Jump to content



Εγγύηση Δίσκων


Peter Parker

Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα από αντικατασταση έναν καινούργιο WD 1TB Green. Ο παλιός είχε 3 χρόνια εγγύηση ενώ ο καινούργιος έχει 2 χρόνια. Ξερετε κάτι αν και τι έχει αλλάξει ?

( Απο το Πλαισιο )

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μετά τις πλημμύρες η εγγύηση για τους green είχε πέσει στα 2 χρόνια, στα 3 ήταν red και black και 5 η σειρά enterprise.

Οι Black, όσοι έχω πάρει εγώ τουλάχιστον, έχουν 5 χρόνια.

Μήπως [MENTION=20080]Peter Parker[/MENTION] σου δίνουν για εγγύηση το υπόλοιπο που έχει απομείνει; Έστειλα πριν κανα μήνα έναν για RMA στην WD και μου στείλανε έναν με υπόλοιπο εγγύησης έναν χρόνο, όσο ακριβώς έμενε και στον παλιό δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικό μου λάθος, εννοούσα τους blue και έγραψα για τους black.

Εφόσον το προϊόν αντικαθιστάται πρέπει να ανανεωθεί και η εγγύηση

Από που και ως που ισχύει αυτό; Από τη στιγμή που ένα προϊόν είναι ελαττωματικό και αντικατασταθεί η επισκευαστεί ακολουθεί την αρχική εγγύηση που είχε κατά την αγορά. Νομίζω αν δεν έχει υπόλοιπο εγγύησης ή είναι πολύ κοντά στην ημερομηνία λήξης του το προϊόν και για την recertified περίπτωση έχουμε ένα bonus 6 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι τα πράγματα ο παλιός Green που χάλασε είχε 3 χρόνια αγορασμένος το 10/2010 και τελείωνε φέτος το 10/2013. ο Καινούργιος γράφει στην αποδειξη 2 χρόνια και πείρα το πλαίσιο να δω τι παίζει. Μου είπαν ότι είναι καινουργεια πολιτική τις WD.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση του δίσκου που πήρες λοιπόν σε αντικατάσταση κανονικά θα έπρεπε να είναι μέχρι 10/2013. Σου δώσανε άλλο με 2 χρόνια εγγύηση δηλαδή έως 06/2015. Κερδισμένος είσαι.

Οι green πάντως είναι όντως με 2 χρόνια εγγύηση και είναι καλά αφού η Seagate στην αντίστοιχη "πράσινη' σειρά της δίνει 1 χρόνο εγγύηση και μου δίνει ένα λόγο παραπάνω αν την αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION] Κάτι έχεις μπερδέψει κάθε καινούργιο προϊών βάσει νομοθεσίας έχει δικιά του εγγύηση, η οποία δεν έχει καμιά σχέση με την προηγούμενη από αντικατασταση. Αυτό θα ίσχυε μόνο σε περίπτωση επισκευής και όχι αντικαταστασης με καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικό μου λάθος, εννοούσα τους blue και έγραψα για τους black.

Από που και ως που ισχύει αυτό; Από τη στιγμή που ένα προϊόν είναι ελαττωματικό και αντικατασταθεί η επισκευαστεί ακολουθεί την αρχική εγγύηση που είχε κατά την αγορά. Νομίζω αν δεν έχει υπόλοιπο εγγύησης ή είναι πολύ κοντά στην ημερομηνία λήξης του το προϊόν και για την recertified περίπτωση έχουμε ένα bonus 6 μηνών.

Ψάξε τη νομολογία. Έχει ποσταριστεί πολλές φορες. Όταν έχω χρόνο στο σπίτι θα το ανεβάσω πάλι. Στην επισκευή απλά συνεχίζει η εγγύηση. Στην αντικατάσταση με καινούριο, παίρνεις την εγγύηση του καινούριου. Know your rights (όσα έχουν απομείνει...)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση επισκευής το τμήμα που αντικαταστάθηκε, πχ η κάμερα ενός κινητού, λαμβάνει ως χρόνο εγγύησης τον αρχικό χρόνο εγγύησης του κινητού (πχ 2 χρόνια) αλλά δεν ανανεώνεται ο χρόνος εγγύησης των υπολοίπων τμημάτων. Σε περίπτωση αντικατάστασης ολόκληρου του προϊόντος τότε αυτόματα ανανεώνεται ο χρόνος εγγύησης σύμφωνα με τον χρόνο εγγύησης που δόθηκε κατά την αγορά του αρχικού προϊόντος, ασχέτως εάν κατά την στιγμή της αντικατάστασης ισχύει διαφορετικός χρόνος. Πχ αγόρασα έναν σκληρό με 3 χρόνια εγγύηση και στα 2,5 χρόνια παρέδωσε πνεύμα. Στο ενδιάμεσο ή εταιρία είχε μειώσει την εγγύηση για αγορά δίσκου στα 2 χρόνια. Πόσης διάρκειας θα είναι η εγγύηση του δίσκου αντικατάστασης; Μα τριών ετών φυσικά!!!

Υ.Γ. Τα καταναλωτικά δικαιώματα υπάρχουν και είναι πολλά. Το θέμα είναι ότι οι εταιρείες αρνούνται να εφαρμόσουν τον νόμο αλλά κι εμείς δεν το κυνηγάμε όσο πρέπει.

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι τα πράγματα ο παλιός Green που χάλασε είχε 3 χρόνια αγορασμένος το 10/2010 και τελείωνε φέτος το 10/2013. ο Καινούργιος γράφει στην αποδειξη 2 χρόνια και πείρα το πλαίσιο να δω τι παίζει. Μου είπαν ότι είναι καινουργεια πολιτική τις WD.

Όποια κι αν είναι η πολιτική της WD τόσο η ελληνική νομοθεσία όσο και οι ευρωπαϊκές οδηγίες είναι σαφείς: το προϊόν αντικατάστασης έχει τόση εγγύηση όση και το αρχικό, στην περίπτωσή σου 3 χρόνια. Έχω κάνει δημοσίευση της ελληνικής νομοθεσίας με επεξηγήσεις (ελεγμένες από δικηγόρους) στο θέμα "Δικαιώματα καταναλωτή". Επειδή γράφω από το κινητό δεν είναι εύκολο να ποστάρω λινκ. Όπως και να έχει στείλε e-mail με το συγκεκριμένο παράπονο στην WD και θα δεις την εγγύηση του καινούργιου δίσκου να αυξάνεται στα τρία χρόνια...

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.