Jump to content



ιντερνετ 3 ορόφους πάνω


dimitrisOS

Recommended Posts

Έχεις μπερδευτεί νομίζω. Δεν μπορώ να ψάξω αναλυτικά το netgear σου, αλλά νομίζω ότι είναι modem-router, δηλαδή και παίρνει την γραμμή του τηλεφώνου και μοιάζει ίντερνετ από τις Ethernet ports & Wi-Fi. Οπότε αν συνδέσεις καλώδιο να πάει στον πάνω όροφο, είναι ακριβώς σαν να έχεις συνδέσει το καλώδιο σε ένα υπολογιστή, δηλαδή δεν καταργεί τις άλλες θύρες και το ασύρματο. Αυτο που σου έγραψαν είναι για access point να δίνει και ασύρματα και ενσύρματα για να μην χρειαστείς και ένα switch.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
Έχεις μπερδευτεί νομίζω. Δεν μπορώ να ψάξω αναλυτικά το netgear σου, αλλά νομίζω ότι είναι modem-router, δηλαδή και παίρνει την γραμμή του τηλεφώνου και μοιάζει ίντερνετ από τις Ethernet ports & Wi-Fi. Οπότε αν συνδέσεις καλώδιο να πάει στον πάνω όροφο, είναι ακριβώς σαν να έχεις συνδέσει το καλώδιο σε ένα υπολογιστή, δηλαδή δεν καταργεί τις άλλες θύρες και το ασύρματο. Αυτο που σου έγραψαν είναι για access point να δίνει και ασύρματα και ενσύρματα για να μην χρειαστείς και ένα switch.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

αυτό λέω πως θέλω και ένα access point γιατί θέλω και ασύρματη σύνδεση

το ethernet μέχρι πόσα μέτρα μπορώ να βάλω για να έχει σύνδεση τις προκοπής ;

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω πως θέλω και ένα access point γιατί θέλω και ασύρματη σύνδεση

το ethernet μέχρι πόσα μέτρα μπορώ να βάλω για να έχει σύνδεση τις προκοπής ;

ψαξε στο google και διαβασε.......εξτρα access point αγοράζουμε όταν θέλουμε καπιες άλλες ιδιαιτερότητες: μέγεθος, να είναι poe δηλαδή να παίρνει ρεύμα από το utp κ.α.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕ

κοιτάς στο lab.gr, ADSLgr.com - Independent Broadband Review Site in Greece , awmn.net, στα wiki κ.α.

Για αρχή αλλάζεις την κεραία του μόντεμ με αυτην PER.612423.jpgTP-LINK TL-ANT2408CL 2.4GHZ 8DBI INDOOR OMNI-DIRECTIONAL ANTENNA - WIRELESS -

και κάνεις σκαναρισματα...

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο google και διαβασε.......εξτρα access point αγοράζουμε όταν θέλουμε καπιες άλλες ιδιαιτερότητες: μέγεθος, να είναι poe δηλαδή να παίρνει ρεύμα από το utp κ.α.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕ

κοιτάς στο lab.gr, ADSLgr.com - Independent Broadband Review Site in Greece , awmn.net, στα wiki κ.α.

το access point το θέλω για να έχω και wifi

Link to comment
Share on other sites

το netgear dg834 δεν έχει wifi ?

δεν είναι 4πορτο switch 4*100 ?

να μου πεις ότι θέλεις σε N και σε G, και θες A...... , να αγορασεις.

μπορεις επεισης να διαβασεις το ποστ

την έχω εδώ και 1 μήνα συνδεδεμένη σε ένα dlink dap1160 το οποίο πλέον τραβάει δίκτυο από ένα linksys wag200g περνώντας 3 πλάκες μπετόν και έχοντας τη δυνατότητα για 10 mbit (ενώ πριν έπιανε 2 με το ζόρι)

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/keraia-eswt-xorou-wifi-n-122821.html#post1063488929

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αποσπόμενη η κεραία

και ξανά λέω θέλω να έχω στον χώρο μου wifi και lan !!!!!

Αν είναι να πάρω ένα καλώδιο ethernet και ένα access point που θα δίνει wifi αλλά για το lan τι πρέπει να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει wifi το router σου τελικα (...) γιατι να παρεις AP? Βαλτο απλα στο ιδιο δικτυο με το ''κατω'' router (οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ) και εισαι ετοιμος..

τι εννοείς να βάλω στο ίδιο δίκτυο ;

το wifi δεν πιάνει 3 ορόφους επάνω

και δεν θέλω απλά να έχω λίγο internet αλλά καλό σήμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Με καλωδιο θα το συνδεσεις...

Αν το κατω router εχει ip μορφης 192.168.1.1 τοτε το πανω πρεπει να εχει 192.168.1.χ

Κλεινεις τον DHCP του πανω router ωστε να περνεις ip μονο απο τον DHCP του κατω και εισαι ετοιμος. Δε μπορω να το πω πιο απλα...:p

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φορά.

Στον κάτω όροφο μένεις όπως είσαι και έχεις ίντερνετ ασύρματα και ενσύρματα μέσω του netgear, σωστά?

Παίρνεις ένα καλώδιο Ethernet, το καρφώνεις στο netgear και το στέλνεις στον πάνω όροφο.

Εκεί θα βάλεις είτε το tp link που σου είπε ο CmoS στην προηγούμενη σελίδα, είτε ένα switch μαζί με ένα απλό access point. Είτε το ένα κάνεις είτε το άλλο, θα έχεις ασύρματο και ενσυρματο ίντερνετ. Αν πάρεις το tp link που σου δίνει πιο πίσω, πρέπει να κάνεις αυτό που σου λέει στο από πάνω ποστ.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Link to comment
Share on other sites

αυτο δινει και ethernet και μπορεις να βαλεις πανω ενα router (switch) και να παρεις παραπανω απο 1

με wifi που δε θα παρεις απο κανενα απλο router

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φορά.

Στον κάτω όροφο μένεις όπως είσαι και έχεις ίντερνετ ασύρματα και ενσύρματα μέσω του netgear, σωστά?

Παίρνεις ένα καλώδιο Ethernet, το καρφώνεις στο netgear και το στέλνεις στον πάνω όροφο.

Εκεί θα βάλεις είτε το tp link που σου είπε ο CmoS στην προηγούμενη σελίδα, είτε ένα switch μαζί με ένα απλό access point. Είτε το ένα κάνεις είτε το άλλο, θα έχεις ασύρματο και ενσυρματο ίντερνετ. Αν πάρεις το tp link που σου δίνει πιο πίσω, πρέπει να κάνεις αυτό που σου λέει στο από πάνω ποστ.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

ωραίαααα βγάλαμε άκρη αλλά ποιο να διαλέξω αυτό που πρότεινε ο cmos

https://www.skroutz.gr/s/301994/TP-LINK-TL-WR743ND.html?keyphrase=TL-WR743ND

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σε προτείνει ο SirDiman

είναι μεν καλό για έξω, όχι για χρηση στο όροφοδιαμέρισμα

αμα θες να κάνεις καλή αγορά προτίμησε αυτό TP-LINK TL-WR1043ND( TL-WR1043ND ), Wireless Routers, Δικτυακά Προϊόντα, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σε προτείνει ο SirDiman

είναι μεν καλό για έξω, όχι για χρηση στο όροφοδιαμέρισμα

αμα θες να κάνεις καλή αγορά προτίμησε αυτό TP-LINK TL-WR1043ND( TL-WR1043ND ), Wireless Routers, Δικτυακά Προϊόντα, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

το wireless είναι να το χρησιμοποιήσω αντί για καλώδιο ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει είδη ένας σωλήνας που κατεβαίνει κάτω για τον ηλιακό του σπιτιού και θα το βάλω εκεί μέσα ;)

και εγω έχω ένα tp link αλλά δεν νομίζω βα πιάνω 3 ορόφους επάνω :p

αρα θα το περάσεις με το καλώδιο στον τρίτο όροφο στο A.P θα έχεις wireless έως 300 Mbit/s για να το χρησιμοποιήσεις με ασυρματες συσκευές, αλλά και lan 1000 Mbit/s με καλώδιο στις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

αρα θα το περάσεις με το καλώδιο στον τρίτο όροφο στο A.P θα έχεις wireless έως 300 Mbit/s για να το χρησιμοποιήσεις με ασυρματες συσκευές, αλλά και lan 1000 Mbit/s με καλώδιο στις υπόλοιπες.

άρα παίρνω ένα καλώδιο και εκείνο το tp link και θα το προτιμήσω γιατί έχει και την θύρα usb που χρησιμεύει :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.