Jump to content



Nvidia GTX Titan: εντυπώσεις/μετρήσεις/απορίες/overclocking/issues κοκ


Recommended Posts

  • Replies 612
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ωραια γιατι ειχα την εντυπωση οτι θα ειχα καποιο αισθητο bootleneck(αφου ο 8350 ειναι λιγο χειροτερος απο i5) Και παλι δεν θα μετραω frames αλλα δεν θα ηθελα να δωσω τοσα και να εχω χαμηλα min frames σε κανενα παιχνιδι. Διαφορες του στυλ 5-10 frames δεν ειναι τιποτα οταν τρεχουν στα 60+ αλλα σε βαρυ παιχνιδι σε 1600p μπορει να ειναι η διαφορα μεταξυ unplayable και playable.

Δηλαδη θα ηθελα να αποφυγω να δωσω τοσα λεφτα και σε καποιο παιχνιδι που δεν θα τραβαει καλα να σκεφτω "Αν ειχα 3770K μπορει να ηταν playable"

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο cpu σου εγω ειχα τον 920 στα 4@ με την 690 και τα παιχνιδια τα πήγαινε σφαίρα με ολα στα τερματα
ΠΑΤΑ ΓΚΑΖΙ AZAZIL1190 KAI ΑΣΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ!!! [ame=http://www.youtube.com/watch?v=ijuQwnfBBZw]Ferrari's Alonso and Massa ride world's fastest rollercoaster at Ferrari World - YouTube[/ame] :crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot: off topic: Κάτι που μόλις παρατήρησα, κοιτάξτε στο 0:26 την αριστερή τσέπη του alono. Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι αυτή η μικρή αλλαγούλα θα κάνει την "δουλεια"...

attachment.php?attachmentid=55922&stc=1&d=1366382289

Μουχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!! :jump:

ΥΓ: συγκρατησου Freedom!!! ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ!!!! :baby:

post-58-1416077283,5131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΤΑ ΓΚΑΖΙ AZAZIL1190 KAI ΑΣΕ ΤΑ ΦΡΕΝΑ!!!
:crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot: off topic: Κάτι που μόλις παρατήρησα, κοιτάξτε στο 0:26 την αριστερή τσέπη του alono.

Παταω παταω αλλα μην φρεναρω ξαφνικα σε κανα τοίχο καμια ωρα:X:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κρατάγατε την συνομιλία σε επίπεδο σχολιασμού των αποτελεσμάτων/μετρήσεων/whatevah. Αν θέλετε να μιλήσετε γενικά για τον Τιτάνα, στρατηγικό σχεδιασμό κτλ, κάντε το δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, modαριστηκε το bios της SC με το KBT1.25 (μονο το μαξ tdp στα 300W, οποτε 120%), φλασαριστηκε επιτυχώς αλλα δεν...η μπάρα του power πηγε στο 120% αλλά τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια με το στοκ bios. Δοκιμαστικαν το AvP, Sleeping Dogs και Sniper Elite.

Με το KBT μονο δεν φαινεται να μπορεις να επέμβεις στην πραγματικότητα (οχι στα χαρτια) στο TDP, οπότε ξανα εβαλα το original μεχρι νεοτέρας.

Εχω κρατήσει τις γραφικές αλλα δεν ξερω αν αξιζει να τις ποστάρω (απο εβδομαδα) γιατι απλά δεν αλλαξε κάτι.

Εχω κρατησει ενα απο τα bios του Naennon που κατα γενικη ομολογια φαινεται οτι εξαλοιφει το θροτλ, αλλα δεν θα το δοκιμάσω συντομα. Θελω να κρατησω τα ρολόγια/τασεις της SC μαμα και δεν βλεπω καμια παραλλαγή Naennon bios στηριγμένο στην SC με μονη διαφορα το TDP. Να το κανω edit με το KBT ειναι λιγο θεμα γιατι θα πρεπει να φτιαξω όλες τις υπολοιπες παραμετρους οπως της μαμα SC με το χερι, οπότε προς το παρον ηρεμία και διαλογισμός...

Μάλλον δεν εκανα καλα το homework για το GPU boost 2, ανεβάζοντας απλά τα mV ανεβαινει και η max boost συχνοτητα χωρις να αγγιξεις το gpu freq (τι στο διατανο, απο την σπηλια των Φερμι στο απολυτο χαος βρεθηκα).

Ε και αφου προσπαθουσα να βρω σημεια αναφοράς για την συμπεριφορα της καρτας ανεβαζοντας απλα τα mV, το εβαλα και μια στα +38mV και αρχισα να ανεβαζω το gpu freq απο τα +60 μεχρι να κρασαρει. Φυσικα τα +60 με 38mV ειχαν by defaut μεγαλυτερο boost απο οτι τα 1110Mhz με 0mv (αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν στα 1150Mhz, δεν κρατησα screens ολα αυτα εγιναν εντελως δοκιμαστικά σε 10-12 λεπτακια).

Επειδη δεν ειχα χρονο το ανεβασα στα +80, ενα run AvP δεν εσκασε. +100 ενα run AvP δεν εσκασε. +120 ενα run AvP δεν εσκασε και εκει το max boost ηταν +1200φευγας αλλα μιλάμε για το θροτλ της αρκουδας (εδω πρεπει να εχω κρατησει screens, μπορει το μαξ μπουστ να ηταν πανω απο τα 1200 αλλα λογω θροτλ τα average ρολογια ηταν σημαντικα χαμηλοτερα). Μετα τα παράτησα γιατι δεν ειχε νοημα, τι να το κανω και αν το max boost φτασει στα 1300Mhz ενω το average freq θα ειναι σημαντικα χαμηλοτερο. Φακ ιτ προς το παρον...

Αφτιά... ;)

ΥΓ: επειδη το έχω που το έχω προχειρο το stock bios της SC μου το επισυνάπτω μπας και το χρειαστει κανένας. Μην ξεχασετε να αλλάξετε το extension απο .zip σε .rom (ΔΕΝ ειναι zip απλα δεν γινοταν attach ως .rom)

SC.zip

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

True dat, αλλα μεχρι τότε συνεχιζω να το ψαχνω με bios. Εριξα μια γρηγορη ματια στο τι ακριβως θα πρεπει να αλλαξει στο bios του Naennon σε σχεση με την δική μου. Δυστυχως δεν βρισκω documentation για το KBT και έχω κολλησει στον ρολο που βαρανε οι τιμες ενος tab (Voltages, για τα P states), απο εκει και περα ειναι (ή φαινεται τελείως straight forward), δεν γουσταρω σωνει και καλα η καρτα σε full load να τρωει 1.2V χωρις εγω να το εχω ορισει.

ΥΓ: [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] , Μπίλ, τις γνωσεις τις έχεις, εχεις ωρα να "παίξουμε" ?

;)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι αν πανε πολυ καλα τα οικονομικα μου(χλωμο αλλα anyway.. :p) να παρω μια Titan η gtx 690 επειδη παιζω σε 1600p και οτι medium range καρτα εχω βαλει μπουκωνει πολυ ευκολα σε αυτη την αναλυση. Εχω αυτη τη στιγμη τον 8350 σε Gigabyte 990XA-UD3 η ερωτηση μου ειναι αν θα εχω bottleneck και ποσο περιπου? Θελω να παιζω σε 1600p και σιγουρα να την κρατησω 3 χρονια minimum την καρτα με τοσα που εχει.. Εχει νοημα κατι τετοιο η δεν ειναι τοσο δυνατη για να αξιζει η επενδυση.??

Δεν κανω benchmarks και τετοια τη θελω καθαρα για gaming και την βλεπω σαν επενδυση που θα μου κρατησει αρκετο καιρο.

Στα games που τρεχουν 4 threads αλλα κανουν full utilise κυριως τα 2 ( βλεπε arma 3, planetside 2, red orchestra και διαφορα MMO ) η διαφορα μεταξυ AMD και intel ειναι ΧΑΩΔΗΣ, και αυτο γιατι οι πρωτοι επεξεργαστες ειναι σημαντικα πισω οσον αφορα το IPC τα τελευταια 6 χρονια

Το crysis 3 ειναι ενα απο τα ελαχιστα games που σκαλαρει σωστα οσα cores/threads και να του δωσεις, στα περισσοτερα ομως ενας i5 πρωτης γεννιας κλοκαρισμενος στα 4ghz ειναι αρκετα γρηγοροτερος απο τον οποιοδηποτε FX/Phenom, οποτε αν το παιχνιδι ειναι πολυ cpu bound βλεπε PS2 με τον πρωτο επεξεργαστη πας απο τα 100-130 fps στα 40 οταν γινεται πανικος κατα την διαρκεια ενος zerg και καπως παλευεται, με AMD απλα παρακαλας μηπως ριξουν κανα optimazation στο (μεθ)επομενο update και ξεκολλησει το minfps απο τα 20 :boxed:

Αν το παιχνιδι ειναι "light", εκει που θα ειχες max fps 250 και avg 130-140 θα εισαι πιο κατω γιατι δεν θα προλαβαινει ο amd να "ταισει" την καρτα τοσο γρηγορα οσο ο μουσειακος nehalem. ( λογω χαμηλου IPC φυσικα )

Μεταξυ μας βεβαια, και ivy στα 5ghz να ειχες, παλι δεν θα το θεωρουσα συνετο να χαλαγες 1000 ευρω σε καρτα γραφικων, αλλα περι ορεξεως ..... :p

Link to comment
Share on other sites

Eλα να πληθαινει το club!

Βαλε τωρα το πλαστικο sli bridge που εχει μεσα η rampage και βγαλε την ταινια!:dirol:

εχω την xfi διπλα στην μια τιταν και εμποδιζει το sli bridge και πρεπει να αλλαξω σλοτ και βαριεμαι να κα8ομαι να ρυ8μιζω παλι την καρτα ηχου στην περιπτωση που χασει ρυ8μισεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, που είχαμε μείνει? Α, ναι στο "φτιαγμενο" bios με 120% απλά διορθωμένο με το KBT 1.25.

Βγαζω τα κιτάπια μου και αρχίζω...

Μια δοκιμή λοιπον με το -και καλά- bios της SC αλλα με 300W (120%) max tdp, ενα run στα +120/+250/+38mV:

attachment.php?attachmentid=55994&stc=1&d=1366705692

Και μια δοκιμή με το stock bios της SC, κλασσικα στα 106%, ενα run στα +120/+250/+38mV:

attachment.php?attachmentid=55995&stc=1&d=1366705698

1215Mhz max boost το οποιο δεν λεει απολυτως τιποτα μιας που μένει για πολυ λιγο, αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το average και αυτο που (μαμω την Nvidia μου μεσα) θα θελαμε θα ηταν ενα καταραμενο flat line. Δεν δοκιμασα καν πιο πανω, τους λογους τους εξηγησα στο προηγουμενο ποστ.

Σε excel ομως αυτή την φορα ειχα κρατησει αποτελεσματα απο stock, μονο +60gpu, μονο +250mem και +60gpu/+250mem για να παρω μια ιδέα σχετικά με το πως scalάρει (πολυ κακως βεβαια με αυτο το bench που θροτλαρει αλλα τουλαχιστον θροτλαρει σε ολες τις περιπτωσεις, anyway).

Anyway, τα έχω, τα δινω και καντε τα οτι θέλετε...

Απο τις σημειωσεις μου (default settings driver και παντα μιλαμε με 0mV αρα max boost 1058Mhz stock και 1100Mhz με +60):

stock: 91,9 FPS

gpu+60: 93,7 FPS

mem+250: 96,5 FPS

gpu+60/mem+250: 98,7 FPS

gpu+120/mem+250: 100,8 FPS (απο τα screens που ποσταρα πιο πανω)

Ε και μια που εφτασα έως εδω έγινε και ενα revisit στην σχέση throttling και θερμοκρασίας (auto fan/fixed 70%)

AvP

attachment.php?attachmentid=55996&stc=1&d=1366706009

attachment.php?attachmentid=55997&stc=1&d=1366706009

(ακολουθεί ποστ με Sleeping Dogs και Sniper Elite)

post-58-1416077300,129_thumb.jpg

post-58-1416077300,3828_thumb.jpg

post-58-1416077300,4863_thumb.jpg

post-58-1416077300,5225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.