Jump to content



Google Glass & Ιδιωτικότητα


Recommended Posts

Καλή σαν τεχνολογία. Κακή από θέμα ιδιωτικότητας. Αν πιάσω κανένα Glasshole να με τραβάει χωρίς να ρωτήσει θα αποκτήσει μονοκυαλο εντοιχισμένο στον αμφιβληστροειδή του

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
Καλή σαν τεχνολογία. Κακή από θέμα ιδιωτικότητας. Αν πιάσω κανένα Glasshole να με τραβάει χωρίς να ρωτήσει θα αποκτήσει μονοκυαλο εντοιχισμένο στον αμφιβληστροειδή του

Γιατί θα τον καταλάβεις ;

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"

Link to comment
Share on other sites

Καλή σαν τεχνολογία. Κακή από θέμα ιδιωτικότητας. Αν πιάσω κανένα Glasshole να με τραβάει χωρίς να ρωτήσει θα αποκτήσει μονοκυαλο εντοιχισμένο στον αμφιβληστροειδή του

Αναρωτιεμαι αν απλα ειναι της μοδας ολα αυτα τα περι privacy.

Δηλαδη εγω που πηγα εξωτερικο, και τραβαγα φωτο απο πλατειες συντριβανια με κοσμο κλπ, να ερθουν με τσαμπουκα να μου την πουν γιατι καταπαταω το Privacy τους;

Ή να βγαλω ταμπελα 'ΤΡΑΒΑΩ ΦΩΤΟ/VIDEO, OΠΟΙΟς ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ας ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ'

Kαι σε 2-3 γλωσσες γιατι εχουμε και τουριστες...

Αστεια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι αν απλα ειναι της μοδας ολα αυτα τα περι privacy.

Δηλαδη εγω που πηγα εξωτερικο, και τραβαγα φωτο απο πλατειες συντριβανια με κοσμο κλπ, να ερθουν με τσαμπουκα να μου την πουν γιατι καταπαταω το Privacy τους;

Ή να βγαλω ταμπελα 'ΤΡΑΒΑΩ ΦΩΤΟ/VIDEO, OΠΟΙΟς ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ας ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ'

Kαι σε 2-3 γλωσσες γιατι εχουμε και τουριστες...

Αστεια πραγματα.

Δεν είναι το ίδιο. Δοκίμασε να κρατάς το κινητό π.χ. στο ύψος του κεφαλιού σου και να δείχνεις ότι καταγράφεις ότι βρίσκεται μπροστά σου, όχι μόνο στις πλατείες, αλλά και στο δρόμο, το λεωφορείο, το τρένο, το ταξί (ή θα σε πετάξει έξω ο ταξιτζής ή θα σε κυνηγάει να σου δώσει την απόδειξη) στην κοπέλα στο Everest που θα παραγγέλνεις κ.τ.λ.

Μια φωτογραφία στην πλατεία είναι κάτι το συνηθισμένο και μέχρι το Google glass να γίνει κάτι το συνηθισμένο και αντιδράσεις θα υπάρξουν και παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι αν απλα ειναι της μοδας ολα αυτα τα περι privacy.

Δηλαδη εγω που πηγα εξωτερικο, και τραβαγα φωτο απο πλατειες συντριβανια με κοσμο κλπ, να ερθουν με τσαμπουκα να μου την πουν γιατι καταπαταω το Privacy τους;

Ή να βγαλω ταμπελα 'ΤΡΑΒΑΩ ΦΩΤΟ/VIDEO, OΠΟΙΟς ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ας ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ'

Kαι σε 2-3 γλωσσες γιατι εχουμε και τουριστες...

Αστεια πραγματα.

Καθολου αστεία. Μπορει ανα πασα στιγμη αν το θελει καποιος να καλεσει την αστυνομια και να πας αυτοφωρο για παραβίαση απορρητου προσωπικων δεδομένων.

Η αγνοια νομου δεν συνηστά και μη επιβολη κυρώσεων

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο. Δοκίμασε να κρατάς το κινητό π.χ. στο ύψος του κεφαλιού σου και να δείχνεις ότι καταγράφεις ότι βρίσκεται μπροστά σου, όχι μόνο στις πλατείες, αλλά και στο δρόμο, το λεωφορείο, το τρένο, το ταξί (ή θα σε πετάξει έξω ο ταξιτζής ή θα σε κυνηγάει να σου δώσει την απόδειξη) στην κοπέλα στο Everest που θα παραγγέλνεις κ.τ.λ.

Μια φωτογραφία στην πλατεία είναι κάτι το συνηθισμένο και μέχρι το Google glass να γίνει κάτι το συνηθισμένο και αντιδράσεις θα υπάρξουν και παρεξηγήσεις.

Aυτο ισως ειναι ενα θεμα, αλλα οπως και να εχει, εχει περισσοτερα καλα απο το ηλιθιο θεμα της ιδιωτικοτητας.

Πχ ληστειες, crashes, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αστεια πραγματα.

Αν εννοείς "αστείο" τύπου "ignorance is bliss", ναι, σίγουρα.

Κατά τα άλλα, ο κόσμος θυσιάζει καθημερινά την ιδιωτικότητά του για να έχει "features" που τα "χρειάζεται"...

Meanwhile' date=' social networking sites, financial service companies, smartphone manufacturers, governments, insurance companies, and telecom carriers all want customers to trust them with their identities. With that trust, they hope to secure revenue streams from identity to orchestrate payments, manage access, validate reputation, and ensure security.

This is the paradox. The companies contending to win our trust to manage our digital identities all seem to have complementary (or competing) business models that breach that trust by selling our data.[/quote']

...και...

If the government demanded that we all carry tracking devices 24/7, we would rebel. Yet we all carry cell phones.

If the government demanded that we deposit copies of all of our messages to each other with the police, we'd declare their actions unconstitutional. Yet we all use Gmail and Facebook messaging and SMS.

If the government demanded that we give them access to all the photographs we take, and that we identify all of the people in them and tag them with locations, we'd refuse. Yet we do exactly that on Flickr and other sites.

Αλλά πειράζει; Έχουμε κάτι να κρύψουμε;

Well... Η απάντηση είναι δεδομένη - αυτό που θεωρεί ο καθένας μας ως απάντηση, όμως, εξαρτάται από την αφέλεια με την οποία αντιμετωπίζει τέτοια κρίσιμα ζητήματα.

Why 'I Have Nothing to Hide' Is the Wrong Way to Think About Surveillance | Wired Opinion | Wired.com

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ισως ειναι ενα θεμα, αλλα οπως και να εχει, εχει περισσοτερα καλα απο το ηλιθιο θεμα της ιδιωτικοτητας.

Πχ ληστειες, crashes, κλπ

Ηλίθιο θέμα η ιδιωτικότητα; Έχω την εντύπωση ότι το εννοείς διαφορετικά από ότι εγώ το διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ισως ειναι ενα θεμα, αλλα οπως και να εχει, εχει περισσοτερα καλα απο το ηλιθιο θεμα της ιδιωτικοτητας.

Πχ ληστειες, crashes, κλπ

Ηλίθιο θεμα της ιδιωτικότητας; Αν σε ληστεψουν ειναι θεμα αποδειξεων. Αν δεν σε ληστεψουν πρεπει να τα σβησεις. Τωρα αν εσυ δεν εχεις θεμα αυριο μεθαυριο ο Χ ανωμαλος να τραβαει φωτο του παιδιου σου και να τις κανει οτι θελει, ειναι δικη σου απόφαση. Εγω εχω

Link to comment
Share on other sites

Μπλα, μπλα, μπλα

Ολα αυτα ειναι τεχνοφοβιες. Οπως πχ στα ξενοδοχεια, που εχουν 'κρυφες καμερες'

Και τωρα υπαρχουν μικροσκοπικες καμερες. και τωρα μπορω να παω εξω απο σχολεια και να τραβαω φωτο απο παιδακια με 30χ zoom και αλλα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπλα, μπλα, μπλα

Ολα αυτα ειναι τεχνοφοβιες.

Τεχνοφοβία είχε η γιαγιά μου.

Εδώ συζητάς με ανθρώπους που ζουν από την τεχνολογία και μάλιστα, απ'όσο μπορώ να ξέρω, αρκετοί εργάζονται στην έρευνα και στην ανάπτυξη τεχνολογιών αιχμής.

Θα ήταν πιο χρήσιμο για την κουβέντα μας να το ψάξεις λίγο παραπάνω ώστε να αποκτήσεις τεκμηριωμένη άποψη.

Με "ατάκες" και μηνύματα κενά περιεχομένου δε μπορεί να προχωρήσει η συζήτηση - όσο ενδιαφέρον κι αν είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καθολου αστεία. Μπορει ανα πασα στιγμη αν το θελει καποιος να καλεσει την αστυνομια και να πας αυτοφωρο για παραβίαση απορρητου προσωπικων δεδομένων.

Η αγνοια νομου δεν συνηστά και μη επιβολη κυρώσεων

στον δρόμο τραβάς ίππων θέλεις όπως θέλεις, δεν μπορεί να σου πει τίποτα . και -

νομοθετικά οτιδήποτε είναι σε δημόσιο χορό, είναι εκτεθειμένο σε δημοσια θεα η οποια συμπεριλαμβάνει και την καταγραφή από μέσα.

η χρηματική εκμετάλλευση αυτών τον μεσων είναι που πίπτει σε νομοθετικό πλαίσιο.

τώρα στο σπίτι σου η στην δουλειά σου, άμα θέλεις βάλε κανόνα απαγορεύονται τα google glass και η οποιασδήποτε μορφής camera.

και γενικά άμα θέλει κάποιος να σε τραβήξει χωρίς να το ξέρεις, μπορεί από την δεκαετία του 80 χωρίς κάποιο ιδιαιτερα τρελό κόστος. και από το 2000 και μετά, θέλει αξοπλισμό των 50-100E και όχι των ~1500E που έχουν τα glass.

και στην περίπτωση των glass μπορείς να υποψιαστείς πως παίζει να σε τραβάει κάποιος. με τα αλλα όμως... δυσκολάκι.

Link to comment
Share on other sites

στον δρόμο τραβάς ίππων θέλεις όπως θέλεις, δεν μπορεί να σου πει τίποτα . και -

νομοθετικά οτιδήποτε είναι σε δημόσιο χορό, είναι εκτεθειμένο σε δημοσια θεα η οποια συμπεριλαμβάνει και την καταγραφή από μέσα.

η χρηματική εκμετάλλευση αυτών τον μεσων είναι που πίπτει σε νομοθετικό πλαίσιο.

τώρα στο σπίτι σου η στην δουλειά σου, άμα θέλεις βάλε κανόνα απαγορεύονται τα google glass και η οποιασδήποτε μορφής camera.

και γενικά άμα θέλει κάποιος να σε τραβήξει χωρίς να το ξέρεις, μπορεί από την δεκαετία του 80 χωρίς κάποιο ιδιαιτερα τρελό κόστος. και από το 2000 και μετά, θέλει αξοπλισμό των 50-100E και όχι των ~1500E που έχουν τα glass.

και στην περίπτωση των glass μπορείς να υποψιαστείς πως παίζει να σε τραβάει κάποιος. με τα αλλα όμως... δυσκολάκι.

Τραβαμε εσυ μια φωτογραφία χωρις να το ξερω και χωρις να ειμαι δημοσιο πρόσωπο, ανεβασε την καπου στο διαδυκτιο (χωρις χρημνατικο οφελος) και μετα βλεπουμε τί επιτρέπεται και τί απαγορεύεται αφου εισαι τοσο σιγουρος. Επίσης τραβα καποιο ανηλικο μη συγγενικο ατομο, τυπωσε το, αποθηκευσε το και κυριως διαμοιρασε το με οποιονδήποτε τρόπο, ακομα και ονομαζωντας την φωτο "παιδικη χαρα μα τι χαρα" και οταν το ανακαλυψει καποιος αμεσος συγγενης του ατομου ξαναελα να μου πεις τί επιτρέπεται και τί απαγοερευεται απο τον νομο αμα αναλαβει ο [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] να εξηγησει καμιας δικαστινας πως υπεσθει βλαβη, και ψυχικη οδυνη το υποκειμενο της φωτογραφίας.

Αν δεν εχεις συγκαταθεση και αν δεν ειναι δημοσιο πρόσωπο, αν το θελησει ο εμπλεκομενος/η, εμπλεξες

Link to comment
Share on other sites

Τραβαμε εσυ μια φωτογραφία χωρις να το ξερω και χωρις να ειμαι δημοσιο πρόσωπο, ανεβασε την καπου στο διαδυκτιο (χωρις χρημνατικο οφελος) και μετα βλεπουμε τί επιτρέπεται και τί απαγορεύεται αφου εισαι τοσο σιγουρος. Επίσης τραβα καποιο ανηλικο μη συγγενικο ατομο, τυπωσε το, αποθηκευσε το και κυριως διαμοιρασε το με οποιονδήποτε τρόπο, ακομα και ονομαζωντας την φωτο "παιδικη χαρα μα τι χαρα" και οταν το ανακαλυψει καποιος αμεσος συγγενης του ατομου ξαναελα να μου πεις τί επιτρέπεται και τί απαγοερευεται απο τον νομο αμα αναλαβει ο [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] να εξηγησει καμιας δικαστινας πως υπεσθει βλαβη, και ψυχικη οδυνη το υποκειμενο της φωτογραφίας.

Αν δεν εχεις συγκαταθεση και αν δεν ειναι δημοσιο πρόσωπο, αν το θελησει ο εμπλεκομενος/η, εμπλεξες

καημένοι κινέζοι δηλαδή, που βγάζουν φωτογραφία τους πάντες και τα πάντα

και πάλι, μάλλον προσπέρασες αυτό το υλικό...

http://www.spyequipmentuk.co.uk/spy-cameras.html

δεν είδα ποτε κανένα νήμα που να αναφέρεται σε αυτά και να ποστάρεις κάποιο μήνυμα του τύπου "άμα δω κανέναν με κουμπί πουκαμίσου camera να με τραβάει video, θα του ξεριζώσω την καρδια"

και σε καμια εικοσαριά χρονια που θα έχουμε βιονικά ματια η θα μπορούμε να γράφουμε σε βιντεάκι την μνήμη μας τότε πάλι θα μας πιάσει ο ιπερπανικος?

Link to comment
Share on other sites

καημένοι κινέζοι δηλαδή, που βγάζουν φωτογραφία τους πάντες και τα πάντα

και πάλι, μάλλον προσπέρασες αυτό το υλικό...

Spy Cameras | Hidden Cameras | Covert Cameras*-*Spy Equipment UK

δεν είδα ποτε κανένα νήμα που να αναφέρεται σε αυτά και να ποστάρεις κάποιο μήνυμα του τύπου "άμα δω κανέναν με κουμπί πουκαμίσου camera να με τραβάει video, θα του ξεριζώσω την καρδια"

και σε καμια εικοσαριά χρονια που θα έχουμε βιονικά ματια η θα μπορούμε να γράφουμε σε βιντεάκι την μνήμη μας τότε πάλι θα μας πιάσει ο ιπερπανικος?

Ξερεις οτι για να καταγραφεις με καμερα πρεπει να εχεις ειδικη αδεια; Για live παρακολουθηση δεν χρειαζεται τιποτα. Για καταγραφη αν δεν εχεις αδεια ..... *******.

Το τί θα κανουμε σε 20 χρονια θα το δουμε σε 20 χρονια. Σημερα, στην χωρα μας και στις περισσοτερες ευρωπαϊκες χωρες, οταν ιδιωτης καταγραφει μεσω βιντεο/φωτογραφίας και κραταει σε αρχειο την καταγραφη αυτην, και δεν εχει σχεση με απόδειξη αξιοποινης πραξης, αν προσαχθει και δεν εχει ειδικη αδεια, την εκατσε.

Μοναδικη εξαιρεση ειναι οταν αφορα δημοσιο προσωπο και η καταγραφη γινει για λογους ενημερωσης του κοινου.

Link to comment
Share on other sites

man άλλο σου λέω, που δεν λες να το καταλάβεις.

άμα θέλει κάποιος να σε καταγράψει, απλά σε καταγραφει και τέλος... τα glass είναι ένα πολύ πιο εύκολο μέσο του να υποψιαστείς σε σχέση το τι υπάρχει τριγύρω σου...

...τώρα καλο η κακό.. αυτό είναι το μέλλον, και δεν μπορεί κανεις να κάνει και πολλά.

και ούτε χαμπάρι θα πάρεις ποτε. και ειδικά άμα είναι για να σου κάνει κάποιο κακό εκεί είναι που ούτε σε κανένα FB ούτε κανένα youtube θα το δεις.

και δεν χρειάζεται ούτε το glass, η τεχνολογία υπάρχει από τότε που γεννήθηκε ο παππούς μου. και τα τελευταία 10+ χρονια είναι εύκολα προσβάσιμη από τον οποιονδήποτε και οποιαδήποτε τσέπη

Link to comment
Share on other sites

man άλλο σου λέω, που δεν λες να το καταλάβεις.

άμα θέλει κάποιος να σε καταγράψει, απλά σε καταγραφει και τέλος... τα glass είναι ένα πολύ πιο εύκολο μέσο του να υποψιαστείς σε σχέση το τι υπάρχει τριγύρω σου...

...τώρα καλο η κακό.. αυτό είναι το μέλλον, και δεν μπορεί κανεις να κάνει και πολλά.

και ούτε χαμπάρι θα πάρεις ποτε. και ειδικά άμα είναι για να σου κάνει κάποιο κακό εκεί είναι που ούτε σε κανένα FB ούτε κανένα youtube θα το δεις.

και δεν χρειάζεται ούτε το glass, η τεχνολογία υπάρχει από τότε που γεννήθηκε ο παππούς μου. και τα τελευταία 10+ χρονια είναι εύκολα προσβάσιμη από τον οποιονδήποτε και οποιαδήποτε τσέπη

Ρε παλουκαρ' και αμα θελει ο αλλος να σε φυτεψει να βλεπεις τα ραδικια αναποδα, μπορει. Εδω δεν συζηταμε αν μπορει, αλλα αν εχει το δικαιωμα και τί θα γινει αν τον τσακωσεις επι το εργο.

Μπορει καποιος να εχει οπλο στο σπιτι του; Μπορει

Μπορει καποιος να σε καταγραψει με καμερα; Μπορει

Μπορει καποιος να σε φωτογραφησει εν αγνοια σου; Μπορει

Τί γινεται αν ο καποιος πιαστει να εχει στην κατοχη του ενα απο τα παραπανω χωρις αδεια; Γινεται υποδοικος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.