Jump to content



Logitech Surround Sound Speakers Z906


Recommended Posts

Ας κανω την πρωτη μου παρουσιαση στο thelab.

Σημερα παρελαβα το νεο σετ ηχειων μου, τα Logitech Z906.

Οριστε το "πακετακι" που παρελαβα

PC060081.jpg

H συσκευασια

PC060082-1.jpg

PC060083.jpg

PC060084.jpg

PC060085.jpg

Παμε να δουμε τι εχει μεσα

PC060087.jpg

PC060088.jpg

PC060090.jpg

PC060091.jpg

Ολα τα "μπιχλιμπιδια"

PC060092.jpg

PC060093.jpg

PC060094.jpg

PC060095.jpg

PC060096.jpg

PC0600812.jpg

PC0600822.jpg

PC060080-1.jpg

Εδω βλεπουμε την κονσολα ελεγχου, που πλεον ειναι χαμηλου προφιλ σε σχεση με αυτη των Ζ5500.

PC060080.jpg

Φανταζομαι δεν χρειαζεται εξηγηση το τι βλεπουμε....

PC060081-1.jpg

Εδω βλεπουμε ποια απο τις εισοδους ειναι επιλεγμενη, και αλλαζουμε με το κουμπακι input.

To κουμπακι effect, μας αλλαζει τον τροπο αναπαραγωγης του στερεοφωνικου ηχου, σε ενα κατα καποιον τροπο 5.1 επιλεγοντας το 3D, μετα σε στερεοφωνικο απο τα μπροστα και τα πισω ηχεια με την επιλογη του 4.1 και τελος στο κλασσικο στερεοφωνικο με 2.1

Oταν παιζει πχ σε DTS δεν αναβει καμια ενδειξη, εφοσον η αποκοδικοποιηση γινεται απο την πηγη και οχι απο τον ενσωματωμενο των ηχειων.

Η ενδειξη decode αναβει οταν κανουν τα ηχεια αποκοδικοποιηση ηχου, πχ dts σε μια ταινια. Οταν ακους πχ ενα mp3 δεν αναβει.

PC060083-1.jpg

Εδω βλεπουμε το κουμπακι της σιγασης Mute και το κουμπακι level που οταν το πατησουμε μπορουμε διαδοχικα να ρυθμισουμε την ενταση του γουφερ, των πισω, των μπροστα και του κεντρικου ηχειου. Στα δεξια ειναι το ματακι για τις υπερυθρες του τηλεχειριστηριου.

PC060085-1.jpg

Tελος, εχουμε το τηλεχειριστηριο με λιγα κουμπια, αλλα ικανα να εκτελεσουν ολες τις λειτουργιες της κονσολας ελεγχου απο αποσταση. Δοκιμασμενο στα 4μετρα δουλευει ανετα. Διαστασεις 11Χ4Χ1,5εκατοστα, περιπου σαν ενα κινητο τηλεφωνο χωρις οθονη αφης. Οπως εγραψα και πιο πανω οι μπαταριες περιλαμβανονται στη συσκευασια και ειναι τρεις ΑΑΑ.

PC070080.jpg

PC070081.jpg

Η παραγγελια εγινε απο το site της logitech και εκανε 10μερες να ερθει με ups.

Mαζι ηρθε και ενα Logitech Wireless Speaker Adapter for Bluetooth® audio devices με μολις 1€ επιπλεον, σαν δωρο και καλα απο Logitech. Aπλα δεν ξερω κατα ποσο μου χρειαζεται.... Αν το χρειαστω θα το ανοιξω.

wireless-speaker-adapter-glamour-images.png

Η τεραστια κουτα ηρθε στην πορτα μου και ηταν αρκετα βαρια, μονο το γουφερ ζυγιζει 8,6κιλα, αλλα και οι δορυφοροι εχουν αρκετο βαρος, 2 ή 3 φορες περισσοτερο απο τους αντιστοιχους των προηγουμενων Ζ506.

Κατασκευη αρκετα στιβαρη, που δικαιολογει το κοστος, οσον αφορα τα υλικα κατασκευης, τουλαχιστον τα πλαστικα γυρω γυρω. Μεσα δεν θα ανοιξω να δειτε πως ειναι γιατι δεν θελω να κανω καμια βλακεια. Καθε δορυφορος, οπως και το γουφερ εχουν μεταλικη σιτα για να προστατευουν τα ηχεια.

Η συσκευασια περιλαμβανει:

-γουφερ

-4 δορυφορους

-ενα κεντικο δορυφορο

-πινακα ελεγχου

-τηλεκοντρολ

-3 μπαταριες duracel AAA

-5 καλωδια για τους δορυφορους, εκ των οποιων τα 2 ειναι πιο μακρια για τους πισω

-καλωδια με καρφακια για αναλογικη συνδεση σε υπολογιστη

-manual και κατι αλλα βιβλιαρακια

Η συνδεση ηταν απλη, μπορει να την κανει ο οποιοσδηποτε χωρις καν να κοιταξει το manual, καθως το γουφερ γραφει σε καθε υποδοχη το τι συνδεεται εκει. Τα καλωδια των ηχειων ειναι με push connectors.

Oι δορυφοροι μπορουν να τοποθετηθουν σε τοιχο αγοραζοντας την ειδικη βαση απο το part store της logitech που ειναι η ιδια και για κατι καμερες ασφαλειας που εχει (In/Out Camera Mounting Kit, Logitech Alert 750i, 750e & Speaker System Z906)

PC0600842.jpg

PC0600832.jpg

PC0600862.jpg

Specs.jpg

Συνεχιζεται με περισσοτερες φωτογραφιες....

Λοιπον οι παρακατω βιδες ειναι για Logitech Z906

Η συσκευασια με τα χαρακτηριστικα, 1/4" Χ 1". Δοκιμασα και καποιες m6 αλλα επαιρναν μονο μια στροφη, παρολο που εδειχναν ιδιες.

20130714_142709_zps71a6f639.jpg

Δυστυχως δεν βρηκα 1/2" που ηταν οι βιδες απο τις αλλες βασεις που ειχα

20130714_140239_zps3beb979f.jpg

εδω και σε cm

20130714_140302_zps0bc943b4.jpg

Φυσικα δεν βιδωνουν μεχρι τερμα

20130714_140430_zpse527d113.jpg

Οποτε βαζουμε δυο παξιμαδακια να μειωσουμε το μηκος

20130714_143620_zps9a31eeb3.jpg

Οποτε ερχεται κουτι

20130714_140724_zps024e36a5.jpg

20130714_140806_zps9b524118.jpg

Και εδω το αποτελεσμα

20130714_142013_zps538933a1.jpg

20130714_142021_zps0f4eb68e.jpg

20130714_142320_zpsc311dd52.jpg

Για την ιστορια οριστε και η αλλη βαση

20130714_142308_zpsbab03973.jpg

20130714_142314_zpse2dced35.jpg

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λοιπον οσον αφορα το θεμα της εντασης ειναι πολυ πολυ δυνατα! Αυτη τη στιγμη ακουω μουσικη 320kbps, εχοντας το γουφερ στα 3/4 της εντασης του, και αν ξεπερασω στη συνολικη ενταση τη μεση τοτε αρχιζω και τριζω ολοκληρος.....ενταξει οχι και τοσο. Θελω να πω οτι εχουν πολυ ενταση.

Οσον αφορα την ποιοτητα της μουσικης, δεν ειμαι ο καταλληλος να σας πω αν εχουν ποιοτικο ηχο ή απλα ενταση, εμενα παντως με υπερκαλυπτουν. Καμια σχεση με τα προηγουμενα Ζ506 και τα Χ210 φυσικα.

Για τη μουσικη εχω επιλεξει το effect 4.1, δλδ στερεοφωνικο απο τα δυο μπροστα και τα δυο πισω. Και εχω να πω οτι ειναι πολυ καλη λειτουργια καθως γεμιζει ο ηχος τον χωρο καλυτερα, αφου με απλα 5.1 ηχεια θα επαιζαν μονο τα δυο μπροστα. Τωρα που τα απλωσα και στο δωματιο ειναι οντως καλυτερα.

Στις ταινιες ειναι το κατι αλλο.... δημιουργουν φοβερη ατμοσφαιρα και ξεχωριζεις τους ηχους απο καθε δορυφορο. Και εκει η ενταση μεχρι τη μεση και πολυ λεω.... μετα γινεται σινεμα και θα μας κραξουν οι γειτονες. Ηθελε αρκετο ψαξιμο και ρυθμισεις στο software για να μπορεσω να το φτιαξω, μιας και δεν ειχα αναλογη εμπειρια. Αλλα τελικα ολα ρυθμιστηκαν...εκτος απροοπτου φυσικα.

Η συνδεση εχει γινει με οπτικη ινα Toshlink απο τη μητρικη στο γουφερ. Εγινε και συνδεση στην coaxial του Crypto ReDi 250MPμε αυτην του γουφερ και πλεον εχουμε και εκει ψηφιακο ηχο.

Προς το παρον δεν εχω βρει κατι αρνητικο οσον αφορα την αποδοση των ηχειων, αλλα το βρισκω και λογικο αφου ειναι οτι καλυτερο εχει περασει απο τα χερια μου, οποτε δεν μπορω να ειμαι και απολυτα σωστος. Στα αυτια μου παντως ειναι αριστα.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Tα ηχεια μου κοστισαν 175€, γιατι ειχα ενα κουπονι 50% εκπτωσης.

Προς το παρον το εχω συνδεσει με απλο καλωδιο RCA στην coaxial της μητρικης, αφου δεν εχω ξεχωριστη καρτα ηχου.

Η πλατη του γουφερ ζεσταινεται, αλλα οχι σε σημειο να καιει...... θα δειξει στην πορεια πως θα παει.

Εγινε και update στην περιγραφη για την κονσολα και το τηλεχειριστηριο.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχα κουπονι σιγουρα δεν θα τα επαιρνα. Και γενικα δεν θα διεθετα 175€ για ηχεια αν δεν ηταν ευκαιρια. Πχ για αλλο σετακι 5.1 που εχει αρχικη τιμη 175€ δεν θα τα εδινα.

Καρτα ηχου δεν ξερω ποτε και αν θα παρω.

Με τον χωρο εχω ενα θεμα καθως δεν εχω χωρο πισω να βαλω τους δορυφορους καπου σταθερα.... συγκεκριμενα τον πισω δεξια που θα τον βαζω πανω σε τραπεζι οταν ειναι να δω ταινια, αφου το δωματιο ειναι σαλονι-κουζινα. Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα βαλω τα μπροστινα τουλαχιστον πιο μακρια. Οι δορυφοροι πισω μεχρι τι αποσταση μπορουν να μπουν; Πρεπει να ειναι και συμμετρικα στο χωρο;

Οσο για τις βασεις το ξερω οτι ειναι ελλειψη, αν και δεν ειχα σκοπο να τα βαλω σε τοιχο σε αυτη τη φαση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλορίζικα! Μιλάμε για ποιοτικά ηχεία! :T:

Στο λοιπόν:

Έχω την 790fx-gd (onboard realtek) και τον ενισχυτή YAMAHA RXV650. Τα έχω συνδέσει μέσω coaxial καλωδίου και έχω σήμα (εφόσον η ταινία πχ έχει) DD5.1 & DTS χωρίς κανένα πρόβλημα!

Είτε βάλεις οπτική ίνα, είτε coaxial είναι το ίδιο.

Ψηφιακό σήμα έχεις εφόσον έχεις ρυθμίσει την κάρτα ήχου σου, τα προγράμματά σου (players, drivers, ac3codec κλπ) και τον ενισχυτή σου!

Λογικά όταν βάλεις ταινία με dts θα σου ανάψει και η ανάλογη ένδειξη στα logitech!

Επίσης υπάρχουν βάσεις όρθιες και wallmount. Εγώ σου προτείνω να αφήσεις τα 3 ηχεία (FL,C,FR) στο γραφείο και να πάρεις 2 βάσεις όρθιες για τα δύο πίσω ηχεία (RL,RR). Βάλε μια φωτό από το πίσω μέρος των δορυφόρων να δούμε αν έχουν θέση για βίδα!

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω!!

Εκανα τις ρυθμισεις και επαιξε ψηφιακο και με το coaxial. Ηθελε ρυθμιση ο player... Οποτε πλεον αν βαλω ταινια με dts αναβει η ενδειξη decode στην κονσολα.

Ειχα κοιταξει παλιοτερα για βασεις αλλα θυμαμαι ηταν πανακριβες. Εχεις να προτινεις καποιες;

Καθε δορυφορος ειναι ετσι πισω

PC0600832.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είδες? Είναι όλα θέμα ρυθμίσεων! Αντε βρε καλές ακροάσεις και πίστεψε με είναι άλλη φάση το surround! :dance3:

Λοιπόν με γοογλη στο μπαμ το 1ο που βρήκα είναι ότι πρέπει. 1 ζεύγος πάρε για τα πίσω και αργότερα παίρνεις και για τα μπροστινά!

Skymaster 2700 Ρυθμιζόμενες βάσεις ηχείων δαπέδου (Ζεύγος)*::*Βάσεις Ηχείων*::*Βάσεις Στήριξης*::*Ηλεκτρονικά Μιμίκος

Link to comment
Share on other sites

Αυτες εδω πως σας φαινονται;

SS-01 ΒΑΣΕΙΣ ΗΧΕΙΩΝ

' 680mm 1100mm, , Brateck , , , , home theater

Κανουν ολες; ή πρεπει να βρω με συγκεκριμενες προδιαγραφες για να βιδωσουν τα ηχεια;

επισης αυτο που λεει οργανωτης καλωδιου εννοει οτι περναει μεσα απο τον κορμο οπως δειχνει στο σχεδιαγραμμα αυτων που μου εστειλες εσυ;

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Βιδούλες έχουν τα ηχεία σου?

Λογικά κάνουν. Το σετ που σου πρότεινα έχει διάφορες βίδες και γωνιές για διάφορους τύπους ηχείων.

Τα καλώδια περνάνε μέσα στον κορμό σχεδόν σε όλες τις βάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.