Jump to content



Nvidia GTX Titan: εντυπώσεις/μετρήσεις/απορίες/overclocking/issues κοκ


Recommended Posts

  • Replies 612
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πες τι εκανες πανω στο παπι [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]....μίλα!

Με πιασανε να πουλαω τατιανες με unofficial bios και ειχα δικαστηριο σημερα. :hehe:

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] αστο βρηκα .....

Συνεχιζοντας ανεβασα την καρτα στα +185/+400 με max boost 1189.

00000wn.jpg

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε συνονόματε γιατί θα μας λωλάνει ο Χρήστος!

Ξερεις πιο ειναι το ωραιο;

Κοκκινος ημουνα τους πειραζα ... πρασινος εγινα παλι τους πειραζω. :hehe:

Eλα, στην υγεια των κουτσων!:hehe::beer:

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ελπιζω να εχει στοκ 780 το Πλαισιο γιατι στα ρολογια που παιζεις φλερταρεις με RMA! :hehe:

Χρηστο τα ρολογια και οι τασεις που παιζω δεν ειναι για RMA.

Εσυ να προσεχεις με τα custom bios που μου βαζεις για να παρεις τα 82.2 καρεδακια που μας εδειξες. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] λεω να σε γλεντήσω με νέο παιχνίδι! Η 690gtx αρκετα σε γλεντησε....

IMAG0015.jpg

Που πας με το κουτσαδι, τσαπρρρρρρ!!!!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Για να κανεις SLI, πρεπει να ειναι και απο την ιδια οι καρτες π.χ. EVGA και οι 2 ή δεν εχει σχεση?

όχι αλλά στο sli και οι 2 θα τρέχουν με τα ρολόγια της μικρότερης σε mhz πυρήνα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] λεω να σε γλεντήσω με νέο παιχνίδι! Η 690gtx αρκετα σε γλεντησε....

Εγω περιμενα να μου γραψεις ...

zpaf λεω να παιξω και κανενα παιχνιδι στα full του. H 690 αρκετα με κουδουνισε. :hehe:

Anyway.

Οι μονοπυρηνοι .... μη κουτσοι σε καλοσοριζουν. :T:

Link to comment
Share on other sites

Για την Τιταν πολλά μπορείς να πεις... δεν είναι ομως απλα μια καρτα γραφικών!

Ειναι ενα εργο τεχνης της σύγχρονης τεχνολογίας....

....και όποιος προσπαθεί να μειώσει τη δύναμη της θα αισθανθεί την οργή της!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Eνα metro με τα καθημερινα μου ρολογακια...

1125mhz core και μαμα οι μνημες.

captureguq.jpg

Ωσανα...μπραβο Χρησταρα, ειχα αποφασισει να μην ξανασχοληθω με αυτο το καμμενο θρεντ αλλα βλεπω επιτέλους, μια ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ συχνοτητα με πιθανοτητα σταθερότητας που τείνει στο άπειρο και σε bench παιχνιδιου που θα δώσει έστω έναν σημειο αναφοράς σε καποιον που ενδιαφέρεται για gaming και οχι για "τωρα σκαω, τωρα δεν σκάω, η οθονη εχει γινει πρασινη απο τα artifacts, μισο να κανω ενα τάμα μπας και βγαλω αυτο το run στα 2Ghz" καταστάσεις...

Thumbs ups bro και it was about f*cking time... ;)

ΥΓ1: Δεν το λεω σε εσένα Χρησταρα, γενικά απευθύνομαι γιατι έχει παραγίνει το πράμα με την αριθμοθηρία. Βλέπουν οι ανθρωποι κατι συχνοτητες στα 1.2Ghz-φευγας και νομιζουν οτι εκει "παιζουν" οι καρτες και οι ιδιες γελοιοτητες συνεχιζονται και στις 780...

ΥΓ2: Γιατι βρε συ μαμά οι μνημες? Οκ, το συγκεκριμενο παιχνιδι στο scaling ειναι φακντ απ (δευτερη φορα το εχω ξεκινησει, οπως και η πρωτη απο την αρχή εως το τελος OCed σε διαφορες συνχοτητες). Δώσε ενα 200αρακι τουλαχιστον επάνω, συντηρητικο ειναι, σταθερος κατα 99% θα εισαι (αποκλειεται να εχεις φόλα) και σε καποια παιχνιδάκια θα βοηθήσει και αυτο...

ΥΓ3: Καλό θα ήταν να αναφέρεις και voltage Χρησταρα και αυτό σημαντικό ειναι, ανεφερε συγκεκριμενη τιμη ακομα και αν παιζεις με default γιατι και το default απο καρτα σε καρτα ειναι διαφορετικο. Το ιδιο και για το bios, μην τρέξει κανένας με το ιδιο συστημα με σενα το ιδιο bench και τραβαει τα μαλλιά του, λολ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 1125-1150 core και 250 mem δεν παίζεις παιχνιδι σταθερά όσο και ανεβαζεις τα volt στο μαμά bios. Και 1.2 να το βάλεις δεν κρατιέται.

Παίζεις και κάμποσο παραπάνω ( απλά πρέπει να κάνεις τα μαγικά κόλπα που έκανα στην δικιά μου... hardware mods :D )

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 1125-1150 core και 250 mem δεν παίζεις παιχνιδι σταθερά όσο και ανεβαζεις τα volt στο μαμά bios. Και 1.2 να το βάλεις δεν κρατιέται.

Εξαρταται απο την καρτα, εξαρταται απο το παιχνιδι (π.χ. αλλο το F1 2012 άλλο το FC3), εξαρτάται απο το bios κλπ κλπ κλπ.

Επισης εξαρταται απο το ποσο καλά scalάρει η καρτα με το voltage, η δική μου πανω απο 1.18χ δεν εδινε τιποτα ιδιαιτερο μην σου πω οτι ειχα και αντιθετα αποτελέσματα. Πάντα με το TI bios, με το στοκ βαλτο και στα 1.2V, αν μιλαμε για παιχνιδι και οχι παιχνιδακι ειναι θέμα δευτερολέπτων να "πεσει" μαζι με την συχνότητα και μεχρι το τελος του παιχνιδιου να μην τα ξαναδεις ποτέ (αντε αν βγεις σε κανα μενου).

Η "παλία" τουλαχιστον, κατσε να δώ τι μου εχει στείλει η EVGA για replacement...

Link to comment
Share on other sites

Ωσανα...μπραβο Χρησταρα, ειχα αποφασισει να μην ξανασχοληθω με αυτο το καμμενο θρεντ αλλα βλεπω επιτέλους, μια ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ συχνοτητα με πιθανοτητα σταθερότητας που τείνει στο άπειρο και σε bench παιχνιδιου που θα δώσει έστω έναν σημειο αναφοράς σε καποιον που ενδιαφέρεται για gaming και οχι για "τωρα σκαω, τωρα δεν σκάω, η οθονη εχει γινει πρασινη απο τα artifacts, μισο να κανω ενα τάμα μπας και βγαλω αυτο το run στα 2Ghz" καταστάσεις...

Thumbs ups bro και it was about f*cking time... ;)

ΥΓ1: Δεν το λεω σε εσένα Χρησταρα, γενικά απευθύνομαι γιατι έχει παραγίνει το πράμα με την αριθμοθηρία. Βλέπουν οι ανθρωποι κατι συχνοτητες στα 1.2Ghz-φευγας και νομιζουν οτι εκει "παιζουν" οι καρτες και οι ιδιες γελοιοτητες συνεχιζονται και στις 780...

ΥΓ2: Γιατι βρε συ μαμά οι μνημες? Οκ, το συγκεκριμενο παιχνιδι στο scaling ειναι φακντ απ (δευτερη φορα το εχω ξεκινησει, οπως και η πρωτη απο την αρχή εως το τελος OCed σε διαφορες συνχοτητες). Δώσε ενα 200αρακι τουλαχιστον επάνω, συντηρητικο ειναι, σταθερος κατα 99% θα εισαι (αποκλειεται να εχεις φόλα) και σε καποια παιχνιδάκια θα βοηθήσει και αυτο...

ΥΓ3: Καλό θα ήταν να αναφέρεις και voltage Χρησταρα και αυτό σημαντικό ειναι, ανεφερε συγκεκριμενη τιμη ακομα και αν παιζεις με default γιατι και το default απο καρτα σε καρτα ειναι διαφορετικο. Το ιδιο και για το bios, μην τρέξει κανένας με το ιδιο συστημα με σενα το ιδιο bench και τραβαει τα μαλλιά του, λολ... ;)

Nικολα το θεμα με τα ρολογακια ειναι σαν τα δυναμομετρα που πανε τα αμαξια!:p

-Μαστορα, ποσα αλογα ειναι το uno?

-400ps ρε φιλε στα 2bar αλλα για καθε μερα ειναι στο 1,2bar και βγαζει 300.:hehe:

Στο θεμα μας τωρα:

Nικολα το 1125mhz ειναι το sweet spot για εμενα συγκριτικα με temps, θορυβο κτλ.. Μνημη δεν δινω για καθε μερα γιατι δεν δινει τπτ. Το ρευμα ειναι το μαμα 1.162ν και το bios ειναι το ΤΙ το οποιο το συνιστω.

Link to comment
Share on other sites

Ωσανα...μπραβο Χρησταρα, ειχα αποφασισει να μην ξανασχοληθω με αυτο το καμμενο θρεντ αλλα βλεπω επιτέλους, μια ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ συχνοτητα με πιθανοτητα σταθερότητας που τείνει στο άπειρο και σε bench παιχνιδιου που θα δώσει έστω έναν σημειο αναφοράς σε καποιον που ενδιαφέρεται για gaming και οχι για "τωρα σκαω, τωρα δεν σκάω, η οθονη εχει γινει πρασινη απο τα artifacts, μισο να κανω ενα τάμα μπας και βγαλω αυτο το run στα 2Ghz" καταστάσεις...

Thumbs ups bro και it was about f*cking time... ;)

ΥΓ1: Δεν το λεω σε εσένα Χρησταρα, γενικά απευθύνομαι γιατι έχει παραγίνει το πράμα με την αριθμοθηρία. Βλέπουν οι ανθρωποι κατι συχνοτητες στα 1.2Ghz-φευγας και νομιζουν οτι εκει "παιζουν" οι καρτες και οι ιδιες γελοιοτητες συνεχιζονται και στις 780...

ΥΓ2: Γιατι βρε συ μαμά οι μνημες? Οκ, το συγκεκριμενο παιχνιδι στο scaling ειναι φακντ απ (δευτερη φορα το εχω ξεκινησει, οπως και η πρωτη απο την αρχή εως το τελος OCed σε διαφορες συνχοτητες). Δώσε ενα 200αρακι τουλαχιστον επάνω, συντηρητικο ειναι, σταθερος κατα 99% θα εισαι (αποκλειεται να εχεις φόλα) και σε καποια παιχνιδάκια θα βοηθήσει και αυτο...

ΥΓ3: Καλό θα ήταν να αναφέρεις και voltage Χρησταρα και αυτό σημαντικό ειναι, ανεφερε συγκεκριμενη τιμη ακομα και αν παιζεις με default γιατι και το default απο καρτα σε καρτα ειναι διαφορετικο. Το ιδιο και για το bios, μην τρέξει κανένας με το ιδιο συστημα με σενα το ιδιο bench και τραβαει τα μαλλιά του, λολ... ;)

Καλα να μιλας για τιταν το καταλαβαινω ... ειχες καρτα.

Να μας λες και για 780 αυτο δεν το καταλαβαινω.

metroll2013060620134865.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα να μιλας για τιταν το καταλαβαινω ... ειχες καρτα.

Να μας λες και για 780 αυτο δεν το καταλαβαινω.

metroll2013060620134865.jpg

Αναλογικα βρε [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , στις Titan αναφερομουν στην συγκεκριμενη συχνοτητα και επανω, για τις 780 στην ιδια κατασταση του να ποσατάρουν τα κερατα τους αποτελεσματα benchmarks σε υπερυψηλες συχνοτητες στις οποίες υπαρχει πολυ μικρη πιθανοτητα (εκτος αν μιλαμε για τρελλο κομματι) να ειναι καποιος σταθερος οπως εχει γινει και γινεται ακριβως και στις Titan.

Πόσο λιανά θα πρέπει να το κάνω για να μήν "μυγιαστεί" καποιος?

Φορ φακς σεηκ δηλαδη, το προβλημα σου ειναι οτι δεν αναφέρθηκα με συγκεκριμενη συχνοτητα για τις 780?

ΥΓ: Τωρα το screen capture απο ΜΙΑ στιγμη ενος bench/game καλύτερα να μην το σχολιάσω, ουτε και εγω θα καταλαβω τι και σε ποιον θελεις να δείξεις με αυτό...μηπως καλύτερα θελεις να ποστάρω ένα πιο ολοκληρωμένο με την Titan me physx on και ολοκληρο το LL benchmark στα 1200Mhz? Και με τα graphs και τα αποτελέσματα και τα όλα του...ακομα και αυτο ΤΙ νομιζεις οτι θα δειχνει? Να σου πω εγω επειδή εσυ την καρτουλα σου την εχεις μερικες μερουλες, εγω την ειχα 2 μηνες παρα κατι (και καμια 100αρια ώρες gaming με OC σε αρκετα παιχνιδακια): δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ γιατι δεν υπαρχει σταθεροτητα εκει περα πανω, οχι απο την δικη μου. Εβγαλε το bench, so φακιν what? Αν ηταν να "παιζω" με screen captures να θυμηθω να ανεβασω ενα στα 1254Mhz οταν θα ερθει η αλλη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.