Jump to content



Προβληματα με modem/router της HOL


gdp77

Recommended Posts

[MENTION=31861]gasin[/MENTION]

Μάλλον τα zte έχουν θέμα γενικά με τα repeater, μια που σε άλλο thread φίλος είχε τα ίδια προβλήματα με repeater άλλης εταιρείας. Εκτός αν φταίει το firmware που τους φοράνε οι ελληνικοί providers...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:

router Default Gateway 80.106.108.1

Extender 192.168.1.1

Πρώτη φορά βλέπω τέτοιου είδους getaway. Είναι επειδή είναι vdsl?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] μπορεις να γραψεις και τα δικα σου?

Έγινε επεξεργασία από blade_
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα .θα περιμενω και του @gdp77 αν εχει καμια ιδεα

σε forum του εξωτερικού διάβασα πριν μερικές μέρες, ότι αν δεν σου δουλεύει ούτε έτσι, πρέπει να βάλεις καρφωτές IP για τις συσκευές σου που συνδέονται στον extender. Είναι και αυτό μια λύση αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Αν δεν μου έπαιζε με το τρικ του gdp77 θα το έψαχνα προς τα κει.

Πάντως από χθες που άνοιξα τον dhcp στο repeater και μέχρι τώρα όλα απροβλημάτιστα και καλά.

Το ρουτερ δίνει IP από .2 και πέρα και ο repeater από .128 και πέρα.

Εχω συνδέσει για να το δοκιμάσω και 6 συσκευές επάνω και δεν κάνουν conflict.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4705]Blade[/MENTION]

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Εφόσον ρωτάς,

εμένα το router έχει ip 192.168.2.1 και η ίδια ip είναι και default gateway.

Το dhcp του router είναι ενεργοποιημένο και το ίδιο έχω κάνει και στο repeater. Στο repeater έχω δώσει ip range (για το dhcp server) .128 - .254, για να αποφύγω conflicts με το router (αν και δεν υπάρχει σενάριο να συνδεθούν 128 συσκευές στο router :rofl:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4705]Blade[/MENTION]

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Εφόσον ρωτάς,

εμένα το router έχει ip 192.168.2.1 και η ίδια ip είναι και default gateway.

Το dhcp του router είναι ενεργοποιημένο και το ίδιο έχω κάνει και στο repeater. Στο repeater έχω δώσει ip range (για το dhcp server) .128 - .254, για να αποφύγω conflicts με το router (αν και δεν υπάρχει σενάριο να συνδεθούν 128 συσκευές στο router :rofl:

υπαρχουν γενικα προβληματα συνδεσιμοτητας..ειδικα στο ασυρματο..το repeater σε τι ip το εχεις?ρωταω γιατι κανω δοκιμες,αν κ μαλλον δε παιζει ρολο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι σε αποτρέπουν ή ότι σε προειδοποιούν ότι θα συγχρονίζεις χαμηλά; Ο περισσότερος κόσμος ούτε που καταλαβαίνει σε τι ταχύτητα συγχρονίζει. Τους γείτονες που ρωτούσα μου έλεγαν "έχουμε γρήγορο internet". Και όταν ρωτούσα πόσο συγχρονίζουν δεν καταλάβαιναν...

18€ πλήρωνα για internet + τηλεφωνία απεριόριστα. Τι να έβαζα δηλαδή, ώστε να πληρώνω λιγότερα; Το internet -έστω κουτσό και στραβό- το χρειάζομαι για τη δουλειά μου.

Εκτός αν εννοείς γιατί πληρώνω παραπάνω για vdsl. Πολύ απλά γιατί υπάρχει καμπίνα 200 μέτρα από το σπίτι και φυσικά οι ταχύτητες που θα πιάνω θα είναι διαστημικές σε σχέση με ό,τι έχω σήμερα.

Με το τελευταίο με μπέρδεψες λίγο: Οι καμπίνες για VDSL (FTCC) είναι ιδιόκτητες του ΟΤΕ και εξ' όσων γνωρίζω χρησιμοποιούνται μόνο για δικούς του πελάτες - Οι υπόλοιποι πάροχοι πρέπει να δίνουν VDSL από το Αστικό Κέντρο. Εσύ έμεινες στη HOL με VDSL?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι πρόβλημα στο firmware είτε του ΖΤΕ είτε του repeater.

Σε σύνδεση ΖΤΕ Η108NS (από ΟΤΕ) + Tp-Link 841ND (με dd-wrt repeater bridge + mac-access list + ip qos + mac qos) κανένα απολύτος πρόβλημα. Και το QoS παίζει θαυμάσια δίνονοντας προτεραιότητα σε κινητά, http/https έναντι κατεβαστήρια/torrents. Έχει βέβαια 70% cpu load το routerακι αλλά για 20κάτι ευρώ είναι θεικό.

Repeater_Bridge.jpg

Επίσης έχει καλύτερο wifi σήμα από το TL-WA801ND + 2x8dBi antennas.

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο με μπέρδεψες λίγο: Οι καμπίνες για VDSL (FTCC) είναι ιδιόκτητες του ΟΤΕ και εξ' όσων γνωρίζω χρησιμοποιούνται μόνο για δικούς του πελάτες - Οι υπόλοιποι πάροχοι πρέπει να δίνουν VDSL από το Αστικό Κέντρο. Εσύ έμεινες στη HOL με VDSL?

Και η HOL δίνει από την καμπίνα του ΟΤΕ. Οι άλλοι πάροχοι απ'όσο γνωρίζω, όχι

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και η HOL δίνει από την καμπίνα του ΟΤΕ. Οι άλλοι πάροχοι απ'όσο γνωρίζω, όχι

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Μόλις τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δε δίνουν... Άγνωσται αι βουλαί της HOL :). Μου είπαν όμως: Όπου νάναι θα αγοράσουμε τη CYTA και θα δίνουμε :D.

edit: Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων: Μιλούσα με Vodafone για μια γραμμή που δίνουν μέσω της HOL...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Μία απο τα ιδια. Ολα ειναι κλειδωμένα. Καμια λυση υπαρχει η να καρφώσω το παλιο μου λεβελ1. Επισης το username ειναι παντα guest@hol.gr και ο κωδικός guest?

[MENTION=45]PGM[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.