Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Είχε θέματα και με μια και με δύο κάρτες γενικά το παιχνίδι και ήθελα να δω άν το έφτιαξαν

Το προβλημα υπαρχει στις υλοποιησεις CF/SLI.

Εspecially at GRID 2, with one card at 1080p and enerything maxed out, i have 80fps and with sli, i have only 100fps.

https://forums.geforce.com/default/topic/545442/3d-vision/grid-2/post/3821167/#3821167

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα υπαρχει στις υλοποιησεις CF/SLI.

Εspecially at GRID 2, with one card at 1080p and enerything maxed out, i have 80fps and with sli, i have only 100fps.

https://forums.geforce.com/default/topic/545442/3d-vision/grid-2/post/3821167/#3821167

Ναι οντως στο grid 2 υπαρχει θεμα με sli απο οσο τεσταρα και γω, επεσα πανω σε τρομερα cpu limit με αποτελεσμα το load των καρτων να ειναι χαμηλο, το ειχα δειξει και ολας.

Ισως με μεταγενεστερο driver στρωσει λιγο η κατασταση και σε αυτο, αν και προσωπικα δεν περιμενω και πολλα:p

Παντως επειδη στο λινκ του zpaf ειδα γραφει και για το metro.

Οντως και στο Metro υπαρχει χαμηλο σχετικα load, το ειχα αναφερει και εγω, αλλα εκει παρατηρησα αλλη παλι παραξενη συμπεριφορα..

Μπορει στο bench του παιχνιδιου το Load να μην ειναι και τοσο καλο, με αποτελεσμα και το frame rate να μην ειναι αυτο που θα επρεπε, αλλα το παραξενο ειναι, οτι οσο επαιξα το παιχνιδι, in game δεν παρουσιαζει τετοια συμεπριφορα..

Ιn game η καρτες loadaroun στα 99% και οι 2 και το παιχνιδι παιζει χαλαρα με 60fp καρφωτα με vsync enable, τωρα πως γινεται αυτο δεν μπορω να καταλαβω:hehe:

Link to comment
Share on other sites

We don`t get your money until today.Please remember, that an international transfer needs 5-7 days.

Please send us your international bank account to transfer your money back.

We need the following dates:

-IBAN-Code

-Swift/BIC

-Name of the bank and town

-the name of the account holder

Thank you for your help.

Best regards

τώρα τι τους λες? Transfer a gpu ΡΕΕΕΕΕΕΕ????

Δεν λένε κάτι άλλο πάντως...

Link to comment
Share on other sites

"Please send us your international bank account to transfer your money back."

εγώ εδώ έχω καταλάβει ότι δεν δέχτηκαν το χρηματικό πόσο ( λογικά επειδή ήταν λάθος τελικά ) και σου ζητάνε λογαριασμό για να σου κάνουν refund

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ηταν λάθος το ξέρουμε. Το οτι είναι δεσμευμένοι από την προσφορά τους το ξέρουν? Στους όρους έτσι τουλάχιστον μεταφράζεται ενα κομμάτι.

1. Εγώ λέω αρχικα να το παίξω χαζός (αφού αποδείξεις οτι έκανα το wire transfer τους τα έστειλα. Τουτέστιν τους απανταω αύριο λεγοντας οτι πολύ απλα δεν θέλω να ακυρωθεί η παραγγελία (απο την στιγμή που δεν λένε γιατί θέλουν τα στοιχεια μου)

2. Και περιμένω το επόμενο mail.

And I quote...

Hello,

I do not wish to cancel my order.

I will wait until you receive the wire transfer.

Thank you.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ηταν λάθος το ξέρουμε. Το οτι είναι δεσμευμένοι από την προσφορά τους το ξέρουν? Στους όρους έτσι τουλάχιστον μεταφράζεται ενα κομμάτι.

1. Εγώ λέω αρχικα να το παίξω χαζός (αφού αποδείξεις οτι έκανα το wire transfer τους τα έστειλα. Τουτέστιν τους απανταω αύριο λεγοντας οτι πολύ απλα δεν θέλω να ακυρωθεί η παραγγελία (απο την στιγμή που δεν λένε γιατί θέλουν τα στοιχεια μου)

2. Και περιμένω το επόμενο mail.

And I quote...

Hello,

I do not wish to cancel my order.

I will wait until you receive the wire transfer.

Thank you.

Εντελώς φιλικά πάντα..

Το θεωρείτε σωστό να εκμεταλεύεστε ένα λάθος στην τιμή για να πάρετε ενα προϊόν πολύ κάτω της αξίας του? Οκ.. βλέπεις χαμηλή τιμή παραξενεύεσαι.. λες μήπως και? το δοκιμάζεις.. Αφού μετά σου λένε οτι έγινε λάθος (εντελώς αναμενόμενο) και πάνε να σου επιστρέψουν τα χρήματα.. Εσύ μετά πρέπει να επιμένεις εκεί να τους ζημιώσεις? Μετά λένε γιατί είναι ******* ο Έλληνας..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22080]tavliban[/MENTION], μου ζητήσαν την Παρασκευή τα ίδια στοιχεία IBAN/swift/bic κτλπ, διότι δεν έβλεπαν τα χρήματα που έχω καταθέσει στον λογαριασμό τους από την Τετάρτη 19/6, και τους τα έστειλα όλα ένα προς ένα. Τους έχω στείλει επίσης επισυναπτώμενα screenshot από το e-banking μου ότι έχουν φύγει τα χρήματα προς την τραπεζά τους καθώς και την απόδειξη κατάθεσης σε .pdf που σου δίνει να αποθηκεύσεις η τράπεζα μετά από κάθε συναλλαγή. Μου απάντησαν ακριβώς το ίδιο ότι οι διεθνές πληρωμές κάνουν 5-7 ημέρες και μόλις μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό τους θα ξεκινήσουν άμεσα την παραγγελία, αφού πρώτα θα μου έρθει αυτοματοποιημένο μήνυμα. Το δέχομαι ότι μπορεί να καθυστερεί η μεταφορά των χρημάτων γι'αυτό και περιμένω μέχρι αύριο που θα ξαναστείλω να δω τι γίνεται.

We don`t get your money until today.Please remember, that an international transfer needs 5-7 days.

Please send us your international bank account to transfer your money back.

We need the following dates:

-IBAN-Code

-Swift/BIC

-Name of the bank and town

-the name of the account holder

Thank you for your help.

Best regards

τώρα τι τους λες? Transfer a gpu ΡΕΕΕΕΕΕΕ????

Δεν λένε κάτι άλλο πάντως...

Συγγνώμη αλλά για πιο λόγο σου λένε να σου κάνουν επιστροφή χρημάτων ενώ δεν έχουν λάβει τα χρηματά σου; Δηλαδή αν εσύ τους δουλεύεις θα σου δώσουν πίσω τα "αόρατα" 145€ σου; Εμένα πιο πολύ μου φαίνεται ότι έχουν λάβει κανονικά τα χρήματά μας και επειδή δεν ξέρουν τι να κάνουν προσπαθούν να βρουν αφορμή για επιστροφή/ακύρωση (αν και σε εμένα ακόμα δεν έχουν πει κάτι τέτοιο). Πάντως μην μασάς και κάνε όπως είπες, "όχι κύριοι δεν θέλω να ακυρωθεί η παραγγελία και θα περιμένω όσο χρειαστεί", γιατί το ίδιο θα κάνω και εγώ αν μου απαντήσουν έτσι αύριο.

Εντελώς φιλικά πάντα..

Το θεωρείτε σωστό να εκμεταλεύεστε ένα λάθος στην τιμή για να πάρετε ενα προϊόν πολύ κάτω της αξίας του? Οκ.. βλέπεις χαμηλή τιμή παραξενεύεσαι.. λες μήπως και? το δοκιμάζεις.. Αφού μετά σου λένε οτι έγινε λάθος (εντελώς αναμενόμενο) και πάνε να σου επιστρέψουν τα χρήματα.. Εσύ μετά πρέπει να επιμένεις εκεί να τους ζημιώσεις? Μετά λένε γιατί είναι ******* ο Έλληνας..

Πρώτα απ'όλα δεν υπάρχει σε καμιά περίπτωση εκμετάλλευση. Βρήκαμε την κάρτα σε μια τιμή και την παραγγείλαμε. Το εν λόγω κατάστημα έστειλε αυτοματοποιημένο email ότι η παραγγελία βγαίνει σύνολο τόσο, βάλτε τα χρήματα αυτά στον λογαριασμό μας και θα γίνει η αποστολή άμεσα. Όπως και πράξαμε. Από εκεί και πέρα, προσωπικά τους έχω στείλει 6-7 emails (Πέμπτη-Παρασκευή) για το αν έχουν λάβει τα χρήματα και απάντησαν αρνητικά. Παρ'ολ'αυτά μου είπαν ότι μόλις λάβουν τα χρήματα θα ξεκινήσει η παραγγελία. Που ακριβώς είδες εσύ ότι παραδέχονται το λάθος και γ'αυτό τον λόγο θέλουν να ακυρωθεί η παραγγελία; Και στο φινάλε φινάλε, για πιο λόγο να κάνω πίσω εφόσον έχω τα λεφτά μου δεσμευμένα εδώ και 5 μέρες; Αν μου το έλεγαν από την πρώτη στιγμή ότι έγινε λάθος, ΟΚ, αλλά πλέον πέταξε το πουλάκι. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι στους όρους παραγγελίας αναγράφεται ότι η τιμή είναι δεσμευτική και δεν αλλάζει. Και κάτι τελευταίο, τα 18.80Ε που πιθανόν πλήρωσε ο [MENTION=22080]tavliban[/MENTION], για έξοδα κατάθεσης σε γερμανική τράπεζα, σε περίπτωση που ακυρωθεί τελικά η παραγγελία θα τα βάλουν και αυτά πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά πάντα..

Το θεωρείτε σωστό να εκμεταλεύεστε ένα λάθος στην τιμή για να πάρετε ενα προϊόν πολύ κάτω της αξίας του? Οκ.. βλέπεις χαμηλή τιμή παραξενεύεσαι.. λες μήπως και? το δοκιμάζεις.. Αφού μετά σου λένε οτι έγινε λάθος (εντελώς αναμενόμενο) και πάνε να σου επιστρέψουν τα χρήματα.. Εσύ μετά πρέπει να επιμένεις εκεί να τους ζημιώσεις? Μετά λένε γιατί είναι ******* ο Έλληνας..

Έτσι οπώς το γραφείς πρώτον μας λες μλκες :D...

Ξέρεις που είσαι λάθος; Στο γεγονός ότι αυτοί ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ότι έχουν κάνει λάθος (ακόμα). Περίμενα 1.5 μέρα για να δω αν θα μου στείλουν ακυρωτικό mail και δεν είδα τίποτα...

Και ξέρεις τι μπορώ να θεωρήσω εγώ? Οτι έτρεξαν κρυφά προσφορά και οι 10 πρώτοι τσιμπανε την κάρτα στα 150...

Και να σου πω? Αυτή είναι (?) η εργοστασιακή τιμή της (έτσι λέει το πονηρό μου το μυαλό)..το αν στα ράφια φτάνει στα 650 λίγο με νοιάζει...

Και κάτι ακόμα.. Μπορεί και να ζηλευετε... :-)

[MENTION=17903]denz[/MENTION] 0.80 είναι τα έξοδα τραπέζης (web banking)...άμα μου κανουν refund (Πόλυ πιθανό) δεν θα με νοιαξει και Πόλυ...έχασα ενα ντόνατ...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

...μη μασάτε ρεεε πάρτε τους τις κάρτες με το ζόρι!!!

ετσι για το story τα παρακατω:

Nvidia GeForce GTX 780 στα 1.900MHz core clock και 1.850MHz μνημες -> 13.722 marks στο 3DMark Fire Strike

Nvidia GeForce GTX Titan στα 1.800mhz και 1.950MHz μνημες -> 15.276 marks στο 3DMark Fire Strike

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σας είπαν πως έγινε λάθος τότε by all means.. συνεχίστε το. Θα σας το πουν κάποια στιγμή όμως.

Μέχρι να σας το πουν όμως δεν έχετε άδικο.

Εγώ διάβασα το "'οτι έγινε λάθος το ξέρουμε" και παρερμήνευσα πως σας είπαν πως έγινε λάθος.

Πάντως εργοστασιακή αξία 150 ευρώ δεν παίζει :p.

Δεν ήθελα να σας θίξω.

Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ θεωρώ πως αν σας πουν πως έγινε λάθος, σας επιστρέψουν τα λεφτά και τυχόν έξοδα εμβάσματος.. τότε το να επιμείνετε για να πάρετε την κάρτα στα 150 το θεωρώ μλκία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σας είπαν πως έγινε λάθος τότε by all means.. συνεχίστε το. Θα σας το πουν κάποια στιγμή όμως.

Μέχρι να σας το πουν όμως δεν έχετε άδικο.

Εγώ διάβασα το "'οτι έγινε λάθος το ξέρουμε" και παρερμήνευσα πως σας είπαν πως έγινε λάθος.

Πάντως εργοστασιακή αξία 150 ευρώ δεν παίζει :p.

Δεν ήθελα να σας θίξω.

Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ θεωρώ πως αν σας πουν πως έγινε λάθος, σας επιστρέψουν τα λεφτά και τυχόν έξοδα εμβάσματος.. τότε το να επιμείνετε για να πάρετε την κάρτα στα 150 το θεωρώ μλκία.

Το θέμα είναι ότι ακόμα δεν το έχουν αναφέρει πουθενά. Σε εμένα δηλαδή πουθενά, στον tavliban απλά άφησαν να εννοηθεί χωρίς κάτι παραπάνω. Και όπως καλά είπε, και που ξέρω εγώ αν δεν έγινε επίτηδες από κάποιον Χ,Υ υπάλληλο για να τσιμπίσουν την κάρτα σε αυτά τα λεφτά 2-3 φίλοι του ή το ξαδερφάκι του από το Αμβούργο; Ένα τέτοιο λάθος ειπώνεται κατευθείαν ή μετά το τρως στην μ@πα, γιατί όπως είπα υπάρχουν κάποια λεφτά δεσμευμένα εδώ και μέρες... Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28690]SpirosKGR[/MENTION], έχω κάνει κατάθεση τα χρήματα από την Τετάρτη 19/6 που βγήκε η κάρτα σε αυτή την τιμή. Αύριο θα στείλω email να δω τι συμβαίνει.

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

Κινεζοι το παιζουν προφανως...Παντως οι Γερμανοι ειναι δυσκολοι να ξερετε θα σας πρηξουν τα @@ μεχρι να σας τις στειλουν αν τις στειλουν τελικα...

Αν τις στείλουν θα γελάω, εδώ παρακαλούμε να μας κάνουν αντικατάσταση σε προϊόντα εντός εγγύησης και αυτοί στέλνουν GTX 780 στα 145€.

Η μάλλον θα κλαίω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2461]Eaglaras[/MENTION]

κοίτα άμα μου πουν συγγνώμη κύριε Tavliban αλλά είναι τελείως λάθος η τιμή που βάλαμε και ήταν σε λάθος του συστήματος και άμα θέλετε μπορούμε να σας κάνουμε full refund κλπ κλπ θα το σκεφτώ γιατί ΟΚ, όντως έχω λίγες τύψεις (αλλά λίγες :p).. Αν και θα τους θυμίσω τους όρους που με έκαναν και δέχτηκα... Προς το παρών όμως δεν έχουν πει κάτι τέτοιο... honestly..

οι υπόλοιποι κάνετε υπομονή και μην τους πρήζετε στα e-mail γιατί πήρα την τράπεζα μου και μου είπε ότι θέλει όντως 5 εργάσιμες για να φανούν τα χρήματα στην Γερμανία..Συνεπώς στείλτε οτιδήποτε την άλλη εβδομάδα...

Από την άλλη εβδομάδα μας βλέπω να ανταλλάσσουμε "βαρύτιμα" e-mail με Γερμανία

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε τι είχε να γίνει αν αυτό το σκηνικό γινόταν από ελληνικό μαγαζί. Το flame του αιώνα θα έπεφτε.

δείτε το σκηνικό με το Logitech keyboard στο Public, που ήταν για πολύ μικρότερο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.