Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

το bios μου ειναι 80.80.χχχ εχουμε κανενα vBios να κανω μερικα πειραματα??

Επισης εχω παρατηρησει οτι το ledaki Που υπαρχει στην πανω μερια της καρτας δεν σβηνει αμα βαλω το Bios normal απο LN2. Διαβασα σε ενα review οτι αμα βαλεις την classy sto 2o bios(LN2) τα ρολογια πεφτουν στοκ απλα σου δινει περισσοτερο power target , κατι τετοιο δεν συμβαινει στην δικια μου

Ξεκινα απο εδω.

[Official] EVGA Classified Owner's Club

Link to comment
Share on other sites

Mετα απο ολα αυτά που βλεπω που κανει ο gk110 νιωθω πολυ ικανοποιημενος. Τελικα αυτος ο πυρήνας ειναι για να σου κανει ολα τα κέφια . αντέχει ρεύματα και διαφορα ρολογια.Αντε τωρα εν αναμονή Maxwell εκεί θα γινει του κουτρουλη ο γαμος

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ καλη και το backplate με σκοτώνει την κανει badass . θα αγοραζα και εγω το backplate της classy αλλα εχω βαλει την καρτα αναποδα και φαίνονται οι ανεμιστήρες :)

Αυτές οι 2 πιστεύω είναι οι τοπ αυτή την στιγμή!! Classy και GHz!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ την asus 780 dcuii oc το fun είναι στο 10% και η κάρτα έχει 20 βαθμούς!!!

περιμένω να μου έρθουν και τα games να δω θερμοκρασίες σε full load πάντως είναι κάπως βαρία σε σχέση με τις υπόλοιπες 780 αλλά το μαυρο backplate τα σπάει!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο εδω.

[Official] EVGA Classified Owner's Club

Πριν παω σε Vbios προσπαθησα να κανω oc με το LN2 bios να δω τα που μπορει να παει η καρτα.

Εβαλα λοιπον power target 115% temp target 95 overvoltage 62mv και ξεκινησα με πυρηνα 60mhz offset και να ανεβαινω 13mhz τη φορα μεχρι να μου crasharei o driver στο Valley. στα 104mhz μου κρασαρε οποτε πηγα καπου στα 90+mhz offset. Πιστευω οτι ειναι παρα πολυ λιγο για classy.

Οι μνημες διαβασα οτι αν ειναι ελπιδα συνηθως δεν πανε πανω απο 200-250 , αν ειναι samsung το oc ξεκιναει απο 300+ και οτι αν ειναι hynix τοτε πανε συνηθως πανω απο 600.

Εμενα για κακη μου τυχη οι hynix πηγαν 350 με το ζορι μετα αρχιζουν οι flashies και τα arti.

Πιστευω οτι μια classy να μην μπορει να φτασει τα 1200mhz me boost ειναι gtp!! τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Oχι απλα ησουνα πολυ γκαντεμης και σου κατσε χαλια κομματι απο ASIC για αερα.Δε μπορεις να κανεις τιποτα απλα δωσε ρευμα με vbios και κυνηγατο για waterblock γιατι λογικα αν ακουει θα θελει ψυξη μετα λογω θερμοκρασιων.

Link to comment
Share on other sites

Πριν παω σε Vbios προσπαθησα να κανω oc με το LN2 bios να δω τα που μπορει να παει η καρτα.

Εβαλα λοιπον power target 115% temp target 95 overvoltage 62mv και ξεκινησα με πυρηνα 60mhz offset και να ανεβαινω 13mhz τη φορα μεχρι να μου crasharei o driver στο Valley. στα 104mhz μου κρασαρε οποτε πηγα καπου στα 90+mhz offset. Πιστευω οτι ειναι παρα πολυ λιγο για classy.

Οι μνημες διαβασα οτι αν ειναι ελπιδα συνηθως δεν πανε πανω απο 200-250 , αν ειναι samsung το oc ξεκιναει απο 300+ και οτι αν ειναι hynix τοτε πανε συνηθως πανω απο 600.

Εμενα για κακη μου τυχη οι hynix πηγαν 350 με το ζορι μετα αρχιζουν οι flashies και τα arti.

Πιστευω οτι μια classy να μην μπορει να φτασει τα 1200mhz me boost ειναι gtp!! τι λετε?

το turbo ρολόι που είναι ?

Αλλο η classi των 750 ευρω στην αρχη και αλλες τωρα στα 550...

Link to comment
Share on other sites

1215mhz

Μπορει να παιζει και αυτο αλλα αμα δεις τι παιζει στο overclockers.net classified owner θα δεις οτι και κομματια αγορασμενα μετα την πτωση τιμων clockarontai εξισου καλα.

Ps ξερει κανεις αν αξιζει το step up programm της evga?

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

Πριν παω σε Vbios προσπαθησα να κανω oc με το LN2 bios να δω τα που μπορει να παει η καρτα.

Εβαλα λοιπον power target 115% temp target 95 overvoltage 62mv και ξεκινησα με πυρηνα 60mhz offset και να ανεβαινω 13mhz τη φορα μεχρι να μου crasharei o driver στο Valley. στα 104mhz μου κρασαρε οποτε πηγα καπου στα 90+mhz offset. Πιστευω οτι ειναι παρα πολυ λιγο για classy.

Οι μνημες διαβασα οτι αν ειναι ελπιδα συνηθως δεν πανε πανω απο 200-250 , αν ειναι samsung το oc ξεκιναει απο 300+ και οτι αν ειναι hynix τοτε πανε συνηθως πανω απο 600.

Εμενα για κακη μου τυχη οι hynix πηγαν 350 με το ζορι μετα αρχιζουν οι flashies και τα arti.

Πιστευω οτι μια classy να μην μπορει να φτασει τα 1200mhz me boost ειναι gtp!! τι λετε?

Με τι θερμοκρασιες ησουν στα run του valley ;

Οσο για τις μνημες αυτο που ηξερα εγω ειναι samsung>hynix>elpida

Αν δεν αντιμετωπιζεις προβληματα με θερμοκρασιες ανεβασε ταση ...

Αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης των classified.

Link to comment
Share on other sites

Με τι θερμοκρασιες ησουν στα run του valley ;

Οσο για τις μνημες αυτο που ηξερα εγω ειναι samsung>hynix>elpida

Αν δεν αντιμετωπιζεις προβληματα με θερμοκρασιες ανεβασε ταση ...

Αυτος ειναι και ο λογος υπαρξης των classified.

72-74 βαθμους με τερμα ταση απο το Λν2 βιος.

τωρα θα φλασαρω το skynet Bios rev3 και να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα το βιος του skynet rev3 απο εδω [Official] EVGA Classified Owner's Club

Τα πραγματα εφτιαξαν απλα φανταζομαι λογο χαμηλου asic επρεπε να δωσω ρευμα παραπανο.

780_198mhz_2011.png

780_198mhz_heaven.png

780_198mhz_valey.png

780_oc_198mhz_vantage.png

Με 1.34 ρευμα δεν νομιζω να χρειαζεται να το εχω ετσι 24/7 για να παιζω bf4 σε 1440p ultra setting. Επισης επειδη παιζω με vsync (αντε να βουν τα monitor G-Sync να ηρεμησουμε) το power usage δεν ξεπερναει τα 99-105% και οι θερμοκρασιες με auto fan 82C sto 66-70% fan speed ενω χωρις vsync παει μεχρι και 140% το power usage . Αυτα. Ηρεμησα λιγο γιατι ειχα ξενερωσει... ε οχι να μην πηγαινει πανω απο 90mhz!!!

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] thanks για το λινκ του overclockers!! μαμισες

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακομη και κει... αντε να παει 72% αλλα μεχρι εκει... Ειτε το εχω στο 100% ειτε πχ στο 150%.

Ειναι προβλημα?

Δεν ειναι φυσιολογικο πουθενα να μην σου τερματιζει η καρτα ακομα και σε μπεντς.Ξαναφλασαρε το μαμα να δεις πως συμπεριφερετε με στοκ ρολογια και μετα ξαναφλασαρε του skyn3t κατι δεν εχει κατσι καλα

Link to comment
Share on other sites

Tην ξαναγυρισα στο στοκ bios και πηγε μεχρι 92% και το ειχα βαλει 105%... Δεν ξερω τι γινεται :p να φταει το τροφοδοτικο?

Tι τροφοδοτικο εχεις?ξαναφλασαρε το vbios σωστα α δουμε εαν εστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.