Jump to content



19αρα CRT


morfeas-dsl-

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από spc

τα refresh είναι ένα μόνο ενδεικτικό στοιχείο

δεν λέει κάτι για την ποιότητα της απεικόνησης (ευκρίνεια, γεωμετρία κλπ)

το μόνο που λέει είναι ότι μπορεί να σηκώσει υψηλά refresh rate τα οποία κάποιες φορές είναι άχρηστα (πχ για 19αρα παραπάνω από 1280*1024 στα 85 - άντε 100 για ψυχολογικούς και μόνο λόγους - δεν έχει νόημα)

Δεν διαφωνω. Αλλα λεει επισης ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ.....go figure....

Οποτε μαλλον εχει το προβαδισμα και με ΔΙΑΦΟΡΑ....

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που τα περισσοτερα site του εξωτερικου τις προτιμουν.

Μην κοιτας το τι γινεται εδω φυσικα...

Και φυσικα μην κρινεις την οθονη απο το πως δουλευει στο Πλαισιο γιατι εκει ειναι πανω σε splitter μαζι με αλλες 20 οθονες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

μια χαρά οθόνες είναι οι ΙΙΥΑΜΑ, δεν είπα κάτι διαφορετικό (ουκ ολίγες έχουν περάσει από τα χέρια μου)

η παρατήρηση αφορούσε απλώς την παράμετρο των ηλεκτρονικών η οποία δεν πρέπει να είναι το μόνο κριτήριο επιλογής

Link to comment
Share on other sites

"Και φυσικα μην κρινεις την οθονη απο το πως δουλευει στο Πλαισιο γιατι εκει ειναι πανω σε splitter μαζι με αλλες 20 οθονες."

Πραγματι στο πλαισιο ειναι οι καλητεροι για να δυσφημηζουν οθονες.Καλητερα να τις ειχαν σβηστες.

Ανεξαρτητως χρηματων εγω θα ελεγα την Mitsubishi Sb930 (καπως ετσι λεγεται) για τοπ επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Κατα τα αλλα θα συμφωνησω με τον spc.Πανω απο 85hz ,η διαφορα δεν ειναι αντιληπτη απο τα ματια.Για μενα τα πιο σημαντικα κριτιρια ειναι ευκρινια και χρωματικη πιστοτητα.Τη γεωμετρια δεν τη θεωρω τοσο σημαντικη γιατι οταν η απεικονιση επεκταθει στα ορια της οθονης καμοια crt δεν ειναι ενταξει

Απλα αν θελεις η 19αρα σου να μπορει να τρεxει στα 1600χ1200 καλο θα ηταν να μπορει να το κανει στα 85hz.

Diamontron ,Trinitron, ολες οι επιπεδες εκτος απο κατι hitachi καθοδικους εχουν τις οριζοντιες γραμμες.Εγω σταματησα να τις βλεπω απο την πρωτη μερα.:blink:

Αμαν ποτε θα κανω 50 καταχωρησεις να βαλω και γω Avatar?

Κουραγιο αλλες 10 μειναν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kv3d

Αμαν ποτε θα κανω 50 καταχωρησεις να βαλω και γω Avatar?

Κουραγιο αλλες 10 μειναν.

Μην αγχώνεσαι!

Αν συνεχίσεις να σπας τις απαντήσεις σου σε 1 post ανά πρόταση θα το φτάσεις γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στεκομαι μπροστά από μια LG F900P...δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά σε 1024χ768 στα 85 (και ακόμα στα 100Ηz), ανά 2 λεπτά τρίβω τα μάτια μου.....Τι τρέχει;:confused: :confused:

Δεν λέω φοβερή οθόνη τρομέρη απόδοση αλλά με την 17αρα viewsonic που είχα στα 75Hz) καθόμουν 24 ώρες και δεν είχα κανένα πρόβλημα....(εκτός από την νύστα :zzz: βέβαια).

Επίσης να πώ πως η οθόνη βρίσκεται στο bits n bytes Χαλκίδας το οποίο και επισκέπτομαι κάθε μέρα σχεδόν και το φαινόμενο συμβαίνει σε όλα τα monitors που τυχαίνει να κάθομαι...(για να μην πει κανείς ότι μόνο έτυχε στο συγκεκριμένο κομμάτι ή ότι νυστάζω ακόμα από το πρωί)..

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω?

Εγώ όλη μέρα μπροστα στην F900p μου και δεν έχω κανλενα πρόβλημα...

Τώρα την δουλέβω σε 1024*768 γιατι η μπουρούχα της υπογραφής έχει πρόβλημα ανταπόκρισης ποιο πάνω

Την έχω δουλέψει και σε 1280*1024 και σε 1600*1200 χωρίς πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

@FrOsT

[offtopic]voodoo banshee....Τι μου θύμισες τώρα... παλιές δόξες....[/offtopic]

O φωτισμός πως είναι εκεί ? Μήπως υπάρχει κάποια πηγή φωτός πίσω από την οθόνη ?

Λέμε τώρα....

Και καρατσέκαρε το refresh rate.

Μπορεί να το βάζεις 85 και 100 αλλά να μην το παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι ξερω η ΝF ειναι natural flat δηλαδη η οθονη μεσα απο το γυαλι ειναι flat.Η 957DF 19'' που εχω και γω ειναι μαλλον λιγο χειροτερη αλλα μαμαει παιδια.Ακουραστη τελειως και απο οτι λεει η Samsung προστατευει απο διαφορες αρρωστιες.Αναλυση βγαζω 2048 1536 στα 60Hz.μαλλον καλη ε?

http://www.samsung.com.cn/products/monitor/crt/flat19/957df.asp

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 09:44]

Τι να σου πω?

Εγώ όλη μέρα μπροστα στην F900p μου και δεν έχω κανλενα πρόβλημα...

Τώρα την δουλέβω σε 1024*768 γιατι η μπουρούχα της υπογραφής έχει πρόβλημα ανταπόκρισης ποιο πάνω

Την έχω δουλέψει και σε 1280*1024 και σε 1600*1200 χωρίς πρόβλημα...

Η συγκεκριμενη οθονη εχει προβλημα με το refresh rate στα 85 hz δηλαδη δουλευει μονο με 85 hz σε ολες τις αναλυσεις η αλλαζει κανονικα?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aqua

Η συγκεκριμενη οθονη εχει προβλημα με το refresh rate στα 85 hz δηλαδη δουλευει μονο με 85 hz σε ολες τις αναλυσεις η αλλαζει κανονικα?

thanks

Κανονικότατα.

Συγκεκριμένα την δοκίμασα με voodoo bansee 16MB(WinME), geforce256 32MB ddr(WinME,WinXP) και με fx5700 ultra 128MB ddr2(WinXP). Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.