Jump to content



Intel i7 Haswell 4770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


Recommended Posts

Εχω ειδική μεταχείριση λόγο φίλου.

Οπότε το παραπάνω σχολιό σου "Ελα σε καμία 10 μέρες να σου δώσω τιμη που θα σου πέσουν τα μαλλια" είναι άστοχο γιατί αφορά μια ειδική περίπτωση και όχι τι θα ισχύσει στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγω παντως ελλειψη μητρικων ειδα ελλειψη cpu οχι.Plaisio πατρας σημερα ειχε 3εις 4770k στο ραφι και 4εις 4670k

Ακους [MENTION=21984]fatalara[/MENTION] [MENTION=981]stratos1978[/MENTION] :D

Ελα σε καμία 10 μέρες να σου δώσω τιμη που θα σου πέσουν τα μαλλια. :crazy_pilot:
Οπότε το παραπάνω σχολιό σου "Ελα σε καμία 10 μέρες να σου δώσω τιμη που θα σου πέσουν τα μαλλια" είναι άστοχο γιατί αφορά μια ειδική περίπτωση και όχι τι θα ισχύσει στην αγορά.

Μιλούσα σε συγκεκριμένα άτομα που βρίσκονται σε συγκεκριμένες περιοχές, δεν μίλησα για το τι θα γίνει στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ειδική μεταχείριση λόγο φίλου.

Για δωσε κανα info παραπανω σε pm ενδιαφερονται και αλλοι "πατρινοι" για αναβαθμιση

Οχι εγω :rap: αλλα αν ο φιλος κανει μεταχειριση καλυτερη για x2 η x3 ακομα καλυτερα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21984]fatalara[/MENTION] ιδια πηγη έχουμε εγω εσυ και ο stratos απ οτι κατάλαβα... :)

Παρ ολα αυτα δεν αλλάζω τον 3770Κ για 4770Κ μονο αμα φύγει για κανα rma και μου κόψουν πιστωτικό. :p

Link to comment
Share on other sites

Aσχετο εχει κανει,κανεις εδω μεσα de lid 3770κ η ivybridge γενικα?

έχω κάνει στον δικό μου 3570Κ - περίπου 20 βαθμούς κάτω από πριν,βγάζω prime και IBT στους 67c με custom w/c και mx-4 -- idle αυτή την στιγμή 28c εώς 31c στα 4500 1.32v

αν βρω χρόνο κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να βάλω το μπλοκ χωρίς το κέλυφος του cpu,μιας και δεν το έχω κολλήσει ελπίζοντας για άλλους 10 κάτω,δεν μου πολύ αρέσει αυτό το core-πάστα-κέλυφος-πάστα-μπλοκ

Έγινε επεξεργασία από kom
Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει στον δικό μου 3570Κ - περίπου 20 βαθμούς κάτω από πριν,βγάζω prime και IBT στους 67c με custom w/c και mx-4 -- idle αυτή την στιγμή 28c εώς 31c στα 4500 1.32v

αν βρω χρόνο κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να βάλω το μπλοκ χωρίς το κέλυφος του cpu,μιας και δεν το έχω κολλήσει ελπίζοντας για άλλους 10 κάτω,δεν μου πολύ αρέσει αυτό το core-πάστα-κέλυφος-πάστα-μπλοκ

Δύσκολο εως αδύνατο για επιπλέον -10... ;) , -4/-5 πολύ βαριά και αυτό, σε θερμικό φορτίο μεγαλύτερο από αυτό που του έχεις στα 4.5/1.32, είχα στον 3770Κ μου. Μεγάλη προσοχή όμως, στην πίεση με το direct die cooling, γιατί αν και ΔΕΝ μου πέθανε από αυτό (κολλημένος μόνιμα σε 4F post code) μου έκανε κάτι κουλά σαν προεόρτια, από τη στιγμή που του το έβγαλα τελείως το καπάκι.. :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με βάση το Link του Narta π@π@ρι@ το CPU..

Δηλαδή τα Samples πηγαίνανε στον θεό..

Ενώ τα Retail τυχερός είσαι άμα πάνε στα 4.3 με 4.5 αλλά και με τις διπλάσιες θερμοκρασίες..

Εδώ βλέπαμε στα Samples 4.5 με 1.2 και βαράγανε 100άρια..

Αλλά ενας Haswell στα 4.2 είναι ένα Ivy στα 4.6 με 4.7 ..

Σαν πλατφορμα νταξ τι να πω δεν ξέρω άμα αξίζει δεν κοίταξα πλάκα πλάκα αυτό το 1150 τι έχει παραπάνω..

Δεν περιμένουμε..

Επομένη αναβάθμιση μην είναι κανα Ivy-E σκάσουμε κανα 1000αρικο και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο..

Το καινουριο High End Enthusiast θα είναι..

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που πάει σε ΝΕΟ σύστημα ιντελ άρα και hasswell και η χρήση θα είναι ΑΠΟΛΑ χωρίς τζατζίκι και συγκεκριμένα (65% gaming / 20 % photoshop / εικονικές μηχανές γενικές δουλίτσες / 15 % video encoding/editing..) αξίζει η διαφορά στα χρήματα για 4770κ ή μας αρκεί ένας 4670κ ο οποίος με αυτά που θα αναφέρω δέν θα καταλαβένει απολύτως τίποτες ?

Link to comment
Share on other sites

Σου φτάνει και σου περισσεύει ο 4670Κ, ούτε καν θα ιδρώσει..

Κι αν μιλάμε για μεταχειρισμένα, δες για καναν i5 2500K σε καλή τιμή.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δέν ασχολούμαι με μεταχειρισμένα. Θα δείς την άλλη βδομάδα ΝΕΟ ΘΕΜΑ για build που έχει ακυρωθεί 2 φορές και τελικά ήρθε η ώρα.

....έχω και ένα cm storm stryker 2 μήνες στο κουτί του τώρα. Κάτι πρέπει να γίνει που λές φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12834]Predator_Crack[/MENTION] άμα έχεις τα λεφτά πας σε 4770Κ καλυτερος είναι σε όλα πάντως και στο 65% Gaming θα είναι καλύτερος στο Photoshop και Encoding σίγουρα πιο γρήγορος

αλλά μην φαναταστείς τίποτα τρελό ξέρεις δευτερόλετπα.. αλλά αξίζει παραπάνω..

Αλλά αξίζει και ένας 3770Κ και ένας 3570Κ

τώρα για αυτό που λες ο Trexx 2500K βασικα δεν το συζητάω καν από την στιγμή που έχεις λεφτά..

Άμα δεν έχεις ναι και εκεί καλα θα είναι για καινούριο σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι καλύτερος, το θέμα είναι πόσο καλύτερος είναι και αν αξίζει για τη

δεδομένη χρήση. Με βάση την κατανομή του workload που έκανε ο φίλος προφανώς

και δεν αξίζει.

Αναφορικά με τον 2500Κ τώρα, αν τον ενδιέφεραν τα μεταχειρισμένα, θα τον έβρισκε

200 ευρώ κάτω από τον 4770Κ και πάλι δεν θα έχανε τίποτα με βάση τη χρήση που

αναφέρει.

Και i5 είχα και i7 έχω, πρέπει να κάνει κάποιος πολύ συγκεκριμένα πράγματα και να έχει

πολύ ειδικές απαιτήσεις από αυτά για να διακρίνει διαφορά i5 με i7.

Link to comment
Share on other sites

Hahaha τα αντιστοιχα mobo cpu και μνημες απο ελληνικο μαγαζι θα σου βγαιναν 150ευρω πανω.Μιλαμε γνωστοι ιδιοκτητες ανοιγουν σαμπανια επωνυμη για καθε κοροιδο που ψωνιζει απο Ελλαδα.Καταντια...

Δυστυχώς έχεις δίκιο.

Το Μάρτιο του 2008 που έχτισα το σύστημα μου είχα πληρώσει 2,920 ευρώ (εχω ακόμα την απόδειξη).

Το σύστημα μου ήτανε:

MOBO: GA-EP35-DS4

CPU: Intel Core 2 Extreme QX 9650

CASE: Cooler Master COSMOS

RAM: Kingston Hyper-X DDR2 PC2-8500 SLI Ready version

HDD: Western Digital 500 GB

GPU: Nividia GTS 8800 640ΜΒ

Sound Blaster X-FI Extreme Gamer

------------------------------------

LG 22'' monitor

TV Tuner

DvD ROM

Card Reader

Norton Internet Security

UPS

Windows XP

================================================================================

Εάν τα είχα πάρει απο Γερμανία θα είχα πληρώσει περίπου 35% λιγότερα μαζί με τα μεταφορικά, ήτοι 1865 Ευρώ.

Τελευταία που είχα αγοράσει την Gigabyte Nividia GTX 580 SOC Windforce 3X (Μάρτιος 2012), η φτηνότερη τιμή που βρήκα στην Ελλάδα ήταν 425 Ευρώ με μεταφορικά στην Ρόδο. Την ίδια κάρτα τελικά την αγόρασα 363 ευρώ με μεταφορικά απο Γερμανία και με τρία χρόνια εγγύηση απο τον κατάστημα που μου την πούλησε ολοκαίνουργια στο κουτί, και πάλι πλήρωσα πολλά γιατί απλά θα μπορούσα να κάνω υπομονή και να μην χτυπήσω το συγκεκριμένο auction και να την αγοράσω ακόμα και με 280 ευρώ καινούργια.

Μιλάμε οι διαφορές στις τιμές είναι τεράστιες, και έτσι αναγκαζόμαστε με βαριά καρδιά να αγοράζουμε απο τους Γερμανούς. Ολα τα υλικά που έχω τώρα στο σύστημα μου εκτός απο το PSU είναι αγορασμένα απο το e-bay.de, κορυφαία ποιότητα μεταχειρισμένα και με απίστευτες τιμές.

Τι κατάντια είναι αυτή να μην μπορούμε να αγοράσουμε κάτι σε λογική τιμή απο Ελλάδα. Ας έχει ένα καπέλλο 10% θα το πλήρωνα, αλλά 35% παραπάνω απο Γερμανία πάει πολύ.

Έγινε επεξεργασία από Arxontas
Link to comment
Share on other sites

Ρε Trexx εσύ έτσι όπως τα λες κάνεις του άλλους να πετάνε τα πτυχια και να πηδιούντε από τα παράθυρα..

Μου συγκρινεις τώρα 2500Κ με 4770Κ?

Απλά είναι τα πράγματα ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλον έχεις λεφτά το πέρνεις δεν έχεις λεφτά δεν τον πέρνεις..

Μην λες με βάση την χρήση με βάση το εκιο και κεινο..

Μπορεί να του χρειαστεί στην τελική μπορεί να βαριεται στο Encoding ή να θέλει να κάνει Encoding και να παίζει BF3 ε με έναν 2500Κ δεν τα κάνεις.. Πως να το κάνουμε δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.