Jump to content



Ποια tft 20-21''????


GoriLLakoS

Recommended Posts

Λοιπον,εφτασε η ωρα να παρω καινουρια οθονη μιας κ θα πουλησω το παλιο μου συστημα....!Πρωτα μια ερωτηση....σε 19΄΄ θα παιζει 1200χ1600???κ δευτερη ερωτηση ποια οθονη ειναι καλη στις 20με21''??

Link to comment
Share on other sites

ναι....το ειχα διαβασει για την συγκεκριμενη οθονη σε ενα αλλο thread κ φαινεται καλη...απλα ελεγα μηπως υπαρχει καμια καλυτυτερη κ μεγαλυτερη σε samsung η καποια αλλη ρατσα.....οι 21'' samsung εχουν βγει καλες???εχει κανενας σας τετοια????

Link to comment
Share on other sites

το μόνο γρήγορο πάνελ που ξέρω αυτή τη στιγμή να κυκλοφορεί είναι

αυτό που φοράει η dell, και είναι της lg.

η αντίστοιχη υλοποίηση της lg λέγεται L2010B.

σε τόσο μεγάλες οθόνες δύσκολα θα βρεις πιο γρήγορο

πάνελ από 16ms. το συγκεκριμένο είναι και τεχνολογίας s-ips αν δεν κάνω λάθος,

και όχι tn+film, τα οποία δύσκολα πέφτουν από τα 25ms.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

......

Δεν ξερω αν υπαρχει αλλη οθονη στις 20 ιντσες με responce time στα 16ms.

Υπαρχουν κι αλλες ολες εχουν το lg panel οπως ειπε ο sotiris, υπαρχει και το μοντελο της Viewsonic αλλα και το LG .

Αρχική απάντηση από sotiris

....

πάνελ από 16ms. το συγκεκριμένο είναι και τεχνολογίας s-ips αν δεν κάνω λάθος,

και όχι tn+film, τα οποία δύσκολα πέφτουν από τα 25ms.

Αναποδα τα λες μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

ναι....το ειχα διαβασει για την συγκεκριμενη οθονη σε ενα αλλο thread κ φαινεται καλη...απλα ελεγα μηπως υπαρχει καμια καλυτυτερη κ μεγαλυτερη σε samsung η καποια αλλη ρατσα.....οι 21'' samsung εχουν βγει καλες???εχει κανενας σας τετοια????

Για gaming εχεις 2 επιλογες, η μια ειναι οθονη 20" με lg panel 16ms οπως αυτες που ειπαμε και η αλλη 23" lg panel παλι με 16ms, στις 23" υπαρχουν αρκετα μοντελα (sony.hp,apple,benq)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, κοίτα κι αυτή:

http://www.anandtech.com/displays/showdoc.aspx?i=1974

Στο συγκεκριμένο review κάνει και μία "άτυπη" σύγκριση με τη Dell που σου είπαν τα παιδιά.

"The Dell 2001FP is an excellent monitor; the price is phenomenal, it supports more inputs and provides very competitive performance. However the differences within the panels are what make these monitors two incomparable LCDs.

The look of the 213T speaks volumes of its own. Even though the Dell 2001FP is a high end device, the SyncMaster 213T is the definitive ultra-enthusiast device. We were particularly impressed with contrast, glare and dark value divergence between the 213T and the 2001FP. In our opinion, the 2001FP is the better gaming monitor. However as a workstation LCD, the SyncMaster 213T is unparalleled. DVD playback has no equal to anything we have tested over the last two years, and the additional screen space goes a long way. The brighter panel goes a long way in our opinion."

Σε κάθε περίπτωση όποια και να πάρεις θα είσαι αρχηγός, αλλά εγώ έχω έρωτα με τις TFT της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Βασιλη, χωρις να διαφωνω με τις προτασεις των παιδιων αλλα επειδη απο το υπολοιπο συστημα σου καταλαβαινω οτι θελεις κατι .... οικονομικο ( :p:D:p ) γιατι δεν χτυπας την apple cinema display 20" @ 1500 εουρος!!

Κανει οσο 2 FX53....

Ασχετα που κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερη απο την DELL.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Ρε Βασιλη, χωρις να διαφωνω με τις προτασεις των παιδιων αλλα επειδη απο το υπολοιπο συστημα σου καταλαβαινω οτι θελεις κατι .... οικονομικο ( :p:D:p ) γιατι δεν χτυπας την apple cinema display 20" @ 1500 εουρος!!

Κανει οσο 2 FX53....

Ασχετα που κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερη απο την DELL.

Eπειδη ολα τα λεφτα φυγαν για το μηχανημα που λες,δεν εμειναν κ πολλα για την οθονη.....γι'αυτο κ θα ηθελα κατι οικονιμικο....χε!χε!

Link to comment
Share on other sites

εεεε,ενταξει.....οικονομικο εννοω μην κανει κ 2000ευρω...μια λογικη τιμη....

πουλησα τωρα το παλιο μου συστημα περι τα 800ευρω....εχω κ αλλα 100 στην ακρη κ ελεγα να παρω μια μεγαλουτσικη οθονη για καθε αναγκη......!Βεβαια πιστευω να βοηθησει κ ο μπαμπας λιγουλακι,αν κ μετα απο την προηγουμενη αγορα μου λεει οτι θα μου ξαναδωσει χρηματα οταν τελειωσω το σχολειο......δηλαδη τον ιουλιο......κλαψ!κλαψ!

Link to comment
Share on other sites

Από ενημερωτικό της LG:

L2010B

SILVER-BLACK COLOR, Pixel pitch 0,255*0,255mm,

Horizontal freq.30-96KHz,Vertical freq. 56-85Hz,Contrast ratio: 400:1,

Brightness: 250cd/m2,Max. Resolution 1600 x 1200@75Hz(Analog),

Analog + DVI Input, USB,TCO99

Εγγύηση τρία (3) χρόνια on site Zero (0) pixel

L2010P

SILVER-BLACK COLOR, Pixel pitch 0,255*0,255mm,

Horizontal freq. 30-94KHz,Vertical freq. 56-85Hz,Contrast ratio: 500:1,

Brightness: 250cd/m2,Max. Resolution 1600 x 1200@75Hz(Analog),

Pivot Function, Height Adjustment, Analog + DVI Input, USB, TCO99

Εγγύηση τρία (3) χρόνια on site Zero (0) pixel

με μία επιφύλαξη για την εγγύηση....

Link to comment
Share on other sites

ο πατερας δεν βαζει αλλα λεφτα λεει οποτε με τα 900ευρω που διαθετω μαλλον θα παρω μια 17αρα για να μου μεινουν κ μερικα μπικικινια για entertainment χρηση.......!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.