Jump to content



OffTopic Archive


DJD

Recommended Posts

  • Replies 3,8k
  • Created
  • Last Reply

Μετά την αποκάλυψη παγκοσμίως από ένα σοβαρό site τεχνολογικού περιεχομένου όπως το Anandtech, για το σοβαρό bug του 840/840 EVO, δεν νομίζω ότι υπάρχει χώρος για συζήτηση οποιουδήποτε άλλου θέματος πέραν αυτού, εδώ σε αυτό το thread.

Όλα τα άλλα μοιάζουν εντελώς ανούσια, μπροστά στο σοβαρό πρόβλημα χαμηλής ταχύτητας ανάγνωσης που παρουσιάζουν τα 840/ 840 EVO μόλις μετά από ένα μήνα από την αγορά του και την εγκατάσταση των πρώτων data !!

Η αποκάλυψη του προβλήματος, έλυσε πολλές απορίες χρηστών που έβλεπαν να αργεί πολύ το SSD χωρίς λόγο.

Έγραψα ένα προηγούμενο μήνυμα εδώ και μεταφέρθηκε σε άλλο νήμα.

Θεωρώ ότι το σημαντικό πρόβλημα του 840/ 840 EVO πρέπει να συζητηθεί εδώ, στο νήμα του και όχι αλλού.

Να αρχίσουν δηλαδή να ποστάρουν οι χρήστες που έχουν καιρό το SSD, τα αποτελέσματα από το HDTach για να φανεί η δραματική πτώση ταχύτητας που υπάρχει σε παλαιότερα του ενός μηνός δεδομένα, που είναι και τα πιο σημαντικά.

Κατά την γνώμη μου, δεν πρέπει να υπάρχει άλλο θέμα συζήτησης σε αυτό το νήμα ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ το ζήτημα.

Ελπίζω να μην μεταφερθεί και αυτό το post κάπου αλλού, όπως μεταφέρθηκε το προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε αναπηρικό καροτσάκι και είσαι όλη μέρα στο σπίτι ή υπερβολικά πλούσιος που θα έδινες τόσα χρήματα για λειτουργίες σταθερού τηλεφώνου που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια ψαχνω για μνημες 4χ2 GB ddr2 να ειναι πανω απο 800 κοντα στα 1066,,,αλλα ρε γαμωτο ειναι πανακριβες....σκεφτομουν να κανω ανταλλαγη αμα εχει κανεις στο μυαλο του τπτ ας με εχει στα υποψιν του.....επισης μια βοηθεια να τον κλοκαρς πανω απο 3.6 θα το ηθελα και αυτο....

Το αλλο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης μου ειπε το παιδι που μου το κλοκαρε οτι τσιμπησε λιγο τις μνημες παραπανω κατα 33 χερτζ μονο π οταν μπηκα bios δεν το ειδα....και σκεφτομαι το εξη αμα πες βρω τελικα μνημες και παω να τις αλλαξω θα πρεπει να γυρισω να υποθεσω το οβερκλοκ στοκ και μετα φτου και απο την αρχη οβερκλοκ τις καινουριγες μνημες???

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία υλοποίηση που δείχνει το δεύτερο βίντεο το οποίο αναφέρεται σε ITX είναι η παραπάνω χωρίς οθόνη, εκτυπωτή, πληκτρολόγια-ποντίκια, SSD , σκληρό, ψύκτρα.

Για να μην σε αδικήσω, κάθησα και την χάζεψα λιγάκι για να δω αν αξίζει και πόσο θα βγει με τους περιορισμούς, προσθήκες που θέλω- έχω.

Συγκεκριμένα :

Αν βάλεις για οθόνη τηλεόραση 190€

Για σκληρό 4tb 170€

για ssd 240g+ 110€

για πληκτρολογιο-ποντίκα = 30- 35€

για εκτυπωτή = 125-130€

--------------------------------------

πάει στα 1287€ -47€ για σκληρό αφαιρώντας τον 500άρη = 1247€

Με αρνητικά.

-με επεξεργαστή διπύρηνο που δεν κλοκάρει, αλλά σε αυτά που κάνω θα με κάλυπτε, αν και έχει κόστος 125€ όσο ένας FX 8320 ο οποίος όμως δεν μπαίνει σε itx ....

-μητρική χωρίς wifi , δεν βλέπω τιμή πλέον, αλλά θα έπρεπε να τρέξω σε usb στικάκια με αμφίβολο αποτέλεσμα για την ένταση του σήματος κ.λ.π.

- μνήμη μόνο 4GB, όταν στο παραπάνω έχω βάλει 8GB .

- κάρτα γραφικών μόλις την R7 260 , οπότε δεν μπορείς να παίξεις καλά καλά games σε σχέση με αυτό που σκέφτομαι το οποίο έχει R9 270X .

- Μικρό τροφοδοτικό .

-Χωρίς aftermarket ψύκτρα .

--------------------------------------------

Δεν θεωρώ καλύτερη πρόταση μια τέτοια πρόταση. Είναι ακριβότερη με λιγότερη ισχύ και πληρότητα εν`τέλη.

ΕΙΠΑΜΕ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΠΑΜΕ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ!!!!!

Δεν είναι θέμα άποψης. Είναι πραγματικότητα το παραπάνω.

Αλλά και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Αν έχει να προσθέσεις κάτι πάνω στο βασικό σύστημα που σκέφτομαι, μιας και δεν είναι μόνο ο πύργος αλλά χρειάζομαι και περιφερειακά θα ήθελα να ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα άποψης. Είναι πραγματικότητα το παραπάνω.

Αλλά και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Αν έχει να προσθέσεις κάτι πάνω στο βασικό σύστημα που σκέφτομαι, μιας και δεν είναι μόνο ο πύργος αλλά χρειάζομαι και περιφερειακά θα ήθελα να ακούσω.

Συγνώμη δεν μπορώ και δεν ξέρω να προτείνω μη επαγγελματικά συστήματα (με περιφεριακα δεν ασχολουμαι):sorry:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν μπορώ και δεν ξέρω να προτείνω μη επαγγελματικά συστήματα (με περιφεριακα δεν ασχολουμαι):sorry:

Επαγγελματικό σύστημα ; Τι σημαίνει αυτό;

-Η r7 260x ας πούμε είναι επαγγελματική και η r9 270x όχι; Είναι εν τέλη κάποια από αυτές επαγγελματική κάρτα (quadro, fire pro) δηλαδή ;

-Οι 8gb DDR3 1866 no-ECC δεν είναι επαγγελματικές, αλλά οι 4gb 1600 no-ECC είναι;

-Ο Samsung evo με TLC μνήμες είναι επαγγελματικός, αλλά ο Crucial με MLC δεν είναι;

-Το bitfenix είναι επαγγελματικο κουτί αλλά το Raijintek όχι; Τι είναι το bitfenix, κανένα EBB κουτί για μητρικές τύπου server ;

-Ο 500gb caviar blue HDD είναι επαγγελματικός αλλά ο 4tb caviar red (nas) , όχι ;

-Η σειρά CM 430 της corsair είναι επαγγελματική αλλά η GM της coolmaster όχι ;

Μπας και κάπου έχεις μπερδευτεί ;:flag:

Link to comment
Share on other sites

mprabo file mou polu kalh douleia!!!! 8a h8ele mias kai eisai gnwsths tou ...a8lhmatos ne se rwthsw kapoia pragmata... loipon exw mia kampina etoimh me kapoies fises anamonh...leipei dhladh h plaketa tou paixnidiou(htan apo froutakia...)kai 8elw na to kanw na paizei kapoia games...mporeis na mou dwseis ta fwta sou? ti na bgalw fwto gia na deis kati pou 8a boh8hsei?

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικό σύστημα ; Τι σημαίνει αυτό;

-Η r7 260x ας πούμε είναι επαγγελματική και η r9 270x όχι; Είναι εν τέλη κάποια από αυτές επαγγελματική κάρτα (quadro, fire pro) δηλαδή ;

-Οι 8gb DDR3 1866 no-ECC δεν είναι επαγγελματικές, αλλά οι 4gb 1600 no-ECC είναι;

-Ο Samsung evo με TLC μνήμες είναι επαγγελματικός, αλλά ο Crucial με MLC δεν είναι;

-Το bitfenix είναι επαγγελματικο κουτί αλλά το Raijintek όχι; Τι είναι το bitfenix, κανένα EBB κουτί για μητρικές τύπου server ;

-Ο 500gb caviar blue HDD είναι επαγγελματικός αλλά ο 4tb caviar red (nas) , όχι ;

-Η σειρά CM 430 της corsair είναι επαγγελματική αλλά η GM της coolmaster όχι ;

Μπας και κάπου έχεις μπερδευτεί ;:flag:

:clap::clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

mprabo file mou polu kalh douleia!!!! 8a h8ele mias kai eisai gnwsths tou ...a8lhmatos ne se rwthsw kapoia pragmata... loipon exw mia kampina etoimh me kapoies fises anamonh...leipei dhladh h plaketa tou paixnidiou(htan apo froutakia...)kai 8elw na to kanw na paizei kapoia games...mporeis na mou dwseis ta fwta sou? ti na bgalw fwto gia na deis kati pou 8a boh8hsei?

Πάνε μια βόλτα από εδώ πρώτα http://www.thelab.gr/thelab-gr-nea-kai-sxolia/i-istoria-tou-mikrou-giannaki-i-allios-10464.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πωλείται ένα ζευγάρι NIKE air visi pro 3, αγορασμένα πρίν απο 1 μήνα, φορεμένα 2 φορές στο νούμερο 43. Είναι σε άριστη κατάσταση απλά λόγω του ότι πήρα ένα άλλο ζευγάρι (d rose 4) μου ξέμειναν.

Στα 40€ παραλαβή από τον χώρο μου ή έπειτα απο συνεννοήση στον σταθμό μετρό(Αγ. Αντώνιο).

attachment.php?attachmentid=64568&stc=1&d=1413126610

post-4484-1416078891,1697_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:clap::clap::clap:

Θα σε παρακαλέσω πολύ να μην μου χαλάσεις το νήμα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά νομίζω πως στερείσαι γνώσεων για να μου απαντήσεις.

Αυτό το "ασχολούμαι με επαγγελματικά συστήματα" είναι για γέλια τουλάχιστον στα μάτια μου.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να απέχεις από το θέμα μου. Ασχολήσου με άτομα που θέλουν "επαγγελματικά μηχανάκια" ...:help1:

Ασε με εμένα με το "παιδικό" μου σύστημα....

Ευχαριστώ.

Θα περιμένω από άλλα άτομα την άποψή τους που ίσως γνωρίζουν το κάτι παραπάνω, πάνω σε αυτά που ρώτησα προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω πολύ να μην μου χαλάσεις το νήμα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά νομίζω πως στερείσαι γνώσεων για να μου απαντήσεις.

Αυτό το "ασχολούμαι με επαγγελματικά συστήματα" είναι για γέλια τουλάχιστον στα μάτια μου.

Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να απέχεις από το θέμα μου. Ασχολήσου με άτομα που θέλουν "επαγγελματικά μηχανάκια" ...:help1:

Ασε με εμένα με το παιδικό μου σύστημα....

Ευχαριστώ.

Θα περιμένω από άλλα άτομα την άποψή τους που ίσως γνωρίζουν το κάτι παραπάνω, πάνω σε αυτά που ρώτησα προηγουμένως.

Κάνε μου μια χάρη εφόσον στερούμαι γνώσεων για να μαθαίνω : Όταν φτιάξεις το μηχανάκι σου ποσταρίσε το να το καμαρώσω. (Φώτο κ αν μπορείς κ benchmarks)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μου μια χάρη εφόσον στερούμαι γνώσεων για να μαθαίνω : Όταν φτιάξεις το μηχανάκι σου ποσταρίσε το να το καμαρώσω. (Φώτο κ αν μπορείς κ benchmarks)

Αν έχεις έτοιμες τις μετρήσεις της r7 260x με τον I3 και τα 4gb ram με τον evo πάνω από 1 μήνα, κανένα πρόβλημα να σου ποστάρω τον 860Κ OC, με 8gB ram, με crucial 250 και r9 270x να γελάσουμε.

Πες μου μόνο πιο game θες .... να δω το επαγγελματικό σύστημα.

Λάθος μου που απαντώ βέβαια , δεν θα επαναληφθεί ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.