Jump to content



ιντερνετ 3 ορόφους πάνω


dimitrisOS

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
Να έχεις δυο dhcp server. Δοκίμασε και με τους δύο και βλέπεις. Δεν έχεις δα καμιά επιχείρηση να τρέξεις μ αυτό...

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Ρωτάω μην το πάρω τσάμπα :p

τέσπα θα πάρω την tp link που έβαλα πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς δεν πρέπει να γίνει ;

δεν πρέπει κανονικά να έχεις 2 dhcp servers στο ίδιο δίκτυο είναι πλεονασμός

τέσπα θα πάρω την tp link που έβαλα πιο πάνω

λάβε υπόψη σου ότι το tp link που έδωσες δεν παίρνει dd-wrt

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλημέρα!!!Έχω και γω το ίδιο πρόβλημα ( η μάλλον θα το χω σε λίγο καιρό).

Η δική μου περίπτωση είναι ! Στον 4ο θα είναι ο router!!!! και θέλω να έχω ιντερνετ στο 2 και 1 όροφο! ( στο πρώτο με καίει που μένω εγώ).Η επικοινωνία μεταξί ορόφων γίνεται (1 με 2 με 4 μέσω αεραγωγού) αλλά (1 με 2 και μέσω μπαλκονιού!!!) Αυτά τα σκατούλια τι κάνουν ? Δικτυακά Προϊόντα :: Ασύρματα :: Εξωτερικού Χώρου :: 2.4GHz :: Ubiquiti NanoStation Loco2 - CPE for 2.4GHz - Hellas Digital - Προϊόντα η αυτά ZYXEL PLA4231 500MBPS POWERLINE WIRELESS N EXTENDER - HOMEPLUG - μπορώ να βάλω σε κάθε όροφο απο ένα θα κάνουν δουλεία?

κάθε πρόταση δεχτή!! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλωδιο utp απο φωταγογο απο 4ο σε 2ο,ενα ap/router εκει.

Μετα αλλο utp απο 2ο σε 1ο που θα εχεις ενα δεύτερο ap/router.

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

φίλε όμορφα μέχρι εδώ και ευχαριστώ!!! απλά παρατήρησα!ότι από τον 1ο όροφο στο δευτερο ποιανει κομπλε!!! Και στον τεταρτο μόνο σε ένα δώμάτιο το iphone 3gs ποιάνει 2 γραμμές! Γίνεται να συνδέσω ένα access point ασύρματα;

Λογικά θα έχει πολύ καλήτερο σήμα από το 3gs!Αν γίνεται πως κάνω το configuration του access point πρέπει να συνδέσω το pc? και μετά απλά να το έχω στην μπρίζα; ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να πω κγω τη γνωμη μου..

λοιπον εχω και το draytek 700 και το mikrotik 751u AP

το 1ο ειναι σταθεροτατο δεν κολλαει ποτε

το 2ο επισης σταθεροτατο και φθηνοτερο (53ευρω) και κανει και παπαδες...

στα 50 ευρω budget που εθεσες ειναι μονοδρομος

δεν ειναι δυσκολο στη παραμετροποιηση αν κολλησεις ρωτα μας.

Επιπλεον σε ενα δικτυο μπορεις να εχεις 20 DHCP servers δε θα τσακωνονται ... απλα το pc θα παιρνει ΙΡ απ τον σερβερ που θα βρισκει πρωτο (δε θα δεις ποτε conflict γιατι ο σερβερ πριν δώσει ΙΡ εχει τσεκαρε ολο το δικτυο αν ειναι κατειλημενη η ΙΡ)

υ.γ λαθος η προταση gia to DLINK DAP 1160 είναι τεχνολογιας g και θα πιανει πολυ πιο λιγο σήμα/ταχυτητα ασε που ειναι 4ετιας και βαλε. το 1360 ειναι το αντιστοιχο τεχνολογιας n αλλα δεν το συστήνω γιατι ειχα 2 και κολλαγανε τακτικα..

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον σε ενα δικτυο μπορεις να εχεις 20 DHCP servers δε θα τσακωνονται ... απλα το pc θα παιρνει ΙΡ απ τον σερβερ που θα βρισκει πρωτο (δε θα δεις ποτε conflict γιατι ο σερβερ πριν δώσει ΙΡ εχει τσεκαρε ολο το δικτυο αν ειναι κατειλημενη η ΙΡ)

θα υπάρχει το φαινόμενο του ανταγωνισμού όποιος δώσει πρώτος την διεύθυνση στο client τη παίρνει τις υπόλοιπες τις κάνει discard αυτόματα, αλλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι έχεις dhcp πακέτα να μεταδίδονται άσκοπα ποιος ο λόγος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.