Jump to content



Καηκε η καρτα;


raven84

Recommended Posts

Καλησπερα.

Εδω και περιπου ενα χρονο εχω την απλη 670 με το DCU

Εδω και κανα 10 ημερο ετρωγα πολλα crash την ωρα που επαιζα παιχνιδια και αμεσως μετα το PC παγωνε στο desktop αφου εμφανιζε για λιγο και artifacts.

Ολα αυτα με το που εβαλα τους 320.18.

Γυρισα σε παλαιοτερους,τα προβληματα εξακολουθησαν να εμφανιζονται αλλα προλαβαινα να παιξω καμια ωρα πριν κανω το restart...

Το μεσημερι εφαγα ενα τελευταιο και απο τοτε τα artifacts ειναι μονιμα και η οθονη σε οποιαδηποτε αναλυση και να βαλω εχει μεγαλα μαυρα πριθωρια γυρω γυρω.

Format στα 8 εκανα παλι τα ιδια.Ubuntu εβαλα κολλαει στην αρχικη οθονη.

Με την HD4000 του επεξεργαστη δεν εχω προβλημα.

Το κουλο ειναι οτι ενω και στο bios η NVIDIA δειχνει γυρω γυρω μαυρα περιθωρια δεν βγαζει artifacts.

Παιζει να εχω προβλημα με μητρικη;(δοκιμασα και στη 2η pcie παλι τα ιδια.)Μνημες;

Απο εγγυηση τι κανω;H αγορα εγινε απο MSYSTEMS και εδινε 3ετη εγγυηση .Παω και μου δινουν αντικατασταση ή τρωω την ταλαιπωρια με ASUS και να την στειλω εξω;

Βαζω και 2-3 screens

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοια προβλήματα σε παιχνίδια μόνο με μαύρα περιθώρια και αναβόσβημα των textures. Δοκίμασε τους 314.07 drivers να δεις άμα έχεις διαφορά. Δεν θυμάμαι από ποια έκδοση και μετά, σίγουρα περιλαμβάνει την 320 όμως, η nvidia ξεκίνησε έναν πιο επιθετικό τρόπο εξοικονόμησης ενέργειας στις κάρτες γραφικών. Πρώτη φορά το παρατήρησα σε planetside 2 μετά από κάνα μισάωρο με 40λεπτο gaming.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως έχει δημιουργηθεί θέμα με τον συγκεκριμένο driver, και σε άλλους παρουσίασαν πρόβλημα οι κάρτες τους, ίσως σου έτυχε και εσένα:

[MC] Nvidia 320.18 WHQL Display Driver is Damaging GPUs

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοια προβλήματα σε παιχνίδια μόνο με μαύρα περιθώρια και αναβόσβημα των textures. Δοκίμασε τους 314.07 drivers να δεις άμα έχεις διαφορά. Δεν θυμάμαι από ποια έκδοση και μετά, σίγουρα περιλαμβάνει την 320 όμως, η nvidia ξεκίνησε έναν πιο επιθετικό τρόπο εξοικονόμησης ενέργειας στις κάρτες γραφικών. Πρώτη φορά το παρατήρησα σε planetside 2 μετά από κάνα μισάωρο με 40λεπτο gaming.

Δεν παιζει ουτε με τους default των 8.

Αλλά και παλι πριν κάνω format δοκιμασα απο τους 306 και δώθε ολους τους stable και παλι τπτ...

Απο εγγύηση έχει κανεις εμπειρία με το MSYSTEMS τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6GAMUZ2o2KE]VIDEO00004 - YouTube[/ame]

Δεν ξερω αν βλεπετε καθαρα.Το κινητο δεν βγαζει καθαρα με τον φωτισμο του δωματιου...

Εστειλα και στην NVIDIA logs και μια περιγραφη του προβληματος και μου απαντησαν μολις

το παρακατω οχι οτι βοηθαει αλλα εντυπωσιαστηκα απο την ταχυτητα απαντησης

Hello,

Thank you for contacting NVIDIA Customer Care.

This is Ashu, assisting you in troubleshooting the issue that you are experiencing and I will be working with you to address your concerns as quickly as possible.

From the problem description, I understand that after updating the driver to 320.18 you are unable to play games for more than 15 – 20 minutes. Even, you tried reverting the drivers back to 314.22, still issue persists.

However, to analyze the issue further and assist you in a better way, please help me with the following information:

a) What was the mode of the driver installation; Express (Recommended) or Custom (Advanced)?

B) Is the issue only with regards to Game or you even facing the same with other applications?

c) Do the artifacts come up, only after updating the driver?

d) What is the driver version with which the computer is working fine?

However, to isolate the issue whether it is specific to drivers, please follow the below mentioned steps to reinstall the driver in an advanced procedure:

1. Click on the following link to download the drivers and Save it to the Desktop screen.

NVIDIA DRIVERS 314.22WHQL

2. Go to “C” drive and delete the folder named NVIDIA.

3. Continue with the installation of the downloaded driver, select “Custom (Advanced)” and put a check mark on “Perform a Clean Installation”.

Please take your time with the steps and let me know the results at your earliest convenience. If there are any questions or concerns, feel free to contact me.

I look forward to your reply.

Best Regards,

Ashutosh

NVIDIA Customer Care

Link to comment
Share on other sites

Ξανα απαντηση απο NVidia αφου μου ζητησαν καποια επιπλεον στοιχεια

Hello,

Thank you for your reply.

Looking at the issue description provided the issue you are experiencing appears to be caused due to the malfunctioning of the hardware component, wherein, the GeForce card might be malfunctioning. I request you to kindly contact the graphics card manufacturer to setup an RMA so that your graphics card can be replaced based upon the warranty.

NVIDIA’s customers are OEMs, add-in card manufacturers, system builders, and consumer electronics companies worldwide who choose NVIDIA technology as a core component for their solutions. The vast majority of NVIDIA based products are not built by NVIDIA. For this reason, any RMA requests for repair or replacement of a product based on NVIDIA technology should go to the manufacturer of the board. To get support for your graphics card or motherboard, please contact the manufacturer or vendor of your product. A list of our OEM manufacturing partners may be found here.

AIC Support List

Alternatively; you can locate the card manufacturer details on the driver CD or directly from the graphics card. You may find the name on the graphics card itself apart from NVIDIA or GeForce as, PNY, EVGA, XFX, MSI, LEADTEK, etc If you have received this card as a part of your branded PC then, you will need to contact the system manufacturer for the warranty replacement.

Please get back to me incase you have any difficulties in locating the card manufacturer or questions on the RMA process and I would be happy to help you

We apologize for the inconvenience caused.

Παμε για αλλαγη...

Πως στο διαολο χωρις overclock να καει καρτα,με custom κιολας συστημα ψυξης μου ειναι αδιανοητο...

Τι εβαλαν στους 320.18 και τα κανε ολα μπαχαλο ο θεος και η ψυχη τους:...:

Link to comment
Share on other sites

Ξανα απαντηση απο NVidia αφου μου ζητησαν καποια επιπλεον στοιχεια

Παμε για αλλαγη...

Πως στο διαολο χωρις overclock να καει καρτα,με custom κιολας συστημα ψυξης μου ειναι αδιανοητο...

Τι εβαλαν στους 320.18 και τα κανε ολα μπαχαλο ο θεος και η ψυχη τους:...:

Δεν ειναι η πρωτη φορα ουτε η τελευταια, κυριως γινετε γιατι δεν ξεκαθαριζουν/τεσταρουν αρκετα ωστε να γραψουν.

ΑΥΤΗ Η ΕΚΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 780-ΤΙΤΑΝ SERIES ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΜΕΙΝΕΤΕ ΠΙΣΩ!

Και εχουνε διαφορα, δεν θυμαμαι ποτε ειχε ξαναγινει αλλα εποχη age of conan (2007 ή 2008) που βγαζανε drivers κυριολεκτικα καθε 40 ωρες για να φτιαξουνε τα fps/stuttering που ειχε, ενα version εκαξε μερικες 8800 GTX ;D.

Link to comment
Share on other sites

Ενσωμάτωσαν νέο τρόπο εξοικονόμησης ενέργειας. Σε καινούριες σειρές δουλεύει άψογα και εξοικονομεί θεωρητικά το κατιτίς παραπάνω. Μέχρι στιγμής από αυτά που έχω διαβάσει η σειρά 5 (GTX 550,560,580 κτλ) δεν δέχτηκε τόσο καλά αυτήν την αλλαγή με artifacts, κολλήματα και 1002 άλλα κακά.

Επίσης τι πάει να πει ότι οι 320.18 είναι μόνο για Titan. Το Unified Driver Architecture (UDA) πήγε περίπατο overnight;

Link to comment
Share on other sites

Ενσωμάτωσαν νέο τρόπο εξοικονόμησης ενέργειας. Σε καινούριες σειρές δουλεύει άψογα και εξοικονομεί θεωρητικά το κατιτίς παραπάνω. Μέχρι στιγμής από αυτά που έχω διαβάσει η σειρά 5 (GTX 550,560,580 κτλ) δεν δέχτηκε τόσο καλά αυτήν την αλλαγή με artifacts, κολλήματα και 1002 άλλα κακά.

Gigabyte Nividia GTX 580 SOC (Superoverclock) Windforce 3X.

Tρέχω τους drivers 320.18 και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα απο τότε που τους εγκατέστησα (νομίζω πάει μήνας).

ΒΤW, μπορεί να μου εξγηγήσει κάποιος που βρήκε η κάρτα μου τα 4095 TOTAL GRAPHICS MEMORY τη στιγμή που είναι η 1.5GB έκδοση;

cvs8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατάλοιπο της AGP τεχνολογίας είναι αυτό. Αν δεν φτάνει η μνήμη της κάρτας γραφικών δανείζεται από το σύστημα. Βέβαια αν το κάνει αυτό να περιμένεις και τρελές πτώσεις σε επιδόσεις δεδομένης της πολύ μεγάλης διαφοράς ταχύτητας μνήμης γραφικών-επεξεργαστή/συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατάλοιπο της AGP τεχνολογίας είναι αυτό. Αν δεν φτάνει η μνήμη της κάρτας γραφικών δανείζεται από το σύστημα. Βέβαια αν το κάνει αυτό να περιμένεις και τρελές πτώσεις σε επιδόσεις δεδομένης της πολύ μεγάλης διαφοράς ταχύτητας μνήμης γραφικών-επεξεργαστή/συστήματος.

Eπειδή χρησιμοποιώ το EVGA PRECISION για να τσεκάρω FPS, η μέγιστη χρήση μνήμης της κάρτα που έχω δεί είναι περίπου 1100 ΜΒ, οπότε δεν ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.