Jump to content



OffTopic Archive


DJD

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά, ήμουν αυτός που σου πρότεινε τον 8350. Κι αυτό γιατί είχες ήδη μητρική για ΑΜ3. Που να φανταστώ ότι μετά θα αλλάξεις και μητρική θα πάρεις και Η110 και και ... Αν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο μπάτζετ και τέτοια διάθεση αλλαγών προφανώς δεν θα πρότεινα προσωπικά κάτι από αυτά. Επίσης η φράση "θα άξιζα όσα λες" υποννοεί ότι σε κατηγόρησα. Εγώ δεν είπα ότι είναι κακό το μηχάνημα γενικά. Είπα ότι είναι κακό σε συνάρτηση με το ποσό που δαπανήθηκε. Aν θες και την προσωπική μου γνώμη, ποτέ δεν κατάλαβα καν τον λόγο που κυκλοφορούν μητρικές άνω των 100 ευρώ σε amd πλατφόρμα. Η λογική να πάρεις amd είναι να γλυτώσεις λεφτά. Αν είναι να δώσεις 150 για μητρική και 100 για ψύξη και και... τότε κάτι πήγε στραβά. Και κάτι που ίσως το πάρεις στραβά αλλά δυστυχώς έτσι είναι: Εσύ επενδύεις, ξαναεπενδύεις και δείχνεις ότι σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις και τα benchmarks. Πώς σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ή τα benches όταν βρίσκεσαι πίσω κι από cpu 4ετιας σ αυτά; Πας και παίρνεις μνήμες υψίσυχνες, πανάκριβες κτλ. Ξέρεις ότι τις χαντακώνει ο controller σου; Το ανέφερε κανείς; Άρα και δω κάτι πάει στραβά.

Τέλος για την ειρωνία στο τέλος ότι λέμε μερικοί ότι όλα ιδια είναι κτλ. Προσωπικά βλέπεις στην υπογραφή μου να έχω κάποιον celeron? Θεωρείς δλδ ότι αυτή η ισοπέδωση πηγάζει από ζήλεια ή από ασχετοσύνη ή από κάτι παρεμφερες; Αν όχι, σκέψου γιατί λέγονται αυτά.

Ας με συγχωρεσει η Αγαπη, αλλα οφειλω να απαντησω.

Κοιταξε να δεις...

Γνωμη μου ειναι οτι θα ειχες 100% δικιο ΑΝ ερχομουν εξ' αρχης με ολο αυτο το ποσο που δαπανησα και ρωτουσα για πυργο. ΕΑΝ ερχομουν και μου προτεινοταν Intel, εκανα του ξερου του κεφαλιου μου και αγοραζα AMD, τοτε θα ειχες 100% δικιο.

Τωρα ομως...?

Δεν εχεις δικιο! Απο μια Gigabyte (καλη!) και εναν 955, περασα στον 8350 (μετα απο υποδειξη σου) και μετα...? Μετα ηρθε η φυσιολογικη ροη των πραγματων: ο χρηστης βαριεται το μηχανημα του... Βαριεται το software...Θελει καποιες αλλαγες στο Hardware! Θελει να πιασει στα χερια του πραγματα που δεν εχει ξαναπιασει... Εγω ημουνα σε AMD mood (και AMD system) και προς τα εκει κοιταξα. Επισης, σημαντικοτατο, εμενα προσωπικα δεν μου συνεβη αυτο με τη μια! Ουτε και εγω δεν τις περιμενα αυτες τις αλλαγες! Ηρθαν ομως... Με το O/C. Το οποιο προεκυψε απο τη βαρεμαρα του software. Οταν θα τελειωσει το O/C παλι στο software θα γυρισω.

Στο οτι με ενδιαφερουν τα benches εχεις αδικο και υποτιμας την νοημοσυνη σου. ΦΥΣΙΚΑ και θα ασχοληθω με stress tests και (οχι τοσο) με benches, απο τη στιγμη που κανω overclocking - undervolting (αν και με αυτο τελειωσα, μαλλον). Πως αλλιως θα μετρησω/επικυρωσω?

Τα components δε, που αγορασα χρησιμοποιουνται ΟΛΑ και σε ενα Intel συστημα! Εκτος της μητρικης και του επεξεργαστη ΟΛΑ τα υπολοιπα μπαινουν και σε INTEL! Οποτε, ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ με εμποδιζει μετα απο δυο ή και τρια χρονια, οταν θα ειναι η φυσιολογικη στιγμη της επομενης αναβαθμισης μου, να περασω αυτουσια σε Intel? Εγω πιστευω οτι ολα τα εξαρτηματα αψογα θα λειτουργουν! Τι?! Οτι θα εχουν βγει "καινουργια και καλυτερα"?! Ε, ενταξει. Αμα υπαρχει κατι ΠΟΛΥ καλυτερο θα το παρουμε :)

Τελειωνοντας, να σου πω κατι: ειναι και οι AMD-ηδες ανθρωποι! Θελουν και αυτοι να ξεσκασουν λιγο! Να χαρουν ενα O/C, να εγκαταστησουν ενα ωραιο παιχνιδακι (Aquaero)... Δεν μπορουν να ειναι παντα "οι φτωχοι που βρισκονται στην πιεση"!

Αυτα απο μενα, και τελειωνω το θεμα εδω.

Να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3,8k
  • Created
  • Last Reply

2) Το δικο μου PC ερχεται απο παλια φορωντας AMD. Την αγαπαω την AMD, δεν ειμαι fan-girl, οποτε και γι' αυτο δεν ειμαι σε Intel, ασχετα οτι ειναι σημερα η καλυτερη πλατφορμα.

εχμμμ... κοιτα, συμφωνω στα περισσοτερα απ οσα εγραψες στα διαφορα μυνηματα σου

+1000 οτι ειναι γουστο σου και δικαιωμα σου η επιλογη των parts του ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ pc και σε οποιον δεν αρεσει ξυδι...

+10000 οτι η εμφανιση του pc ειναι καθαρα προσωπικο θεμα, εντελως υποκειμενικο

+1000000 επι 10 στο απειρο οτι ειναι δικαιωμα σου να δαπανησεις στο pc ΣΟΥ οσα χρηματα γουσταρεις, και οποιος εχει προβλημα...πετρελαιο (κι ενα σπιρτο μετα να μας αδειασει τη γωνια και να μην μας χαλαει και οξυγονο...)

αλλα βρε κοπελα μου, οταν εγραφες την παραπανω φραση τι ακριβως σκεφτοσουν?

Κοιτα, ειμαι fan των motorhead.

Και κλαρινα και τσιφτετελια να βγαλουν οι motorhead θα τα ακουω και θα τρεχω οποτε δινουν εδω η οπου τεσπα βρισκομαι συναυλια,

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ FAN!

Οταν λες απο τη μια οτι δεν εισαι fan girl, επιλεγεις amd γιατι την αγαπας και οτι σε ενδιαφερει αποκλειστικα και μονο amd πλατφορμα, ασχετα αν αναγνωριζεις πως η intel ειναι καλυτερη πλατφορμα, τοτε μαλλον καπου τα εχεις μπερδεψει γιατι η φραση εχει δυο αλληλοσυγρουομενες αποψεις.

Μηπως ηθελες να πεις οτι δεν εισαι intel fan girl?

Προσωπικα δεν εχω τιποτα με την amd, ουτε συμπαθω ιδιεταιρα την intel και σιχαινομαι τα μονοπωλια, αλλα επιλεγω με βαση το καλυτερο. Δε φταιω εγω λοιπον που η intel μου το παρεχει αυτη την εποχη (και τις περισσοτερες εποχες για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους).

Κι εσυ λες πως θες απλα το καλυτερο, και μαλιστα δεν εχεις καποιο οικονομικο προβλημα (αν δεις τις προτασεις μου μεχρι και χιλιαρικο ειναι ολες amd... ειχαμε παιξει και λιγο "ξυλο" με τον trexx σχετικα προσφατα για αυτο γιατι απλα θεωρω οτι και 1000 δεν ειναι πολλα για καλο pc και αν ειναι να κοψουμε απο καπου καλυτερα να κοψουμε απο επεξεργαστη και οχι απο κατι πιο ουσιαστικο) αλλα οταν ο αλλος δειχνει οτι "λεφτα υπαρχουν" ε τοτε περιμενεις να παει στην πλατφορμα που θεωρει και γνωριζει πως ειναι καλυτερη.

Αν επιλεγει κατι διαφορετικο επειδη "το αγαπαει" τοτε δε μπορει να λεει οτι δεν ειναι fan...

Δεν ειναι κατι κακο, αλλα μη μπερδευεις το fanboy-ισμο αποκλειστικα με την intel

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ειμαι οφτοπικ ,γιατί οι υπόλοιποι ειναι υπερβολικά ευπρεπείς για να πουν.

Φιλτάτη Ιωάννα ,πολυ τσαμπουκαλεμενη μας έσκασες ,που και να μη ζηταγες πληροφορίες και να σου ζηταγαμε δηλαδή ,θα ειχες παρει κανα ματσούκι να μας κυνηγάς.

Οποιος τόλμησε και μίλησε ,κατι βρήκες να αρπαχτεις .

Και αυτο το passive aggressivenes και με άλλους αλλα και με την Καρμεν της οποίας συγκεκριμένα ζητάς γνώμη ,ειναι καταπληκτικό (είδες,ολοι μπορούμε να το κάνουμε ).

Πιθανότατα δε συμφωνεις μαζί μου ,σου λεω απο πριν πως δε με νοιάζει στάλα ,μη μπεις στον κοπο να μου απαντήσεις.

Θεωρώ την αγένεια και την αχαριστία ,συνδιασμο που δεν τον θέλουν ουτε στην φυλακή.

Οι υπόλοιποι με συγχωρείτε για το οφτοπικ ,it's a shitty job but someone had to do it...

Και πάλι excuse me ,and I excuse you για την πιθανή καρτουλα.

Link to comment
Share on other sites

δηλωνω ενδιαφερον για αμεση αγορα της καρτας στη θεσσαλονικη χερι με χερι.αν υπαρχει ακομα επικοινωνησε μαζι μου να κανονισουμε που θα βρεθουμε

Να και ο κλασικός Έλληνας "ζντινbutsam" που πετάγεται με την εξυπνάδα του :D

Excuse me Αγάπη και λοιποί mods/admins αλλά δεν άντεξα :D

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται με το off topic του black hole ρε παιδια ? νομιζα οτι μονο εγω ειμαι ο θερμοκεφαλος εδω μεσα αλλα μπααααα, ταδε vs ταδε vs the world = επικο ξεκατινιασμα + καρτες αριστερα δεξια λες και παιζουμε Υπερατού, ο αλλος παραλιγο να γινει ban απο τις αγγελιες χωρις να εχει φαει λεφτα απο κανεναν, τον λυπηθηκε η ψυχη μου κιολας. με την ιδια λογικη το ξαδερφακι του νουμπαστιαν θα επρεπε να ειναι banαρισμενο (ειναι?) στους αιωνες των αιωνων (αμην)

Μωρε καλα τα λεει ο ραπτοπουλος, πρεπει να .... που και που για να φευγει η λακαμια απο το κεφαλι μας :hehe: keep calm and fill the "ignore user" list :)

Link to comment
Share on other sites

lol δηλαδή αυτό πως ακριβώς ανήκει στις "Ειδήσεις"; :suicide:

Πιστεύω ότι είναι μια αξιόλογη γενική θεώρηση αυτών που συμβαίνουν στον πλανήτη.

Παρόλα αυτά η σελίδα διαθέτη έμπειρους συντονιστές, αν εσένα σε χαλάει και πιστεύεις ότι διέφυγε της προσοχής τους, πάτα αναφορά μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι -και το επισημαίνω ως απλός αναγνώστης- ότι αρκετά από τα προηγούμενα μηνύματα ξέφυγαν, αυτό ίσως λιγότερο από άλλα. Πες επιείκεια λόγω θέρους... Αλλά "έμπυροι"; Ποιος μας πυρπόλησε καλοκαιριάτικα; ;)

(αυτά τα μηνύματα θα αυτοκαταστραφούν...)

Link to comment
Share on other sites

Αφού επιμένεις, δεν είναι άρθρο, είναι επιφυλλίδα και μάλιστα δημοσιευμένη σε σελίδα συγκεκριμένης πολιτικής απόχρωσης. Οπότε εξ 'ορισμού καταπιάνεται με θέματα επίκαιρα, αλλά χωρίς να έχει αμιγώς ειδησεογραφικό περιεχόμενο. Αν σε ενοχλεί τόσο, όντως μπορείς να το αναφέρεις και να αποφανθούμε από κοινού αν πρέπει να βρίσκεται σε αυτό το θέμα. Τη δική μου άποψη την ξαναλέω και δημόσια, με ενοχλεί λιγότερο από τα μηνύματα που προηγήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια. Συμφωνείς με αυτά που γράφει το άρθρο που παρέθεσε ο Γιαγκος; Και αν ναι, πιστεύεις οτι αυτό εχει επίδραση στο ποια δημοσίευση σε ενοχλεί εδω;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα κακοφαίνεται να ζητάνε να τους χαρίσουν πράγματα ευτελούς αξίας άτομα με pc 1500+ ευρώ;

Όχι προφανώς αλλά μην μου πεις οτι εχεις celeron.

Γράφεις σε ένα τεχνολογικό forum που λίγο πολύ όλοι έχουμε το μικρόβιο, δεν λέμε ούτε για συνταγές ούτε για νύχια.

Όλοι νομίζω προσπαθούν να κάνουν οτι καλύτερο μπορούν όσο πιο οικονομικά γίνεται, οπότε η προσωπική επίθεση νομίζω δεν χρειαζόταν.

Συγνώμη για το off topic αλλά έπρεπε να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως κάποιοι έχουν celeron. Εγώ δεν έχω και γι αυτό δεν παίρνω σειρά σε αντίστοιχες καταστάσεις. Ακριβώς για να αφήσω αυτούς που πραγματικά έχουν ανάγκη και όχι αυτούς που κοιτάνε να γλυτώσουν και τα 25ευρώ ενός μεταχειρισμένου tv tuner. Λυπάμαι αν θίχτηκες αλλά συνεχίζει να μου κακοφαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1401]SirGeorge[/MENTION]

Έχω τον PE16 και τα τόνερ θα μου ήταν υπερπολύτιμα γιατί πλέον είναι δυσεύρετα και αρκετά ακριβά. Αν και βρίσκομαι Αθήνα μπορώ να αναλάβω εγώ τα έξοδα μεταφοράς με ΚΤΕΛ ή courier.

Μιας και θέλεις να το συνεχίσεις.... Έτσι πρόχειρα χωρίς να ασχοληθώ πολύ πολύ.

Καλό θα είναι να κοιτάμε πρώτα την δικιά μας καμπούρα και μετά να το παίζουμε άπλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θέλεις να το συνεχίσεις.... Έτσι πρόχειρα χωρίς να ασχοληθώ πολύ πολύ.

Καλό θα είναι να κοιτάμε πρώτα την δικιά μας καμπούρα και μετά να το παίζουμε άπλα.

Τα toner τελικώς δε τα παρέλαβα. Και μην συγκρίνεις το toner των 150ευρώ με ένα pci-e hybrid tv tuner. Το οτι δεν έχω celeron δε σημαίνει οτι μπορώ να πληρώσω 150ευρώ για toner μηχανήματος που έχει φτάσει τη 10ετία από την αγορά του και είτε έχει δυσεύρετα ανταλλακτικά είτε κατά πάσα πιθανότητα θα είμαι και ο μοναδικός ενδιαφερόμενος.

Ενώ pci-e tv tuner των 20-30-40 ευρώ που το βρίσκεις διαθέσιμο σε όλα τα καταστήματα υπολογιστών έχει άλλη βαρύτητα για κάποιον σαν και σένα με τα pc της υπογραφής.

Μιας και μόλις γύρισα απο διακοπές και είμαι πιο grumpy απο τον Αστρόμπαλο εν καιρό περιόδου, το κόβουμε εδώ γιατί αλλιώς θα πάνε και άλλοι διακοπές.

Εγώ διακοπές δε πήγα φέτος. Αν θες στείλε με :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.