Jump to content



Το σκάνδαλο της Google στην Ελλάδα


ngt

Recommended Posts

Google-Inc.jpg

Φόρους αρκετών εκατομμυρίων ευρώ εκτιμάται ότι χάνει η χώρα μας από την πρακτική που ακολουθεί η Google.

Για να καταλάβετε τα μεγέθη, από το 2009 που ξεκίνησε η κρίση στη χώρα μας μέχρι το τέλος του 2012, η Google Ελλάς πλήρωσε συνολικά για φόρους 491.270 ευρώ δηλαδή κάτι λιγότερο από 123.000 ετησίως. Στο ίδιο διάστημα εμφάνισε συνολικό τζίρο ύψους 12,7 εκατ. και καθαρά κέρδη της τάξης των 1,25 εκατ. ευρώ.

Βέβαια όσοι γνωρίζουν λένε πως ο πραγματικός τζίρος είναι σαφώς υψηλότερος αφού οι διαφημίσεις που προβάλλονται στις σελίδες της, πληρώνονται απευθείας από Έλληνες πελάτες σε λογαριασμούς στην Ιρλανδία. Πληροφορίες θέλουν τον πραγματικό τζίρο να φτάνει ετησίως στα 40 εκατ., κάτι που σημαίνει ότι εάν γίνονταν οι εγγραφές στον ισολογισμό της ελληνικής εταιρείας, τα κέρδη θα ήταν πολλαπλάσια, όπως και οι αποδιδόμενοι φόροι.

Όταν ένας Έλληνας αγοράζει διαφήμιση από την Google η χρέωση γίνεται από την Google Ireland Ltd στην Ιρλανδία όπου ο φορολογικός συντελεστής ανέρχεται μόλις σε 12,5%!!!

Σημειώνεται ότι το ζήτημα της φορολόγησης της Google, τέθηκε, όπως λέγεται, επί τάπητος στην τελευταία συνάντηση του Γάλλου προέδρου Φρανσουά Ολάντ με τον Έλληνα πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά που είχε πραγματοποιηθεί προ τριμήνου στην Αθήνα. Είχε γίνει αναφορά στο μοντέλο που υιοθέτησε η Γαλλία και αφορούσε στη δημιουργία εκ μέρους της Google, ενός ταμείου ύψους 60 εκ. ευρώ για τη διευκόλυνση της μετάβασης του Τύπου στον ψηφιακό κόσμο.​

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΣΟΚ: Το σκάνδαλο της Google στην Ελλάδα | Κατάσκοποι – Σας τα δείχνουμε όλα

Link to comment
Share on other sites

Πριν λύσουμε τις άλλες τρύπες της οικονομίας ας λύσουμε πρώτα τις άλλες τρύπες τις οικονομίας και πριν λύσουμε τις άλλες τρύπες της οικονομίας ας λύσουμε πρώτα τις άλλες τρύπες τις οικονομίας, αλλά πριν λύσουμε τις άλλες τρύπες της οικονομίας ας λύσουμε πρώτα τις άλλες τρύπες τις οικονομίας κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην προσφέρει η Ελλάδα στην Google χαμηλότερους φορολογικούς συντελεστές και να πάρει έστω ένα μερίδιο από τους φόρους που θα έπαιρνε η Ιρλανδία και κάθε Ιρλανδία;

Μάλλον είναι πιο εύκολο να μπαίνει ένας καινούργιος φόρος, παρά να κάνεις αλλαγές για να προσελκύσεις κάποιον να επενδύσει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο κυνήγι του χαμηλότερου συντελεστή δεν υπάρχει τέλος. Επίσης τι θα πεις στις άλλες εταιρίες που θα πληρώνουν πάρα πάνω;

Απλά πρέπει να βρεθεί τρόπος το κέρδος να φορολογείτε στην πηγή του. Δεν είναι δυνατόν να κερδίζεις τα φράγκα στην Ελλάδα και να πληρώνεις το φόρο στην Ιρλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι αντίθετος να μειωθούν γενικότερα οι συντελεστές φορολόγησης σε εταιρίες και φυσικά πρόσωπα, ώστε σε συνδυασμό με την καταπολέμηση της διαφθοράς και την απλούστευση των διαδικασιών να προσελκύσουν επενδύσεις και εργατικό δυναμικό.

Πέραν αυτού η google, όπως και κάθε εταιρία που δραστηριοποιείται στην ΕΕ μπορεί να έχει την έδρα της όπου θέλει και να φορολογείται εκεί. Αν εσύ αγοράσεις ένα κουτί μπογιά από ένα κατάστημα στην Ισπανία, θα πληρώσεις ΦΠΑ στην Ισπανία και η Ισπανική εταιρία θα αποδώσει τους φόρους της στην Ισπανική κυβέρνηση. Με την ίδια λογική και η Google έχει την έδρα της εκεί που τη συμφέρει περισσότερο. Αυτό που προσπαθεί το άρθρο να μας πει είναι ότι αφού υπάρχει Google στην Ελλάδα θα έπρεπε να φορολογούνται σε αυτήν οι διαφημίσεις που πληρώνονται από Έλληνες, κάτι που προφανώς δε στέκει, γιατί υπεύθυνη για τις διαφημίσεις είναι η θυγατρική στην Ιρλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην προσφέρει η Ελλάδα στην Google χαμηλότερους φορολογικούς συντελεστές και να πάρει έστω ένα μερίδιο από τους φόρους που θα έπαιρνε η Ιρλανδία και κάθε Ιρλανδία;

Μάλλον είναι πιο εύκολο να μπαίνει ένας καινούργιος φόρος, παρά να κάνεις αλλαγές για να προσελκύσεις κάποιον να επενδύσει.

Γιατί απαγορεύεται από την ΕΕ να χαμηλώσεις τον φορολογικό συντελεστή επιχειρήσεων. Αυτό το ψηφίσανε για να αποφύγουνε καταστάσεις που η κάθε χώρα ρίχνει κάθε 2 μήνες τον συντελεστή για να προσελκύσει εταιρίες από άλλες χώρες-μέλη της ΕΕ.

Η Ιρλανδία εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι ο συντελεστής αυτός ήταν ήδη ο χαμηλότερος όταν μπήκαν στην ΕΕ και γι'αυτό έγινε το Silicon Valley της Ευρώπης. Απλά όταν μπήκε στην ΕΕ ήταν πάμπτωχη χώρα και κανείς δεν την φοβήθηκε ότι θα τους πάρει την Intel, την Dell, την Apple και όλους τους άλλους.

Πριν αρχίσουμε όμως να χτυπιώμαστε για το πόσο κλέφτες είναι οι Γκουγκλαίοι, θα πρέπει να καταλάβουμε την διαφορά "tax evasion" & "tax avoidance". Το πρώτο είναι παράνομο και τιμωρείται με πρόστιμο και φυλάκιση (στις πολιτισμένες χώρες βέβαια, όχι εδώ), ενώ το δεύτερο είναι ένας κατάπτυστος αλλά νόμιμος τρόπος για να πληρώνεις λιγότερο φόρο.

Μου φαίνεται τουλάχιστον υποκρισία το να γκρινιάζουμε για την Google που πληρώνει νόμιμα λιγότερο φόρο (μέσα από παραθυράκια δηλαδή), σε μια χώρα που η διαφθορά όχι μόνο δεν τιμωρείται, αντιθέτως θεωρείται και μαγκιά.

Λέμε χωρίς καθόλου ντροπή ότι δώσαμε φακελάκι στον γιατρό, καμαρώνουμε που πήραμε το δίπλωμα "μόνο" με 250 ευρώ λάδωμα ενώ οι άλλοι δίνουν 450, "έλα μωρέ σιγά μην βγάλεις άδεια που θέλει €10.000, άστο παράνομο και μόλις σε πιάσουν πληρώνεις ένα πρόστιμο €1.500 και καθάρισες, κι εγώ κι ο γαμπρός μου έτσι κάναμε, θα σου πω εγώ που θα πας" και κατά τ'άλλα κάνουμε εκτιμήσεις για το πόσα €€ χάνει η Ελλάδα από την τακτική της Google.

Είναι σα να γκρινιάζει η Stoya σε κάποιον που πιτσίλισε το ολοκαίνουριο φόρεμά της κατά την διάρκεια ενός bukkake.

Βέβαια η Google είναι "ξένη", γι'αυτό μας τσούζει, δεν είναι ο Κόκκαλης ή ο Βαρδινογιάννης για να μην μας απασχολεί καθόλου τι πληρώνουν και τι δεν πληρώνουν για τα καράβια τους και που πηγαίνουν οι φόροι τους...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απαγορεύεται από την ΕΕ να χαμηλώσεις τον φορολογικό συντελεστή επιχειρήσεων. Αυτό το ψηφίσανε για να αποφύγουνε καταστάσεις που η κάθε χώρα ρίχνει κάθε 2 μήνες τον συντελεστή για να προσελκύσει εταιρίες από άλλες χώρες-μέλη της ΕΕ.

Η Ιρλανδία εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι ο συντελεστής αυτός ήταν ήδη ο χαμηλότερος όταν μπήκαν στην ΕΕ και γι'αυτό έγινε το Silicon Valley της Ευρώπης. Απλά όταν μπήκε στην ΕΕ ήταν πάμπτωχη χώρα και κανείς δεν την φοβήθηκε ότι θα τους πάρει την Intel, την Dell, την Apple και όλους τους άλλους.

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό που λες, αλλά φαίνεται ότι θέλουν να το κάνουν. Επίσης θέλουν να τη μειώσουν και οι Άγγλοι. Αν πάντως επιμένουν και δεν αφήνουν από τις Βρυξέλες να μειώσουμε τους συντελεστές για ανταγωνισμό απλά στρουθοκαμηλίζουμε. Γιατί γύρω μας έχουμε Σκόπια, Βουλγαρία, Τουρκία και σύντομα Αλβανία με καλύτερες παροχές προς τις εταιρίες που ανοίγουν εκεί.

Πριν αρχίσουμε όμως να χτυπιώμαστε για το πόσο κλέφτες είναι οι Γκουγκλαίοι, θα πρέπει να καταλάβουμε την διαφορά "tax evasion" & "tax avoidance". Το πρώτο είναι παράνομο και τιμωρείται με πρόστιμο και φυλάκιση (στις πολιτισμένες χώρες βέβαια, όχι εδώ), ενώ το δεύτερο είναι ένας κατάπτυστος αλλά νόμιμος τρόπος για να πληρώνεις λιγότερο φόρο.

Μου φαίνεται τουλάχιστον υποκρισία το να γκρινιάζουμε για την Google που πληρώνει νόμιμα λιγότερο φόρο (μέσα από παραθυράκια δηλαδή), σε μια χώρα που η διαφθορά όχι μόνο δεν τιμωρείται, αντιθέτως θεωρείται και μαγκιά.

Λέμε χωρίς καθόλου ντροπή ότι δώσαμε φακελάκι στον γιατρό, καμαρώνουμε που πήραμε το δίπλωμα "μόνο" με 250 ευρώ λάδωμα ενώ οι άλλοι δίνουν 450, "έλα μωρέ σιγά μην βγάλεις άδεια που θέλει €10.000, άστο παράνομο και μόλις σε πιάσουν πληρώνεις ένα πρόστιμο €1.500 και καθάρισες, κι εγώ κι ο γαμπρός μου έτσι κάναμε, θα σου πω εγώ που θα πας" και κατά τ'άλλα κάνουμε εκτιμήσεις για το πόσα €€ χάνει η Ελλάδα από την τακτική της Google.

Είναι σα να γκρινιάζει η Stoya σε κάποιον που πιτσίλισε το ολοκαίνουριο φόρεμά της κατά την διάρκεια ενός bukkake.

Βέβαια η Google είναι "ξένη", γι'αυτό μας τσούζει, δεν είναι ο Κόκκαλης ή ο Βαρδινογιάννης για να μην μας απασχολεί καθόλου τι πληρώνουν και τι δεν πληρώνουν για τα καράβια τους και που πηγαίνουν οι φόροι τους...

Δεν το κάνει μόνο η Google, ο Κόκκαλης και ο Βαρδινογιάννης. Για παράδειγμα άμα θέλεις να φτιάξεις τα δόντια σου οικονομικά πας σε Έλληνα οδοντίατρο στα Σκόπια. Και εγώ αν ήθελα να ανοίξω μία επιχείρηση είτε με υπηρεσίες είτε με πωλήσεις δε θα επέλεγα να την ανοίξω στην Ελλάδα για πολλούς λόγους και όχι μόνο τους φορολογικούς. Όσο πιο σύντομα καταλάβουμε ότι ζούμε στο 2013, τα σύνορα είναι ανοιχτά και ο επιχειρηματίας επιλέγει τη χώρα που τον συμφέρει περισσότερο και όχι τη χώρα που γεννήθηκε, τόσο πιο σύντομα θα πάρουμε μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η Google είναι "ξένη", γι'αυτό μας τσούζει, δεν είναι ο Κόκκαλης ή ο Βαρδινογιάννης για να μην μας απασχολεί καθόλου τι πληρώνουν και τι δεν πληρώνουν για τα καράβια τους και που πηγαίνουν οι φόροι τους...

Συγγνώμη ρε Πέτρο αλλά είσαι εκτός πραγματικότητας

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ξεσηκωθεί και στην Αγγλία όλοι με την Google. Έχω βαρεθεί να διαβάζω 2-3 μήνες τώρα κάθε πρωι στις εφημερίδες για αυτό το θέμα.

Είναι ανθρώπινη αντίδραση που έχει να κάνει με την επιβίωση απέναντι στην μεγάλη δύναμη.

Στην αρχαία Ελλάδα θα τους γράφανε στα όστρακα και θα τους εξορίζανε.

Η παγκοσμιοποίηση όμως έχει ακυρώσει την εξορία αλλά και τις αποστάσεις, φέρνοντας μικρά θηράματα σαν και μας, αντιμέτωπους με δυσανάλογα τεράστιους θηρευτές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα εξ αρχής, αγοράζεις μια υπηρεσία απ έξω, πληρώνεις τον φόρο της, η Ελλάδα τι δουλειά έχει στο ενδιάμεσο;

Πέραν της Google, υπάρχει σωρεία δικτυακών υπηρεσιών, όπως hosting, Web apps, mobile apps, κλπ οι οποίες παρέχονται απ ευθείας στον καταναλωτή και χρεώνονται απ ευθείας.

Αγοράζω μια υπηρεσία που μου παρέχεται και την χρεώνομαι από τη χώρα που μου την παρέχει και πληρώνω το φόρο της.

Οπότε που ακριβώς συμμετέχει η ελληνική κυβέρνηση; Μήπως να πληρώνουμε και φόρο για τις αγορές μας από το Ebay?

Προφανώς κάποιος πήρε χαμπάρι ότι εδώ υπάρχει παραδάκι και πρέπει να χώσει το χεράκι του και σε αυτήν την τσεπούλα.

Έτσι δρα τόσα χρόνια η εκάστοτε κυβέρνηση και οποίος αρνείται να το δει, να με συμπαθά αλλά είναι εκτός Ελληνικής πραγματικότητας.

Posted from my mobile.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα εξ αρχής, αγοράζεις μια υπηρεσία απ έξω, πληρώνεις τον φόρο της, η Ελλάδα τι δουλειά έχει στο ενδιάμεσο;

Δεν είναι ακριβώς έτσι Γιάννη, με παραθυράκια παίζουν όλοι.

Starbucks, Google και Amazon στο στόχαστρο του G8 για περισσότερους φόρους!

10 ΧΡΟΝΙΑ STARBUCKS ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΦΟΡΟ! ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΟΡΟΪΔΟ ΛΑΕ!

Link to comment
Share on other sites

Τα Starbucks είναι φυσικά καταστήματα, με έδρες στην Ελλάδα. Ελληνικό προσωπικό, ελληνικές υπηρεσίες. Δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

Με το Amazon δεν ξέρω τι παίζει, αλλά πουλάει είδη και όχι υπηρεσίες.

Εσύβλέπεις φοροφυγη εγώ βλέπω κάποιον να προσπαθεί να βάλει χέρι σε κάθε μου συναλλαγή λες και του τα χρωστάω, ενώ παράλληλα είμαι καθ' όλα νόμιμος.

Posted from my mobile.

Link to comment
Share on other sites

Τα Starbucks είναι φυσικά καταστήματα, με έδρες στην Ελλάδα. Ελληνικό προσωπικό, ελληνικές υπηρεσίες. Δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

Με το Amazon δεν ξέρω τι παίζει, αλλά πουλάει είδη και όχι υπηρεσίες.

Εσύβλέπεις φοροφυγη εγώ βλέπω κάποιον να προσπαθεί να βάλει χέρι σε κάθε μου συναλλαγή λες και του τα χρωστάω, ενώ παράλληλα είμαι καθ' όλα νόμιμος.

Posted from my mobile.

Δηλαδή, πουλάει διαφημιστικό χώρο σε έλληνες, που αλιεύουν έλληνες πελάτες από σελίδες που προβάλλονται στην Ελλάδα και δεν βρίσκεις το λόγο να πληρώνει φόρο εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, πουλάει διαφημιστικό χώρο σε έλληνες, που αλιεύουν έλληνες πελάτες από σελίδες που προβάλλονται στην Ελλάδα και δεν βρίσκεις το λόγο να πληρώνει φόρο εδώ!

Αν είμαι Άγγλος και έχω Ελληνικό site hosted στην Αμερική και με προβολή στην Ελλάδα και Ευρώπη, που πρέπει να πληρώσω; Λίγο απ' όλους;

Τι σχέση έχουν όλα αυτά; Η υπηρεσία είναι της Google? Την αγοράζω από την Google? Πληρώνω τον φόρο μου για το παραστατικό που κόβει η Google? Τι σχέση έχει από που είμαι εγώ που την αγοράζω και πως θα τη χρησιμοποιήσω;

Δεν μου είπατε, γιατί δεν κυνηγάμε την Rovio π.χ.;

Αν το site που διαφημίζω μου το έφτιαξε Ισπανός που πληρώνει τους φόρους του, η Ελλάδα γιατί πρέπει να εισπράξει φόρο;

Αν βάλω έναν νόμιμο Ιταλό γραφίστα για λογότυπο, η Ελλάδα γιατί πρέπει να εισπράξει φόρο;

Αν βάλω έναν Γερμανό νόμιμο μεταφραστή να μου γράψει κείμενα, η Ελλάδα γιατί πρέπει να εισπράξει φόρο;

Σε όλα τα παραπάνω, είμαι Έλληνας, με Ελληνικό site, και απευθύνομαι σε Έλληνες.

Ο φόρος δεν είναι τιμωρία, είναι το μέσο μέσω του οποίου έχουμε ένα οργανωμένο κράτος και τις δημόσιες παροχές μας*, για αυτό και το πληρώνει όποιος χρεώνει και κόβει το παραστατικό.

*τα 2 τελευταία είναι ανέκδοτα, αλλά ξεχνάμε σε ποια χώρα ζούμε και τι κάνουμε με τους φόρους μας τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαι Άγγλος και έχω Ελληνικό site hosted στην Αμερική και με προβολή στην Ελλάδα και Ευρώπη, που πρέπει να πληρώσω; Λίγο απ' όλους;

Τι σχέση έχουν όλα αυτά; Η υπηρεσία είναι της Google? Την αγοράζω από την Google? Πληρώνω τον φόρο μου για το παραστατικό που κόβει η Google? Τι σχέση έχει από που είμαι εγώ που την αγοράζω και πως θα τη χρησιμοποιήσω;

Δεν μου είπατε, γιατί δεν κυνηγάμε την Rovio π.χ.;

Γιάννη, έχει να κάνει με το κοινό σου και μόνο. Αν απευθύνεσαι σε Έλληνες, πρέπει να πληρώνεις στην Ελλάδα φόρους. Ότι ακριβώς γίνεται και με τις διαφημίσεις στα κανάλια. Μπορεί τη μετάδοση να την κάνει η UEFA πχ, αλλά αφού προβάλλεται στην Ελλάδα, βάζει ο Έλληνας διαφήμιση και πληρώνει στην Ελλάδα.

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, νόμιμο είναι, προφανώς, αλλά στημένο από αυτούς για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, έχει να κάνει με το κοινό σου και μόνο. Αν απευθύνεσαι σε Έλληνες, πρέπει να πληρώνεις στην Ελλάδα φόρους. Ότι ακριβώς γίνεται και με τις διαφημίσεις στα κανάλια. Μπορεί τη μετάδοση να την κάνει η UEFA πχ, αλλά αφού προβάλλεται στην Ελλάδα, βάζει ο Έλληνας διαφήμιση και πληρώνει στην Ελλάδα.

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, νόμιμο είναι, προφανώς, αλλά στημένο από αυτούς για αυτούς.

Την διαφήμιση την κάνει Ελληνική εταιρία, μέσω Ελληνικού καναλιού, το οποίο κανάλι ΧΡΕΩΝΕΙ την εταιρία. Δεν μιλάμε για τα ίδια πράγματα, βαριέμαι να το εξηγώ ξανά και ξανά.

Δεν προβάλεται στην Ελλάδα, προβάλεται στο Mega, ή σε όποιο άλλο Ιδιωτικό Κανάλι (δηλ. Ελληνική επιχείριση).

Αν εγώ όμως παρέχω στους πελάτες μου διαφήμιση μέσω Google, τιμολογεί η Google εμένα, εγώ τον πελάτη μου και αντιστοιχούν οι ανάλογοι φόροι. Έτσι γίνεται με όλες τις εισαγωγές ειδών. Που είναι το πρόβλημα; Ο κάθε ένας πληρώνει το φόρο που του αναλογεί και ΕΠΩΦΕΛΕΙΤΑΙ*.

*ναι, σε κάποιες χώρες επωφελούνται μέσω της φορολογίας από το άλλο ανέκδοτο που έχουμε εδώ, τις δημόσιες παροχές.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζεις κάτι από μαγαζί εκτός ΕΕ συνήθως περνάει τελωνείο και εκεί προστίθενται δασμοί, εκτός αν είναι κάτω από μία συγκεκριμένη αξία. Όταν το μαγαζί είναι εντός ΕΕ υπάρχει ελεύθερη μετακίνηση αγαθών (εκτός αλκοολούχων και καπνών) και η φορολόγηση γίνεται στην έδρα του αποστολέα.

Με την ίδια λογική που ο Ιρλανδός δε θα πληρώσει φόρο στην Ιρλανδία αν αγοράσει φέτα και λάδι από τον Έλληνα παραγωγό, έτσι και ο Έλληνας δε θα πληρώσει φόρο στην Ελλάδα για το προϊόν που αγοράζει στην Ιρλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.