Jump to content



GTX 680 Lightning VS 7970 Lightning


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, μέσα στην εβδομάδα φεύγει για πώληση η τωρινή μου καρτούλα, GTX 670, με την ευκαιρία της αλλαγής και κουτιού σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ή της 680 ή της 7970 lightning, με το σκεπτικό αργότερα μέσα στο καλοκαίρι να "κουμπώσω" και την αδερφούλα μίας εκ των 2, όποια επιλέξω με την βοήθεια σας.

Η κάρτα προορίζεται αποκλειστικά για gaming - game recording ( για να προλάβω όσους μπορεί να μου προτείνουν την nvidia λόγω cuda - δεν κάνω πολύ render κλπ ) και θέλω να είναι όσον το δυνατό Battlefield 4 ready ;)

Επίσης , τόσα χρόνια οπαδός της πράσινης, πώς πάνε τα πράγματα στο απέναντι στρατόπεδο, απο drivers? SLI/Crossfire ? Stuttering?

στην περίπτωση 2χ680 - 2χ7970 διπλασιάζετε το vram πχ 2χ680 = 4gb και 2χ7970 = 6gb ?

Ακόμη , η οθόνη θα αλλαχτεί με την ΤV του καθιστικού που ειναι Full HD.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα αφου εχεις σκοπο να κανεις sli/crossfire αργοτερα αρα συνολικα θα δωσεις +/- 1000 ευρω να κανεις υπομονη και η να παρεις titan η καποια 780 σίγουρα μια δυνατή μονοπύρηνη ειναι καλύτερη λυση.H vram δεν αθροίζετε συνολικά στο sli/crossfire παρα μονο οι πυρήνες

Link to comment
Share on other sites

αν είναι καλή εκδοση ξεκλειδωτη 670 πχ κάποια EVGA ναι τότε και εγώ θα έλεγα πως κάνεις τσάμπα έξοδο....η ίδια η Nvidia αν και δεν το παραδέχεται ανοιχτά η 680 είναι μια μικρή αποτυχία.....καλύτερα 670 ή 690 μακριά απο 680 είχα και την εδωσα μεσα σε 10 μέρες....

Link to comment
Share on other sites

αν είναι καλή εκδοση ξεκλειδωτη 670 πχ κάποια EVGA ναι τότε και εγώ θα έλεγα πως κάνεις τσάμπα έξοδο....η ίδια η Nvidia αν και δεν το παραδέχεται ανοιχτά η 680 είναι μια μικρή αποτυχία.....καλύτερα 670 ή 690 μακριά απο 680 είχα και την εδωσα μεσα σε 10 μέρες....

ρε φιλε σε αφησανε η το εσκασες μονος σου?:hehe:

μεγαλυτερη αποτυχια απο την βουβουζελα σου δεν υπαρχει..την καβαλαει η 7950 των 250e τις περισσοτερες φορες

κι εγω ειχα 7970 και την εδωσα σε 5μερες πισω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μέσα στην εβδομάδα φεύγει για πώληση η τωρινή μου καρτούλα, GTX 670, με την ευκαιρία της αλλαγής και κουτιού σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ή της 680 ή της 7970 lightning, με το σκεπτικό αργότερα μέσα στο καλοκαίρι να "κουμπώσω" και την αδερφούλα μίας εκ των 2, όποια επιλέξω με την βοήθεια σας.

Η κάρτα προορίζεται αποκλειστικά για gaming - game recording ( για να προλάβω όσους μπορεί να μου προτείνουν την nvidia λόγω cuda - δεν κάνω πολύ render κλπ ) και θέλω να είναι όσον το δυνατό Battlefield 4 ready ;)

Επίσης , τόσα χρόνια οπαδός της πράσινης, πώς πάνε τα πράγματα στο απέναντι στρατόπεδο, απο drivers? SLI/Crossfire ? Stuttering?

στην περίπτωση 2χ680 - 2χ7970 διπλασιάζετε το vram πχ 2χ680 = 4gb και 2χ7970 = 6gb ?

Ακόμη , η οθόνη θα αλλαχτεί με την ΤV του καθιστικού που ειναι Full HD.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Ο Τιτανας στα 1100mhz στον πυρηνα ειναι μια ή αλλη με την 690 και ενα 10-15% πισω απο 2χ680.

Αν θα σκασεις 1000αρικο παρε Τιτανα για να κοιμασαι ησυχος τα βραδια.

Link to comment
Share on other sites

o [MENTION=28628]kyr..[/MENTION] αλλάζει τα μυνήματα στο δευτερόλεπτο..

Για μένα πάρε την 7990 τώρα που θα βγεί..

Ούτε σι άλλος 2 τέτοιες είχανε στο μηχάνημα που κάνανε το Live..

2x 7990 και ήταν και 4Κ Αναλυση όλα Maxed out έτσι..

Άρα μια 7990 για 1920χ1080 Maxed out θα είσαι τέλεια..

αν και πιστεψέ με.. με το που βγεί θα παιξουμε το Single Maxed Out στα γραφικα..

(όσο μπορουμε με τις 7970/680)

αλλά θα είμαστε στο Multi στο Voice και θα λέμε αφτό Ultra αυτό Off το άλλο Low..

Βγάλει το Msaa κτλπ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτηκα το εξής, δινω την 670, παίρνω την lighting , και παράλληλα μαζεύω τα χρήματα για την δευτερη η οποία πρόκειται να έρθει να μας κάνει παρέα κοντά στον Νοεμβριο μπορεί όμως και όχι , λόγω οικονομικών.

Παρεμπιπτόντως , η 7970 lighting 420-380 euro την βρίσκω .

Νιώθω απογοήτευση από τους τελευταίους drivers της πράσινης , όσοι θυμάστε μόλις βάλω ultra έχω κάρο stuttering στο battlefield 3. Γνωστός μου με 6970 στις ίδιες αναλύσεις παίζει χωρίς το πρόβλημα αυτό . Πιστεύω θα ειναι μια καλή αλλαγή να δούμε τι μπορεί να μας προσφέρει και ή amd.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION] Αραξε η 9970 είναι στην γωνία..

Ουτε σι άλλος για BF3 είσαι οκ για BF4 μέχρι τον οκτομβριο έχουμε.. και έρχετε και καλοκαιράκι.. εγώ στην παραλία θα μαι και θα μαυρίζω το κορμί μου.. εσύ σπίτι και BF3? δεν νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Κράτα τα λεφτά σου... δεν αξίζει να κάνεις καμία κίνηση αυτήν την στιγμή...!

Μέσα στο καλοκαίρι θα έχουν ωριμάσει πολλά πράγματα και εσύ όπως και πολλοί άλλοι θα κάνουν τις κινήσεις τους απο την νέα σεζόν!

Link to comment
Share on other sites

σπυρο εγω στη θεση σου θα περιμενα τις 700 και θα την αλλαζα μονο με 680-770-780

αλλα και παλι αν θελεις να αλλαξεις απο περιεργεια στατοπεδο ....κατι μου λεει οτι με την ελευση των 700 θα εχει τρελη κατηφορα και παλι το μαγαζι της ati

οπως και να εχει περιμενε!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION]

Απογοητεύμενος από τους drivers της πράσινης και θα πας στης κόκκινης;;;;:suicide2:

Format έκανες να περάσεις του τελευταίους official; SLI και πάνε νερό, αποκλείεται σε μία κάρτα να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε σε αφησανε η το εσκασες μονος σου?:hehe:

μεγαλυτερη αποτυχια απο την βουβουζελα σου δεν υπαρχει..την καβαλαει η 7950 των 250e τις περισσοτερες φορες

κι εγω ειχα 7970 και την εδωσα σε 5μερες πισω

θα ήθελα με νουμερα δικά σου να μου δίξεις που ακριβώς η 7950 με waterblock με φουυλ o/c σε σημείο καψίματος πατάει την 7970 ghz edition....δεν εχω σκοπο αντιπαραθεσεις ειχα ανοιξει και thread για το ποια αξιζει η 680 asus top bios ή η 7970 ghz τελικά πήρα την 680 και μετα απο 10 μερες την άλλαξα γιατι ΕΚΛΑΝΕ στις υψηλές αναλύσεις τα 2Gb της ηταν πολύ λιγα....γούστα είναι αυτά αν θες να υποστιρίζεις nvidia κάντο απλά μην παραπληροφωρείς τον κόσμο.εγω προσωπική γνώμη λέω μετά απο δικές μου δοκιμές όχι του τύπου είχε ενας σε ενα αλλο φορουμ που του ειχε πει ο θειος μου ο Λακης....

Αυτα απο εμένα....:mobile:

Link to comment
Share on other sites

Παρε 7970 GHz Edition και αποφυγε τα Benchmark's ...... απλα θα σε "μπριζωνουν" ;) Απολαυσε την καρτα σε καθε game που θα γουσταρεις ..... και ασε τα bench για την Nvidia ;)

Εχτες επαιξα ενα πανισχυρο "bench" ( 3ds max 2013 ) με αντιπαραθεση φιλου και αγκαζε την GTX680 του...... οπου εκει "ξεδιπλωθηκε" η πραγματικα ωμη δυναμη της AMD-ATI ;) ....... Απλα στο φευγα τον κερασα και pizza για να γλυκανει τον πονο του......!!!!!!! ;)

Αν παρουμε κριτηριο τους κακογραμμενους κωδικες σε κακοδιαχειριστες μηχανες γραφικων .......ααααααστο...... απλα τοτε θα εχεις-εχουμε ως αντικειμενο τους "κακους" drives για καθε "κακο" game :D

Αυτα τα λεω γιατι θελω μια TITAN...... ετσι για να κανω κεφι!!!! xaxaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα με νουμερα δικά σου να μου δίξεις που ακριβώς η 7950 με waterblock με φουυλ o/c σε σημείο καψίματος πατάει την 7970 ghz edition....δεν εχω σκοπο αντιπαραθεσεις ειχα ανοιξει και thread για το ποια αξιζει η 680 asus top bios ή η 7970 ghz τελικά πήρα την 680 και μετα απο 10 μερες την άλλαξα γιατι ΕΚΛΑΝΕ στις υψηλές αναλύσεις τα 2Gb της ηταν πολύ λιγα....γούστα είναι αυτά αν θες να υποστιρίζεις nvidia κάντο απλά μην παραπληροφωρείς τον κόσμο.εγω προσωπική γνώμη λέω μετά απο δικές μου δοκιμές όχι του τύπου είχε ενας σε ενα αλλο φορουμ που του ειχε πει ο θειος μου ο Λακης....

Αυτα απο εμένα....:mobile:

7970 ghz edition.. γιατι το βαζεις για να μας πεισεις οτι ειναι πιο δυνατη?

για ποιες αναλυσεις μιλαμε που εκλανε η κλειδωμενη 680 σου:hehe:? (αν είναι καλή εκδοση ξεκλειδωτη 670 κάποια EVGA:hehe:) μου αρεσει που λες να μην παραπληροφωρουμε τον κοσμο

οι δικες σου οι μετρησεις ειναι πιο εγγυρες και αξιοπιστες απο τις δικες μας

εδω υπαρχουν ατομα που παιζανε σε 3μονιτορ με 680 και κανανε το λαθος να βαλουν την βουβουζελα σου και την επομενη μερα την(τις)πεταξαν απο το παραθυρο,μαζι τους κι εγω

σταματα να μασας την καραμελα με το +1g διοτι δεν την σωζει ....εκει που τρωει Χ η μια τρωει Χ κι αλλη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.