Jump to content



Nvidia GTX Titan: εντυπώσεις/μετρήσεις/απορίες/overclocking/issues κοκ


Recommended Posts

Μax boost συχνοτητες να αναφερεται παιδια για σταθεροτητα γιατι ετσι οπως τα μαμησε η

nvidia μονο ετσι μπορουμε να εχουμε ενα "σοβαρο¨"(ο θεος να το κανει με τις αποκλισεις ανα game) reference.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 612
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδες, για να μην τρελλαθουμε, ουτε ο μεγα ανακριτης σταθεροτητας ειμαι ουτε τιποτα, αλλος ενας χρηστης και ιδιοκτήτης αλλης μιας καρτας γραφικών και τιποτα παραπανω.

Λες οτι εισαι σταθερος? Εγω μαζι σου και με εσενα και με ολους.

Το "προβλημα" μου, σαν κλασσικοτατος ξενερωτος ειναι οτι εχουν μαμηθει "ολοι" αντι να δινουν και καμια "καθημερινη" πηροφορια για καρτες που ειναι πολυ "τυχεροι" που καταφεραν να αποκτησουν γεμιζουν το διαδικτυο με κατι αποτελεσματα benchmarks απο αλλον πλανητη ανω παραλειπουν να πουν και που ειναι σταθεροι, ΟΠΟΥ και να ειναι, ΟΠΩΣ και να εχουν τεσταρει (και εδω κρατω μικρο καλαθι).

Και ο οποιος υποψηφιος αποκτα μια τελειως πλασματικη εικονα για αυτο για το οποιο θα τα σκασει...

Αυτό ειναι το προβλημα μου, οχι το αν η Α Titan οντως παιζει στα 1200 (και υπαρχουν τετοιες καρτες) ή αν η Β 780 παιζει στα 1300Mhz.

Τα ποστς που εχω αναλογικα ειναι λιγα. Μπορει να βρει καποιος ενα αποτελεσμα μετρησης που να ειναι παρανοικο ή αν ειναι παρανοικο μην δηλωνω οτι ΔΕΝ ειμαι σταθερος? Η νομιζει καποιος οτι δεν θα μπορουσα να γεμισω το φορουμ μονο με κατι σουπερντουπερ νουμερα τόσο τότε με τον 2600Κ όσό τοτε με την 580 και τωρα με την Titan?

Τι να το κανω να ποσταρω το LL στα 1200Mhz? Ποιον θα βοηθησει? ΔΕΝ ειναι σταθερη εκει, τελος...

Αυτο ηταν το point του επιμαχου ποστ. Αν χάθηκε αυτο το point, μαλλον φταιω εγω οπότε ειλικρινα ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Μax boost συχνοτητες να αναφερεται παιδια για σταθεροτητα γιατι ετσι οπως τα μαμησε η

nvidia μονο ετσι μπορουμε να εχουμε ενα "σοβαρο¨"(ο θεος να το κανει με τις αποκλισεις ανα game) reference.

Συμφωνω και αν μου επιτρεπεις, να συμπληρώσω?

Το καλυτερο κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι αν καποιος παιζει με στοκ bios να αναφέρει τοσο την max boost συχνοτητα και επειδή σιγουρα θα εχει power throttling και την minimum boost συχνοτητα κατα την διαρκεια του παιχνιδιου (ή bench κοκ). Προσωπικά έχω φυλαξει 100αδες τετοια γραφηματα απο real gaming και καποιες φορες ουτε καν η max boost συχνοτητα δεν εχει νόημα γιατι με το που ξεκινάει το "πανηγυρι" δεν την ξαναβλέπεις ποτε και απο εκει π.χ. που ξεκινησες χαρωπός στα 1189Mhz παιζεις το πολυ στα 1150 και με κατι ωραιες βουτιές στα 1110 που μπορει και να παραμενει εκει (εξαρταται απο το παιχνιδι και απο πολλους αλλους παραγοντες).

Αν καποιος παιζει με custom high TDP bios τότε αρκει η max boost συχνοτητα.

Αν καποιος παιζει με το TI bios τοτε η Boost συχνότητα του GPU-Z τα λέει όλα.

ΥΓ: και voltage παιδες, μην ξεχνάτε το voltage.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Μax boost συχνοτητες να αναφερεται παιδια για σταθεροτητα γιατι ετσι οπως τα μαμησε η

nvidia μονο ετσι μπορουμε να εχουμε ενα "σοβαρο¨"(ο θεος να το κανει με τις αποκλισεις ανα game) reference.

1110 mhz με boost core και 7500 mhz ram με 75% το cooler στα games δεν εχω throttling με max temp 78-79

bf3_2013_06_06_22_38_39_237.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

1110 mhz με boost core και 7500 mhz ram με 75% το cooler στα games δεν εχω throttling με max temp 78-79

bf3_2013_06_06_22_38_39_237.jpg

Helly αυτο που γράφει ο Sebastian ειναι το reference που θες, σε αυτα τα ρολόγια οτι και να πεταξεις στην κάρτα θα το παίξει. Απο εκει και πέρα βάλε ενα +20mhz με λιιιιγα θεματακια, το vcore θα ειναι στο 1.16 έτσι και αλλιώς όσο παραπάνω να βάλεις η κάρτα δεν το ακούει στα ρολόγια θα σου κολλήσει και θα γίνει αυτο που είπε ο freedom, θα σε στείλει πάλι στο 1.16. Μιλάμε πάντα για τα πάντα μαμά ούτε moded bios ούτε hardware mod που κάνει ο άλλος ο θεός billpepas απο πάνω ούτε τπτ.

P.s. Sebastian επειδή δεν βλέπω τα frames, πόσο γράφει;

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Helly αυτο που γράφει ο Sebastian ειναι το reference που θες, σε αυτα τα ρολόγια οτι και να πεταξεις στην κάρτα θα το παίξει. Απο εκει και πέρα βάλε ενα +20mhz με λιιιιγα θεματακια, το vcore θα ειναι στο 1.16 έτσι και αλλιώς όσο παραπάνω να βάλεις η κάρτα δεν το ακούει στα ρολόγια θα σου κολλήσει και θα γίνει αυτο που είπε ο freedom, θα σε στείλει πάλι στο 1.16. Μιλάμε πάντα για τα πάντα μαμά ούτε moded bios ούτε hardware mod που κάνει ο άλλος ο θεός billpepas απο πάνω ούτε τπτ.

P.s. Sebastian επειδή δεν βλέπω τα frames, πόσο γράφει;

ειμαι vsync off...αλλα δεν εχω βαλει να τα βλεπω! γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρω τι περίπου με περιμένει όταν πάω σε surround και εγώ, μετά το καλοκαίρι βέβαια μαζί με καινούργιο cpu. Στο bf3 και vsync on να βάλεις δεν κλειδώνει στα 60 σε έμενα τουλάχιστον.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και αν μου επιτρεπεις, να συμπληρώσω?

Το καλυτερο κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι αν καποιος παιζει με στοκ bios να αναφέρει τοσο την max boost συχνοτητα και επειδή σιγουρα θα εχει power throttling και την minimum boost συχνοτητα κατα την διαρκεια του παιχνιδιου (ή bench κοκ). Προσωπικά έχω φυλαξει 100αδες τετοια γραφηματα απο real gaming και καποιες φορες ουτε καν η max boost συχνοτητα δεν εχει νόημα γιατι με το που ξεκινάει το "πανηγυρι" δεν την ξαναβλέπεις ποτε και απο εκει π.χ. που ξεκινησες χαρωπός στα 1189Mhz παιζεις το πολυ στα 1150 και με κατι ωραιες βουτιές στα 1110 που μπορει και να παραμενει εκει (εξαρταται απο το παιχνιδι και απο πολλους αλλους παραγοντες).

Αν καποιος παιζει με custom high TDP bios τότε αρκει η max boost συχνοτητα.

Αν καποιος παιζει με το TI bios τοτε η Boost συχνότητα του GPU-Z τα λέει όλα.

ΥΓ: και voltage παιδες, μην ξεχνάτε το voltage.

Παραδειγμα:

Crysis 3 part1*, οτι υπαρχει στο μαξ εκτος απο το Blur στο Off που δεν το γουσταρω και SMAAx4.

Stock bios Max boost 1150Mhz, 1.175V, τα τελευταια περιπου 20 λεπτα του session:

attachment.php?attachmentid=56703&stc=1&d=1370548766

Το ιδιο ακριβώς γράφημα αλλα "φαινεται" η μινιμουμ boost συχνοτητα κατα την διαρκεια του session, 1097Mhz (cut sceenes, περιηγηση στο menu κλπ προφανως εξαιρουνται, φαινονται πανευκολα απο το gpu util)

attachment.php?attachmentid=56704&stc=1&d=1370548832

Το ίδιο παιχνιδι, ιδιες ρυθμισεις, 1150Mhz (flat line). 1.175V, TI bios (100%=350W), 20 λεπτά, πιθανόν άλλη πιστα, ήταν τελειως δοκιμαστικό για να τσεκαρω το bios:

attachment.php?attachmentid=56705&stc=1&d=1370549677

post-58-1416077433,0235_thumb.jpg

post-58-1416077433,1036_thumb.jpg

post-58-1416077433,1762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως απ αυτα που διαβαζω η πλειοψηφια παει 1100-1150 boost με το default bios αναλογα με το game.Custom bios για καθε μερα με 1.21+ volt δε το προτεινω παρα μονο για benches.Οταν ακουσετε στο Titana των 1000€ να τσιριζουν τα πηνια στο 3d mark 11 πιστευω θα τρελαθειτε και μονο στην ιδεα του RMA.

Link to comment
Share on other sites

Metro Last Light

GTX TITAN

1125/3004

avg -> 50 fps

780 GTX

1137/3600 (λιγο ακομα και πας για RMA στις μνημες :hehe:)

avg -> 47 fps

.....στα χαλάρα ο Τιτανας!

[MENTION=21984]fatalara[/MENTION] δεν το εχω ψαξει αλλα κυριως για ψυχολογικους λογους κανουμε oc 24/7. Πιστευω σε Surround αναλυσεις ενα 10% το τσιμπας στα fps κατι το οποιο ειναι σημαντικο σε καποια παιχνιδια!

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] δωσε μου ενα δυνατο τιτανοσκορ!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Metro Last Light

GTX TITAN

1125/3004

avg -> 50 fps

780 GTX

1137/3600 (λιγο ακομα και πας για RMA στις μνημες :hehe:)

avg -> 47 fps

.....στα χαλάρα ο Τιτανας!

Ορεστη κρατα αυτο με τα 47 καρεδακια και το 1.137v και ασε το αλλο .... αν σε χαλαει. :hehe:

metro1200.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ορεστη κρατα αυτο με τα 47 καρεδακια και το 1.137v και ασε το αλλο .... αν σε χαλαει. :hehe:

Σε λαθος club φιλος, το club με τα ξεχυλομενα YUGO ειναι απεναντι! :hehe:

ακομα το παλευεις να πιασεις Τιτανα ? Keep walking :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ρε σας βλεπω που κοροιδευεται τον zpαf και ζηλευω :hehe:

περα απο την πλκακα seb. τουμπνο η 780 :inlove: αλλα ενταξει τιτανας δεν ειναι!

ρε zpaf παλι λαθος προιον πηρες :hehe:

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνετε και έχετε oc, είτε για ψυχολογικούς λόγους είτε γτ το χρειάζεστε. Απλά ήθελα να ξέρω γτ εγώ πχ σε 1100 με το pc έτσι όπως είναι τώρα κερδίζω μόνο 5 FPS... και επειδή βλέπω οτι τις έχετε και αέρα χτυπάνε 77-78 βαθμούς, έχετε και τα fan στο 75-78%, θα ήταν καλό να βλέπαμε πόσο βγάζει στα 1006 και πόσο 1100 απο εσάς που έχετε καλύτερους cpu απο τον παππού που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνετε και έχετε oc, είτε για ψυχολογικούς λόγους είτε γτ το χρειάζεστε. Απλά ήθελα να ξέρω γτ εγώ πχ σε 1100 με το pc έτσι όπως είναι τώρα κερδίζω μόνο 5 FPS... και επειδή βλέπω οτι τις έχετε και αέρα χτυπάνε 77-78 βαθμούς, έχετε και τα fan στο 75-78%, θα ήταν καλό να βλέπαμε πόσο βγάζει στα 1006 και πόσο 1100 απο εσάς που έχετε καλύτερους cpu απο τον παππού που έχω.

Αδερφε αυτό ο καθένας μπορεί να το τεσταρει μόνος του στο συστημα του, έχεις ήδη τις κάρτες οπότε δοκίμασε σε διαφορες συχνοτητες, διαφορα παιχνιδια και οτι ρυθμισεις σε ενδιαφέρουν.

Το κερδίζω 5 FPS δεν λέει τιποτα.5 FPS σε ποιο παιχνίδι, με τι ρυθμίσεις και στα πόσα συνολικά FPS? 5 FPS στα 140 FPS δεν είναι τίποτα. 5 FPS στα 50 FPS π.χ. στο Crysis 3 με SMAAx4 ε κάτι είναι, +10% για την ακρίβεια...

Εχω στην διάθεση μου πίνακες με μετρήσεις σε 3 συχνότητες στο TI bios και άλλες 3 συχνότητες στο stock bios στα Crysis, Warhead, Crysis 2 (3 timedemos), Bioshock Infinite, Sleeping Dogs, Tomb Raider, Hitman Absolution, AVP, F1 2012, Metro 2033, BF3 (custom "timedemo"), Crysis 3 με MSAAx4 (custom "timedemo"), Crysis 3 με SMAAx4 (custom "timedemo"), Crysis 3 MSAAx8 (custom "timedemo"), Farcry 3 SMAAx8 (custom "timedemo"), Max Payne 3 (custom "timedemo"), Metro LL maxed και Metro LL maxed αλλα physx disabled. Σε όσα παιχνιδια δεν αναφέρεται το AA οι μετρήσεις έχουν γινει με το max AA του παιχνιδιου. Σε όλα, ολες οι ρυθμισεις ειναι maxed. Για να φύγει ο νταλκάς του cpu bottleneck απο την υποθεση, ο 2600Κ δουλευε στα 5Ghz.

Στο ΤΙ bios η μικρότερη απο τις 3 συχνοτητες που μετρήθηκαν ήταν στα 1084Mhz (1.137V) ενώ η μεγαλύτερη στα 1150Mhz (1.187V), η μνήμη σε όλες τις περιπτώσεις στο +250. Το gain στις average τιμες FPS ήταν από τίποτα έως και 4,55% (Tomb Raider) αναλόγως το game.

Στο stock bios η μικρότερη απο τις 3 συχνότητες που μετρήθηκαν ήταν στα 1058Mhz (1.15V δηλαδή για αυτη την καρτα στοκ συχνότητα και στοκ voltage, η μνήμη στοκ) ενώ η μεγαλύτερη στα 1163Mhz (1.2V), η μνήμη στις 2 OC συχνότητες ηταν στα +250. Το gain στις average τιμες FPS ήταν απο σχεδόν τίποτα (κάτω απο 1%) έως και 12,95% (Metro 2033) αναλόγως το game.

Η σύγκριση μεταξύ των αποτελεσμάτων της μεγαλύτερης συχνότητας των μετρήσεων του TI bios με της μεγαλύτερης συχνότητας των μετρήσεων του Stock bios έδειξαν gain του TI στα 1150Mhz σε σχέση με το stock στα 1163Mhz από -3,26% (Metro 2033, ναι γίνονται και αυτά οταν το run ειναι φακντ απ) έως και +4,06% (Max Payne 3).

Προφανώς επειδή διαφορετικοι ανθρωποι παιζουν διαφορετικα παιχνιδια, με διαφορετικές ρυθμισεις και διαφορετικα συστήματα το καλύτερο ειναι να κάνουν τις δικες τους μετρήσεις για να κρίνουν απο το ποια συχνοτητα (και voltage) θεωρουν οτι "αξιζει" να τρέχουν την κάρτα έως και αν τελικά αξίζει να βαλουν custom bios ή οχι (οι μετρήσεις στην περίπτωση μου έγιναν και για τους 2 λογους). Τα ιδια προφανως ισχύουν για μενα και για το OC σε cpu και OC οποιουδήποτε άλλου component για REAL LIFE χρήση.

ΥΓ: τα νούμερα αυτα για εσάς είναι μια πολύ γενική εικόνα γιατι δεν έχετε όλα τα δεδομένα μπροστά σας (actual average values και όχι απλά ποσοστά της διαφοράς, min και max actual values και ποσοστά κοκ) οπότε μην τα δένετε σκοινί κορδόνι. Ουτως η άλλως είναι για πολύ ακραιες ρυθμίσεις που με ενδιαφέρουν εμένα σε gaming.

EDIT: σορυ ξεχασα, 1080p, σημαντικότατη παράλειψη.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

ρε σας βλεπω που κοροιδευεται τον zpαf και ζηλευω :hehe:

περα απο την πλκακα seb. τουμπνο η 780 :inlove: αλλα ενταξει τιτανας δεν ειναι!

ρε zpaf παλι λαθος προιον πηρες :hehe:

Kyr, αν έχεις μόνιτορ πάνω απο 1920χ1080pixels κάνε την αναβάθμιση, σε βλέπω έχεις φουντώσει ρε παιδί μου. Διαφορετικά κάτσε στην 680 μια χαρά είσαι, τώρα σοβαρά 600-800 ευρώ για κάρτες γραφικών είναι ΠΑΡΑ πολλά !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.