανενα προβλημα με το πι-σι μου απλα ψαχνω να βρω ενα τροπο να κανω φορματ σε NTFS file system χωρις να περασω λειτουργικο , οπως μπορυσαμε και καναμε απο DOS για FAT32.

απλή λύση : παρε τον δίσκο που θές να τον κάνεις φορμάτ βάλτον σε ενα μηχανάκι με win nt/xp και απο τα windows ρίξτο φορματ.

NT F.ile S.ystem

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη λυση τη γνωριζουν ολοι !

Εγω μιλαω γι' αυτο που λεει οτι εκανε ο Βασιλης, δηλαδη εφτιαξε μια δισκετ αεκκινησης μεσα απο την οποια εκανε φορματ σε ντφς δισκο!

Ξερει κανεις κατι σχετικα με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

αυτη τη λυση τη γνωριζουν ολοι !

Εγω μιλαω γιάυτο που λεει οτι εκανε ο Βασιλης, δηλαδη εφτιαξε μια δισκετ αεκκινησης μεσα απο την οποια εκανε φορματ σε ντφς δισκο!

Ξερει κανεις κατι γι' αυτο?

παρε μια δισκέτα εκκίνησεις win98/me , θα μπουταρει απο την δισκετα μετα θα πατήσεις format c:/d:/e:

και λογικά θα κάνει φορματ στο σύστημα αρχείων που είναι ήδη ο δίσκος .

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκετες εκκινησης απο οποιο λειτουργικο και αν ειναι δε σε βγαζουν σε περιβαλλον DOS???

Απο το DOS ομως δε φαινονται οι σκληροι που ειναι NTFS, οποτε πως θα κανω format?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπορείς να κάνεις και το εξής...

Αλλά αυτά που σου πρότείναν ήδη είναι πιο απλά νομίζω...

Κάνε boot από το CD των WinXP, ακολούθησε τη διαδικασία για αγκατάσταση των WinXP μέχρι το σημείο που ζητάει format... Επέλεξε full format - όχι το quick...

Όταν κάνει φορμάτ ο υπολογιστής κάνει επανεκίνηση...

Στο μέτρημα της Ram μπορείς να κλείσει το μηχάνημά σου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.