Jump to content



format problem...


GoriLLakoS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από LordOfRings

μην το μπερδεύεται το παιδι . αφου δεν μπορει να κανει απο το cd .

φτιαξε μια δισκετα και εισαι οκ .

αυτο που ειπε ο Ηλιας για το οτι δεν θα μπορω απο dos επειδη ειναι σε ntfs ισχηει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό:

www.startdisk.com

γενικά αυτό που λές είναι άκυρο, αποκλείεται να μην bootάρεις

από cd, εκτός αν κάνεις κάτι λάθος (π.χ. στο setup δεν σβήνεις τα partition αλλά πατάς

enter και στα βαζει από πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Πάντως δεν νομίζω να τα καταφέρεις από DOS με σύστημα αρχείων NTFS.

Μια δυο φορές που προσπάθησα, δεν έκανε λόγω NTFS...

Έχω κάνει άπειρα format, αλλά τέτοιο σφάλμα δεν έχω συναντήσει...

Αν δεν καταφέρεις τίποτα απο DOS κάνε partition το δίσκο, φόρτωσε στο καινούριο διαμέρισμα τα Windows και μετά νομίζω οτι θα γίνεται format μέχρι και από Windows...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Kανε κανονικα boot απο το cd - σβησε οτι partition υπαρχει -και μετα fresh instale.

:T:

ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ BOOT ΑΠΟ ΤΟ CD?

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ BOOT, ΟΧΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ CD ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ WIN

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ BOOT ΑΠΟ ΤΟ CD?

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ BOOT, ΟΧΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ CD ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ WIN

ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ.....αφου το λεω κ στο ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ MOY...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Τι να σου πω... Πάντως δεν νομίζω να τα καταφέρεις από DOS με σύστημα αρχείων NTFS.

Μια δυο φορές που προσπάθησα, δεν έκανε λόγω NTFS...

Έχω κάνει άπειρα format, αλλά τέτοιο σφάλμα δεν έχω συναντήσει...

Αν δεν καταφέρεις τίποτα απο DOS κάνε partition το δίσκο, φόρτωσε στο καινούριο διαμέρισμα τα Windows και μετά νομίζω οτι θα γίνεται format μέχρι και από Windows...

με δισκετα απο win98 ,Me σε FAT32 θα τον μετατρέψει και οχι σε NTFS .

που κολλατε παλι ?> ,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

oxi δεν ισχυει.

Sorry, αλλά έχεις καταφέρει να κάνεις με την κλασσική δισκέτα των 98 format σε NTFS???

Μη με τρελένεις εντελώς... Όταν θέλουν να με πειράξουν οι φίλοι, μου λένε θα έρθεις για κανα format? Υπήρχε εποχή που αντί για επανεκκίνηση έκανα επανεγκατάσταση...

Αν μιλησα λίγο έντονα με συγχωρείς...

Φιλικά πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Sorry, αλλά έχεις καταφέρει να κάνεις με την κλασσική δισκέτα των 98 format σε NTFS???

Μη με τρελένεις εντελώς... Όταν θέλουν να με πειράξουν οι φίλοι, μου λένε θα έρθεις για κανα format?

..

Ηλία αν εχεις δισκο ΝΤFS παρε μια δισκετα εκκινησεις και προσπάθησε να σβησεις τα partions/ να κανεις νεα /να κανεις format.

φιλικα Στέλιος .

Link to comment
Share on other sites

Πάσο...

Ήμουν έξω και δοκίμαζα αυτό ακριβώς το πράγμα...

Όντως γίνεται αν διαγράψεις ενετλώς τα partition και δημιουργήσεις καινούρια...

Ok. Παλιότερα όταν ήθελα να φορτώσω 98 σε δίσκο πυο πρώτα είχε XP και ήταν NTFS, απλούστατα άλλαξα πρώτα το σύστημα αρχείων σε FAT32 και μετά έκανα boot από τη δισκέτα και format...

Απλά θυμόμουν χαρακτηριστικά οτι αν πήγαινες να κάνεις την ίδια δουλειά, κατευθείαν δηλαδή format σε NTFS από τα DOS, χωρίς να αλλάξεις σε FAT ή FAT32, δεν έκανε τίποτα...

Ok πάντως έχεις δίκιο...

Γίνεται και έτσι όπως λες...

@ Βασίλης: Τελικά τι έγινε; Τα κατάφερες;

Link to comment
Share on other sites

:banging: :OT: :banging:

Dear Βασίλη ,χωρίς παρεξήγηση, το σύστημα της υπογραφής σου δε το λυπάσαι?

Ή μ α ρ τ ο ν δηλαδή.

Κατά τ' άλλα και Athlon64 FX-53 και 1 GB OCZ και Ati X800XT ,κοντά 1000 ευρά έκαστο και για ένα κωλοφορμάτ γράφτηκαν 20 posts.........ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΞΙΑ ΤΑ PC ΡΕΕΕ αίντε οτι γυαλίζει και είναι ακριβό το παίρνουμε και το κάνουμε και sig ΕΛΕΟΣ

Sorry για το κράξιμο ,το post σου ήταν για :help: και μου αρέσει να λύνονται απορίες αλλά όταν βλέπω αυτό

Μα αυτο δεν λειτουργει μεσα απο τα windows???
) . για το format c: δλδ και μετά βλέπω FX-53 και τρελές μνήμες και Χ800 λάλησα ο καημένος.

Και πάλι no offence πιο πολύ για να τα βλέπουν όσοι νομίζουν οτι το PC είναι μουρή τα γράφω.

Αντε καλό install!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 18:44]

μην τρελένεστε, υπάρχει και αυτό:

http://www.ntfs.com/boot-disk.htm

Δηλαδη απ'αυτο κανεις boot στα dos και σου αναγνωριζει τα ntfs???:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Matia

:banging: :OT: :banging:

Dear Βασίλη ,χωρίς παρεξήγηση, το σύστημα της υπογραφής σου δε το λυπάσαι?

Ή μ α ρ τ ο ν δηλαδή.

Κατά τ' άλλα και Athlon64 FX-53 και 1 GB OCZ και Ati X800XT ,κοντά 1000 ευρά έκαστο και για ένα κωλοφορμάτ γράφτηκαν 20 posts.........ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΞΙΑ ΤΑ PC ΡΕΕΕ αίντε οτι γυαλίζει και είναι ακριβό το παίρνουμε και το κάνουμε και sig ΕΛΕΟΣ

Sorry για το κράξιμο ,το post σου ήταν για :help: και μου αρέσει να λύνονται απορίες αλλά όταν βλέπω αυτό ) . για το format c: δλδ και μετά βλέπω FX-53 και τρελές μνήμες και Χ800 λάλησα ο καημένος.

Και πάλι no offence πιο πολύ για να τα βλέπουν όσοι νομίζουν οτι το PC είναι μουρή τα γράφω.

Αντε καλό install!!!!!

Καλα ρε φιλε ηρεμησε λιγο.......για το αν λειτουργει το προγραμμα αυτο(partision magic)μεσα απο τα windows ρωτησα,γιατι ειχα προβλημα μεsa απο τα windows κ ηθελα ενα αυτονομο προγραμμα.....κ τι σχεση εχει το συστημα που εχω φτιαξει με το αν ξερω πως λειτουργει ενα προγραμμα....εσυ δεν εχεις ποτε αποριες????Παντα τα ξερεις ολα κ δεν ρωτας κανεναν για τιποτα??????

κ το c:.....κτλ....λαθος μου ειναι το ξερω,πριν 3 χρονια εκανα φορματ απο τα dos....εχω ξεχασει κ εγω κατιτης ως ανθρωπος.......

κ δεν πιστευω οτι καποιος εδω μεσα σκεφτεται οτι επειδη η εχει ενα συγκεκριμενο pc ειναι μουρη ,οποιος εχει κομπλεξ τα σκεφτεται κατι τετοια.....ολοι 'φιλοι' ειμαστε κ προσπαθουμε να βοηθαμε.....

τωρα αν εσυ με εκραξες κ κοτσαρες κ ενα no offense στο τελος,γουστο σου κ καπελο σου.....

Καλη σου μερα φιλε.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Για να καταλαβω και εγω εκανες φορματ απο τη δισκετα και μετα απλα περασες τα windows ?

Ναι,ακριβως!

Αρχική απάντηση από blade_pan

Δηλαδη απ'αυτο κανεις boot στα dos και σου αναγνωριζει τα ntfs???:...:

Μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.