Jump to content



New Power PC


lazarosleon

Recommended Posts

Επειδη δεν ηθελα να ξεφυγω εκτος θεματος στο τοπικ με τον ιντελ 4770Κ, ανοιξα εδω ποστ.

Εχουμε ως σκοπο, εναν νεο υπολογιστη. Σκοπος? Gaming, Video Edit, Sound Edit, Multimedia κοινως. OXI CAD. ΟΧΙ Server. Ενα PC 24/7, με δυνατοτητες Overlocking αν ζητηθει. Το βασικο που θελουμε στη μητρικη, η οποια ειναι κατα πασα περιπτωση ASUS & Asrock, να εχει PCI-16 , PCI-4, PCI Express.

Επεξεργαστη 1150.

Μνημη , 16 GB.

Υδροψυξη θα μπει απο τη πρωτη μερα, εχει αναλαβει ο κοπριτης.

Σαν καρτα ηχου , επισης θα μπει μια κορυφαια. Εχει αποφασιστει η Asus Xonar Slim.

Επισης κουτι, θα εχουμε μαλλον το 900D.

Οποτε θελουμε στην ουσια, εναν πολυ καλο συνδυασμο, που πραγματικα να αξιζει τα λεφτα του, μνημη, καρτα, επεξεργαστης.(θελω να μεινει για καιρο το μηχανημα)

Ακουω γνωμες, συμβουλες.

Ποσο : 700-800 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Asus Xonar Slim; Δεν είναι "κάρτα ήχου" με την έννοια που το έχουμε συνηθήσει, για hometheater είναι, bitstreaming από bluray κτλ. Εκτός άμα είναι αυτό που ζητάς βέβαια...

εννοεις οτι ειναι κατι καλυτερο απο καρτα ηχου, γιατι στα παιχνιδια και στις ταινειες, απλα σκιζει. Ειδικα κατι Creative του κιλου :ph34r::ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Με 700-800 ευρώ δε πιστεύω να θες να χωρέσει και καμιά τουμπανόκαρτα τάξεως 780 ε; :yu:

Με πολύ ζόρι βγαίνει κάτι τέτοιο, φυσικά αν θες νέα κάρτα, ssd και hdd μπορείς να πουλήσεις το παλιό σου σύστημα ( τροφοδοτικό ελπίζω ότι έχεις )

gkzimxa.png

Μήπως καλύτερα να μαζέψεις 1000-1100€ ? μήπως και χωρέσει τίποτα καλύτερο, λέω τώρα, η τσέπη σου ξέρει καλύτερα.

Σημείωση : αν δεν θέλεις να αγοράσεις νέα κάρτα ριχτά σε ASRock Z87 Fatality Professional αντί της extreme 4 & Samsung 840 Pro 128GB SSD, και έναν οικονομικό σκληρό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

CPU & RAM & M/B Μονο βρε παιδια θελω.

Ολα τα αλλα τα εχω.

Και επειδη πιστευω στην γκαντεμια, ας κοιταξουμε τι υπαρχει στο Ελλαδισταν. Δεν θελω να την παθω οπως με μια μπαταρια λαπτοπ, και εναν εξωτερικο δισκο.........

Link to comment
Share on other sites

CPU & RAM & M/B Μονο βρε παιδια θελω.

Ολα τα αλλα τα εχω.

Και επειδη πιστευω στην γκαντεμια, ας κοιταξουμε τι υπαρχει στο Ελλαδισταν. Δεν θελω να την παθω οπως με μια μπαταρια λαπτοπ, και εναν εξωτερικο δισκο.........

Τότε βγάλε την κάρτα και βάλε τον ssd - σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω με την MSI, και θα προτιμησω Asrock & Asus. Αξιζει ομως, αντι για Ι7 4770Κ να παω σε 4670Κ, γιατι τα χρηματα αναλογα με τις επιδοσεις, ειναι δυσαναλογα, και να επενδυσω σε μητρικη, οπως την Ζ87 PRO ???? Δηλαδη να εχω μια ''πολυ καλυτερη????'' εδρα-βαση, και αργοτερα να ''ανεβασω'' επεξεργαστη???

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω με την MSI, και θα προτιμησω Asrock & Asus. Αξιζει ομως, αντι για Ι7 4770Κ να παω σε 4670Κ, γιατι τα χρηματα αναλογα με τις επιδοσεις, ειναι δυσαναλογα, και να επενδυσω σε μητρικη, οπως την Ζ87 PRO ???? Δηλαδη να εχω μια ''πολυ καλυτερη????'' εδρα-βαση, και αργοτερα να ''ανεβασω'' επεξεργαστη???

Όχι. Βάση καλή θα έχεις όποια z87 και να πάρεις. Δεν υπάρχουν κακές μητρικές. Μόνο μητρικές για ειδικές ανάγκες

και γούστα.

Link to comment
Share on other sites

Μπαχαλο. Δεν ξερω σε ποια μητρικη να καταληξω. Πραγματικα, το λεω ξανα, χρειαζομαι συγκεκριμενες PCI, PCI-16, PCI Express. Διαφορετικα, δεν. Και χρειαζομαι οπωσδηποτε 8 Sata 3 HDD. Ειδικα για το μηχανημα αυτο.

Αξιζει, να δωσω κατι παραπανω, που σημαινει, οτι θα περιμενω κανα μηνα ακομα τουλαχιστον, στην περιπτωση που να παρω ενα M/B που πραγματικα αξιζει? η να παρω επειτα απο 3-4 επιλογες (μεσω εσας) τωρα??

Μνημες, θα ηθελα μια παραπανω εναλλακτικη επισης.

Link to comment
Share on other sites

Μπαχαλο. Δεν ξερω σε ποια μητρικη να καταληξω. Πραγματικα, το λεω ξανα, χρειαζομαι συγκεκριμενες PCI, PCI-16, PCI Express. Διαφορετικα, δεν. Και χρειαζομαι οπωσδηποτε 8 Sata 3 HDD. Ειδικα για το μηχανημα αυτο.

Αξιζει, να δωσω κατι παραπανω, που σημαινει, οτι θα περιμενω κανα μηνα ακομα τουλαχιστον, στην περιπτωση που να παρω ενα M/B που πραγματικα αξιζει? η να παρω επειτα απο 3-4 επιλογες (μεσω εσας) τωρα??

Μνημες, θα ηθελα μια παραπανω εναλλακτικη επισης.

Δεν καταλαβαίνω, σου έχει προταθεί ήδη η Asrock Socket 1150 Z87 Extreme6 που έχει ότι ζητάς και 10 SATA. Που κολλάς λοιπόν ?

ΥΓ: Για την χρήση που κάνεις πήγαινε στον ι7.

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte GA-Z87X-UD3H | Skroutz.gr

+

pc1.gr :: Online Store

και οποιον απο τους 4670Κ/4770Κ νομιζεις οτι χρειαζεσαι...

Η μητρικη προσφερει οτι ζητας, ακομα και pci που μου φανηκε παραξενο.

Καλά δεν μπορώ να καταλάβω με πιό σκεπτικό βάζουν σε μητρικές 4ης γενιάς θύρα για vga :TD:. Ποιός γκάο θα συνδέση την οθόνη του εκεί όταν υπάρχουν οι DVI-D, HDMI ?

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν μπορώ να καταλάβω με πιό σκεπτικό βάζουν σε μητρικές 4ης γενιάς θύρα για vga :TD:. Ποιός γκάο θα συνδέση την οθόνη του εκεί όταν υπάρχουν οι DVI-D, HDMI ?

Ουτε εγω το καταλαβα ποτε μου αυτο, αλλα τελος παντων. Τα σκεφτομαι ολα, μεχρι να καταληξω.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω το καταλαβα ποτε μου αυτο, αλλα τελος παντων. Τα σκεφτομαι ολα, μεχρι να καταληξω.

Ε σου λέει να ανεβάσουμε λίγο το εύρος της τιμής. Εδώ μερικοί αγοράζουν μητρικές 400+ευρά με 100pci θυρες και βάζουν μόνο μία κάρτα γραφικών πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.