Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Hynix εχει και μενα η gigabyte μου. Πανε αυτες γενικα? Μεχρι τωρα 100 mhz εχω δωσει... Asic 82.5%

Πανε το ιδιο καλα με samsung δωσε αβερτα.Οταν μασησουν καποια στιγμη πας για vbios!

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου πάει 1254~1267 με τα +63mV μετά θέλει το classified voltage controller ή το eVBot που σε πάει την τάση έως και 1.35V. Με 1.2376 φτάνει τα 1306 mhz ανάλογα σε τι κομμάτι έχεις πέσει μπορεί και 1320, αλλά οι θερμοκρασίες είναι ψηλές, ζητάει νερό η καρτούλα μετά. Όλα αυτά εννοείται με +115 (στο LN2 bios) power target και 95C temp target με priority σε αυτό και να μην κάνει power drop κάτω απο 100% γιατί αυτό συνεπάγεται frame drop αυτομάτως. Δεν δοκίμασα με άλλο bios τι κάνει αλλά υπάρχει ένα που σε δίνει +200% στο power target, το οποίο χρειάζεται για τα 1300.

Η κάρτα με power temp 95C αρχίζει και throtlάρει στους 80C σε αρχικό στάδιο (ένα κλικ ρίχνει την συχνότητα) και μετά στους 87 όπου εκεί μαμιέται πάνω κάτω και δεν είναι σταθερή σε μια συχνότητα.

Όλα τα παραπάνω μεταβάλονται απο τι κομμάτι σε έχει πέσει και τι θερμοκρασία έχεις, κάθε μια κάρτα είναι ξεχωριστή. Η δικιά μου πχ δεν πάει 1293Mhz με 1.2063 τάση όπως σε κάποια reviews, έχει framedrop και power drop απο κάποια στιγμή και μετά, ζητάει παραπάνω ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου πάει 1254~1267 με τα +63mV μετά θέλει το classified voltage controller ή το eVBot που σε πάει την τάση έως και 1.35V. Με 1.2376 φτάνει τα 1306 mhz ανάλογα σε τι κομμάτι έχεις πέσει μπορεί και 1320, αλλά οι θερμοκρασίες είναι ψηλές, ζητάει νερό η καρτούλα μετά. Όλα αυτά εννοείται με +115 (στο LN2 bios) power target και 95C temp target με priority σε αυτό και να μην κάνει power drop κάτω απο 100% γιατί αυτό συνεπάγεται frame drop αυτομάτως. Δεν δοκίμασα με άλλο bios τι κάνει αλλά υπάρχει ένα που σε δίνει +200% στο power target, το οποίο χρειάζεται για τα 1300.

Η κάρτα με power temp 95C αρχίζει και throtlάρει στους 80C σε αρχικό στάδιο (ένα κλικ ρίχνει την συχνότητα) και μετά στους 87 όπου εκεί μαμιέται πάνω κάτω και δεν είναι σταθερή σε μια συχνότητα.

Όλα τα παραπάνω μεταβάλονται απο τι κομμάτι σε έχει πέσει και τι θερμοκρασία έχεις, κάθε μια κάρτα είναι ξεχωριστή. Η δικιά μου πχ δεν πάει 1293Mhz με 1.2063 τάση όπως σε κάποια reviews, έχει framedrop και power drop απο κάποια στιγμή και μετά, ζητάει παραπάνω ρεύμα.

το Κ-Boost τι κανει?για να αρχισω να clokaro μνημες και πυρηνα να βαλω power target 115 me LN2 bios και να ανεργοποιησω το overvoltage +63mv? πρωτα ανεβαζω την μνημη και τρεχω heaven και αμα δεν crasharei ανεβαζω αλλα 20mhz για παραδειγμα?εμενα αν δεν κανω λαθοσ η ταση παει μεχρι 1.200 και οχι 1.2063 γιατι?

ps to temp target εμενα δεν μου το εμφανιζει

Link to comment
Share on other sites

το Κ-Boost τι κανει?για να αρχισω να clokaro μνημες και πυρηνα να βαλω power target 115 me LN2 bios και να ανεργοποιησω το overvoltage +63mv? πρωτα ανεβαζω την μνημη και τρεχω heaven και αμα δεν crasharei ανεβαζω αλλα 20mhz για παραδειγμα?εμενα αν δεν κανω λαθοσ η ταση παει μεχρι 1.200 και οχι 1.2063 γιατι?

ps to temp target εμενα δεν μου το εμφανιζει

είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Απλά να θυμάσε ότι Power-Voltage-Temp-CoreClock, όλα αυτα εξαρτόνται το ένα απο το αλλο και πρέπει να βρεις το sweet spot ανάμεσα σε αυτά. Την μνήμη την αφήνεις τελευταία, πρώτα το πυρήνα ανεβάζεις να δείς μέχρι που πάει. Επίσης δεν θα σου δείξει πάνω απο 1.2000 τάση το precision ή το afterburner αλλά άμα δώσεις το ποταπό +63 mV τότε θα είναι 1.2063 (και ας μην φένεται στο διάγραμμα).

Επίσης το priority στο temp target 95C θεωρείται μάλλον "suggestion" γιατί αρχίζει απο πολύ νωρίτερα το throttling..:tomato: Δεν πρόκεται η nvidia να αφήσει την κάρτα να πάει στο temp target (ούτε πολύ κοντά σε αυτό) έτσι την σχεδιάσανε.

Link to comment
Share on other sites

LN2 enabled και το power target ακομα 110 γιατι?

στο LN2 θα έπρεπε να σε αφήνει έως 115%

άναψε ένα κοκκινο led φωτάκι στην πλάτη της κάρτας όταν το γύρισες?

Ξαναδοκίμασε να περάσεις το precision.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει κατι περιέργο. δίνω 80mhz, το preci δειχνει 1215mhz στο benchmark και μετα ανεβαζω αλλα 10 και παω 90mhz και το preci δειχνει τα ιδια δεν ανεβασε καθολου .

image.jpg

image.jpg

λοιπον 1241mhz με 111 offset και θερμοκρασια 78 στο heaven

est Max απο inspector λεει 1273mhz

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

εγώ με +104 παίρνω 1267Mhz για θερμοκρασία έως και 80 βαθμούς, μετά πέφτει και στεθεροποιήτε στα 1254. Άνα δώσω +105 θα πάει 1280 και μετά τους 80 πάει 1267 αλλά έχει framedrop απο κάποια ώρα και μετά με το power usage να κάνει πτώσει, εδώ είναι το σημείο που χρειάζεται παραπάνω απο τα 1.2063 volts. Άν δώσω παραπάνω με το evga voltage controller τότε θα αυξηθούν και οι θερμοκρασίες και δεν θέλω να αυξήσω και τον θόρυβο της κάρτας με custom fan profile, έτσι όπως είναι φτάνει έως 72% το φανάκι, απο εκεί και έπειτα ο θόρυβος για τα αυτιά μου γίνεται ενοχλητός, το καλοκαίρι βέβαια πρέπει να το πάω 85% αλλά βλέπουμε μέχρι τότε :p Πάντα το δωμάτιο το κρατάω 21-23 βαθμούς με κλιματιστικό ανοιχτό, για πραγματικές συνθήκες, δεν νομίζω να θες να παίζεις games με θερμοκρασία δωματίου 10 βαθμούς γιατί αν μπορείς τότε μπορεις να την φτάσεις 1320 άνετα έτσι :p

Link to comment
Share on other sites

το overvoltage το έχεις στο τέρμα? priority έχεις δώσει στο temp όπως εδώ?:

780class.jpg

Αν σε κρασάρει κατέβασε το classified overvoltage tool και πάνε στο 1.21250 ή και ποιο πάνω ανάλογα, και δώσε ακόμα 2 σκαλιά στην συχνότητα νομίζω ότι μπορεί να σου πάει κιάλο. Τι θερμοκρασία χώρου έχεις ?

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
Link to comment
Share on other sites

780_90mhz_metro_LL.jpg

screen capture

Metro LL

θερμοκρασια χορου εχω 20 βαθμους

2011

780_2011_90.jpg

να δοκιμασω το evga voltage tool δηλαδη και να του δωσω λιγο παραπανο ρευμα?με εγγυηση υπαρχη προβλημα??

τα αλλα 2 ρευματα να τα πειραξω>?

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τα πειραξα, το δευτερο ειναι για την μνημη. Δεν το εγκρινει η evga το συγκεκριμενο αλλα κανει την δουλεια του evbot. Ποιος θα το καταλαβει ομως μωρε τωρα σιγα :p

*edit: Θα ποστάρω το βραδάκι μερικά runs όπως την έχω σετάρει για καθημερινή χρήση, γιατί τώρα είμαι στην δουλειά.

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
Link to comment
Share on other sites

:dots:

To οτι φοραει hynix ειναι το καλο της υποθεσης!!!Τωρα με το vbios μπορει να χρονιζει το ιδιο καλα με μια που ειναι 70-72%.Στην πραγματικοτητα θα δει με το vbios τι κανει καρτα:innocent:

[MENTION=13991]kakao83[/MENTION] καλοριζικη!

το bios μου ειναι 80.80.χχχ εχουμε κανενα vBios να κανω μερικα πειραματα??

Επισης εχω παρατηρησει οτι το ledaki Που υπαρχει στην πανω μερια της καρτας δεν σβηνει αμα βαλω το Bios normal απο LN2. Διαβασα σε ενα review οτι αμα βαλεις την classy sto 2o bios(LN2) τα ρολογια πεφτουν στοκ απλα σου δινει περισσοτερο power target , κατι τετοιο δεν συμβαινει στην δικια μου

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte GTX780 N780GHZ-3GD 3072MB, PCI-E, 2xDVI, ... - Easy Buy World

Καλή επιλογή, τι λέτε guys? Σε σούπερ τιμή με backplate 2x 8-pin και πλήρης αποφυγή elpida!!

ειναι πολυ καλη και το backplate με σκοτώνει την κανει badass . θα αγοραζα και εγω το backplate της classy αλλα εχω βαλει την καρτα αναποδα και φαίνονται οι ανεμιστήρες :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.