Jump to content



Δείξτε τη homescreen/lockscreen σας!


michalos

Recommended Posts

Και εδω η καινούρια lockscreen που εχω τωρα ,παλι custom απο μενα και ειναι στο τελικο σταδιο

Θελει κάποιες διορθώσεις αλλα γενικα δουλεύουν ολες οι ειδοποιήσεις-ωρα-ημερομηνία - καιρος -ενδειξη μπαταριας κτλ

post-13266-1416077596,2067_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος ολοκληρωμενος δεν ξερω αν υπαρχει για να φτιαξεις custom themes (σε miui ) .Παλια ημουν noobas :laughing: και οσα ξερω τα εμαθα απο εδω και απο εκει ψαχνοντας , ξεκινησα με μεταφρασεις στις miui roms k android apps ,τωρα ασχολουμαι μονο με miui themes k lockscreens .

Βασικα κατεβαζα διαφορα themes για miui και ανοιγα τα manifest.xml και εβλεπα τον html κωδικα που ειχε και αντεγραφα οποια γραμμη μου αρεσε πχ εμφανιση αναπαντητων κλησεων στην ταδε θεση και ετσι με copy paste κωδικα εφτιαχνα νεο τροποποιημενο xml αρχειο απο πολλα διαφορετικα θεματα και με διαφορετικες θεσεις εμφανισης στο αντικειμενο που ηθελα ,διαφορετικα χρωματα ,μεγεθος στο κειμενο κτλ.

Μετα εμαθα και εβαζα καποα πραγματα μονος μου πχ ηξερα τους codes για διαφορες μορφες ημερομηνιας και ωρας κτλ.

Απο εκει και περα με photoshop εφτιαχνα σχεδια πχ μπαρες με σκιες και διαφανειες ή απλα τις εβρισκα στο internet και τις τροποποιουσα. Εβγαζα τον καλλιτεχνη απο μεσα μου :hehe:

Τωρα καποια στιγμη ειδα βασικες οδηγιες καπου για να ξεκινησεις να φτιαχνεις θεματα σε miu ,το βασικο να εχεις χρονο και υπομονη

Δεν ξερω αν θελεις θεματα για stock android roms ή για miui roms γιατι ειναι διαφορετικα .Αν ενδιαφερεσαι για miui themes μπορει να σου πω καποια βασικα που πρεπει να ξερεις

Έγινε επεξεργασία από michalos
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION]

Οι περισοτεροι με τη λεξη "θεμα" εννουν καποιον launcer που εχουν βαλει και εχουν κατεβασει ενα θεμα για αυτον και οχι build from the scratch να καθονται δηλαδη να γραφουν ή να διορθωνουν κωδικα και να βαζουν png εικονες.

Ενας απλος τροπος για να φτιαξει καποιος ενα θεμα ειναι με UCCW και να βρεις θεματα απο αλλους ,επισης με τον widgetlocker σε συνδυασμο με UCCW παλι κανεις τροποποιημενη δικη σου lockscreen

Ιδεες για θεματα ,καθως και οδηγιες και τους launcers που πρεπει να βαλετε υπαρχουν πολλα εδω:

Beautiful Android Themes, Wallpapers, and Homescreens

απο εκει πηρα την ιδεα για το θεμα που εφτιαξα και την εφαρμοσα στο miui :

post-13266-1416077596,6827_thumb.png

οριστε ενα παραδειγμα με widgetlocker k uccw με μια lockscreen που εφτιαξα ευκολα με αυτα:

post-13266-1416077596,8658_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από michalos
Link to comment
Share on other sites

Lockscreen:

attachment.php?attachmentid=57565&stc=1&d=1375464886

[MENTION=13266]michalos[/MENTION] σ'αυτό θέλω να προσθέσω πρόγνωση καιρού για σημερα & αυριο. Είναι το theme #37. Vintage Style από MIUI V5 Free Theme Resources Collection(Update on July 31) - Theme - MIUI Official English Site - Redefining Android

και:

attachment.php?attachmentid=57564&stc=1&d=1375464880

notifications & switches:

attachment.php?attachmentid=57566&stc=1&d=1375464893

ευτυχώς ξεκολλήσαμε από το hello kitty !!

post-4796-1416077600,9271_thumb.jpg

post-4796-1416077599,9789_thumb.jpg

post-4796-1416077600,8923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να προσθεσεις προγνωση καιρου πρεπει να υπαρχει καποιο αλλο θεμα για να την παρεις απο εκει.

Καιρο σε lockscreen εχω μονο στις τρεχουσες συνθηκες , δεν εχω δει καποια με προγνωση για σημερα κ αυριο.

Αν βρεις καποια τετοια lockscreen να μου πεις να σε βοηθησω να την εισαγουμε στο θεμα σου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!

Μου αρεσει πολυ το IOS γιαυτο εχω βαλει miui rom στο galaxy S

Γιατι ως γνωστον miui = android iphone!

Thanks!! Tωρα παρατήρησα οτι τα εικονίδια μας είναι ιδιο style :p

Απο εδώ τα παίρνω αν κάποιος ενδιαφέρεται.. Jaku Community Icons

Link to comment
Share on other sites

Thanks!! Tωρα παρατήρησα οτι τα εικονίδια μας είναι ιδιο style :p

Απο εδώ τα παίρνω αν κάποιος ενδιαφέρεται.. Jaku Community Icons

Ωραίος ο jaku έχω πάρει και εγώ κάποια icons του για android.

Να και οι δικές μου.

a>

Sent from my LG-P990 using Tapatalk HD

Έγινε επεξεργασία από sokinsohim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.