Jump to content



Το σκάνδαλο της Google στην Ελλάδα


ngt

Recommended Posts

Την διαφήμιση την κάνει Ελληνική εταιρία, μέσω Ελληνικού καναλιού, το οποίο κανάλι ΧΡΕΩΝΕΙ την εταιρία. Δεν μιλάμε για τα ίδια πράγματα, βαριέμαι να το εξηγώ ξανά και ξανά.

Δηλαδή αν τη διαφήμιση την έκανε μια εταιρία του εξωτερικού, που θα πληρωνόταν ο φόρος; Στη χώρα της; Μην το περιορίζεις, δεν παίζει ρόλο αυτό.

Δεν προβάλεται στην Ελλάδα, προβάλεται στο Mega, ή σε όποιο άλλο Ιδιωτικό Κανάλι (δηλ. Ελληνική επιχείριση).

Στην Ελλάδα προβάλλεται, μέσω του Mega. Και το site σου, ιδιωτικό είναι και σε Έλληνες απευθύνεται. Μάλιστα το Mega, εκπέμπει και US/CA/AU. Αντίθετα η Google γνωρίζει πάρα πολύ καλά και δείχνει το banner ΜΟΝΟ σε Έλληνες.

Αν εγώ όμως παρέχω στους πελάτες μου διαφήμιση μέσω Google, τιμολογεί η Google εμένα, εγώ τον πελάτη μου και αντιστοιχούν οι ανάλογοι φόροι. Έτσι γίνεται με όλες τις εισαγωγές ειδών. Που είναι το πρόβλημα; Ο κάθε ένας πληρώνει το φόρο που του αναλογεί και ΕΠΩΦΕΛΕΙΤΑΙ.

Λάθος. Το google σου δίνει μόνο το υλικό. Τη διαφήμιση την κάνει η Χ εταιρία, που στην πληθώρα των περιπτώσεων είναι Ελληνική και απευθύνεται σε Έλληνες. Η Χ εταιρία δίνει ένα πολύ μεγάλο ποσό στην Google, η οποία κόβει τιμολόγιο στην Ιρλανδία, άρα δίνει φόρο 15%. Η Χ εταιρία το περνάει στα έξοδα, άρα γλιτώνει φόρο από τα έσοδά της και μέσω ενδοκοινοτικής συναλλαγής δε δίνει ούτε ΦΠΑ. Εσύ μετά, παίρνεις ένα μικρό ποσοστό από τα κέρδη της Google και το Ελληνικό κράτος εισπράττει μόνο αυτό τον ελάχιστο φόρο.

Τα ίδια ισχύουν για όλα τα κράτη έτσι, όχι μόνο για Ελλάδα.

Edit:

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣτΕ

1. Δαπάνη διαφήμισης εισαγόμενων αγαθών που έγινε στο εσωτερικό, θεωρείται ως παραγωγική δαπάνη εξ ολοκλήρου της ελληνικής επιχείρησης, έστω και αν εμμέσως ωφελούνται και οι αλλοδαπές συγγενείς επιχειρήσεις που παράγουν και πωλούν τα αγαθά αυτά.(ΣτΕ 3735/1988)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Το google σου δίνει μόνο το υλικό. Τη διαφήμιση την κάνει η Χ εταιρία, που στην πληθώρα των περιπτώσεων είναι Ελληνική και απευθύνεται σε Έλληνες. Η Χ εταιρία δίνει ένα πολύ μεγάλο ποσό στην Google, η οποία κόβει τιμολόγιο στην Ιρλανδία, άρα δίνει φόρο 15%. Η Χ εταιρία το περνάει στα έξοδα, άρα γλιτώνει φόρο από τα έσοδά της και μέσω ενδοκοινοτικής συναλλαγής δε δίνει ούτε ΦΠΑ. Εσύ μετά, παίρνεις ένα μικρό ποσοστό από τα κέρδη της Google και το Ελληνικό κράτος εισπράττει μόνο αυτό τον ελάχιστο φόρο.

Τα ίδια ισχύουν για όλα τα κράτη έτσι, όχι μόνο για Ελλάδα.

Edit:

Εδώ εσύ είσαι λάθος. Η Google σου δίνει το υλικό. Εκεί τελειώνει η πρόταση. Εσύ είσαι ο τελικός χρήστης, όχι ο πελάτης σου. Ο πελάτης σου είναι ο τελικός χρήστης για τα δικά σου προϊόντα, όχι για τα προϊόντα της Google. Ο Ελληνικός ΦΠΑ μπαίνει σε προϊόντα που πωλούνται στην Ελλάδα, έξω από αυτήν δίνεται στη χώρα που παράχθηκε η υπηρεσία ή πωλήθηκε το είδος. Είναι πολύ μετρημένα κουκιά, δεν είναι δύσκολο.

Η Google ενοικιάζει Ιρλανδικό χώρο και Ιρλανδική υπηρεσία. Εδώ τελειώνει η πρόταση σου, και οι απορίες.

Edit: σχετικά με την απόφαση του ΣτΕ που έβαλες, αφορά δαπάνες, δηλαδή, ο Έλλην επιχειρηματίας να μπορεί να δικαιολογήσει ως έξοδο την υπηρεσία που αγόρασε από έξω, πράγμα πολύ σωστό. Μην τα μπερδεύεις με τη φορολογία.

Link to comment
Share on other sites

Κι εκεί ακριβώς έγκειται η κομπίνα... Μπήκε μέσα ο μεσάζοντας που παίρνει όλο το χαρτί και δεν πληρώνει τίποτα σε εσένα. Με αυτό το σκεπτικό να νομιμοποιηθούν και όλες οι Off-Shore...

Οι off-shore είναι εταιρίες βιτρίνα που χρησιμοποιούν Έλληνες επιχειρηματίες για να γλιτώνουν φόρο. Πάλι άσχετο.

Ο μεσάζοντας δεν μπήκε, πάει να μπει και λέγεται Εφορία. Πάει να μπει σε κάτι στο οποίο δεν συμμετέχει. Και μάντεψε, όταν θα καταφέρει να μπει θα δούμε:

Αυξημένες τιμές hosting

Αυξημένες τιμές domain registration.

Αυξημένες τιμές διαφήμισης

Αυξημένες τιμές web developing.

Πρόοδος, ανάπτυξη, εξωστρέφεια.

Για λάθος πράγματα "πολεμάτε".

Αυτά από μένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν η τεχνολογία το επιτρέψει, η κάθε μεγαλοεταιρία μπορεί να χτίσει υποκατάστημα στη σελήνη και εκπέμποντας από εκεί να μας δείχνουν τα κουρκουμπίνια τους

Αυτό είναι δίκαιο για σένα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν η τεχνολογία το επιτρέψει, η κάθε μεγαλοεταιρία μπορεί να χτίσει υποκατάστημα στη σελήνη και εκπέμποντας από εκεί να μας δείχνουν τα κουρκουμπίνια τους

Αυτό είναι δίκαιο για σένα

Μιας που αναφέρθηκε το δίκαιο, ας θυμηθούμε λίγο τα παρακάτω.

Ο φόρος δεν είναι τιμωρία, είναι το μέσο μέσω του οποίου έχουμε ένα οργανωμένο κράτος και τις δημόσιες παροχές μας*, για αυτό και το πληρώνει όποιος χρεώνει και κόβει το παραστατικό.

*τα 2 τελευταία είναι ανέκδοτα, αλλά ξεχνάμε σε ποια χώρα ζούμε και τι κάνουμε με τους φόρους μας τόσα χρόνια.

Ο κάθε ένας πληρώνει το φόρο που του αναλογεί και ΕΠΩΦΕΛΕΙΤΑΙ*.

*ναι, σε κάποιες χώρες επωφελούνται μέσω της φορολογίας από το άλλο ανέκδοτο που έχουμε εδώ, τις δημόσιες παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απαγορεύεται από την ΕΕ να χαμηλώσεις τον φορολογικό συντελεστή επιχειρήσεων. Αυτό το ψηφίσανε για να αποφύγουνε καταστάσεις που η κάθε χώρα ρίχνει κάθε 2 μήνες τον συντελεστή για να προσελκύσει εταιρίες από άλλες χώρες-μέλη της ΕΕ.

Θυμήθηκα σε παλαιότερη δημοσίευση σου να γράφεις ότι άμα θέλει η κυβέρνηση μπορεί να φέρει θέσεις εργασίας κλπ στην Ελλάδα.

Το ερώτημα μου είναι, αν δεν μπορεί λόγω ΕΕ να χαμηλώσει τον φορολογικό συντελεστή τότε πως θα προσελκύσει εταιρίες? Τι ξεχνάω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να καταπολεμήσει τη διαφθορά και τη γραφειοκρατεία που στέκονται εμπόδια για να αρχίσει κάποιος μία επιχείρηση. Είναι και αυτά σημαντικά. Για το θέμα της μείωσης της φορολογίας νομίζω ότι δεν απαγορεύεται μιας και έχω βρει αρκετά άρθρα για αυτό, επιπροσθέτως των δύο που παρέθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.