Jump to content



format problem...


GoriLLakoS

Recommended Posts

Θελω να κανω καινουρια εγκατασταση των παραθυριων κ δεν μ'αφηνει να διαγραψω ολα τα προηγουμενα......:mad: %^#&%^(*(^))(_,.........μου λεει οτι τα παραθυρια που προσπαθω να διαγραψω χρησιμοποιουν στοιχεια για την καινουρια εγκατασταση κτλ κτλ....αυτο συμβαινει οταν βαζω το cd των windows οταν εχω ηδη ανοιχτο το pc!αλλα κ οταν το βαζω να μπουταρει απο το cd.....αποτελεσμα=καθε φορα που βαζω τα παραθυρια να εχει στον σκληρο κ τα προηγουμενα με ολα τα περιεχομενα τους....

δεν εχω ουτε δευτερο σκληρο για να τον βαλω να διαβαζει αυτον πρωτο,μηπως κ μπορουσα ν κανω διαμορφωση σε αυτον που θελω.....:(

Πρωτη φορα το παθαινω αυτο....!Δεν μου εχει ξανασυμβει...!Μηπως ξερετε κανενα προγραμμα που να κανει κατευθειαν format ωστε να βαλω μετα να κανει boot απο το cd των windows???

Απο τα dos παλι μου βγαζει οτι εχω λανθασμενη παραμετρο....!

Στα dos βαζω (αυτο ποy μου βγαζει)>format\C:\

μηπως εχω καπου λαθος???:o

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Δοκίμασε να σβήσεις το partition των windows και μετά να το ξαναδημιουργήσεις (είτε από το boot με το winxp cd είτε με κάποιο disc partitioning πρόγραμμα). Λογικά μετά δε θα έχεις πρόβλημα με το format.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Δοκίμασε να σβήσεις το partition των windows και μετά να το ξαναδημιουργήσεις (είτε από το boot με το winxp cd είτε με κάποιο disc partitioning πρόγραμμα). Λογικά μετά δε θα έχεις πρόβλημα με το format.

Ma δεν μ'αφηνει να το σβησω με τιποτα.....μου λεει οτι το χρησιμοποιει για την επομενη εγκτασταση.....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος γίνεται. Αν κάνεις fresh install δεν πρέπει να στο πετάει αυτό. Δεν έχει νόημα δηλαδή... Για δοκίμασε την άλλη λύση με κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα όπως partition magic.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 17:58]

Ma δεν μ'αφηνει να το σβησω με τιποτα.....μου λεει οτι το χρησιμοποιει για την επομενη εγκτασταση.....

Με την εντολη format c: δεν γινεται τιποτε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Κάτι λάθος γίνεται. Αν κάνεις fresh install δεν πρέπει να στο πετάει αυτό. Δεν έχει νόημα δηλαδή... Για δοκίμασε την άλλη λύση με κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα όπως partition magic.

Μα αυτο δεν λειτουργει μεσα απο τα windows???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Μα αυτο δεν λειτουργει μεσα απο τα windows???

Ρε συ! Τόση ώρα από τα windows προσπαθείς να κάνεις το format; Φυσικά και δε γίνεται από εκεί! Θα πρέπει να bootάρεις από το cd σα να έκανες καινούργια εγκατάσταση σε άδειο σκληρό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

παρε μια δισκέτα εκκίνησης απο 98ήMe και bootare απο την δισκέτα .

σβήσε μετα τα partions

Σωστος................αλλα,ποιος χρησιμοποιει την σημερον ημεραν 98ηme????Δεν εχω ουτε εναν γνωστο ο οποιος τα χρησιμοποιει ωστε να φτιαξω μια....!

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, δεν νομίζω μέσα απο τα DOS να καταφέρεις να κάνεις format...

Ο δίσκος είναι NTFS οπότε δεν νομίζω οτι διαμορφώνεται από τα DOS.

Κάτι δεν κατάλαβα...

Όταν bootάρεις από το CD των XP, ξεκινάς κανονικά νέα εγκατάσταση...

Κάποια στιγμή σου ζητάει αν θες να γίνει διαμόρφωση.

Αν πατήσεις εκεί διαμόρφωση τι μήνυμα σφάλματος σου βγάζει;

Το βγάζει πριν ξεκινήσει ή αφού έχει ξεκινήσει η διαμόρφωση?

Link to comment
Share on other sites

σιγά-σιγά παιδιά.....

1. Αν δεν έχεις 2 partition, φτιάχνεις ένα με το partition magic

2. Μεταφέρεις ότι δεδομένα θες από το c στο νέο partition

3. Κάνεις καθαρό install από bootcd των xp (restart και bootαρεις κατευθείαν από το cd) και διαλέγεις full (όχι quick) format στο c όπου και διαλέγεις την εγκατάσταση των win

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Σωστος................αλλα,ποιος χρησιμοποιει την σημερον ημεραν 98ηme????Δεν εχω ουτε εναν γνωστο ο οποιος τα χρησιμοποιει ωστε να φτιαξω μια....!

καλα δεν εχεις μια δισκετα των 98 ή Me ,, , ,? .

www.bootdisk.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Ρε συ! Τόση ώρα από τα windows προσπαθείς να κάνεις το format; Φυσικά και δε γίνεται από εκεί! Θα πρέπει να bootάρεις από το cd σα να έκανες καινούργια εγκατάσταση σε άδειο σκληρό!

Αρχική απάντηση από Βασιλης

....αυτο συμβαινει οταν βαζω το cd των windows οταν εχω ηδη ανοιχτο το pc!αλλα κ οταν το βαζω να μπουταρει απο το cd.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Βασίλη, δεν νομίζω μέσα απο τα DOS να καταφέρεις να κάνεις format...

Ο δίσκος είναι NTFS οπότε δεν νομίζω οτι διαμορφώνεται από τα DOS.

Κάτι δεν κατάλαβα...

Όταν bootάρεις από το CD των XP, ξεκινάς κανονικά νέα εγκατάσταση...

Κάποια στιγμή σου ζητάει αν θες να γίνει διαμόρφωση.

Αν πατήσεις εκεί διαμόρφωση τι μήνυμα σφάλματος σου βγάζει;

Το βγάζει πριν ξεκινήσει ή αφού έχει ξεκινήσει η διαμόρφωση?

το βγαζει πριν ξεκινησει κ διακοπτεται αυτοματα...κ λεει οτι δεν γινεται να το διαμορφωσει επειδη χρησιμοποιουνται στοιχεια για την καινοθρια εγκατασταση οπως ειπα κ στην αρχη....

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Θελω να κανω καινουρια εγκατασταση των παραθυριων κ δεν μ'αφηνει να διαγραψω ολα τα προηγουμενα......:mad: %^#&%^(*(^))(_,.........μου λεει οτι τα παραθυρια που προσπαθω να διαγραψω χρησιμοποιουν στοιχεια για την καινουρια εγκατασταση κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.