Jump to content



Χτιζοντας εναν αθόρυβο υπολογιστη.


chris2busy

Recommended Posts

Καλησπερα κύριοι. :hi:

Ονομάζομαι Χρήστος και είμαι νέο μελλος στην κοινοτητα αυτη.Έχω μέτριες γνώσεις συναρμολόγησης υπολογιστων και δυστυχως έχω κάποια χρονάκια να ασχοληθώ με τα τεχνολογικά δρώμενα στην σκηνή των Η/Υ.

την τρέχουσα στιγμή έχω ένα Η/Υ με q6600 cpu, ati 4870 , 4gb corsair ram, 600w enermax psu και μια θηκη casetek που ακομα βρίζω που την πήρα..το προβλημα μου ειναι οτι πλεον εχει παλιωσει πολυ για τα σημερινα δεδομενα και δε με συμφερει καθολου σε καταναλωση ρευματος (τον εχω σχεδον 24/7 ανοιχτο) και πανω απο ολα θορυβο...παρα πολυ θορυβο..

Οποτε θα ηθελα οσοι απο εσας μπορειτε, να με βοηθησετε να "χτισω" εναν νέο υπολογιστή, κρατώντας υπ'όψην οτι δε θα αλλάξω καρτα γραφικών και ραμ.

Λόγω του οτι θέλω ενα λογικό κόστος, δεν σκεφτομαι i5,i7, αλλα μαλλον απο επεξεργαστη i3, 3XXX..

Αρα θέλω ενα κουτι που δεν θα τρίζει,τρέμει και θα έχει μια πολυ καλη απομόνωση ήχου, μια καλούτσικη μητρικη, ενα καλο τροφοδοτικο ( μου φάνηκε αριστο απο τα reviews του thelab, το Corsair CX Series CX600M για τη χρηση που το θέλω) και πάνω απο όλα μια εξτρεμιστικά σιγανή αερόψυξη(ψύκτρα, δεν θέλω υδρόψυξη, το γεγονος πως θα υπάρχει νερό τοσο κοντα σε ηλεκτρολογικο, ειδικα εφοσον τον έχω ανοικτό 24/7, μου δημιουργει εφιαλτεσ)..

:tldr version :

Παρακαλώ προτεινετε μου με ιεραρχική σειρά :

-μια εκαιρετικά αθόρυβη θήκη

-μια εξαιρετικά αθόρυβη αερόψυξη

-μια καλή μητρικη με σχετικά χαμηλο κοστος (~100 ?) για core i3 3XXX

Για όσους πήραν το χρόνο να διαβάσουν το θέμα μου ή/και βοηθήσουν στην περίπτωση μου, ένα μεγάλο ευχαριστω και να ξέρουν οτι ακομα και αν δεν προσφέρουν κατι εκτιμω το χρόνο τους :hi::hi::hi:

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που πας σε ι3-3χχχ ..το πιο πιθανο ειναι να μη χρειαστεις κατι ιδιαιτερο ..μιας και ειναι αρκετα κρυοι και η μαμα ψυκτρα θα σε καλυψει απολυτα.

Το μονο που θα κανει θορυβο θα ειναι μαλλον η καρτα σου..η οποια καλο θα ηταν να την αλλαζες..ή αν δε παιζεις παιχνιδια..να μην την εβαζες καθολου.

O i3-3225 με την ηδ4000 θα σε καλυψει με το παραπανω...ακομα και αν παιζεις κανενα ποδοσφαιρακι ..με νορμαλ γραφικα.

Για την ιστορια εχω ι3-2120 ..και μετα απο 10λεπτα που θα σωπασουν οι μηχανικοι δεν ακουγεται τιποτα.Με μαμα ψυκτρα...και ssd για os/progs..

To κουτι ειναι ενα cosmos S..που απλα μου ξεμεινε..Το προτιμω πλεον απο ενα silencio 650 που εστησα προ διμηνου και λογω μη καλη ροης ειχα ή ανεβασμενες θερμοκρασιες ή θορυβο απο τους ανεμηστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τη στιγμη που πας σε ι3-3χχχ ..το πιο πιθανο ειναι να μη χρειαστεις κατι ιδιαιτερο ..μιας και ειναι αρκετα κρυοι και η μαμα ψυκτρα θα σε καλυψει απολυτα.

Το μονο που θα κανει θορυβο θα ειναι μαλλον η καρτα σου..η οποια καλο θα ηταν να την αλλαζες..ή αν δε παιζεις παιχνιδια..να μην την εβαζες καθολου.

O i3-3225 με την ηδ4000 θα σε καλυψει με το παραπανω...ακομα και αν παιζεις κανενα ποδοσφαιρακι ..με νορμαλ γραφικα.

Για την ιστορια εχω ι3-2120 ..και μετα απο 10λεπτα που θα σωπασουν οι μηχανικοι δεν ακουγεται τιποτα.Με μαμα ψυκτρα...και ssd για os/progs..

To κουτι ειναι ενα cosmos S..που απλα μου ξεμεινε..Το προτιμω πλεον απο ενα silencio 650 που εστησα προ διμηνου και λογω μη καλη ροης ειχα ή ανεβασμενες θερμοκρασιες ή θορυβο απο τους ανεμηστηρες.

ξέρεις, το είχα σκεφτει και γώ πως ο κοινος παρονομαστης της φασαριας θα μπορούσε να είναι η ανεβασμένη θερμοκρασια(που συνεπάγεται τα ανεμιστήρια να ανεβάζουν στροφες) και να προέρχεται απο την κάρτα..λές να δοκίμαζα άλλη κάρτα στα ήδη υπάρχοντα, λοιπα specs?ποια θα μπορούσε να ειναι μια καρτα με αντίστοιχες δυνατότητες της 4870 (1γιγα ddr5 εχω) αλλα χωρίς να χαλάει το κόσμο?

Link to comment
Share on other sites

Παιζεις παιχνιδια??

Αν οχι, καμμια..μεινε με την ενσωματωμενη hd4000 του 3225.

Παιζει να μη καταλαβεις το παραμικρο (παραπλησιες επιδοσεις) μιας και η 4870 ειναι αρκετα παλια.

Ειχα και 4850 και 4870 και 4890..

Με ενα απλο Η77 (αν οχι ζ77) των 80-100Ε και αλλα 120Ε ο cpu εχεις καθαρισει.

Μενει μετα να κοντρολλαρεις το θορυβο απο τους μηχανικους στο κουτι σου...

(αν δε τους χρησιμοποιεις μπορεις να τους απενεργοποιεις μεσω windows).

Tο ολο συστημα πλεον θα σου καιει @idle ~30watt..συν 8-10watt για καθε αλλο μηχανικο δισκο οταν θα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Παιζεις παιχνιδια??

Αν οχι, καμμια..μεινε με την ενσωματωμενη hd4000 του 3225.

Παιζει να μη καταλαβεις το παραμικρο (παραπλησιες επιδοσεις) μιας και η 4870 ειναι αρκετα παλια.

Ειχα και 4850 και 4870 και 4890..

Με ενα απλο Η77 (αν οχι ζ77) των 80-100Ε και αλλα 120Ε ο cpu εχεις καθαρισει.

Μενει μετα να κοντρολλαρεις το θορυβο απο τους μηχανικους στο κουτι σου...

(αν δε τους χρησιμοποιεις μπορεις να τους απενεργοποιεις μεσω windows).

Tο ολο συστημα πλεον θα σου καιει @idle ~30watt..συν 8-10watt για καθε αλλο μηχανικο δισκο οταν θα δουλευει.

ναι παίζω ενίοτε league of legends για να σκοτώσω κανα μισαωράκι οταν βαριέμαι..ίσως με καλύπτει η ιντελ του ι3 αμα έχω χαμηλα τις λεπτομέριες..οταν λες Η77 τι εννοεις?

Πες μου και ένα αθορυβο κουτάκι και θα σε αγαπώ πολυ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω απο παιχνιδια ..εχω καιρο που τα εχω σταματησει..(και παλια δλδ κανα "ραλακι" επαιζα)..

Ξεκινα με αυτα αν θες αναβαθμιση...και μετα βλεπεις για κουτι..

μητρικη με Η77

Asus P8H77-M | Skroutz.gr

μητρικη με Z77

Asrock Z77 Pro4-M | Skroutz.gr

Kουτια υπαρχουν 1000αδες...πολλα "αεράτα" λιγοτερα "αθορυβα" ...για ολα τα γουστα..

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω απο παιχνιδια ..εχω καιρο που τα εχω σταματησει..(και παλια δλδ κανα "ραλακι" επαιζα)..

Ξεκινα με αυτα αν θες αναβαθμιση...και μετα βλεπεις για κουτι..

μητρικη με Η77

Asus P8H77-M | Skroutz.gr

μητρικη με Z77

Asrock Z77 Pro4-M | Skroutz.gr

Kουτια υπαρχουν 1000αδες...πολλα "αεράτα" λιγοτερα "αθορυβα" ...για ολα τα γουστα..

Σε ευχαριστώ πολυ! μάλλον με asus με βλέπω γιατι τις έχουν τα ελληνικά καταστήματα και ειναι πιο ευκολες για εγγύηση..

Κουτι αθόρυβο δυσκολευτηκα λιγάκι να ξεχωρίσω κάποιο απο τα reviews του φόρουμ που διάβασα (πρίν κάνω θεμα και σαν ενοχλω)..μπορώ να αφήσω το θέμα ανοικτο μήπως έχει κάποιος συνφορουμίτης κάποια πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Αποσαφήνισε τι χρήση θα κάνεις για να είναι πιο εύστοχες οι προτάσεις μας, όπως επίσης και καθόρισε τι εννοείς λογικό budget ( εμένα το λογικό μπορεί να είναι 1000€, για τον NTG μπορεί να είναι τα 300€, για τον Τάκη 500€, κ.ο.κ. ).

Link to comment
Share on other sites

Αποσαφήνισε τι χρήση θα κάνεις για να είναι πιο εύστοχες οι προτάσεις μας, όπως επίσης και καθόρισε τι εννοείς λογικό budget ( εμένα το λογικό μπορεί να είναι 1000€, για τον NTG μπορεί να είναι τα 300€, για τον Τάκη 500€, κ.ο.κ. ).

έχεις δικιο.είναι αρκετα υποκειμενικό το budget.λοιπον..

μένει

-ενα αθόρυβο κουτι (#1 πρωτεραιότητα για μενα) με ανώτατο όριο ασ πουμε ~150 ευρω

-αν έχει κανενας στο νου του κάποια πιο αθόρυβη ακόμα αερόψυξη απο αυτη που αναφέρω στο#1 ποστ (~85 ευρω όριο).

την κάρτουλα εφόσον την έχω,απλα μπρορώ να την κοτσάρω ξανά, αν δεν μου κάνει η hd4000.

Η χρήση είναι κυρίως πολύωρο κατέβασμα και αναπαραγωγή blue ray ποιοτητας ταινιών και περιστασιακο gaming, πολυ μετριας έντασης γραφικων (η ati hd 4870 1gb gddr5 με υπερκαλυπτε σε αυτο π.χ)..

αν ξέχασα να δώσω καποιο άλλο στοιχειο, θα χαρω να το δωσω.και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο/διάθεση σας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ στην θέση σου δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να αλλάξω mobo-cpu-ram μόνο και μόνο για τον θόρυβο. Αγοράζοντας μια καλή ψυκτρα, θα μπορέσεις να ρίξεις τον θόρυβο του cpu στον ελάχιστο δυνατό. Δεν χρειάζεται να δώσεις 60+ ευρώ για να πάρεις κορυφαίες, μιας και μετά τα 40 ευρώ, τους 2-3 βαθμούς τους πληρώνεις χρυσούς. Για παράδειγμα, καλές και οικονομικές ψύκτρες για silent καταστάσεις είναι οι εξής:

[ame=http://www.amazon.co.uk/Zalman-CNPS14X-CPU-Cooler-Heatsink/dp/B008BCESRA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1368620159&sr=8-1&keywords=Zalman+CNPS14X]Zalman CNPS14X CPU Cooler, Heatsink and Fan: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Thermalright HR-02 Macho CPU Cooler

Αντίστοιχα μπορείς να βρεις κάτι για την κάρτα γραφικών σου με καμιά 30αριά ευρώ. Να ξέρεις ότι οι ψύκτρες θα κάνουν ίσως την μεγαλύτερη διαφορά. Αν αυτό δεν σου φτάνει, κοίτα και για ένα καλό κουτάκι. Απλά το θεωρώ τραγικό να μπεις στην διαδικασία να δώσεις 300-400 ευρώ μόνο για το θόρυβο. Άλλαξε ψύκτρες, και άμα δεν καλύπτεσαι προχωράς και παρακάτω. Άλλωστε οι ψύκτρες δεν πάνε χαμένες :)

Προσοχή όμως ότι πάρεις να χωράει μέσα στο κουτί σου!

Link to comment
Share on other sites

επισης, να προσθεσω οτι αν πας σε αλλαγη πλατφορμας, τοτε θα πρεπει να συνυπολογισεις οτι μαλλον θα χρειαστεις και RAM.

εκτος κι αν το συστημα σου εχει ηδη DDR3 RAM..!!

Link to comment
Share on other sites

επισης, να προσθεσω οτι αν πας σε αλλαγη πλατφορμας, τοτε θα πρεπει να συνυπολογισεις οτι μαλλον θα χρειαστεις και RAM.

εκτος κι αν το συστημα σου εχει ηδη DDR3 RAM..!!

ωχ.. ddr2 εχω..νομιζα πως ηταν συμβατη με τα νεα δεδομενα..μαλιστα.

γιατι δεν κοιταζεις και για amd? enas FM2 Ας πουμε

ξερω οτι ειναι ηλιθια η απαντηση μου, αλλα ειμαι παλιος πιστος της ιντελ..

Πάντως εγώ στην θέση σου δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να αλλάξω mobo-cpu-ram μόνο και μόνο για τον θόρυβο. Αγοράζοντας μια καλή ψυκτρα, θα μπορέσεις να ρίξεις τον θόρυβο του cpu στον ελάχιστο δυνατό. Δεν χρειάζεται να δώσεις 60+ ευρώ για να πάρεις κορυφαίες, μιας και μετά τα 40 ευρώ, τους 2-3 βαθμούς τους πληρώνεις χρυσούς. Για παράδειγμα, καλές και οικονομικές ψύκτρες για silent καταστάσεις είναι οι εξής:

Zalman CNPS14X CPU Cooler, Heatsink and Fan: Amazon.co.uk: Computers & Accessories

Thermalright HR-02 Macho CPU Cooler

Αντίστοιχα μπορείς να βρεις κάτι για την κάρτα γραφικών σου με καμιά 30αριά ευρώ. Να ξέρεις ότι οι ψύκτρες θα κάνουν ίσως την μεγαλύτερη διαφορά. Αν αυτό δεν σου φτάνει, κοίτα και για ένα καλό κουτάκι. Απλά το θεωρώ τραγικό να μπεις στην διαδικασία να δώσεις 300-400 ευρώ μόνο για το θόρυβο. Άλλαξε ψύκτρες, και άμα δεν καλύπτεσαι προχωράς και παρακάτω. Άλλωστε οι ψύκτρες δεν πάνε χαμένες :)

Προσοχή όμως ότι πάρεις να χωράει μέσα στο κουτί σου!

Ακριβως..το κουτακι που εχω τωρα δε χωραει στο πλατος τετοιες ψυχρες.ακομα και για τα καλωδια που ηθελα να περασω πισω απο το backplate δεν εχω χωρο να κανω..εχω μια ωραια μακαροναδα εδω μεσα απο καλωδια.

και λεω...θα αλλαξω ψυκτρα,θα αλλαξω και κουτι (ε, καιρος τους ειναι, εκλεισαν και 5 χρονια, πλεον), δεν βαζω και κατι παραπανω να παρω σχεδον καινουργιο το συστημα?τη διαφορα θα τη βγαλω ουτως η αλλως, αν πουλησω το παλιο ως εχει..

για την καρτουλα, λογικα μια ΑΤΙ 7770 θα ειναι αξιος αναδοχος (+λιγοτερη καταναλωση)..απο στρατοπεδο nvidia ποια ειναι η αντιστοιχη σε αυτες τις επιδοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Aφου δεν καιγεσαι για παιχνιδια..μη σε απασχολει η καρτα προς το παρων.

Κυνηγα hd4000 αν πας σε intel ...η 7660 αν πας σε fm2 (πχ ο α10-5800Κ επισης θα σε υπερκαλυψει και με το παραπανω...και δεν χανεις ιδιαιτερα σε επιδοσεις για αυτα που θες να κανεις.Βασικα .. μονο κερδισμενος με εξαιρεση τη λιγο παραπανω καταναλωση σε σχεση με τον ι3-3225 οταν παιζεις.).

Επισης σε αντιθεση με το πιο πανω ποστ..στη θεση σου θα τα πουλουσα και θα παιρνα νεοτερο.

40Ε ψυξη για την 4870 ειναι κατι παραπανω απο πεταμενα λεφτα.Οπως και για οτιδηποτε αλλο στο συστημα.

Μνημη πχ με 40Ε πας σε 8γβ ddr3..οποτε ουτε μνημη θα εψαχνα για το υπαρχον συστημα.

εδιτ

Δεν ειδα οτι η ψυξη ειναι για το cpu :p..

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να διαλέξεις τουλάχιστον σε intel μη ξεγελαστείς και αφήσεις την ψύχτρα που έχει μέσα η συσκευασία. Είναι αθόρυβη μόνο σε idle. Είναι υπερβολικά low profile και όταν ξεκινήσεις μέτρια ή βαριά χρήση του επεξεργαστή κάνει σαν ελικόπτερο.

Οποιαδήποτε ψύχτρα των 25€ θα σε καλύψει και με το παραπάνω. Το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι να έχει heatpipes και μια γρήγορη ματιά στα db του fan αν και από το BIOS ρυθμίζεις τις στροφές και δεν θα χρειαστεί ποτέ να ανέβει το fan για να πετύχει καλή ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα σαν ελικοπτερο δεν κανει ..αλλα οκ..

Υποθετω εχεις τα τελευταια χρονια τις μαμα ψυκτρες ανεγγιχτες στα κουτια τους..γιατι μαλλον θα εκπλαγεις πως ειναι ενας 3225 (ή 2120 που εχω) με την μαμα ψυκτρα.

Aκουγεται μονο οταν κλεισω το ποδοσφαιρακι για ενα λεπτο μεχρι να πεσει κατω απο τους 40-45 βαθμους..

Το silencio 650 παρτο αν εχεις καμποσους μηχανικους δισκους.

Ο πισω ανεμηστηρας ενδεχεται να μην τον ακους ιδιως αν τον συνδεσεις στη μητρικη.Βοηθαει επισης αν "θαψεις" το κουτι μεσα σε κανενα επιπλο-γραφειο.

Τους μπροστα και με τα ρυθμιστικα στο χαμηλο (συνδεονται σε πλακετα) προσωπικα τους ακουγα.Οχι ενοχλητικα..αλλα ακουγονται.

Το ηχοαπορροφοτικο θα σου κοψει απο τους σκληρους..αλλα τα υπολοιπα θα βρασουν..

Και μιας και ειναι κλειστο κουτακι ..εκει μαλλον τη θες τη ψυκτρα.

(εχει και μια αλλη βλακεια το silencio που με χαλασε..αλλα οκ..δεν αφορα τον θορυβο).

Για δικο μου κουτακι.και ξεροντας τι βαζω μεσα..θα προτιμουσα fractal arc mini .

(καλες επιλογες και τα "μικρα" corsair obsidian 350d ,300r).

H ιδεα κατι που να επιτρεπει την εξοδο ζεστου αερα απο πανω (χωρις fan)..

Link to comment
Share on other sites

Καλα σαν ελικοπτερο δεν κανει ..αλλα οκ..

Υποθετω εχεις τα τελευταια χρονια τις μαμα ψυκτρες ανεγγιχτες στα κουτια τους..γιατι μαλλον θα εκπλαγεις πως ειναι ενας 3225 (ή 2120 που εχω) με την μαμα ψυκτρα.

Aκουγεται μονο οταν κλεισω το ποδοσφαιρακι για ενα λεπτο μεχρι να πεσει κατω απο τους 40-45 βαθμους..

Το silencio 650 παρτο αν εχεις καμποσους μηχανικους δισκους.

Ο πισω ανεμηστηρας ενδεχεται να μην τον ακους ιδιως αν τον συνδεσεις στη μητρικη.Βοηθαει επισης αν "θαψεις" το κουτι μεσα σε κανενα επιπλο-γραφειο.

Τους μπροστα και με τα ρυθμιστικα στο χαμηλο (συνδεονται σε πλακετα) προσωπικα τους ακουγα.Οχι ενοχλητικα..αλλα ακουγονται.

Το ηχοαπορροφοτικο θα σου κοψει απο τους σκληρους..αλλα τα υπολοιπα θα βρασουν..

Και μιας και ειναι κλειστο κουτακι ..εκει μαλλον τη θες τη ψυκτρα.

(εχει και μια αλλη βλακεια το silencio που με χαλασε..αλλα οκ..δεν αφορα τον θορυβο).

Για δικο μου κουτακι.και ξεροντας τι βαζω μεσα..θα προτιμουσα fractal arc mini .

(καλες επιλογες και τα "μικρα" corsair obsidian 350d ,300r).

H ιδεα κατι που να επιτρεπει την εξοδο ζεστου αερα απο πανω (χωρις fan)..

Βασικά αν εχεις καποιες παρατηρησουλες για το silencio, πες μου να δω αν θα το παραγγειλω..

Κατι εντελως ασχετο..αν το παραγγειλω απ'εξωτερικο, παιζει να εχω προβλημα με το ελληνικο τελωνειο, λογω μεγεθους,βαρους κτλπ?

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικα εχει 2 hot swap θεσεις οι οποιες στο μυαλο μου εμοιαζαν ιδανικες.

Η coolermaster ομως θεωρησε οτι καλο ειναι να ενεργοποιει ο χρηστης μονο μια εξ'αυτων με ενα διακοπτακι στο πανω μερος του κουτιου και η αλλη να μενει "νεκρη".

(Επι της ουσιας και καλα dual boot σε δυο ανεξαρτητους σκληρους χωρις να εμφανιζεται ο αλλος στο λειτουργικο με τον οποιον boot-aρεις)

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικα εχει 2 hot swap θεσεις οι οποιες στο μυαλο μου εμοιαζαν ιδανικες.

Η coolermaster ομως θεωρησε οτι καλο ειναι να ενεργοποιει ο χρηστης μονο μια εξ'αυτων με ενα διακοπτακι στο πανω μερος του κουτιου και η αλλη να μενει "νεκρη".

(Επι της ουσιας και καλα dual boot σε δυο ανεξαρτητους σκληρους χωρις να εμφανιζεται ο αλλος στο λειτουργικο με τον οποιον boot-aρεις)

ok..αυτο δεν ειναι deal breaker για μενα...γιατι ειχα τυχει να κολλησω εν ωρα dual boot , autorun.inf τυπου ιο και μετα δεν μπουταρε ο αλλος δισκος καθολου..εχω 4 αλλωσε, οι 2 για συστημα και οι 2 για δεδομενα..δε με επηρρεαζει προσωπικα..σε ευχαριστω πολυ που το ανεφερες παντως, γιατι σιγουρα θα το παρατηρουσα και θα αναρρωτιομουν τι παιζει.

Σε σχεση με την ερωτηση μου περι παραγγελιων απο εξωτερικο εχεις καμια ιδεα μηπως? εισαι ο geeky guardian angel μου σημερα αγαπημενε NTG :fun: σου χρωσταω !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.