Jump to content



Περι διαφόρων εκδόσεων EVGA


Vagosman

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι στην αναζήτηση για GTX670 και άνω, αποκλειστικά EVGA (λόγω αμοιβαίου σεβασμού :jump:) και θα ήθελα την βοήθεια σας σε τι έκδοση να πάω.

EVGA | Products | Graphics

Σαν πιο vfm θα προτιμήσω μάλλον την 670 αλλα το θέμα είναι πια έκδοση;

FTW edition με 4Gig Ram; Πλησιάζει όμως την 680! σε τιμή.:o

Με backplate χωρίς;

Γενικά άπειροι συνδιασμοί. Αλλά το budget θα ήθελα να κρατηθεί στα 450€ max.:suicide:αν και πάλι πολλά είναι. Ακρίβυναν οι κάρτες. Παλιότερα οι αντίστοιχες κατηγορίες έπαιζαν τουλάχιστον 100-150€ κάτω

Ευχαριστώ

ΥΓ: Βγήκε ο Τιτάνας με HydroCopper :jump:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αναλυση θα παιζεις? 1 monitor μονο? Θα κανεις sli αργοτερα? Θα κρατισεις τη μαμα ψυκτρα?

Εγω θα επερνα 670ftw/ftw sig2. Pcb απο 680 και clockαρουν και πολυ. Η απλη ftw κανει λιγο θορυβο παραπανω. Η ftw sig ψυχει λιγο καλυτερα. Το backplate ειναι θεμα ομορφιας. Αν θες το παιρνεις.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Λίγο offtopic

Υπάρχει μια φήμη τις τελευταίες μέρες ότι κατά τον Ιούνιο θα βγουν οι gtx 760ti, gtx 770 και gtx 780 δεν ξέρω κατά πόσο είναι φήμη ή αλήθεια από τι στιγμή που η amd θα βγάλει τις hd8000 προς το τέλος του χρόνου αλλά ίσως να αξίζει να το καθυστερήσεις λίγο, σε περίπτωση πάντα που δεν την έχεις άμεσα ανάγκη, αλλιώς go for it.

Link to comment
Share on other sites

1 μονιτορ αλλα θελω να με κρατήσει για τουλαχιστον 3 χρόνια.

Μελλοντικές πιθανές αναβαθμίσεις για νερό αλλα και μεγαλύτερης ανάλυσης μόνιτορ.

Απότι είδα η SIG2 δεν βγαίνει με 4Gb; Θεωρώ δυνατό χαρτί για μελλοντική χρήση την διπλή ΡΑΜ.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο offtopic

Υπάρχει μια φήμη τις τελευταίες μέρες ότι κατά τον Ιούνιο θα βγουν οι gtx 760ti, gtx 770 και gtx 780 δεν ξέρω κατά πόσο είναι φήμη ή αλήθεια από τι στιγμή που η amd θα βγάλει τις hd8000 προς το τέλος του χρόνου αλλά ίσως να αξίζει να το καθυστερήσεις λίγο, σε περίπτωση πάντα που δεν την έχεις άμεσα ανάγκη, αλλιώς go for it.

Δεν είσαι οφφ τοπικ σε καμία περίπτωση. Το είχα ψάξει και εγώ για το πότε θα έβγαινε η 7η γενιά αλλα δεν είχα κάτι να το στοιχειοθετήσω.

Μπορώ να περιμένω αν μιλάμε για 2-3 μήνες, σίγουρα θα βοηθήσει είτε σε πτώση τιμών για τις 6άρες είτε σε διατήρηση τιμών για τις 7άρες.

Για να δούμε όμως θα έχουμε τι θα έχει να προσφέρει.. Κάποιο άρθρο σχετικο;

Link to comment
Share on other sites

εαν σε ψηνει SLi configuration παντως

στα λεφτα αυτα παιζει και το σεναριο δυο κλοκαρισμενων καλων αεροψυκτων 660

και σου μενουν και ρεστα

εναλλακτικα παιζεις και με μια 660Ti τωρα

κι ενδεχομενως αλλη μια μτχ οταν δεις τα πραγματα να σκουραινουν

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν σκεφτόμουν για single gpu και για οικονομία ρευματος μιας και δεν μας παίρνει πολύ αυτες τις εποχές. Θέλω στο ρελαντί να είμαι μέχρι τα 200W με οθόνη.

Επίσης προς το παρόν η ανάλυση είναι Full HD με πιθανή επέκταση μελλοντικά.

Επειδή είμαι και σε φάση μετακόμισης με πολλά και απρόβλεπτα έξοδα μπορώ να τρενάρω λίγο την αγορά, να δούμε και αν βγεί η 7η γενιά.

Κοπρίτη 2Χ660 Τι ποσο στέκονται ποσοστιαία απένταντι στις πιο ισχυρές 670, 680; Βλέπω γύρω στο 10% διαφορά μονο απο την 670 αλλα απο θόρυβο; Είναι δουλεμένη στην τσίτα.

Πάντα είχα μια απορία τι τελικά δίνει ενα SLI. Σίγουρα όχι 100% αυξηση (διπλασιασμο) επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν σκεφτόμουν για single gpu και για οικονομία ρευματος μιας και δεν μας παίρνει πολύ αυτες τις εποχές. Θέλω στο ρελαντί να είμαι μέχρι τα 200W με οθόνη.

Επίσης προς το παρόν η ανάλυση είναι Full HD με πιθανή επέκταση μελλοντικά.

Επειδή είμαι και σε φάση μετακόμισης με πολλά και απρόβλεπτα έξοδα μπορώ να τρενάρω λίγο την αγορά, να δούμε και αν βγεί η 7η γενιά.

Κοπρίτη 2Χ660 Τι ποσο στέκονται ποσοστιαία απένταντι στις πιο ισχυρές 670, 680; Βλέπω γύρω στο 10% διαφορά μονο απο την 670 αλλα απο θόρυβο; Είναι δουλεμένη στην τσίτα.

Πάντα είχα μια απορία τι τελικά δίνει ενα SLI. Σίγουρα όχι 100% αυξηση (διπλασιασμο) επιδόσεων.

Διάβασε και αυτό αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν σκεφτόμουν για single gpu και για οικονομία ρευματος μιας και δεν μας παίρνει πολύ αυτες τις εποχές. Θέλω στο ρελαντί να είμαι μέχρι τα 200W με οθόνη.

Επίσης προς το παρόν η ανάλυση είναι Full HD με πιθανή επέκταση μελλοντικά.

Επειδή είμαι και σε φάση μετακόμισης με πολλά και απρόβλεπτα έξοδα μπορώ να τρενάρω λίγο την αγορά, να δούμε και αν βγεί η 7η γενιά.

Κοπρίτη 2Χ660 Τι ποσο στέκονται ποσοστιαία απένταντι στις πιο ισχυρές 670, 680; Βλέπω γύρω στο 10% διαφορά μονο απο την 670 αλλα απο θόρυβο; Είναι δουλεμένη στην τσίτα.

Πάντα είχα μια απορία τι τελικά δίνει ενα SLI. Σίγουρα όχι 100% αυξηση (διπλασιασμο) επιδόσεων.

Επειδή στιγμιαία μου πέρασε από το μυαλό να ζευγαρώσω την 660Ti μου (παρόλο που δοκίμασα για άλλη μια φορά πρόσφατα sli με 480.. και το αποτέλεσμα ΔΕΝ με έπεισε -και ας είχα πραγματικά καλά /avg/ fps στο bf3..), με βάση το review του techspot για την 7990, τα έβαλα σε ένα excel-άκι, όπου φαίνονται τα avg FPS, τα 1% Time FPS, και ο λόγος 1%/AVG , όπου δείχνει πολύ χοντρικά πόσο σταθερή απόδοση έχει η κάθε κάρτα -> μικρό ποσοστό %.. μεγάλη διακύμανση και stuttering here i come...

Τέλος πρόσθεσα 2 στήλες, αυτό που θα αποκαλούσα "user experience %" προφανώς όσο πλησιάζει το νούμερο το 100% τόσο σαν μονοπύρηνο συμπεριφέρεται το SLI..

GVMgAXe.png

Παρά κάποια περίεργα αποτελέσματα τα οποία τριπλοέλεγξα, σε 1080p στα 4 παιχνίδια με "χαμηλά fps<70" (crysis3, FC3, Sleeping Dogs, Hitman) μόνο στο 1από4(crysis3) έχει συγκρίσιμη απόδοση(93,6%), με τα άλλα 3από4 να έχουν απλώς καλή/καλούτσικη συμπεριφορά (~72-81%). Στα δε 1600p όπου πλέον τα παιχνίδια με χαμηλά fps είναι 6 για το SLI, έχουμε 1 κορυφαίο αποτέλεσμα(crysis3), 2 πολύ καλά (Hitman/Tomb Raider), 1 καλούτσικο(FC3) και 2 "εμετικά"... (Sleeping dogs/MOH).

Στο BF3 που με ενδιαφέρει π.χ., είναι δελεαστική η "πραγματική" βελτίωση... αλλά συνολικά... ??? είναι μάλλον καλή/καλούτσικη (άστο καλύτερα το M-GPU για τύπους σαν τον [MENTION=478]sebastian[/MENTION] :big_boss:-> δεν παίζω τα παιχνίδια που δεν πάει καλά η κάρτα μου.. :p), οπότε κρίνεις και αποφασίζεις ανάλογα με το ποια παιχνίδια παίζεις και ελπίζεις απλώς να βελτιωθεί σε όσα "έρχονται με σακουλίτσα για τον εμετό..." ;)

Link to comment
Share on other sites

Απότι καταλαβαίνω SLI FTW, αλλα υπάρχουν και σοβαρά μειονεκτήματα με θόρυβο και θερμοκρασίες αλλα και κατανάλωσης.

Εκει που ουσιαστικά πας να γλυτώσεις μερικά φράγκα θα χρειαστεί να επενδύσεις σε 2ο μηχάνημα για 24/7.

Για νερό δεν μπορώ να το συζητήσω ακόμη γιατι θέλω ενα 500ρικο στην ξεφτίλα (μαζι με κουτια κτλ)

Είναι πολλά που πέφτουν στο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.