Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Για πάμε για μερικές τιμές από την MSI, χωρίς να σημαίνει ότι είναι 100% ακριβείς:

ck4a.jpg

MSI is already sending out their pricing list to retailers for the Radeon R9 and R7 series.

Τhis is the data that is being sent to the retailers, so to those who actually sell these cards.

http://videocardz.com/46558/amd-radeon-r9-290x-r9-290-european-pricing-unveiled

ααα και κάτι ακόμη:

In Montreal NVIDIA will be showing something that may change the pricing in high-end segment on both sides. It’s for gamers and it’s not ONLY a GPU (but more information later).

Link to comment
Share on other sites

εδω το AMD πορδοllation σε Χ64

AMD_llation.jpg

...για να δουμε την R-290X!

Γι αυτο οι Atiακιδες τρεχετε το 3D MARK BENCHMARKS ξεβράκωτo! Στο Valley και Unigine που δεν γίνεται, πέφτει μαστίγιο!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Αυτές υποτίθεται ότι είναι οι τιμές που στέλνει στα μαγαζιά η MSI για να πουλήσουν τις κάρτες. Υποθέτω ότι ίσως μπορεί κάποιο μαγαζί να ανεβάζει λίγο περισσότερο την τιμή για να βγάλει λίγο επιπλέον κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

εδω το AMD πορδοllation σε Χ64

AMD_llation.jpg

...για να δουμε την R-290X!

Γι αυτο οι Atiακιδες τρεχετε το 3D MARK BENCHMARKS ξεβράκωτα! Στο Valley και Unigine που δεν γίνεται, πέφτει μαστίγιο!

Ακομα προσπαθεις να δικαιολογησεις το χιλιαρικο που σου εφαγε ο Ταϊβανεζος;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα προσπαθεις να δικαιολογησεις το χιλιαρικο που σου εφαγε ο Ταϊβανεζος;

Τσούζει, πονάει και δεν θα σταματάει.

εδω το AMD πορδοllation σε Χ64

AMD_llation.jpg

...για να δουμε την R-290X!

Γι αυτο οι Atiακιδες τρεχετε το 3D MARK BENCHMARKS ξεβράκωτo! Στο Valley και Unigine που δεν γίνεται, πέφτει μαστίγιο!

Μ'αρέσει που ο Trexx μετά έλεγε οτι εγώ θέλω report :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις που στο τελος θα πιστεψουμε οτι η amd εβγαλε καρταρα που.......

.....ξαναεβγαλε την 7970 με νεο ονομα 2 χρονια μετα:hehe::hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Για πάμε για μερικές τιμές από την MSI, χωρίς να σημαίνει ότι είναι 100% ακριβείς:

ck4a.jpg

MSI is already sending out their pricing list to retailers for the Radeon R9 and R7 series.

Τhis is the data that is being sent to the retailers, so to those who actually sell these cards.

AMD Radeon R9 290X and R9 290 European pricing unveiled | VideoCardz.com

ααα και κάτι ακόμη:

In Montreal NVIDIA will be showing something that may change the pricing in high-end segment on both sides. It’s for gamers and it’s not ONLY a GPU (but more information later).

Μια 290 LE θα χωρούσε στα 350€+ όπως βλέπω τις τιμές και αναμένω να υπάρξει σύντομα. Υπάρχει μεγάλο χάσμα μεταξύ 290 και 280 που δεν δικαιολογείται διαφορετικά.

Είναι σχεδόν διπλάσια η τιμή ...

Οι τιμές για τις 290X και 290 είναι αρκετά υψηλά πάντως ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε Titan Killer... 980Χ Κιller!

Αλλά τελικά τα προϊόντα της AMD έρχονται με την όπισθεν....

Με τον ερχομό του Titan Ultra βλέπω πτώση τιμής του GTX Titan στα 749-799 ευρώ και θα γίνει τρελό value :hehe: για ολους!

Δηλαδή θα ξυπνάω κάθε μέρα στης 7 θα πηγαίνω στη δουλειά, θα γυρνάω σπίτι 4 και σε ΕΝΑ ΜΗΝΑ ! θα μπορώ να αγοράσω αυτό το τρελό VALUE !?!?!?!?

Βασικά θα τσιμπήσω και ένα 50άρικο απο τη μάνα μου αν κάνει 799 ευρώ...

Ξέχασα να πω ότι πουθενά λόγος για φαγητό και έξοδα...

Sebastian χαλάρωσε λίγο πως τα λες έτσι τα πράγματα... ο κόσμος πεινάει εκεί έξω και εσύ μας λες το πόσα fps έχει ο Titanas... Λες και αν σε όλους περίσσευε 1 - 1.5 χιλιάρικο κάθε φορά δε θα ήξερε τι να αγοράσει

Τέσπα...

Link to comment
Share on other sites

Kατσε να βγει η 290-Χ στα 649 ευρω. Εαν, εαν λεμε κανει Price drop στα 749 ευρω η Nvidia τον Τιτανα στα καταστήματα στο εξωτερικο θα γινει της Τιτανομαχίας το κάγκελο. Αν και τους βλεπω να πανε για Ultra σε Tri-SLI. Παντως εχω εναν ικανό και στα εγχώρια που φαντάζομαι οτι μπορει να το κανει....

Εννοείται πως το σχόλιο μου δεν παει σε κόσμο εντός συνόρων....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θέμα αν πληρώνεται κάποιος απο την Nvidia ή την AMD... αν γίνεται μαγκιά του...

Όπως και να χει όμως τέτοιος φανατισμός είναι παράλογος...

Απλά να ξέρουμε και τι λέμε...

Ξέρεις πόσα Porsche Cayenne μπορείς να βρεις με 10-15κ ευρώ? τρομερό Value For Money... Έλα όμως που δεν έχουμε να φάμε, το τζίπ μας μάρανε?

Έστω και έναν άνθρωπο από δώ μέσα να πείσει ο Σεμπ οτι τα 800 ευρώ για αγορά gpu είναι value for money είναι κρίμα... ασχέτως αν τα έχει ή όχι.

Ακόμα και οι pro-gamers τέτοιες κάρτες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ... για μένα το θέμα Benchmark έχει τελειώσει εδώ και καιρό το βρίσκω ανώφελο / δε συμφέρει

Εγώ προσωπικά έχω μια 6950 2gb... Αν και παίζω σε αναλύσεις 2560Χ1440 τα games που με απασχολούν δεν είναι ιδιαιτέρως απαιτητικά... Αν αυτό αλλάξει και μόνο θα αγοράσω άλλη. Αυτό είναι το σκεπτικό μου.

Η άποψή μου είναι δεν περιμένω να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει κανείς μαζί μου και δε με απασχολεί κιόλας to be honest.

btw... για αυτό το value for money μιλάμε? --> http://tpucdn.com/reviews/MSI/R9_280X_Gaming/images/perfdollar.gif

Έγινε επεξεργασία από LuNaTiC
Perfomance per Dollar image
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=61]LuNaTiC[/MENTION] δεν διαφωνήσω μαζί σου, απλά κατά τη γνώμη μου ο χαρακτήρας ενός τέτοιου site από μόνος του ενέχει το στοιχείο της "υπερβολής" καθώς μιλάμε για χόμπι, έτσι; Άλλος επίσης μπορεί να πεινάει και να αγοράζει πανάκριβο καλάμι ψαρέματος ή να είναι κυνηγός και να πάρει νέο ντουφέκι κοκ. Το μόνο που θέλω να πω ειναι ότι πολλές φορές χάνουμε το vfm και μένουμε μόνο στο "m". Π.χ. μπορεί να καθόμαστε και να λέμε πόσο vfm είναι μια κάρτα με χ επιδόσεις στα 300 ευρώ, αλλά μόλις μας δώσουν μία με 2χ επιδόσεις στα 600 ευρώ την λέμε πανάκριβη. Δεν είναι έτσι. Άλλο δεν μπορώ/δεν θέλω να την παρω, άλλο δεν είναι vfm.

Link to comment
Share on other sites

τρεξ μαζι σου,ΑΛΛΑ η titan δεν εχει 2χ επιδοσεις απο μια καρτα που στοιχει 500 ευρω για να την πουμε "vfm".ειναι μια καρτα για καποιους που την θελουν για συγκεκριμενες δουλειες και για καποιους αλλους που την εχουν μονο και μονο για να μας σπανε τις μπαλες στα διαφορα φορα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για την Titan. Ποτέ μα ποτέ η καλύτερη κάρτα, επεξεργαστής ή ότι άλλο θες δεν είναι vfm. Πληρώνεις καπέλο και για την θεμιτή ή όχι ματαιοδοξία. Τόσο οι extreme i7 όσο και η titan, δεν ήταν προϊόντα, statements ήταν από μέρους των εταιριών.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τα χειρόφρενα που έχουν τραβήξει οι εταιρίες, ακόμα και ο Τιταν υπό προϋποθέσεις δεν αποτελεί οικονομική καταστροφή. Αν και του χρόνου θα έχουμε τα 20nm, λογικά ο αγοραστής της κάρτας θα παίζει σχεδόν τα πάντα σε high για άλλα 2 χρόνια minimum. Πάνε οι εποχές που μετά από ένα χρόνο η επένδυση σε hi end κάρτα είχε εξαϋλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Trexx

Ναι απλά όταν μιλάμε για το ΙΔΙΟ ΧΟΜΠΙ ... Τα λεφτά έχουν την ίδια αξία και κάνουν την διαφορά.

Ασφαλώς και όταν θες το καλύτερο θα το πληρώσεις.

Δεν έχω πρόβλημα να μου πει κάποιος ότι η ΤΑΔΕ κάρτα είναι η καλύτερη όλων...

Ναι μπορεί να βγάλει 100 fps και η δεύτερη καλύτερη 85 fps... όμως η διαφορά τιμής δεν είναι ανάλογη.

Το πρόβλημα είναι στο να λέμε την κάρτα είναι VFM ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και ακόμα και αν πέσει στην τιμή που είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το vfm είναι value for money, σωστά;

Ο όρος δεν είναι απολύτως σαφής κατά τη γνώμη μου γιατί στο value συμπεριλαμβάνεται το money και έτσι είναι σαν να υπολογίζεται δύο φορές.

Performance for money θα έλεγα καλύτερα λοιπόν. Εδώ προκύπτουν πολλά ερωτήματα:

Performance μα βάση τι; Μπορεί κάποιος να πει σε σχέση με την προηγούμενη γενιά.

Άλλος να υποστηρίξει σε σχέση με τις ανάγκες του και τα παιχνίδια που παιζει. Άλλος

να εντάξει στο performance και το performance/watt κοκ.

Money ως προς τι πάλι; Σε σχέση με το πόσο κόστιζε το άνάλογο performance παλιότερα;

Σε σχέση με το πόσα μπορούμε να δώσουμε; Σε σχέση με το πόσα θέλουμε να δώσουμε;

Στα παραπάνω υπάρχουν κριτήρια υποκειμενικά, αντικειμενικά, μεικτά. Γεια μένα το θέμα vfm λύνεται ως εξής: Παίρνεις μια φωτογραφία της αγοράς και των προϊόντων που κυκλοφορούν μια δεδομένη στιγμή. Κάνεις την κατάταξη με βάση το performance. Ένα το κρατούμενο. Μετά σβήνεις από τη λίστα όσες είναι πάνω από το budget και η κάρτα που θα πάρεις θα είναι vfm. :)

ΥΓ. Πάντα, αν κάποιος έχει το χρόνο και τη διάθεση, μπορεί να αλλοιώσει τη λίστα με το overclocking, που σε αντίθεση με τους cpu, είναι τζάμπα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

το σωστο ειναι performance per dollar with acceptable playability over time.

εαν εχεις πχ 4 καρτες.

Α: 500Ε 100fps

Β: 400Ε 90fps

Γ: 300Ε 75fps

Δ: 200Ε 55fps

τοτε performance / dollar ειναι

A -> 5E/fps

B -> 4.44E/fps

Γ -> 4Ε/fps

Δ -> 3.63

το απολυτο value per dollar ειναι αναμφιβολα η 4η επιλογη ομως εισαι στο οριο του playability του σημερα, η 3η επιλογη ειναι πανω απο το σημερα αλλα στο οριο του αυριο.

οποτε εαν αυριο σκοπευεις να αλλαξεις καρτα πας στο 3, εαν σκοπευεις να αλλαξεις μεθαυριο πας στο 2, το 1 ειναι για τους καμμενους.

εαν δεν εχεις χρηματα για τη σωστη κατηγορια τοτε καλυτερα να περιμενεις να μαζεψεις παρα να συμβιβαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.