Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η gigabyte Z87X-OC που αναφερθηκε παραπανω, φαινεται μια εξαιρετικη επιλογη παντως για clocking...αγνοωντας δηλαδη τα πολλα εμφανησιακα φρουφρου και διατηρωντας μια λογικη τιμη...

Δηλαδη απο την Hero που θα ειναι σε ομοια τιμη θα την προτιμουσα....

Link to comment
Share on other sites

Η gigabyte Z87X-OC που αναφερθηκε παραπανω, φαινεται μια εξαιρετικη επιλογη παντως για clocking...αγνοωντας δηλαδη τα πολλα εμφανησιακα φρουφρου και διατηρωντας μια λογικη τιμη...

Δηλαδη απο την Hero που θα ειναι σε ομοια τιμη θα την προτιμουσα....

Από την Asrock Z87 Extreme6/ac (στα 215) ?

Link to comment
Share on other sites

Από την Asrock Z87 Extreme6/ac (στα 215) ?

μιλαω για extreme clocking περισσοτερο, με phase ή LN, οπου την Giga την εχω δει δοκιμασμενη να εχει ο αλλος τον 4770k στα 5.35 για καθε μερα...

Για απλο clocking καμια Ζ87 πιστευω δε θα σε περιορισει οποτε εκει μετραει πιο πολυ το πακετο με τα φρου-φρου....και η asrock φαινεται πολυ δυνατη επιλογη σε bundle!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αν τον χρειάζεται και δίνει τα λεφτά, αξίζει. Δύο προβλήματα ακούστηκαν, το bug με τις usb 3 από sleep state

που διορθώνεται αν το πετύχεις με μια απλή ρύθμιση και η ασυμβατότητα με μερικά τροφοδοτικά που ήταν μούφα

εξαρχής.

Επειδη ενδιαφέρομαι να πάω σε Haswell, τι εννοείς ότι το USB 3.0 διορθώνεται με απλή ρύθμιση; Μπορείς να μου το εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15972]Staba[/MENTION]

Να ξέρεις όμως ότι παίζει ρόλο και ο τρόπος ψύξης για να κερδίσεις 12-20 βαθμούς.

Επίσης παίζει και το σκηνικό να πατήσει κατευθείαν στον πυρήνα χωρίς το καπάκι η ψήκτρα\μπλοκ και εκεί να έχεις τους μέγιστους!

Link to comment
Share on other sites

@venom7 , υδροψυξη θα παίξει custom ,block της koolance το 370 και ψυγειο Phobya xtreme 400 με 2 bitfenix 200mm φουρφουρια..θελω ένα 4500 με 1.25-1.3 ρευμα χωρις να φτανει 80 και πάνω βαθμους..

@Venom 7 & @kom. από ότι ξέρω μόνο η EK έχει block ειδικά για να μπεί πάνω στο die (με αποστάτες για να μην ασκηθεί υπερβολική πίεση). υποθέτω ότι και το 370 που έχω μπορεί να μπεί, αλλά που σταματάει το σφίξιμο? όταν ακούσω κρακ???? είναι αμαρτία να πετύχει το delid και να το τσακίσω με το block. σκέφτομαι μήπως αφού βγάλω την μαυρη σιλικόνη, φάω σε ένα ντουκόχαρτο και λίγο το μεταλικό καπάκι από την κάτω μεριά , για να μειώσω την απόσταση κιάλλο ανάμεσα σε die και καπάκι. πάντως αν έχω πάνω από 10 βαθμούς μείωση δεν θα δοκιμάσω το μπλόκ επάνω στο die...

Έγινε επεξεργασία από Staba
Link to comment
Share on other sites

4670k εδώ σε asrock z87 extreme 3

Αν εξαιρέσεις ότι δεν μου παίζουν οι 2 usb στην μητρική και θα την παω για RMA απο τρίτη όλα καλα...

Δοκίμασα για αρχή OC μέσω του A-tuning software δηλαδή εκεί για stable prime95 spot για 24/7 εκει βρήκα 15 ώρες prime stable στα 4400 με 1.26-7vcore(έχω το παλιό cpuz δεν δείχνει σωστά, βλέπω απο aida64). Όταν όμως πήγα να τα βάλω bios με το adaptive 1.26 μόλις έτρεχα το prime freezare το pc(όχι bsod) σε 1 sec , δοκίμασα vcore offset correction +0.04v τα ίδια, απενεργοποιώντας το loadline calibration απλα δεν έτρωγα απευθείας το freeze. Τώρα έχω φτάσει στο bios τα 1.36v adaptive χωρίς correction μεχρι στιγμής μου κάνει ότι ρευμα και να δώσω αυτο στο prime95 ενώ μέσω a-tuning με 0.1v λιγότερο είναι 15 ώρες prime stable.

Ίδωμεν με τα 1000 options που έχουνε οι asrock και οι z87 με τα ρεύματα.

post-4594-1416077481,7759_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ε με 1.26v στο prime 10 ώρες επαιζά με max 69 βαθμούς με xspc raystorm με τα 1.37v που έχω φτάσει να δω τι παιζει έφτασα 79 βαθμούς πάντα σε prime95 blend. Απο ρυθμίσεις παίζω με llc κλειστό και vcore και l2 cache με 1.37 adaptive. Μήπως θέλει και το input CPU ρεύμα ανέβασμα σε κανα 1.9v;

edit: Οι οδηγοί δεν βοήθησαν απο το πρωι google είμαι...

edit: Κάτι παίζει δεν είναι θέμα ρεύματος ή λογική λέει ότι παίξει σε software θα παίξει και σε bios , τσεκαρω τα ρεύματα και είναι ίδια...

Έγινε επεξεργασία από Strategos
Link to comment
Share on other sites

Κανένα cpu δεν θέλει watercooling. Με τη στοκ ψύκτρα τα πουλάνε και έτσι

δουλεύουν μια χαρά. Αν εσύ θέλεις να τον κλοκάρεις, προσαρμόζεις το κόστος και τη συχνότητα και βλέπεις αν σε συμφέρει.

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι το εξής: Γιατί κάποιος να πάρει i5 4670K και μια

Η100 ας πούμε και να μην πάρει με τα ίδια λεφτά i7 4770K;

Αντίστοιχα, γιατί κάποιος να παρει i7 4770K έστω με φτηνό custom w/c και να μην

πάρει με τα ίδια λεφτά i7 3930K;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.