Jump to content



Recommended Posts

παντως στο metro last light ζεστάθηκαν πολυ οι καρτες κατι που δεν το περιμενα!

Αυτο που δεν εχω καταλαβει με τις καρτες γραφικων ειναι πως καταφερνουν ακομη και σημερα που εχουν ριξει τις καταναλωσεις να ειναι το πιο ζεστο κομματι του υπολογιστη (μαλλον ο λογος μου ειναι γνωστος, εψει να κανει με προβληματικη μηχανολογικη σχεδιαση που κραταει απο την εποχη που βγηκαν οι πρωτες pci καρτες, αλλα αυτο που δεν ποιανω ειναι πως με τις ιδιες υλοποιησεις ψυξης εξακολουθουν να βαρανε ιδιες θερμοκρασιες καλες ενεργειακα υλοποιησεις οπως οι δικες σου, με παλαιοτερες ενεργοβορες)...

Νομιζω πως η aftermarket ψυξη ειναι πιο ενδεδειγμενη απο μια αγορα καρτας με "καλη" υλοποιηση ψυξης...

Link to comment
Share on other sites

Μα συνεχίζει να είναι το πιο ενεργοβόρο κομμάτι το pc, λογικό δεν είναι να είναι και το πιο θερμό;. Όσο για τις καταναλώσεις που έπεσαν, αυτό ίσως συμβαίνει με τις budget κάρτες κυρίως τις nvidia και μερικές amd. Στο performance κομμάτι δεν βλέπω πως έπεσαν οι καταναλώσεις. Μια 290Χ που είναι η σημερινή top amd δεν καταναλώνει όσο η GTX 580 που ήταν η top κάρτα προ τριετίας και παραπάνω; Για την aftermarket ψύξη τώρα με το θέμα των vrm και των thermal pads που κολλάνε - ξεκολλάνε τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Μα συνεχίζει να είναι το πιο ενεργοβόρο κομμάτι το pc, λογικό δεν είναι να είναι και το πιο θερμό;. Όσο για τις καταναλώσεις που έπεσαν, αυτό ίσως συμβαίνει με τις budget κάρτες κυρίως τις nvidia και μερικές amd. Στο performance κομμάτι δεν βλέπω πως έπεσαν οι καταναλώσεις. Μια 290Χ που είναι η σημερινή top amd δεν καταναλώνει όσο η GTX 580 που ήταν η top κάρτα προ τριετίας και παραπάνω; Για την aftermarket ψύξη τώρα με το θέμα των vrm και των thermal pads που κολλάνε - ξεκολλάνε τι θα γίνει

Για τις 780 λεω που ειναι ενεργειακα πολυ ανωτερες...

Οσον αφορα το θεμα aftermarket ψυξης, οπως λεγαμε και σε αλλο θρεντ μαλλον η ολοκληρωμενη λυση ειναι full cover υδροψυξη, αλλα υπαρχουν κιαλλες πατεντες...

Btw για την 580 που λες, ηταν σα να εχεις και μια αντισταση γκριλ μεσα στο κουτι, αλλα οκ τοτε δικαιολογουταν... με τις 780 δε δικαιολογειται νομιζω

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν εχω καταλαβει με τις καρτες γραφικων ειναι πως καταφερνουν ακομη και σημερα που εχουν ριξει τις καταναλωσεις να ειναι το πιο ζεστο κομματι του υπολογιστη (μαλλον ο λογος μου ειναι γνωστος, εψει να κανει με προβληματικη μηχανολογικη σχεδιαση που κραταει απο την εποχη που βγηκαν οι πρωτες pci καρτες, αλλα αυτο που δεν ποιανω ειναι πως με τις ιδιες υλοποιησεις ψυξης εξακολουθουν να βαρανε ιδιες θερμοκρασιες καλες ενεργειακα υλοποιησεις οπως οι δικες σου, με παλαιοτερες ενεργοβορες)...

Νομιζω πως η aftermarket ψυξη ειναι πιο ενδεδειγμενη απο μια αγορα καρτας με "καλη" υλοποιηση ψυξης...

1206mhz παιζει η καρτουλα καλοκαιρι μηνα με 30+ βαθμους στο δωματιο, no aircondition! Δηλαδη ποσο θα ηθελες ? 84 βαθμοι κατω απο αυτες τις συνθηκες ειναι απλα respect!

Link to comment
Share on other sites

1206mhz παιζει η καρτουλα καλοκαιρι μηνα με 30+ βαθμους στο δωματιο, no aircondition! Δηλαδη ποσο θα ηθελες ? 84 βαθμοι κατω απο αυτες τις συνθηκες ειναι απλα respect!

δεν το πα ειδικα για τις 780, απλα εξεφρασα για μια ακομη φορα το παραπονο μου (σαν τεχνικος) για την ηλιθια μηχανολογικη σχεδιαση των καρτων γραφικων γενικοτερα, απο την εποχη που βγηκαν μεχρι σημερα, που εχει ως αποτελεσμα να ειναι μονιμα πολυ ζεστοτερες απ οτι θα επρεπε (η απ οτι θα μπορουσε να γινει τεσπα) και μαλλον ειναι και το εξαρτημα με τα περισσοτερα rma

Link to comment
Share on other sites

δεν το πα ειδικα για τις 780, απλα εξεφρασα για μια ακομη φορα το παραπονο μου (σαν τεχνικος) για την ηλιθια μηχανολογικη σχεδιαση των καρτων γραφικων γενικοτερα, απο την εποχη που βγηκαν μεχρι σημερα, που εχει ως αποτελεσμα να ειναι μονιμα πολυ ζεστοτερες απ οτι θα επρεπε (η απ οτι θα μπορουσε να γινει τεσπα) και μαλλον ειναι και το εξαρτημα με τα περισσοτερα rma

Σκεψου ομως οτι τα cpu ειναι σε χειρότερη μύρα απο τα gpu και ειναι σαφως μικροτερα.

Οποτε καλα ειμαστε στις gpu για τοσο μεγαλους και πολυπλοκους πυρηνες.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ομως οτι τα cpu ειναι σε χειρότερη μύρα απο τα gpu και ειναι σαφως μικροτερα.

Οποτε καλα ειμαστε στις gpu για τοσο μεγαλους και πολυπλοκους πυρηνες.

οκ, θα βγουμε offtopic (τα ομορφα θεματα ομορφα διαμελιζονται) αλλα εχεις αδικο γιατι εχεις συνηθισει το pc σε αυτη τη μορφη... (το ματι σου εχει συνηθισει να το βλεπει ετσι κι εχει γινει πλεον "αρχετυπο" στη σκεψη σου)

Οι μεγαλοι και πολυπλοκοι πυρηνες θελαν ΑΕΡΑ, οπως ειναι πανω στα μεγαλα mobo των cpu, και αυτο απο τεχνικη αποψη θα ηταν απολυτα εφικτο, απλα εξακολουθουν τα ιδια στανταρς που ειχαν με τις καρτουλες των 80s ενω οι gpu εχουν γινει πιο πολυπλοκες απο ποτε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μιας και το ξεθαψε ο Γιαννης το θεμα ας βαλω και εγω, απο ενα run με τις GTX 780 - 290X αν θα μπορουσαμε να το δουμε σαν μετρο συγκρισης.

Οι καρτες στα μαμα τους

 

780 GTX

 

image.jpg

 

290X

 

image.jpg

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα...Κατέβασα το MSI Afterburner και είπα να κάνω και εγώ ενα Benchmark 

 

Τωρα εσυ πιστευεις οτι εκανες Benchmark!!!!

Αυτο που ποσταρες εχει καμια σχεση μ αυτα που υπαρχουν πιο πανω;

Link to comment
Share on other sites

@zpaf, σταματα ρε Γιαννη...μου βγηκε η coca(cola) απο τη μυτη :hehe: :hehe:

Μη γελάς ρε σου λέω ... :hehe:

Ο άλλος γράφει ... μικρή διαθεσιμότητα στο κατάστημα ...

http://www.msystems.gr/index.php?category=1624&product=18642

Κανόνισε να χάσουμε το κτήνος.

Εντάξει Τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.