Jump to content



Sencorες???


Ilias83

Recommended Posts

Postάρω επειδή δεν προλαβαίνω καθόλου να ψάξω... (Εξεταστική βλέπετε...)

Ψάχνω sencorα για το CPU, αλλα και γενικά για να τοποθετήσω στο μηχάνημα...

Κάρτα γραφικών, chipset κτλ...

Παρακαλώ οι πιο ψαγμένοι πάνω στο θέμα ας φωτίσουν λίγο την υπόθεση...

Τί να πάρω?

Τι τιμές παίζουν?

Που θα το βρω?

Έχουμε και ένα πρόβλημα με την τοποθέτηση, καθώς δεν έχουμε ξαναασχοληθεί ποτέ, οπότε και συμβουλές τοποθέτησεις καλές θα ήταν...

Αν υπάρχουν σχετικά link θα ήμουν ιδιαίτερα ευχαριστημένος, καθώς δεν προλαβαίνω καθόλου να ψάξω...

Απλά έχω ένα μπέρδεμα με τις θερμοκρασίες

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=7440&goto=newpost

και μάλλον ένα sencorάκι θα φωτίσει κάπως το τοπίο...

Link to comment
Share on other sites

το aerogate2, αν εξαιρέσεις τα 50 ευρώ που κάνει,

είναι μια καλή λύση που

παίρνει 4 σένσορες και ρυθμίζει

και στροφές για 4 ανεμιστήρες.

εμφανίζει θερμοκρασίες και στροφές στην οθόνη του.

οι σένσορες μου φάνηκαν να δείχνουν λογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

το αγοράσε ένας φίλος μου 50 πριν 2-3 βδομάδες από

multirama στουρνάρη.

κοίτα, σαν ηλεκτρονικά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο,

αν ψάξεις μπορείς να το φτιάξεις, απλά αυτό είναι η έτοιμη

λύση, πολύ μαζεμένο σε όγκο και έχει 4 σενσορες, που

είναι αρκετοί.

Link to comment
Share on other sites

Ηλια εχω δοκιμασει αρκετα εως πολλα τετοια πανελακια ....

και κατεληξα οτι θα προτιμουσα να ειχα παρει ενα απο αυτα τα μουρατα θερμομετρακια που μετρουν απο αποσταση παρα να συνεχισω να παιδευομαι με τα καλωδια και τις εικονικες ενδειξεις που ποτε δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα....

δεν ξερω ακριβως τις αναγκες σου στον συγκεκριμενο τομεα αλλα εαν επιλεξεις καποιο απο τα γνωστα πανελς της αγορας

θα σου προτεινα σαν καλυτερες και πιο αξιοπιστες λυσεις καποιο εκ των

Silverstone Eudemon

για το οποιο ειχα διαβασει πολυ καλα λογια και το οποιο εφερνε ενα καιρο ΗacShop...

καθως και τα

Akasa Fan control

απο E-Shop αλλα δεν το εχει στο site

Coolermaster Aerogate

απο Multirama Extreme στην καλυτερη τιμη της αγορας...

e194196e9c68e958a68b6b29a4fb7c37.jpgwater_mark_ak_fc_03_black.jpgxoxide_1807_33339384

Για το ''The Lab"

Γιωργος Σενσοριδης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

και κατεληξα οτι θα προτιμουσα να ειχα παρει ενα απο αυτα τα μουρατα θερμομετρακια που μετρουν απο αποσταση παρα να συνεχισω να παιδευομαι με τα καλωδια και τις εικονικες ενδειξεις που ποτε δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα....

Δεν κατάλαβα τι εννοείς όμως...

Τι εννοείς να παιδεύεσαι με καλώδια και εικονικές ενδείξεις?

Σε τι αναφέρεσαι?

Πάντως όταν έλεγα sencorες φανταζόμουνα κάτι πιο μικρό και μαζεμένο... Δεν εννοούσα panel...

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι οι σενσορες τετοιου ειδους ειναι ενσωματωμενοι σε καλωδια τα οποια πρεπει να φιξαρεις εκει που θελεις να μετρησεις εαν θελεις να εχεις συνεχες monitoring...

αλλα κα παλι με σχετικες θερμοκρασιες...

(ποτέ βεβαια δεν εχω παρει ενδειξη που να συμφωνει με Bios ή Hardware Doctor...εκτος φυσικα απο αυτην του case...)

και επειδη γενικα αντιπαθω τα καλωδια μεσα στο πισι :devil: προσπαθω να το αποφυγω...

τωρα εαν δεν σε ενδιαφερει λυση πανελ

αλλα θες να εχεις ενδειξεις για τοσες συσκευες μπορεις να πας σε καποια θερμομετρα με δυο σενσορες που θα βρεις στο Φανο και σε αλλα καταστηματα ηλεκτρονικων..

στα οποια ομως πρεπει να κανεις μια πατεντουλα στον ιδιο τον σενσορα ωστε να γινει λεπτος και ευχρηστος...

διαφορετικα υπαρχει και η λυση τωνθερμομετρων

αυτων..

αλλα οχι για συνεχεις μετρησεις...minitemp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια...

’λλωστε καταφεύγω σε κάποιο είδος sencorα μήπως και καταλάβω τι ακριβώς παίζει με τη θερμοκρασία μου, αφού MBM5 SpeedFan και BIOS μου δίνουν διαφορετικές ενδείξεις (τα αναλύω στο link που έχω δώσει...

Τα θερμόμετρα έχουν την ίδια απόκλιση με το panel?

Link to comment
Share on other sites

αποσα εχω διαβασει πρεπει να ειναι πιο ακριβη στις μετρησεις τους

οπως με συμβουλεψε και ο Γιαγκ μια βολτα απο Φανο, Κατουμα, Ακτινιο

λογικα θα μας λυσει τις αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν έπαιρνα τώρα θα έπαιρνα το ανωτέρω AKASA. Καλό το Aerogate II (Cooldrive4 στην περίπτωσή μου) αλλά διαπίστωσα οτι δε μ'αρέσει εμφανισιακά όσο το AKASA το οποίο παρεπιπτώντως συνοδεύεται από προσόψεις και αλενάκι για να τις αλλάζεις. Σκέψου λεπτομέρια!!! Από την άλλη έχω σκεφτεί και τη λύση του Homemade αλλά είναι βαβούρα μέχρι να το φτιάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.