Jump to content



ιντερνετ 3 ορόφους πάνω


dimitrisOS

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

κανονικά όταν συνδέεις ίδιου τύπου συσκευές το καλώδιο πρέπει να είναι cross

τώρα υπάρχουν και οι συσκευές με αυτόματο αντιστροφέα, mdi/mdix

αλλά για να είσαι σίγουρος φτιάξε ένα cross

(δλδ το ένα άκρο θα έχει το πρότυπο T568A και το άλλο το T568Β)

edit: είδα στο datasheet του tp link ότι είναι auto sensing οπότε ότι καλώδιο και να κάνεις θα παίξει

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα cross καλωδια εχει καταργηθει χρονια.

Ενα καλωδιο και ενα wifi router στην κορυφη και εισαι αρχοντας. Παρε cat6

ποιος έχει καταργηθεί?

οποiες ίδιου τύπου συσκευές δεν έχουν auto sensing δεν μπορείς να τιςα συνδέσεις αλλιώς

προσπάθησε να συνδέσεις 2 cisco router και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

cisco 2811 συγκεκριμένα

άλλο τα all in one (switch router wifi)που δίνει ο κάθε πάροχος και άλλο τα pro router

γι αυτό το λόγο ακριβώς τα κάνανε auto sensing τα απλά για τον καθένα επειδή δεν ξέρουν πότε πρέπει να χρησιμοποιήσουν straight και πότε cross

Link to comment
Share on other sites

cisco 2811 συγκεκριμένα

άλλο τα all in one (switch router wifi)που δίνει ο κάθε πάροχος και άλλο τα pro router

γι αυτό το λόγο ακριβώς τα κάνανε auto sensing τα απλά για τον καθένα επειδή δεν ξέρουν πότε πρέπει να χρησιμοποιήσουν straight και πότε cross

Μαλλον δεν ηθελαν να μας αναγκάζουν να παιρνουμε και cross καλωδια

btw, τυπου Β ειναι τα περισσοτερα καλωδια του εμποριου

Link to comment
Share on other sites

πως θα περάσεις το καλώδιο ? ανα οροφο ? το access point ? γιατι ?

κάνεις σε κάθε όροφο μια τρύπα και περνάς τα καλώδια !!

εγώ έχω αγοράσει το Alfa AWUS036H usb wifi και πιάνω φουλ στον κάτω όροφο, το μοντεμ της hol (καινουργιο)

Έχω την ίδια κάρτα στο ισόγειο και παίρνω καλό σήμα από το 2ο όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Για τι ακριβώς το θες? Και γω για Mikrotik λέω... κάνουν τα πάντα και έχουν καλές τιμές.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Link to comment
Share on other sites

Για τι ακριβώς το θες? Και γω για Mikrotik λέω... κάνουν τα πάντα και έχουν καλές τιμές.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Εχω το modem στον 1ο οροφο, και θελω να πιανει στον 3.Πιανει καλα αλλα οχι σε ολα τα δωματια.Αν μπορει το σημα να γινει καλυτερο...γιατι οχι?>

Link to comment
Share on other sites

Εχω το modem στον 1ο οροφο, και θελω να πιανει στον 3.Πιανει καλα αλλα οχι σε ολα τα δωματια.Αν μπορει το σημα να γινει καλυτερο...γιατι οχι?>

το θέμα είναι το interface

πχ δες εδώ

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/wireless-access-point-125496.html

κάτι απλό που πέρνει dd wrt

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τοποθέτησα τον υπολογιστή στο πάνω σπίτι και έβαλα το modem κοντά στην μπαλκονόπορτά και πήγα επάνω με ένα usb WiFi που είχα να δοκιμάσω το πιάνω και παρατήρησα πως πιάνω με την κεραία usb 4 από τις 6 γραμμές Internet!

Σαν ταχύτητα δεν είναι κακία αλλά μπορώ με κάποιον τρόπο να το ενισχύσω με ένα repeat κάπως αντί να περάσω καλώδιο μέχρι επάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αλλες κεραιες στο ρουτερ σαν αυτες που σου εδωσαν πιο πισω απο το eshop.

To repeater πρεπει να μπει στον δευτερο οροφο. Εχεις προσβαση εκει; Αν οχι τοτε repeater στον 3ο οροφο για να δινει σε ολο τον 3ο οροφο και οχι μονο διπλα στην πορτα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αλλες κεραιες στο ρουτερ σαν αυτες που σου εδωσαν πιο πισω απο το eshop.

To repeater πρεπει να μπει στον δευτερο οροφο. Εχεις προσβαση εκει; Αν οχι τοτε repeater στον 3ο οροφο για να δινει σε ολο τον 3ο οροφο και οχι μονο διπλα στην πορτα.

όχι δεν έχω πρόσβαση στον 2ο η κεραία δεν βγαίνει είναι fix :fie:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.