Jump to content



Laptop repair προτεινετε pls


ison

Recommended Posts

Οτι λεει ο τιτλος παιδια

Μπαρμπας μου εχει ενα hp pavillion dv5 με amd ...την προηγουμενη εβδομαδα πηγε να τον ανοιξει και παπαλα.

Δεν φαινεται τπτ στην οθονη και αναβασβηνει ανα 2-3 sec το caps lock/num lock μαζι.

Απο οτι ειδα στο net ....τα εν λογω laptop ειναι το ανεκδοτο του λαπτοπριπειρα (ατσσσσσσσσσ) ...κοινως εχουν θεμα με ψυξη και παιρνεις παραμασχαλα την vga....αλλα με λιγες αλχημειες ισως και να συνεφερετε (αν ειναι αυτο) απο οτι λενε ....

Το πηγα στο irepair και τα παιδια μου ειπαν οτι δεν γινεται κατι ....θελει αλλαγη mobo με κανα 250+ αρι. (-20 ευρω ο μπαρμπας για τεχνικο ελεγχο)

Επειδη θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη πριν παει για ανταλλακτικα (προφανως δεν αξιζει να το επισκευασω)...που να το παω?

Κατα προτιμηση εντος νομου αττικης και αν γινετε κοντα σε αργυρουπολη ακομα καλυτερα (οχι απαραιτητα απλα θα με γλυτώσει το τρεξιμο.)

ΥΓ πλαισιο να το τολμησω (μην βαρατε)

Link to comment
Share on other sites

Οτι λεει ο τιτλος παιδια

Μπαρμπας μου εχει ενα hp pavillion dv5 με amd ...την προηγουμενη εβδομαδα πηγε να τον ανοιξει και παπαλα.

Δεν φαινεται τπτ στην οθονη και αναβασβηνει ανα 2-3 sec το caps lock/num lock μαζι.

Απο οτι ειδα στο net ....τα εν λογω laptop ειναι το ανεκδοτο του λαπτοπριπειρα (ατσσσσσσσσσ) ...κοινως εχουν θεμα με ψυξη και παιρνεις παραμασχαλα την vga....αλλα με λιγες αλχημειες ισως και να συνεφερετε (αν ειναι αυτο) απο οτι λενε ....

Το πηγα στο irepair και τα παιδια μου ειπαν οτι δεν γινεται κατι ....θελει αλλαγη mobo με κανα 250+ αρι. (-20 ευρω ο μπαρμπας για τεχνικο ελεγχο)

Επειδη θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη πριν παει για ανταλλακτικα (προφανως δεν αξιζει να το επισκευασω)...που να το παω?

Κατα προτιμηση εντος νομου αττικης και αν γινετε κοντα σε αργυρουπολη ακομα καλυτερα (οχι απαραιτητα απλα θα με γλυτώσει το τρεξιμο.)

ΥΓ πλαισιο να το τολμησω (μην βαρατε)

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να περάσεις από Κοπρίτη μεριά στο εργαστήριο του στην Καλλιθέα......

Link to comment
Share on other sites

Όποια επισκευή και να γίνει στη κάρτα γραφικών,το πολύ να κρατήσει κανα τετράμηνο με ελαφριά χρήση.

Απ' την άλλη 200€ είναι πολλά,μιά πρόχειρη ματιά που έρριξα στο εγγλέζικο ebay,με τα μισά λ7 μπορείς να βρεις μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Όποια επισκευή και να γίνει στη κάρτα γραφικών,το πολύ να κρατήσει κανα τετράμηνο με ελαφριά χρήση.

Όποια; Υπάρχει επισκευή που κρατάει για όσο. Ψάξε το λίγο.

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να περάσεις από Κοπρίτη μεριά στο εργαστήριο του στην Καλλιθέα......

Το αυτό. Τα παιδιά είναι σοβαροί και σωστοί στη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Όποια; Υπάρχει επισκευή που κρατάει για όσο. Ψάξε το λίγο.
Δεν έχει κρατήσει παραπάνω κανένα απ' αυτά που πέσανε στα χέρια μου και υπέστησαν τις επισκευαστικές διεργασίες της κάρτας γραφικών παραπάνω χρόνο απ' ότι λέω.

Πιθανώς να μην επισκέφτηκαν τον σωστό μάστορα.

Προσωπική μου άποψη εκφέρω.

Το αυτό. Τα παιδιά είναι σοβαροί και σωστοί στη δουλειά τους.

Δεν γνωρίζω,υποθέτω ότι συμμερίζομαι την άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

πάντως το reballing το έχουνε κάνει καραμέλα, ιδίως άμα σε δούνε και λίγο άσχετο. σε ενα dv6 που ήθελε καλωδιοταινία οθόνης, 2 μαγαζια ήθελαν να μου τον πιάσουνε. Ο ένας μετά βεβαιότητας, ο άλλος στο "θα δούμε". Τελικά την άλλαξα μόνος μου και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ριχνεις για λιγο στον φουρνο να δεις μηπως στρωσει?

Ριγανούλα και λαδολέμονο,μμμμμ,θαύμα θα γίνει.

Εξαντλεί τα περιθώρια ότι δηλαδή είναι μόνο gpu και μετά το σμπρώχνει κομμάτια,βρίσκει κάποιο αξιοπρεπές 2nd hand core2duo και συμπληρώνει τη διαφορά.

Εκτός αν ο "καλός καγαθός" μάστωρ δίνει γραπτή εγγύηση ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κρατήσει παραπάνω κανένα απ' αυτά που πέσανε στα χέρια μου και υπέστησαν τις επισκευαστικές διεργασίες της κάρτας γραφικών παραπάνω χρόνο απ' ότι λέω.

Πιθανώς να μην επισκέφτηκαν τον σωστό μάστορα.

Αναφέρεσαι μάλλον στην απλή τεχνική του φούρνου. Εγώ που την έκανα, με ενημέρωσαν τα παιδιά ότι μπορεί να διαρκέσει από μήνα έως έξι. Πήρα το ρίσκο μου. Υπάρχουν όμως και πιό ακριβές τεχνικές με εξαιρετικά ποσοστά επιτυχίας.

Εκτός αν ο "καλός καγαθός" μάστωρ δίνει γραπτή εγγύηση ένα χρόνο.

Ναι, υπάρχουν κάποιοι που στη δεύτερη τεχνική δίνουν εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι μάλλον στην απλή τεχνική του φούρνου. Εγώ που την έκανα, με ενημέρωσαν τα παιδιά ότι μπορεί να διαρκέσει από μήνα έως έξι. Πήρα το ρίσκο μου. Υπάρχουν όμως και πιό ακριβές τεχνικές με εξαιρετικά ποσοστά επιτυχίας.

Ναι, υπάρχουν κάποιοι που στη δεύτερη τεχνική δίνουν εγγύηση.

Αυτές τις μέρες θα δοκιμάσουν πάνω στη μητρική του Εϊσεράκου μου κάτι καινούργιες μαϊμουδιές με laser κι ετς.Βομβαρδίζουν το chipάκι σε συγκεκριμμενα σημεία και λειώνει σιγά-σιγά το καλάϊ ακριβώς εκεί που χρειάζεται.Μετά θα ρίξουν μια χούφτα κουρσούμια πάνω του,θα τα στοιχίσουν στις αντίστοιχες λακουβίτσες και θα το ξανακολήσουν πάλι με laser.

Θα σας κρατήσω ενήμερους πόσο χρονικό διάστημα θα κρατήσει.Μακάρι να βγω ψεύτης,έχω κάμποσες μητρικές με πρόβλημα υπερθέρμανσης,που αυτή η μέθοδος αν πετύχει θα με βγάλει παληκάρι.

Link to comment
Share on other sites

Ριγανούλα και λαδολέμονο,μμμμμ,θαύμα θα γίνει.

Εξαντλεί τα περιθώρια ότι δηλαδή είναι μόνο gpu και μετά το σμπρώχνει κομμάτια,βρίσκει κάποιο αξιοπρεπές 2nd hand core2duo και συμπληρώνει τη διαφορά.

Εκτός αν ο "καλός καγαθός" μάστωρ δίνει γραπτή εγγύηση ένα χρόνο.

Από τη στιγμή που ακόμα και οι ίδιοι οι κατασκευαστές -στα laptops 3ετίας ή παλαιότερα- σου παρέχουν ΜΟΝΟ refurbish ανταλλακτικά με 6μηνη εγγύηση, ο ''μάστορας'' που λες γιατί να σου δώσει 12μήνες ????? εκτός εάν θέλεις να σου χρεώσει την επισκευή x 3..... :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες θα δοκιμάσουν πάνω στη μητρική του Εϊσεράκου μου κάτι καινούργιες μαϊμουδιές με laser κι ετς.Βομβαρδίζουν το chipάκι σε συγκεκριμμενα σημεία και λειώνει σιγά-σιγά το καλάϊ ακριβώς εκεί που χρειάζεται.Μετά θα ρίξουν μια χούφτα κουρσούμια (??)πάνω του,θα τα στοιχίσουν στις αντίστοιχες λακουβίτσες και θα το ξανακολήσουν πάλι με laser.

Θα σας κρατήσω ενήμερους πόσο χρονικό διάστημα θα κρατήσει.Μακάρι να βγω ψεύτης,έχω κάμποσες μητρικές με πρόβλημα υπερθέρμανσης,που αυτή η μέθοδος αν πετύχει θα με βγάλει παληκάρι.

για δωσε καμια πληροφορια παραπανω γιατι 1η φορα το ακουω αυτο (οχι την κοληση με λειζερ γενικα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα reballing σε μεγάλη εταιρεία της Θεσσαλονίκης, σ' ενα dv9542, με τρίμηνη εγγύηση και κόστος περίπου στα 130,00 μαζί με τα μεταφορικά και τον ΦΠΑ. Την πρώτη φορά η επισκευή "κράτησε" ένα μήνα, το έστειλα πίσω ξανά, έκαναν αλλαγή στο chip της vga, χωρίς επιπλέον χρέωση (ήταν) μέσα στην εγγύηση αλλά δεν το βλέπω να κρατάει. Γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείς, να επισημάνω ότι έχω αλλάξει και μητρική πριν το reballing, με καινούρια. Το reballing έγινε περίπου με το τρόπο, που περιγράφει ο makio, με βιομηχανικό εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Update

Καταρχας μεγαλο συγγνωμη εκ μερους μου που αφησα το thread "αναπαντητο" αλλα πανω στο πανικο της καθημερινοτητας το ξεχασα.

Το laptop τελικα το πηγαμε σε τεχνικο 2ο (τον βρηκε ο θειος μεσω του καταστηματος αγορας) και ο οποιος ειπε οτι ηταν θεμα bios (το οποιο προφανως ηταν corrupt)....πηρε μια 60αρα (νομιζω για ενα flasharisma μας επιασε τον ποπο)...και ειπε οτι εφτιαξε...

Τωρα πως και μας ειπε ο πρωτος οτι δεν φτιαχνετε ...μαλλον τσιμπησε το 20αρικο του τεχνικου ελεγχου και καληνυχτα...(εκτος αν ο 2ος την παλεψε και του εκανε reballing αλλα δεν το ειπε?)

Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

για δωσε καμια πληροφορια παραπανω γιατι 1η φορα το ακουω αυτο (οχι την κοληση με λειζερ γενικα)

Κάτσε να γίνει πρώτα σε μένα,να δούμε πως περπατάει και μετά παίρνω κι άλλους στο λαιμό μου.

Τον έχω δει να το κάνει σε άλλους όμως.:red:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.