Jump to content



κρασαρισμα οταν παιζω bf3


ennia

Recommended Posts

καλησπερα.....

οταν παιζω bf3 κρασαρει ολο το συστημα και θελει restart. το προβλημα ξεκινησε πριν 4-5 μηνες, οταν και αλλαξα καρτα γραφικων. το προβλημα συνεχισε και μετα αλλαξα και σκληρο δισκο. εστρωσε και επαιζα ωρες αμετρητες.

το παρατησα για κανα 2μηνο και τωρα που πηγα να παιξω παλι αρχισε να κρασαρει παλι. παρατηρησα ομως οτι κρασαρει οταν πεταω με ελικοπτερο ή με τζετ ή οταν ριχνω πολυ ωρα με το πολυβολο του αρματος.

drivers εβαλα τους 13,4. εχετε καμια ιδεα τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασίες επεξεργαστή και κάρτας όταν είσαι σε load έχεις τσεκάρει;

Πώς απεγκατέστησες τους παλιούς drivers όταν άλλαξες κάρτα;

Εννοείται ότι πριν ξεκινήσεις οποιοδήποτε troubleshooting, γυρνάς πρώτα στοκ τον

επεξεργαστή. Έλεγχος και ψάξιμο σε κλοκαρισμένο μηχάνημα δεν νοείται.

Link to comment
Share on other sites

η καρτα μου πανω απο 45 βαθμους δεν ανεβαινει ουτε μετα απο πολλες ωρες παιχνιδιου.

και του επεξεργαστη μου ειναι δοκιμασμενες. σε νορμαλ επιπεδα.

drivers: πρωτα εβγαλα τους παλιους με το atiman unistaller και μετα περασα τους καινουργιους.

overcloking δεν εχω κανει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι οκ από όλα αυτά μετά τα μυαλό μου πάει στο τροφοδοτικό ή στο ίδιο

το παιχνίδι (αν είναι από το θείο πχ). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ούτε ram

ούτε δίσκος είναι αυτό που περιγράφεις.

Το load σου ζήτημα να υπερβαίνει τα 200 watt αλλά αν το τροφοδοτικό

έχει κάποιο πρόβλημα μπορεί να μην είναι ικανό ούτε για αυτά.

Επίσης μπορεί να είναι οκ αλλά να έχει μαζέψει σκόνη και να υπερθερμαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

το παιχνιδι ειναι original. σημερα μετα απο κανα μισαωρο gaming, χωρις να παρω κανενα υπταμενο μεταφορικο....(φωτο)

αν ειναι το τροφοδοτικο πως θα το τσεκαρω? θα του κανω ενα καλο καθαρισμα και περασα νεας παστας.

αν δε στρωσει με τιποτα απο αυτα θα ακολουθησω τη συμβουλη του [MENTION=28502]darkiller[/MENTION]

post-4154-1416077456,8061_thumb.jpg

post-4154-1416077457,1618_thumb.jpg

post-4154-1416077457,3498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη ειναι αρκετα υψηλες.

μπες στο BIOS και κοιτα τι οριο θερμοκρασιας εχει. αν το ξεπερνας, ισως αυτη να ειναι η αιτια του κακου..!!

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη ειναι αρκετα υψηλες.

μπες στο BIOS και κοιτα τι οριο θερμοκρασιας εχει. αν το ξεπερνας, ισως αυτη να ειναι η αιτια του κακου..!!

Αν λες για τα 120+ που γράφει, δεν είναι του επεξεργαστή νομίζω, αλλά κάποιων Mosfets... Γενικά έχει θέμα πάντως, δεν είναι φυσιολογικά νούμερα.

edit: άκυρο... είναι "φυσιολογικό" να δείχνει λάθος...

http://www.overclock.net/t/1110072/hwmonitor-cputin-showing-124c

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για τα 120+ που γράφει, δεν είναι του επεξεργαστή νομίζω, αλλά κάποιων Mosfets... Γενικά έχει θέμα πάντως, δεν είναι φυσιολογικά νούμερα.

edit: άκυρο... είναι "φυσιολογικό" να δείχνει λάθος...

HWMonitor/CPUTIN showing 124C?

Οχι, δεν μιλαω για το CPUTIN.., αλλα για το:

Core#0 = 70

Core#1 = 60

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα το πρωι μονο με το facebook ανοιχτο κοιταξτε θερμοκρασια ο σκληρος με τα windows

Τι 65C, το μεγαλυτερο που εχω δει ειναι 39 xD

Αν δεν ειναι false values τοτε προφανως εχεις ενα θεμα εκει αλλα δεν ξερω σε τις θερμοκρασιες εχουν προβηλαμα οι HDd.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με την αφή.

Αν έχει όντως 60+°C πρέπει να καίει.

ζεματανε τα ριμαδια ζεματανε.....:rant:

Τους σκληρούς τους έχεις σάντουιτς? Από ανεμιστήρες κ ροή αέρα πως πάει το κουτί σου?

οχι εχουν αναμεσα τους αποσταση μιας θεσης. εχω 2 ανεμιστηρες εναν επανω και εναν μπροστα με σωστη κατευθηνση αερισματος.

Link to comment
Share on other sites

εχω και πισω απλα το θεωρησα αυτοννοειτο. τον αερα τον βγαζει εξω. καλωδια ψιλομαζεμενα απο σκονη το καθαριζω αρκετα συχνα. δεν το αφηνω με μπιχλα..εχω εναν 12αρι που ειχα κερδισει απο ενα διαγωνισμο εδω στο σιτε τα χριστουγεννα. αλλα δεν εχει υποδοχη το κουτι μου για τοσο μεγαλο. να τον βαλω πανω να το κανει καταψυξη.:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

το πισι λυθηκε ολο και καθαριστηκε απο ακρη σε ακρη. τοποθετηθηκε νεα παστα στον επεξεργαστη. και προστεθηκαν αλλος ενας ανεμιστηρας μικρος μπροστα απο τους σκληρου (στο συνολο 2- αποσταση σκληρων μεταξυ τους 3 θεσεις) και ενας 12αρης στο πισω μερος και αλλος ενας μικρο στο πλαι. (συνολο ανεμηστηρων 5)

το προβλημα παραμενει (κρασαρισμα) απο θερμοκρασιες ειμαι καλα.

αλλο ενα προβλημα που ειχα παρατηρησει απο την αρχη αλλα τωρα ειναι χειροτερο....

οταν θελω να κανω οποιαδηποτε εργασια (π.χ. ανοιγμα μιας σελιδας ή ανανεωση στην επιφανεια εργασιας, τοσο απλες) ακουω ενα βουητο σαν να προσπαθει μετα κοπων και βασανων να επεξεργαστει την εντολη που του ζηταω και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα το εκτελει.

αυτο τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αμα δεν κανει τιποτα δεν βουιζει και αν ανοιξεις μια σελιδα καθυστερει και βουιζει , το βουητο αυτο απο που προερχεται απο την ψυκτρα του επεξεργαστη μηπως?

κανα διαγνωστικο για τις μνημες εχεις τρεξει ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.