Jump to content



Edifier s550 ή Logitech z906


makisko

Recommended Posts

μπες θομαν και εχει και αλλα για ολα τα βαλαντια!:)

απο προχθες εχω κολλησει με τα audioengine 5+.. οτι και να λεμε τα ηχεια εχουν απιστευτο ηχο αλλα ιδιαιτερως εμφανιση. εχουν καποια προφανη που επρεπε να εχουν ολα αυτα τα μονιτορ ηχεια οπως μια μπριζα (ολα εχουν δυο λες και παιρνει κανενας ενα ηχειο!!!!:p) εχουν τον ρυθμιστη ηχου μπροστα και το κυριοτερο: χειριστηριο να τα κλεινεις απο μακρια!!:) επισης εχουν καρφι σαν εισοδο σε περιπτωση που δεν θες (κακως :p) να παρεις καρτα ηχου κτλ!:D

link (για να ολοκληρωθει η πλυση εγκεφαλου γιατι ζητανε ΠΑΡΑ πολλα) : Audioengine 5+ - Audioengineusa.com

συνδιαζονται πολυ καλα με την καρτα ηχου της ιδιας εταιριας,και ολα μαζι με imac!!!! 360 εχουν στο πιο φθηνο στην ευρωπη με μια προχειρη αναζητηση.. :( στο κουτι περιεχει οτι θα χρειαστεις απο καλωδια/κτλ και οχι μονο τα δυο ηχεια και τιποτα αλλο!:)

εδιτ: βαλε ακυρο στην τιμη εχουν 280 στο αμαζον γερμανιας. 330 τα ασπρα που θελω εγω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

τωρα διαβασα πως τα προτεινεις και εσυ και ηθελα να σε ρωτησω! τα 5+ εχεις εσυ?

γιατι μονο τα 5 βρηκα ελλαδα. 280κατι τα μαυρα, 330 τα ασπρα, 390 τα μπαμπου. ολα απο αμαζον γερμανιας.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος! θα παρω να ρωτησω τον πρωτο αν μπορω να τα ακουσω και αν κοβει κανα ψιλο!!:p

την d2 πως και δεν την πηρες?!:p

ευκαιρια να τα παρω σετ μιας και ψαχνω headphone amp!:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά η διαφορά των Edifier S730 με τα Audioengine 5+ είναι τόσο μεγάλη στην ποιότητα ήχου όσων αφορά τη μουσική? Ρωτάω γιατί έχω ακούσει πολλούς να προτείνουν τα Audioengine 5+. Και με ενδιαφέρει να επενδύσω περισσότερο σε ποιότητα, γιατί όπως είπα κατά κύριο λόγο τα θέλω για μουσική και μετά για οτιδήποτε άλλο.

Επειδή όμως δεν τα έχω ακούσει ποτέ, δεν θα μου λείψει το μπάσο ή η ένταση?

(εννοείται πως δεν περιμένω το τράνταγμα και την φασαρία από ένα 10ιντζο subwoofer).

Και σχετικά με την κάρτα ήχου, την Asus xonar D1 που έχω, αν πάρω τα Audioengine 5+ δεν θα είναι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά η διαφορά των Edifier S730 με τα Audioengine 5+ είναι τόσο μεγάλη στην ποιότητα ήχου όσων αφορά τη μουσική? Ρωτάω γιατί έχω ακούσει πολλούς να προτείνουν τα Audioengine 5+. Και με ενδιαφέρει να επενδύσω περισσότερο σε ποιότητα, γιατί όπως είπα κατά κύριο λόγο τα θέλω για μουσική και μετά για οτιδήποτε άλλο.

Επειδή όμως δεν τα έχω ακούσει ποτέ, δεν θα μου λείψει το μπάσο ή η ένταση?

(εννοείται πως δεν περιμένω το τράνταγμα και την φασαρία από ένα 10ιντζο subwoofer).

Και σχετικά με την κάρτα ήχου, την Asus xonar D1 που έχω, αν πάρω τα Audioengine 5+ δεν θα είναι εντάξει?

τα edifier χτυπανε παρα πολυ απο μπασο. πρεπει να το μειωσεις πολυ χαμηλα. ο νορτν τα εχει και μου το ελεγε γιατι μου αρεσουν τα mid-high εμενα και το συζηταγαμε.

σκοπευεις να ανεβεις σε χρηματα?ξεκινανε απο 300 με τα μεταφορικα περιπου τα audioengine. ειναι λιγακι υπερτιμημενα σαν αποδοση/χρηματων αλλα εχουν το συν της εμφανισης που ειναι απο τα πιο ομορφα της αγορας και οτι αλλο ειπα πιο πριν.

αν ακουσεις καποιο σετ μονιτορ διπλα σε ενα σετ ηχειων υπολογιστη θα καταλαβεις για τι διαφορα μιλαμε. ακομα και γω που ειμαι αμπαλος με τον ηχο το καταλαβαινω!:p

η καρτα ηχου που διαθετεις δεν ξερω κατα ποσο βοηθα ενα σετ μονιτορ.. αυτο ας το απαντησει καποιος που γνωριζει καλυτερα!:)

εδιτ: [ame]

[/ame] και ενα βιντεακι!;)
Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι υπερτιμημενα τα audioengine?

και πως ξεκινανε απο 300?

γιατι βρισκεις πολυ πιο φθηνα ιδιας αποδοσης ηχεια. εκει που ξεχωριζουν ειναι στον σχεδιασμο οπου ειναι πολυ ομορφα και στο κοντρολ.

Audioengine 5+ (A5+) black | Skinflint Price Comparison EU εδω ξεκινανε απο τα ~280.

Link to comment
Share on other sites

[ame]http://www.amazon.de/dp/B005ZDDJY6/ref=asc_df_B005ZDDJY613740960?smid=A2CCFISJ8OOJJ3&tag=geizhals10-21&linkCode=asn&creative=22506&creativeASIN=B005ZDDJY6[/ame]

286 χωρις μεταφορικα.

και απο την στιγμη που βρισκεις ιδιας αποδοσης ηχεια οπως λες με λιγοτερα χρηματα γιατι το συζητας;;

(ακυρη αποψη ΦΟΥΛ, αλλα τεσπα)

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.de/dp/B005ZDDJY6/ref=asc_df_B005ZDDJY613740960?smid=A2CCFISJ8OOJJ3&tag=geizhals10-21&linkCode=asn&creative=22506&creativeASIN=B005ZDDJY6

286 χωρις μεταφορικα.

και απο την στιγμη που βρισκεις ιδιας αποδοσης ηχεια οπως λες με λιγοτερα χρηματα γιατι το συζητας;;

(ακυρη αποψη ΦΟΥΛ, αλλα τεσπα)

διαβασες λιγο πιο πανω τι γραφω?

περιπου 300 με μεταφορικα εγραψα,και επισης το σκεφτομαι γιατι ειναι πολυ ομορφα και εχουν το κοντρολ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22470]makisko[/MENTION] αν η κάρτα σου βγάζει τις εξόδους που χρειάζεσαι για όποια λύση προτιμήσεις, δεν υπάρχει λόγος να τη διώξεις. Αν κάποιος δεν έχει κάρτα, δεν θέλει να πληρώσει συνολικά πολλά χρήματα, έχει λύσει το θέμα του DAC/ενίσχυσης ικανοποιητικά και έχει στην onboard τις εξόδους που θα χρειαστεί για αυτό που επιλέγει, μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιήσει την onboard ρίχνοντας το επιπλέον χρήμα που γλυτώνει από την αγορά κάρτας σε άλλο σκέλος της αλυσίδας.

Προσπάθησε να ακούσεις αν είναι εφικτό κι αφού γνωρίζεις ήδη τους περιορισμούς που έχει το άκουσμα σε διαφορετικό χώρο/σύνθεση ίσως βοηθηθείς. Παρένθεση: κατά προτίμηση να ακούσεις μουσική που γνωρίζεις, αρκετοί δέχονται να πας με δική σου μουσική, ρώτησέ τους.

Να σκεφτείς αναλόγως τη χρήση που θέλεις (μιλάς για τοποθέτηση επάνω στο γραφείο του υπολογιστή αν κατάλαβα καλά) και πρακτικά θέματα (διαστάσεις ηχείων, αποστάσεις καλωδίων κλπ). Κοίτα και λίγο στο internet αν δεν βαριέσαι, τη διαφορά μπάσου και loudness. Γενικώς, αν πρόκειται να ακούς από κοντινή απόσταση (near field) και δεν σε ενδιαφέρει να γεμίσεις ένα μεγαλύτερο χώρο, το «πολύ δυνατά» δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα σήμερα να πάρω έναν ανεμιστήρα, και βρήκα τα Bose Companion 5 σε προσφορά 299 ευρώ, επειδή είναι τελευταίο κομμάτι, εκθεσιακό και στο πίσω μέρος του woofer έχει ξεκολλήσει λίγο η γωνία από την επένδυσή του. (μισό εκατοστό) το οποίο με λίγη κόλλα δεν θα φαίνεται απολύτως τίποτα. Και απ ότι κατάλαβα νομίζω ότι μπορώ να ρίξω την τιμή κάνα 50άρικο ακόμα. Η εγγύηση ισχύει κανονικά. Και λέω να πάω αύριο να τα πάρω. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα προσφατα πηρα την Sound Blaster Z για να δοσω ηχο σε home cinema που εχω συνδεσει στο pc μου,το αποτελεσμα δεν μου αρεσε (προβληματα πολλα με το dts) με αποτελεσμα σκέφτομαι να αγορασω τα z 906.δεν ειμαι και καλος στο να ψαχνω online ετσι εκανα μια βολτα στα μαγαζια .τα βρηκα 300 ευρο αλλα στα media mark βρηκα αυτο το set

JBL/HARMAN KARDON SCS 200.5 BL Ηχε―α Αγορ*ς στη Media Markt

PIONEER Ραδιοενισχυτ

Link to comment
Share on other sites

xoxo εδώ και μερικές μέρες έβαλα βάσεις για τα πίσω τα ηχεία στα logitech z906 . τα έχω αριστερά δεξιά διπλα στο αυτή μου. πραγματικά ακούω σε σχέση όπως τα είχα πριν το surround δουλεύει τώρα άψογα.και χωρίς κάρτα ήχου από την μητρική παίρνει optical.

τα games και τις ταινίες θα τα πάντα σε optical και μονο τι μουσική να συνδεθείς τα αναλογικά θα μήνυσε ευχαριστημένος πιστεύω άσε να σου λένε ότι είναι πλαστικά τα ηχεια και δεν κάνει δουλειά :) πολύ καλά για τα λεφτά τους είναι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.