Jump to content



Google Glass & Ιδιωτικότητα


Recommended Posts

Ρε με το ζόρι! Εμένα δεν μου αρέσει , ούτε θέλω να με τραβάνε ρε μαμώτο μου!:triniti:

Άλλωστε τι να τραβήξουν? Μαύρα χάλια είμαι και μεμέ δεν έχω να βγάλω κάνα φράγκο!!

Και γιατι να σε τραβανε; Τωρα δηλαδη εχεις θεμα, ερχονται εξω απο το σπιτι και σε τραβανε με τα κινητα; :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
E-Lawyer: Λήψη φωτογραφιών σε δημόσιες συναθροίσεις παρουσία αστυνομίας

Νόμος 2472/1997

Πάντως ο νόμος είναι τελείως απαγορευτικός, αφού με το γράμμα του νόμου δε μπορείς να φωτογραφήσεις και να τραβήξεις βίντεο πουθενά όπου βρίσκονται άνθρωποι. Μόνο δημόσια πρόσωπα μπορείς να τραβάς χωρίς άδεια αν είσαι δημοσιογράφος

Mην επιμένεις γιατι δε προκειτε να βρεις το δίκιο σου αδερφέ, εν έτη 2013 δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά πράγματα.

Η ιδιωτικότητα πέθανε την εποχή που άρχισες να χρησιμοποιείς σταθερό-κινητό-internet και πιστωτικές κάρτες.

Οσο αφορά τις φωτογραφίες, ο νόμος λέει οτι μπορείς να κάνεις μήνυση αν το κατάλαβα καλά.

Κατά ποιου όμως? Δε με ξέρεις δε σε ξέρω, αν μου ορμίζεις θα φας μήνυση για προπηλακισμό-βία-αίμα κ δάκρυα και θα μπλέξεις αντι να δικαιωθείς.

Το μοναδικό ρεαλιστικό σενάριο είναι να περνάει αστυνομία εκείνη την ώρα απο δίπλα και να του ζητήσουν τα στοιχεία του για να ασκήσεις μήνυση. Οσο ρεαλιστικό μπορεί να ειναι αυτό βέβαια...

Όλα αυτά σε περίπτωση που δεν αναρτήσω κάποιο υλικό δημόσια ετσι? Το είπα κ χθές οτι εκεί τα πράγματα ειναι ξεκάθαρα κ μπορείς εύκολα να ασκήσεις μήνυση αν νοιώσεις οτι προσβάλλεσαι.

Τώρα αν θα δικαιωθείς είναι άλλο θέμα, ας μιλήσει ο νομικός μας σύμβουλος [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] .

Αμφιβάλω οτι ο φωτογράφος θα έχει κυρώσεις αν σε βγάλει για προσωπική του χρήση και είσαι μέρος ενός ευρύτερου κάδρου και όχι πορτρέτου...

Βασικά τα δικαστήρια έχουν τόσες πολλές και σημαντικές υποθέσεις που σέρνονται χρόνια από αναβολή σε αναβολή που μπορεί κ να φας κανένα σιχτίρι. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιωτικότητα πέθανε την εποχή που άρχισες να χρησιμοποιείς σταθερό-κινητό-internet και πιστωτικές κάρτες.

Mike, η ιδιωτικότητα δεν είναι κουμπί να σου πέσει ένα απόγευμα από την τσέπη και να τη χάσεις.

Δεν χάθηκε όταν πήρες smart phone, όταν έβγαλες πιστωτική ή όταν βγήκαν στην αγορά ... πουκάμισα με κρυφή κάμερα, που λένε μερικοί άλλοι.

Η ιδιωτικότητα χάνεται καθημερινά - περίπου σαν τον κατήφορο με τη Ζωή Λάσκαρη (που ξέρω ότι είσαι fan :p).

Όσο συνεχίζουμε να λειτουργούμε ως ανυποψίαστοι/άβουλοι καταναλωτές features χωρίς να αναρωτιόμαστε τι παίρνουν αυτοί ως αντάλλαγμα (το τίμημα που λέγαμε), θα κατεβαίνουμε όλο και χαμηλότερο.

Αλλά βρίσκουν και κάνουν και οι "ολιγάρχες" του Internet (εταιρείες & κυβερνήσεις) - τους οποίους ομοίως αφήσαμε να έχουν ηγεμονικό ρόλο στο net...

Να σου πω το απλό; Πόσους είδες να χαλάνε τη ζαχαρένια τους που δεν υπάρχει "hard delete" button για τις προσωπικές μας πληροφορίες, π.χ. στο Facebook; Ελάχιστοι.

Προφανώς αν υπήρχε αντίδραση από τον κόσμο, θα αναθεωρούσαν την πολιτική τους - αλλά ο κόσμος νοιάζεται περισσότερο να μετρήσει like στην τελευταία του profile pic. So, βρίσκουν και κάνουν.

Το να πεις "το παιχνίδι είναι χαμένο" είναι η ευκολότερη δικαιολογία για να καλύψουμε την - το λιγότερο - αδιαφορία μας.

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα εδώ υπάρχει μια διαφορά λατρεία, κάποιοι συνειδητά αδιαφορούν για την ιδιωτικότητας τους ή ακόμα και προσπαθούν να γίνουν δημόσια πρόσωπα.

Στο άλλο άκρο δλδ, λέγε με χαζογκομενάκια που ανεβάζουν κάθε μέρα φωτό με το βρακί τους μόνο...

Εμένα πχ δεν με ενδιαφέρει κ πολύ το θέμα, τον Typhonio ποιο πάνω τον "καίει", εσένα σε προβληματίζει κτλ.

Η ουσία για μένα είναι να ξέρεις οτι παρακολουθείσαι και να κάνεις συνιδρυτές επιλογές.

Η κάθε εταιρία κάνει την δουλειά της, εξασφαλίζει κέρδη. Αν δε θές να συμμετάσχεις το κάνεις, αλλιώς τους βοηθάς και σε ένα βαθμό δουλεύεις για αυτούς.

Ο "κόσμος" που λες είναι πολύ μεγάλος (και χαμηλού επιπέδου ενδεχομένως) για να μπορέσεις να τον επηρεάσεις και να αντιδράσει μαζικά, μόνο καμιά καμπάνα απο ΕΕ αν φάει το FB θα μαζευτεί λίγο.

Κάτι αντίστοιχο έγινε με την Google αν θυμάμαι καλά προσφάτως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ασχολούμαι από επαγγελματική διαστροφή. :p

Αλλά είναι λίγο απελπιστικό να υπάρχει αρκετή έρευνα σε μηχανισμούς που προστατεύουν την ιδιωτικότητα και την ανωνυμία των χρηστών (δίνοντας ταυτόχρονα access στις υπηρεσίες), και ο μέσος χρήστης όχι απλά να μην ενδιαφέρεται να προστατευτεί (έστω στοιχειωδώς), αλλά να μην έχει πάρει καν χαμπάρι τι γίνεται γύρω του...

In a few years, the whole notion of a government-issued ID will seem quaint. Among facial recognition, the unique signature from your smart phone, the RFID chips in your clothing and other items you own, and whatever new technologies that will broadcast your identity, no one will have to ask to see ID. When you walk into a store, they'll already know who you are. When you interact with a policeman, she'll already have your personal information displayed on her Internet-enabled glasses.

Soon, governments won't have to bother collecting personal data. We're willingly giving it to a vast network of for-profit data collectors, and they're more than happy to pass it on to the government without our knowledge or consent.

Ξέχασε να πει ο Bruce ότι μπορούν να σε κάνουν identify ακόμα κι αν κρατάς κινητό τρίτου - από τον τρόπο που περπατάς.

Και δεν είναι το μόνο λυπηρό ότι η μόνη μας ελπίδα για να προστατευτούν τα δικαιώματά μας στηρίζεται σε τρίτους (π.χ. η EU να μας κάνει τον κηδεμόνα, μέχρι εκεί που τη βολεύει), αλλά ούτε το ίδιο το net δε μας ενδαφέρει να προστατεύσουμε΄ we are busy consuming.

Link to comment
Share on other sites

Βρες τρόπο να το παλέψουμε κ γω μαζί σου, αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος...

Ναι είναι λυπηρό και σοβαρό το όλο θέμα, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν είμαι διατεθειμένος να ζήσω στα '60 ή '70 για να απολαμβάνω την ιδιωτικότητα μου. :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλά βρίσκουν και κάνουν και οι "ολιγάρχες" του Internet (εταιρείες & κυβερνήσεις) - τους οποίους ομοίως αφήσαμε να έχουν ηγεμονικό ρόλο στο net...

Να σου πω το απλό; Πόσους είδες να χαλάνε τη ζαχαρένια τους που δεν υπάρχει "hard delete" button για τις προσωπικές μας πληροφορίες, π.χ. στο Facebook; Ελάχιστοι.

Προφανώς αν υπήρχε αντίδραση από τον κόσμο, θα αναθεωρούσαν την πολιτική τους - αλλά ο κόσμος νοιάζεται περισσότερο να μετρήσει like στην τελευταία του profile pic. So, βρίσκουν και κάνουν.

Το να πεις "το παιχνίδι είναι χαμένο" είναι η ευκολότερη δικαιολογία για να καλύψουμε την - το λιγότερο - αδιαφορία μας.

Aυτη η καραμελα με το facebook, πρεπει να τελιωσει, επιτελους.

Επειδη εχω ανεβασει 5-10-200 φωτο και εχω κανει και 50 likes σε ταινιες, δεν παραβιαζεται καμια ιδιωτικοτητα, ουτε αισθανομαι βιασμενος. Ειδικα στο FB, ανεβαζω απλα οτι θελω.

Τωρα, αν η goole, η Microsoft και η Apple εχουν ενα προφιλ για μενα, για να μου πετανε στοχευμενες διαφημισεις, λιγο με νοιαζει. Απο τη στιγμη που βγαινω εξω στον κοσμο απο τον υπολογιστη μου, οτι κανω το θεωρω δημοσιο.

Αν θελω κατι να κρατησω κρυφο, εχω τροπους, ο καθε συγχρονος browser εχει sandbox/incognito/whatever modes για να μην κραταει τιποτα αν κλεισεις τον υπολογιστη.

Τωρα αν καποιος ειναι ευαισθητος με τα δεδομενα του, σταματα τη χρηση Youtube/gmail/google search/bing/facebook/twitter/whatever και παει στην πλατεια για καφε.

Link to comment
Share on other sites

Aυτη η καραμελα με το facebook, πρεπει να τελιωσει, επιτελους.

Επειδη εχω ανεβασει 5-10-200 φωτο και εχω κανει και 50 likes σε ταινιες, δεν παραβιαζεται καμια ιδιωτικοτητα, ουτε αισθανομαι βιασμενος. Ειδικα στο FB, ανεβαζω απλα οτι θελω.

Τωρα, αν η goole, η Microsoft και η Apple εχουν ενα προφιλ για μενα, για να μου πετανε στοχευμενες διαφημισεις, λιγο με νοιαζει. Απο τη στιγμη που βγαινω εξω στον κοσμο απο τον υπολογιστη μου, οτι κανω το θεωρω δημοσιο.

Αν θελω κατι να κρατησω κρυφο, εχω τροπους, ο καθε συγχρονος browser εχει sandbox/incognito/whatever modes για να μην κραταει τιποτα αν κλεισεις τον υπολογιστη.

Τωρα αν καποιος ειναι ευαισθητος με τα δεδομενα του, σταματα τη χρηση Youtube/gmail/google search/bing/facebook/twitter/whatever και παει στην πλατεια για καφε.

Προτιμότερο το καφεδάκι, να δεις καμιά ωραία γυναίκα, να παίξεις τάβλι με τον κολλητό σου και να σε πάρει λιγο ο ήλιος.

Eσύ κάτσε να βγάζεις φωτό με τα ματομπούκαλα:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελω κατι να κρατησω κρυφο, εχω τροπους, ο καθε συγχρονος browser εχει sandbox/incognito/whatever modes για να μην κραταει τιποτα αν κλεισεις τον υπολογιστη.

αυτό μπορεί να μην κρατάει τίποτα στον δικό σου υπολογιστή αλλά να είσαι σίγουρος οτι Google, κλπ κρατάνε τα πάντα ό,τι mode κι αν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμότερο το καφεδάκι, να δεις καμιά ωραία γυναίκα, να παίξεις τάβλι με τον κολλητό σου και να σε πάρει λιγο ο ήλιος.

Eσύ κάτσε να βγάζεις φωτό με τα ματομπούκαλα:daisy:

θα καθομαι στο διπλανο τραπεζι και θα τραβαω εσενα!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Aυτη η καραμελα με το facebook, πρεπει να τελιωσει, επιτελους.

Επειδη εχω ανεβασει 5-10-200 φωτο και εχω κανει και 50 likes σε ταινιες, δεν παραβιαζεται καμια ιδιωτικοτητα, ουτε αισθανομαι βιασμενος. Ειδικα στο FB, ανεβαζω απλα οτι θελω.

Τωρα, αν η goole, η Microsoft και η Apple εχουν ενα προφιλ για μενα, για να μου πετανε στοχευμενες διαφημισεις, λιγο με νοιαζει. Απο τη στιγμη που βγαινω εξω στον κοσμο απο τον υπολογιστη μου, οτι κανω το θεωρω δημοσιο.

Αν θελω κατι να κρατησω κρυφο, εχω τροπους, ο καθε συγχρονος browser εχει sandbox/incognito/whatever modes για να μην κραταει τιποτα αν κλεισεις τον υπολογιστη.

Τωρα αν καποιος ειναι ευαισθητος με τα δεδομενα του, σταματα τη χρηση Youtube/gmail/google search/bing/facebook/twitter/whatever και παει στην πλατεια για καφε.

Έχεις πολύ διάβασμα να ρίξεις. Έδωσα ήδη κάποια πρώτα link (που θα ήταν καλή αρχή για να ξεκινήσει να το ψάχνει κάποιος) τα οποία προφανώς τα αγνόησες.

Anyway, όταν κάποια κάποια στιγμή σε απασχολήσει ουσιαστικά το θέμα, το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ διάβασμα να ρίξεις. Έδωσα ήδη κάποια πρώτα link (που θα ήταν καλή αρχή για να ξεκινήσει να το ψάχνει κάποιος) τα οποία προφανώς τα αγνόησες.

Anyway, όταν κάποια κάποια στιγμή σε απασχολήσει ουσιαστικά το θέμα, το ξανασυζητάμε.

Mπλα, μπλα, μπλα (once again)

Οτι εχουν την δυνατοτητα να με βρουν με κλειστη συσκευη, να καταλαβουν απο τον τροπο που περπαταω, ποιος ειμαι εγω, και οτι επειδη τα κινητα εχουν gps, ακομα και με κλειστο κινητο, θα με βρουν.

Σορυ, αλλα ολα αυτα μου φαινονται βλακειες. Αν ημουν πολιτικος/στρατιωτικος/whatever θα με ενδιεφεραν.

Τον gordito απο την Αργυρουπολη, δεν εχει κανενας κανενα λογο να τον παρακολουθει.

Παρατηρουν οι goole/apple/microsoft την online συμπεριφορα μου για να μου στειλουν targeted ads?

Ας το κανουν, τζαμπα υπηρεσιες μου δινουν ως ανταλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

Mπλα, μπλα, μπλα (once again)

Well, η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να σου γράψω έκθεση, αφού είναι ένα κομμάτι που το έχω ψάξει αρκετά (λόγω δουλειάς - όχι από βίτσιο ή ιδιαίτερη ευαισθησία ή "τεχνοφοβία" που λες...).

Λυπάμαι που σε κουράζω, αλλά δες το ποτήρι μισογεμάτο: Με τις ισοπεδωτικές και απλοϊκές απαντήσεις σου, με φρενάρεις και δε γράφω παραπάνω! :p

Παρατηρουν οι goole/apple/microsoft την online συμπεριφορα μου για να μου στειλουν targeted ads?

Ας το κανουν, τζαμπα υπηρεσιες μου δινουν ως ανταλλαγμα.

Δεν είναι τα Google Ads το θέμα μας.

Αν είχες αφιερώσει λίγο χρόνο να ανοίξεις τα link θα διάβαζες ότι μιλάμε για κάτι πολύ διαφορετικό - που αφορά και τον gordito απο την Αργυρουπολη (είτε το συνειδητοποιεί είτε όχι).

Link to comment
Share on other sites

... λυπηρό ότι η μόνη μας ελπίδα για να προστατευτούν τα δικαιώματά μας στηρίζεται σε τρίτους (π.χ. η EU να μας κάνει τον κηδεμόνα, μέχρι εκεί που τη βολεύει)....
...eight questions which ask how Google Glass will comply with data protection laws, what privacy safeguards Google and Glass developers are putting into place, what information Google collects with Glass, what information is shared with third parties, and what Google plans to do with the information. They also want to know how Google plans to address facial recognition in the future, its plans for broader social and ethical issues, and so on.

Google Now Answers to Six Other Countries Over Glass

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι παρα πολλοι απο εσας εχετε καποιου ειδους φοβια και δεν ειναι θεμα δικαιωματων κτλπ.

Το καλό με τη (σύγχρονη μορφή της) Δημοκρατία(ς) είναι ότι καθένας είναι ελεύθερος να νομίζει ό,τι θέλει.

Το κακό με τη (σύγχρονη μορφή της) Δημοκρατία(ς) είναι ότι η ψήφος όλων των πολιτών μετράει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τη (σύγχρονη μορφή της) Δημοκρατία(ς) είναι ότι καθένας είναι ελεύθερος να νομίζει ό,τι θέλει.

Το κακό με τη (σύγχρονη μορφή της) Δημοκρατία(ς) είναι ότι η ψήφος όλων των πολιτών μετράει το ίδιο.

Οτιναναι, και μονο που αφηνεις σοβαρο υποννοουμενο με τετοιο χυδαιο τροπο οτι εισαι 'εξυπνοτερος', μου λεει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Αμερική πάντως σύμφωνα με τον νόμο ( τουλάχιστον σε Chicago & California, δεν ξέρω αν είναι Federal law ή state law το θέμα της φωτογραφίας/βίντεο σε δημόσια μέρη, αν δεν είναι federal law μπορεί να διαφέρει από νομό σε νομό ) μπορείς να βγάλεις photo & video οποιονδήποτε και οτιδήποτε είναι σε δημόσιο μέρος.

Συγκατάθεση χρειάζεσαι αν πάει το υλικό για εμπορική χρήση ( *ίσως και σε extreme περιπτώσεις... π.χ. buttcrack slip :p )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.