Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Ειπαμε Titan Killer... 980Χ Κιller!

Αλλά τελικά τα προϊόντα της AMD έρχονται με την όπισθεν....

Και με ταχύτητα όχι έτσι απλά...κρίμα γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός και αυτό βλάπτει σοβαρά τις τσέπες μας...μπλα μπλα μπλά και στο τέλος....:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απογοήτευση η ΑΤΙ!!Η σειρά 7 είναι καλύτερη...μετάνοιωσα που έδωσα την 7950 μου αλλά τουλάχιστον ευελπιστώ σε crossfire με 2χ 7850 που έχω εφόσον βγάλουν καλούς drivers!Αν δεν φτιάξει κι αυτό 7970 μονόδρομος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι η 280Χ είναι μια εξαιρετική κάρτα στα 299. Ανετα πολύ καλύτερη επιλογή από την 770.

Λόγω raw performance, λόγω των 3GB vram, των extra features και φυσικά της χαμηλότερης τιμής.

Μια 7970 Ghz που σύντομα θα βρίσκει κανείς στα 270-300 από το amazon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι η 280Χ είναι μια εξαιρετική κάρτα στα 299. Ανετα πολύ καλύτερη επιλογή από την 770.

Ουτε ανετα τι λες, ουτε ξεκαθαρα καλυτερη την λες, στα δικα σου ματια ισως:p

Επισης ουτε φθηνοτερη την λες.

Με 299$ πανω κατω στην ιδια τιμη θα παιζουν οι καρτες στα καταστηματα.

Φουρνο και καταβοθρα σιγουρα την λες παντως:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι σαν καλο nvidia fanboy που ειμαι βλεπω οτι δεν θα βιαστουνε να βγαλουν new καρτες αν η AMD δεν ειναι τουλαχτιστο 20% μπροστα..

Απο τις τελευταιες 3 σελιδες και τα bench που linkarete μεγαλη απογοητευση, αντε να βγαλουν κανα Driver ισως, κατι τελος παντων να φυγουν μπροστα να παρει μπρος η πρασινη να βγαλει καινουργιες καρτες, με 3 FPS μπροστα στα 55 FPS που ειναι ουτε 10% , γαμω τα rebrand κανανε..

Και χαιρομουν να παρω καινουργια μολις εβγαινα απο τον στρατο σε 10 μηνες και θα ειχαν πεσει οι τιμες εως τοτε απο τις maxwell που θα ειχαν βγει ενδιαμεσα, ετσι πως το κοβω θα σκασω 500+ παλι αντι για κατω απο 500 για οποια 880/980 Whatever ονομα θα διαλεξουν γιατι ενω να βιαστουνε να της βγαλουν Q4 2013, τις κοβω Q1-2 2014 δεν θα πεσει τιμη για κανενα λογο οταν βγω τον αυγουστο!

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η ΑΤΙ έχει κάνει διαχωρισμό προϊόντων..Κατεβάζει τις τιμές στις rebranded 7xxx με την νέα ονομασία R2XX και στοχεύει με την 290 να φέρει τα πάνω κάτω..Οπότε υπομονή μια εβδομάδα ακόμα για να δούμε την απάντησή της σε 770-780 -Titan.

Link to comment
Share on other sites

3fps εδώ, 5fps εκεί και εν τω μεταξύ συζητάμε για μια κάρτα που καίει όσο η gtx 690...

Δεν ήταν τυχαίο το 750αρι τελικά. Με 8350 o/c + 280Χ o/c αν παιζεις και ταυτόχρονα περιμένεις να γίνει το φαϊ στο φούρνο, πέφτει η κεντρική ασφάλεια; Είναι κι αυτό ένα ζήτημα..

Link to comment
Share on other sites

3fps εδώ, 5fps εκεί και εν τω μεταξύ συζητάμε για μια κάρτα που καίει όσο η gtx 690...

Δεν ήταν τυχαίο το 750αρι τελικά. Με 8350 o/c + 280Χ o/c αν παιζεις και ταυτόχρονα περιμένεις να γίνει το φαϊ στο φούρνο, πέφτει η κεντρική ασφάλεια; Είναι κι αυτό ένα ζήτημα..

Wat? :unsure:

58715.png

Ok...OC Time...ummm...WAT? :unsure:

58736.png

Έκτος αν μιλάς για το Furno-Mark δεν μπορώ να δω που σε χάλασε το consumption της 280X.

Βέβαια και πάλι η Nvidia μπορεί να σου προσφαίρει φοβερή εξοικονόμηση ενέργειας αφού δεν χρειάζεται καν να ανάψεις φούρνο αλλά πολύ απλά να βάλεις το φαγητό σε με αλουμινόχαρτο κατευθείαν στον πυρήνα :p

58739.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι η AMD έκανε όντως αλλαγές στην αρχιτεκτονική των enhanced GCN Hawaii chipsets τόσο σε θέμα επιδώσεων όσο και σε θέμα κατανάλωσης... ειδάλλως κλάφτα χαράλαμπε!!!

Έλεος δεν είναι τώρα κατανάλωση αυτή απο την 280Χ....!!!:tomato:

Αναμένοντας τα Hawaii chipsets λοιπόν! Βασικά θα είναι και τα μόνα ΝΕΑ προϊόντα της AMD απο όλη την σειρά...

EDIT: Παίδες ΔΕΝ νομίζω να είναι σωστά τα στοιχεία για την κατανάλωση της 280Χ... κάτι δεν μου κάθεται καλά εδώ πέρα, μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.. checking info...

EDIT2: Εδώ φαίνεται ότι το νέο reference cooler της AMD είναι μακράν καλύτερο απο θέμα θερμοκρασιών απο ότι εκείνο στις 7970\7970GHz.

Επίσης σε θέμα επιδόσεων είναι στα ίδια επίπεδα με την GTX770!

Μόνο στην κατανάλωση τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Wat? :unsure:

Ok...OC Time...ummm...WAT? :unsure:

Έκτος αν μιλάς για το Furno-Mark δεν μπορώ να δω που σε χάλασε το consumption της 280X.

Βέβαια και πάλι η Nvidia μπορεί να σου προσφαίρει φοβερή εξοικονόμηση ενέργειας αφού δεν χρειάζεται καν να ανάψεις φούρνο αλλά πολύ απλά να βάλεις το φαγητό σε με αλουμινόχαρτο κατευθείαν στον πυρήνα :p

Αφού το έχουμε πει, μόνο valley και Furmark υπάρχει, τίποτα άλλο δεν μετράει. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Ανετα δεν τι λες, ουτε ξεκαθαρα καλυτερη την λες, στα δικα σου ματια ισως:p

Επισης ουτε φθηνοτερη την λες.

Με 299$ πανω κατω στην ιδια τιμη θα παιζουν οι καρτες στα καταστηματα.

Φουρνο και καταβοθρα σιγουρα την λες παντως:hehe:

Όχι καλέ είναι απλά 100$ φθηνότερη...

Όχι οτι με 9$ παίρνεις την 280X Direct CU II TOP που πατάει την 770 κατά 10%.

Σου φαίρνει η AMD με 200$ κάρτα εφάμιλη της 7950 και κλαίγεστε απο πάνω?

Η 280X παίζει ανάμεσα σε 760 και 770 τιμολογιακά, οπότε αναμενόμενο είναι να παίζει η 290Χ ανάμεσα σε 770 και 780.

Οπότε έχουμε μια σούμα:

Φέρνει τρομερή τιμολόγηση at launch day ενώ οι επιδώσεις ανέβηκαν (δεν θα κονταρομαχηθώ για το πόσο, το θέμα μου είναι οτί οι τιμές είναι στον πάτο χωρίς να πέσουν οι επιδώσεις), σου φαίρνει ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΑ (να τα λεμε κ αυτα) το Audio Engine, που ακόμα και αν φανεί να είναι gimmick θυμήζει στον χώρο του gaming hardware οτι ο ήχος υποαναπτύσεται. Τέλος κοπανάει και το Mantle το οποιό ήδη έχει συνεργασία με μια απο της καλύτερες μηχανές γραφικών και για πολλούς ίσως και η καλύτερη(Frostbite 3).

Αλλά ο πρασινοφρουρός και πάλι θα κλαφτεί. Κουβαλάτε 770 780 και Τιτάνες και θυμηθήκατε το consumption ξαφνηκά :suicide2: . Αλλά βέβαια όποιος κάηκε από τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το techpowerup 280x και 770 ειναι ακριβως στα ιδια επιπεδα Performance (για την ακριβεια υπολειπεται ελαχιστα η 280χ σε αποδοση).

Αρα το +10% Performance ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας σου.

Παμε παρακατω.

Αν το 100$ φθηνοτερη προκυπτει απο μετατροπη euro<->usd και νομιζεις οτι θα παιξει η καρτα στα 250 γιουρια, συλληπητηρια.

Μολις την δεις στα ραφια των Ελληνικων καταστηματων θα σου ερθει η λυπητερη.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το techpowerup 280x και 770 ειναι ακριβως στα ιδια επιπεδα Performance (για την ακριβεια υπολειπεται ελαχιστα η 280χ σε αποδοση).

Αρα το +10% Performance ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας σου.

Παμε παρακατω.

Αν το 100$ φθηνοτερη προκυπτει απο μετατροπη euro<->usd και νομιζεις οτι θα παιξει η καρτα στα 250 γιουρια, συλληπητηρια.

Μολις την δεις στα ραφια των Ελληνικων καταστηματων θα σου ερθει η λυπητερη.

1)Τώρα τι κάθεσαι και γράφεις, ποιο είναι το suggested retail price για την 770; Ποια είναι η διαφορά των suggested retail price;

2)Ποιος μιλάει για τιμές Ελλάδας; ποιος αγοράζει από Ελλάδα έτσι που έκαναν την αγορά; amazon 770 vs amazon 280X

Υ.Γ. Είναι αλήθεια για την 770 2GB πως από φέτος το χειμώνα θα πρέπει να κάνεις solder και ένα dram stick στο pcb για να αντέξει High +AA ;

:jester:

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το techpowerup 280x και 770 ειναι ακριβως στα ιδια επιπεδα Performance (για την ακριβεια υπολειπεται ελαχιστα η 280χ σε αποδοση).

Αρα το +10% Performance ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας σου.

Παμε παρακατω.

Αν το 100$ φθηνοτερη προκυπτει απο μετατροπη euro<->usd και νομιζεις οτι θα παιξει η καρτα στα 250 γιουρια, συλληπητηρια.

Μολις την δεις στα ραφια των Ελληνικων καταστηματων θα σου ερθει η λυπητερη.

(1)

Ξαναδιάβασε για ποια μιλάω. 280x Direct CU TOP II όχι την καραμούζα της MSI . Βάση Anandtech είναι στα 309$.Γκεγκε?

(2) Το 100$ φθηνότερη προκύπτει απο newegg...η 770 είναι στα 400$. Γκεγκε?

(3) Εγώ σου δίνω οτι έρχεται ράφια 300ευρώ (θυμήσου λίγο οτι το euro>usd). Still better deal than 770.

Link to comment
Share on other sites

Για τα γκέγκε τσίμπησες το report. Για τα άλλα που λε euro = usd στα τεχνολογικά προϊόντα και η asus μην περιμένεις να έχει κάτω από 350 στην Ελλάδα. Μη σου πω ότι τόσο θα έχουν οι απλές. Για 15 ευρώ παραπάνω πας στην 770, σκεπτόμενος λογικά τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.