Jump to content



2600K πρόβλημα με temps;


SpirosKGR

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, 10 μέρες συμπληρώνω σήμερα χωρίς κάρτα και καθώς με έχει φάει η βαρεμάρα - όλη μέρα ταινίες - counter strike - ταινία - μουσική - βολτες και πάμε replay έκατσα λίγο να δω τι παίζει με τον επεξεργαστή, πώς πάει από θερμοκρασίες κλπ ρεύματα κλπ κλπ στα ΣΤΟΚ όλα :)

έτρεξα ένα prime 10 λεπτάκια και πήρα αυτό το αποτέλεσμα

Να σημειωθεί ότι το ρεύμα στον cpu πήγε και 1.19v ( STOCK )

3xj.png

Μιας και είμαι άσχετος από overclock ( μόνο να επιλέγω το auto oc μπορώ :computer: ) πώς σας φαίνονται τα πράγματα ;

Πώς τα πάει ; Η τελευταία φορά που άλλαξα πάστα -> Σεπτέμβριο - Artic Silver 5

Μητρική : ASRock z77 Fatality Professional

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Άψογα είναι όλα. Να μην επιλέγεις auto oc. Κακό μπορεί να κάνεις, καλό δεν κάνεις.

ΕΝΤΙΤ: Για H100 είσαι λίγο ψηλά αλλά όχι ανησυχητικά. Έβγαλες τη σακούλα μπροστά από το κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μιας και είμαι συμπάσχον (11 μέρες χωρίς κάρτα) και μιλάμε και όλη μέρα, θα σε υποστηρίξω μέχρι τέλους στην αναζήτηση του "τέρατος των θερμοκρασιών". Θα το πιάσουμε το διαόλι. :p

Πέρα από την πλάκα, πιστεύω πως η θερμοκρασίες σου είναι καλές. Λέω καλές γιατί ίσως και να είναι λίγο ψηλά αφού έχεις H100. Αλλά δε μας είπες πόσους βαθμούς έχει το δωμάτιο(ειδικά καλοκαίρι που είναι θα βράζει ο τόπος).

Για να τις βελτιώσεις θα πρότεινα αλλαγή πάστας, ίσως μείωση τάσης (ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ).

Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο δε ξέρω :p air condition δεν έχω πάντως δε νομίζω να είναι πάνω απο 28?

Γενικά το ρεύμα είναι υπερβολικό ; μου φαίνεται κάπως

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] με auto oc είχα κάνει την μ@κακία και είχα μείνει 3 μήνες 24/7 - υψηλες επιδόσεις στα windows στα 4.2-4.4 υπάρχει ενδεχόμενο προβλήματος ;

Γενικά ψαχουλεύω κάθε hardware part με την ευκαιρία αφου κάνω αλλαγές στο pc τώρα ( κάρτα πχ ) όσο περιμένω μήπως τίποτα προκαλει δυσλειτουργία.

Η σακούλα όχι δεν έφυγε ( θα σκονιστεί η μητρικούλα μου :) και οι ανεμιστήρες ήταν στο χαμηλό )

την βγάζω και ξαναποστάρω :p

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε ΣΑΚΟΥΛΑ, βάλε ανεμιστήρες στο κουτί στο τέρμα και στην ψήκτρα στο αυτόματο και ξαναδές.

Πάντως για το δωμάτιο που λες αν έχεις το pc όλη μέρα ανοικτό και είσαι χωρίς κλιματισμό και το μεσημέρι σαν νησί που είστε και εσείς χτυπάτε ένα 34, τότε είσαι σίγουρα πάνω από 30. :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα είσαι καλά. Αν θες να είσαι και σίγουρος τότε μια αλλαγή παστούλας, αν έχεις εύκαιρη, είναι ότι πρέπει. Τώρα αν την άλλαξες πριν 2 μήνες δεν θα βοηθήσει αλλά αν έχεις παραπάνω πάνω 3μηνο τότε ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Mην τρέχεις άλλο τεστ στοκ. Δώσε ακριβώς τα settings που σου δίνω παρακάτω

εκτός από τα core ratio limit που όρισέ τα αρχικά στο 40.

Λογικά θα παιξεις στα 4GHz με περίπου στοκ ρεύμα (λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο).

Αν περάσεις καμια ώρα prime με avx μετά πας για το 42x.

Tρίτο βήμα (αν τα δυο παραπάνω είναι οκ) το 43x με μόνη διαφορά την ενεργοποίηση

του turbo boost και την προσθήκη +0.004v στο turbo boost voltage. Εναλλακτικά

ή και μαζί, αλλάζεις το LLC σε level 2 αντί για level 3.

Αν πετύχει και αυτό, πας για παραπάνω όντως πάντα με στοκ ρεύμα.

Eννοείται ότι για ακόμη παραπάνω, αρχίζεις και δίνεις πλέον ρεύμα.

IMG_1771_zpse582430c.jpg

IMG_1774_zps822ea021.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμές που βλέπεις αριστερά vtt, pch κτλ, δεν τις αλλάζεις ώστε να γίνουν ίδιες

με αυτές που σου πόσταρα. Για άλλο επεξεργαστή μιλάμε. Το νόημα ήταν ότι

τις αφήνεις στο auto. To bios αν δεν κανω λάθος είναι ίδιο οπότε δεν θα δυσκολευτείς.

ΕΔΙΤ: Τρέξε τουλάχιστον 40 λεπτά. Αν δεν τελειώσουν τα 8Κ δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τις αλλαγές σύμφωνα με τις υποδείξεις του Trexx στην πρώτη εικόνα.

έτρεξα prime για 10 λεπτά και ιδού τα αποτελέσματα.

gooq.jpg

Ερώτηση : 1) αφού ΔΕΝ πείραξα το ρεύμα γιατί λέει 1.376v ?

2) Οι θερμοκρασίες κάπως σε υψηλά επίπεδα δεν κυμαίνονται ;

xkg.png

Link to comment
Share on other sites

Δύο εικόνες σου πόσταρα. Τις αλλαγές της δεύτερης εικόνας δεν τις έκανες;

Όπως το έχεις τώρα είναι σαν να έκανες auto o/c

Δίνει τρελό ρεύμα η μητρική σου, κάνε τις αλλαγές τις δεύτερης εικόνας και δώσε

στο offset voltage -0.150

Ερώτηση : 1) αφού ΔΕΝ πείραξα το ρεύμα γιατί λέει 1.376v ?

Γιατί έπρεπε να το πειράξεις όπως σου δείχνω στη δεύτερη εικόνα. Η μητρική σου όπως είναι φυσιολογικό

έδωσε αυτόματα ρεύμα. Το 1.376 είναι ρεύμα για 5GHz όχι για 4.

Aν δεν σου κατεβάζει τα ρολόγια στα 1600 όταν είσαι σε idle, βάλε balanced power management στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Άψογα. Όπως βλέπεις οι θερμοκρασίες σου είναι παρόμοιες με τις στοκ

και έχεις και λίγο λιγότερο ρεύμα από το στοκ. Αυτό δεν είναι κακό -εφόσον αποδειχτεί ότι είσαι σταθερός- καλό είναι.

Αν θέλεις να μείνεις στα 4, τρέξε το prime μία ώρα για να έχεις μια σχετική σιγουριά

για τη σταθερότητα. Επιμένω για την μία ωρα γιατί το 15 λεπτο δεν λέει τίποτα.

Μπορεί να σου πετάξει error στο 40 λεπτο.

Aν θέλεις, με τα ίδια settings, μπορείς να δοκιμάσεις και στα 4200. Κάνε μόνο τα 40 -> 42 και άφησε όλα τα άλλα όπως τα έχεις τώρα. Μια ωρίτσα όμως, όχι τέταρτο.

Είναι πολύ πιθανό να παίξεις και στα 4.2 με στοκ ρεύματα, όπως είσαι τώρα δλδ.

Οι μνήμες σου ποιές ακριβώς είναι; Σε ρωτάω γιατί τις βλέπω στα 1.65v. Αν με τόση

τάση δουλεύουν από μαμά, οκ. Αν όχι βάλε τις στα 1.5v.

ΥΓ. Ακόμα και με στοκ ή μικρότερη από τη στοκ τάση, βλέπεις ότι οι θερμοκρασίες είναι λίγο ανεβασμένες σε σχέση με το πρώτο σου ποστ.

Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Ακόμα και όταν δεν ανεβάζεις την τάση, η θερμοκρασία ανεβαίνει με την αύξηση της συχνότητας.

Ανεβαίνει βέβαια πολύ λιγότερο απ ότι θα ανέβαινε αν αύξανες την τάση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να προσπαθήσω να κάτσει κάπου 4.2-4.4 με καλές θερμοκρασίες είναι το μέγιστο που εύχομαι. Δε θέλω να πάει παραπάνω :)

Trexx τώρα τι πειράζω ;

έχω 4 των 2GB στα 1600mhz - 1.65V λέει είναι το εργαστασιακό.

Τρέχω ένα 4 πάλι prime καμια ώρα

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που πειράζεις τώρα, όπως λεω και παραπάνω, είναι τα core limit

που τα κάνεις από 40 που τα έχεις 42. Αυτό σημαίνει 4200MHz με όλες τις άλλες

ρυθμίσεις που έκανες ίδιες.

Πρώτο θα δεις που παίζει με τη στοκ τάση. Μετά θα κάτσεις να ασχοληθείς

με το πόσο παραπάνω πάει δίνοντας ρεύμα και εκτιμώντας το κόστος σε θερμοκρασίες

σχετικά με το όφελος στη συχνότητα.

Δείξε μου τους κωδικούς των μνημών από την καρτέλα τους στο cpu-z.

Πόσους ανεμιστήρες έχεις μέσα στο κουτί και με ποιά διάταξη είναι; Δλδ πόσοι βάζουν, πόσοι βγάζουν

και που είναι τοποθετημένοι; Η σακούλα θεωρω δεδομένο ότι έχει πάρει πόδι, δε ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

i am back :) άφησα το pc μία ώρα και 10 λεπτά , βγήκα λίγο απο το σπίτι να πάρω λίγο αέρα

και ιδού :

b945.png

και cpuz

g9k.png

Και ανεμιστήρες :

1x Coolermaster Megaflow Red 200mm μπροστά - βάζει -

1x Aerocool shark fan red edition 120mm - πίσω βγάζει -

Και η Corsair H100 έχει τοποθετημένους τους εργοστασιακούς

-> σαν αυτό εδώ 11124245665l.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Στα 4 είσαι rock stable και με λιγότερο ρεύμα. Το power management

δεν χρειάζεται να το αλλάζεις κάθε φορά, έχε το μόνιμα στο εξισσορόπηση, δεν χάνεις επιδόσεις.

Κρίμα, δεν σε πρόλαβα, θα μπορούσες να έχεις τρέξει το τεστ με X42 τα core limits.

Τώρα δυστυχώς θα πρέπει να το τρέξεις άλλη μια ωρίτσα αν βέβαια θες να πας στα 4.2

Δες το προηγούμενο μου ποστ. Όλα τα άλλα τα αφήνεις ως έχουν.

Απάντησε μου λίγο και για τους ανεμιστήρες του κουτιού σου και τη διάταξή τους

γιατί οι θερμοκρασίες σου είναι ειναι μεν μια χαρά από άποψη ασφάλειας, αλλά

θερμοκρασίες H100 δεν τις λες όπως το βλέπω εγώ.

Tέτοιες θερμοκρασίες είχα στον i5 2500 @3.8 με το ίδιο ρεύμα.

Οκ, ο i7 έχει και το h/t αλλά και η 412s απέχει πολύ από την Η100.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο σε δουλεια μας εβαλες βραδιατικα :p

Ειμαι στοκ με πειραγμενο offset, επαιζα στο 1,088v με τον 2600κ και με εκανες να αρχισω το ψαξιμο για χαμηλοτερα και μεχρι τωρα ειμαι stable (με ΙΒΤ και τις ραμ στο maximum για 10 λουπες) με 1,056v, ψαχνοντας για ακομα χαμηλοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.