Jump to content



Google Glass & Ιδιωτικότητα


Recommended Posts

Ρε παλουκαρ' και αμα θελει ο αλλος να σε φυτεψει να βλεπεις τα ραδικια αναποδα, μπορει. Εδω δεν συζηταμε αν μπορει, αλλα αν εχει το δικαιωμα και τί θα γινει αν τον τσακωσεις επι το εργο.

Μπορει καποιος να εχει οπλο στο σπιτι του; Μπορει

Μπορει καποιος να σε καταγραψει με καμερα; Μπορει

Μπορει καποιος να σε φωτογραφησει εν αγνοια σου; Μπορει

Τί γινεται αν ο καποιος πιαστει να εχει στην κατοχη του ενα απο τα παραπανω χωρις αδεια; Γινεται υποδοικος.

πάλι δεν κατάλαβες το τι σου λέω.. με μια φράση θα σου το ξαναπώ..

άργησες τουλάχιστον μια δεκαετία να εκφράσεις τις ανησυχίες σου

& ότι κατάλαβες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
πάλι δεν κατάλαβες το τι σου λέω.. με μια φράση θα σου το ξαναπώ..

άργησες τουλάχιστον μια δεκαετία να εκφράσεις τις ανησυχίες σου

& ότι κατάλαβες

Αρα απαγορευεται να τις εκφρασω τωρα; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να είμαι υπερ παντως και να μην με ενδιαφέρει η ιδιωτικοτητα μου, δεν ειδα κανεναν να αγχωνεται για τα απειρα γκατζετοειδή που κυκλοφορουν με καμερα. απο ζώνες εως οτιδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Μπλα, μπλα, μπλα

Ολα αυτα ειναι τεχνοφοβιες. Οπως πχ στα ξενοδοχεια, που εχουν 'κρυφες καμερες'

Και τωρα υπαρχουν μικροσκοπικες καμερες. και τωρα μπορω να παω εξω απο σχολεια και να τραβαω φωτο απο παιδακια με 30χ zoom και αλλα πολλα.

Ε????:-O

Link to comment
Share on other sites

Ε????:-O

Μάλλον εννοεί ότι ο ανώμαλος έχει τρόπους να ικανοποιήσει την ανωμαλία:whip: του και δεν θα μασήσει από απαγορεύσεις κλπ.

Προσωπικά διαφωνώ με αυτό το σκεπτικό. Εδώ με τόσους νόμους και και έχουμε γίνει #$%, φανταστείτε να μην υπήρχαν καν αυτοί οι νόμοι!!! Και μην το πάμε στους παιδόφιλους. Γενική η προστασία ευαίσθητων (και μη) προσωπικών δεδομένων είναι σημαντική υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν νομίζω να είπε κανείς ότι η ιδιωτικότητα δεν είναι σοβαρή υπόθεση. Το αντίθετο. Απλά υπάρχουν τόσες κ τόσες περιπτώσεις που έχει καταπατηθεί, και ακούγεται λίγο άκυρο να κραζουν τωρα την google, λες και ζούμε σε διαφορετικό πλανήτη

Link to comment
Share on other sites

Όποιος συγκρίνει ζώνες και πουκάμισα με κάμερα (που χρησιμοποιούσαν ιδιωτικοί detectives και ψυχάκια) με τη σημερινή κατάσταση, έχει πολύ διάβασμα να ρίξει για να καταλάβει τι γίνεται γύρω μας....

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις οτι για να καταγραφεις με καμερα πρεπει να εχεις ειδικη αδεια; Για live παρακολουθηση δεν χρειαζεται τιποτα. Για καταγραφη αν δεν εχεις αδεια ..... *******.

Το τί θα κανουμε σε 20 χρονια θα το δουμε σε 20 χρονια. Σημερα, στην χωρα μας και στις περισσοτερες ευρωπαϊκες χωρες, οταν ιδιωτης καταγραφει μεσω βιντεο/φωτογραφίας και κραταει σε αρχειο την καταγραφη αυτην, και δεν εχει σχεση με απόδειξη αξιοποινης πραξης, αν προσαχθει και δεν εχει ειδικη αδεια, την εκατσε.

Μοναδικη εξαιρεση ειναι οταν αφορα δημοσιο προσωπο και η καταγραφη γινει για λογους ενημερωσης του κοινου.

Πως ειναι το glass διαφορετικο απο την καμερα του κινητου ή της compact φωτογραφικης;;

Δεκτο, δεν θα ξερουν ολοι τι ειναι και θα γινει πανηγυρι με βιντεακια απο παραλιες, απο μετρο κλπ κλπ

Ε, αν κανει κατι μεμπτο καποιος, μαζι σας και εγω, να τον φαμε.

Αλλα να βγαινει τετοιο προιον ( -> next gen ) με απειρες δυνατοτητες και να στεκομαστε στην ιδιωτικοτητα, ειναι...... αμπελοφιλοσοφια.

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι το glass διαφορετικο απο την καμερα του κινητου ή της compact φωτογραφικης;;

Δεκτο, δεν θα ξερουν ολοι τι ειναι και θα γινει πανηγυρι με βιντεακια απο παραλιες, απο μετρο κλπ κλπ

Ε, αν κανει κατι μεμπτο καποιος, μαζι σας και εγω, να τον φαμε.

Αλλα να βγαινει τετοιο προιον ( -> next gen ) με απειρες δυνατοτητες και να στεκομαστε στην ιδιωτικοτητα, ειναι...... αμπελοφιλοσοφια.

΄Συγνώμη αλλά...πάλι Ε??? Αμπελοφιλοσοφία η ιδιωτικότητα...οκ, πες το στο γομάρι που θα αρχίσει κάποιον στις μάπες επειδή τον τράβαγε με τα Google glass. Εκεί να δεις τι αμπέλια θα δει, ανάποδα

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, αυτό όντως θα σημάνει το τέλος... Τόσο καιρό με

just-ate-status.png

heres-my-selfie-you-guys-me-duckface-peace1love.jpg

Features & Articles | Employee fired following Facebook harassment | default title - vars default_content

734546207001_1626242306001_VIDEO-STILL-NewsBlock-9AM-050712-WS-H-1027-183-1060-083.jpg?pubId=734546207001

f00ca__googlerdalemini.jpg

δεν αισθάνθηκα ανασφαλής. Ήρθε το τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Πω πω, αυτό όντως θα σημάνει το τέλος... Τόσο καιρό με

just-ate-status.png

heres-my-selfie-you-guys-me-duckface-peace1love.jpg

Features & Articles | Employee fired following Facebook harassment | default title - vars default_content

734546207001_1626242306001_VIDEO-STILL-NewsBlock-9AM-050712-WS-H-1027-183-1060-083.jpg?pubId=734546207001

f00ca__googlerdalemini.jpg

δεν αισθάνθηκα ανασφαλής. Ήρθε το τέλος...

Μα οι ανησυχίες για το Google Glass δεν είναι ασύνδετες με όσα αναφέρεις - το αντίθετο.

Απλά με το Glass και τα αντίστοιχα που θα έρθουν περνάμε στο επόμενο level.

Κι όπως για τα παραπάνω κάποιοι δεν έβρισκαν κανένα λόγο ανησυχίας, το ίδιο συμβαίνει τώρα και με το Glass.

Φαντάζομαι κι αργότερα που θα ξανα-ανέβουμε level (ποιός ξέρει... μπορεί να μας τα φοράνε εμφυτεύματα στη γέννα) πάλι κάποιοι θα τον θεωρούν φυσιολογικό. Αρκεί να μην τους πεις ότι θα έχουν άμεση πρόσβαση στο μαραφέτι οι κακές κυβερνήσεις, γιατί εκεί κάτι θα "βρωμίσει" ακόμα και στους πιο αφελείς...

Aν όμως πεις ότι θα έχουν πρόσβαση στις πληροφορίες τους μόνο όσες εταιρείες/εφαρμογές αυτοί επιλέξουν (οι οποίες, βέβαια, με τη σειρά τους θα δίνουν πρόσβαση στις κυβερνήσεις, όπως γίνεται τώρα), όλα καλά!

Ακόμα κι αν η πληροφορία αυτή αφορά το που βρίσκεσαι, το τι λες και το τι βλέπεις ανά πάσα στιγμή.

Αργότερα και το τι σκέφτεσαι ή το πώς αισθάνεσαι.

Γιατί όχι;! Φαντάζεσαι να σκέφτεσαι καφέ και το εμφύτευμα να σου δείχνει live το κοντινότερο cafe; Ή να ανιχνεύει υπογλυκαιμία και να σου υποδεικνύει αυτόματα το ζαχαροπλαστείο;! Γαμώ ακούγεται. Εγώ το αποφάσισα, θα δώσω πλήρη πρόσβαση για να έχω αυτά τα καταπληκτικά features. What could go wrong, στο κάτω-κάτω?! :p

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι ειναι νεα τεχνολογια και ο κοσμος φοβαται τις αλλαγες. να δειτε μετα που θα πεσουν προσφορες και σε αυτα και θα τρεχει να αγοραζει ο κοσμος. τα ιδια δεν ειχαν γινει και με το fb -smartphonbes?

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι ειναι νεα τεχνολογια και ο κοσμος φοβαται τις αλλαγες. να δειτε μετα που θα πεσουν προσφορες και σε αυτα και θα τρεχει να αγοραζει ο κοσμος. τα ιδια δεν ειχαν γινει και με το fb -smartphonbes?

To ότι θα "πιάσει" είναι σίγουρο.

Στον καταναλωτικό μας κόσμο "πιάνουν" προϊόντα που δεν έχουν τίποτε να προσφέρουν, πόσο μάλλον τεχνολογίες που αλλάζουν ουσιαστικά (και προς το καλύτερο σε κάποιες παραμέτρους) τη ζωή μας.

Το τίμημα συζητάμε - και η σκληρή πραγματικότητα είναι ότι δεν περιορίζεται στο κόστος κτήσης της συσκευής ή στο κόστος χρήσης των υπηρεσιών.

Λίγη τροφή για σκέψη ακόμα:

CIA Presentation On Big Data - Business Insider

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι μια χαρά επιτρέπετε η καταγραφή βίντεο αλλά και οι φωτό σε δημόσιους χώρους.

Αυτό που δέν ξέρω 100% είναι αν μπορείς μετά να τα ανεβάσεις σε κοινή θέα(facebook πχ) χωρίς την συγκατάθεση του "θέματος".

Έχω την αίσθηση οτι εκεί μονο θέλει "ειδική" άδεια.

Κατά τα άλλα αν πας σε παραλία γυμνιστών για να τραβήξεις υλικό για το βράδυ, μάλλον με μελανιασμένο μάτι θα φύγεις παρά με μήνυση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι μια χαρά επιτρέπετε η καταγραφή βίντεο αλλά και οι φωτό σε δημόσιους χώρους.

Αυτό που δέν ξέρω 100% είναι αν μπορείς μετά να τα ανεβάσεις σε κοινή θέα(facebook πχ) χωρίς την συγκατάθεση του "θέματος".

Έχω την αίσθηση οτι εκεί μονο θέλει "ειδική" άδεια.

Κατά τα άλλα αν πας σε παραλία γυμνιστών για να τραβήξεις υλικό για το βράδυ, μάλλον με μελανιασμένο μάτι θα φύγεις παρά με μήνυση.

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗΣ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έχει κ πολύ σχέση αυτό το λινκ.

Μιλάει για διαδηλώσεις πολιτικής φύσεως, κ καλά να μην ξέρουμε ποιος είναι οπαδός ποιας φιλοσοφίας.

E-Lawyer: Λήψη φωτογραφιών σε δημόσιες συναθροίσεις παρουσία αστυνομίας

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,19052&_dad=portal&_schema=PORTAL

Πάντως ο νόμος είναι τελείως απαγορευτικός, αφού με το γράμμα του νόμου δε μπορείς να φωτογραφήσεις και να τραβήξεις βίντεο πουθενά όπου βρίσκονται άνθρωποι. Μόνο δημόσια πρόσωπα μπορείς να τραβάς χωρίς άδεια αν είσαι δημοσιογράφος

Link to comment
Share on other sites

Ρε τεχνοφοβικοι, τα ιδια λεγατε οταν βγηκαν κινητα με καμερες;

Τι να τα κανουμε τα smartophones, θελουμε privacy?

Ρε με το ζόρι! Εμένα δεν μου αρέσει , ούτε θέλω να με τραβάνε ρε μαμώτο μου!:triniti:

Άλλωστε τι να τραβήξουν? Μαύρα χάλια είμαι και μεμέ δεν έχω να βγάλω κάνα φράγκο!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.