Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Γιαννη δυστυχως αυτη η καθυστερηση και οτι τελικα δεν θα κοψει τις τιμες η πρασινη μυριζει για φολα η 290Χ!:hm:

Τεσπα ειδωμεν!

Χρηστο αυτες οι ειδησεις ειναι για τα ματια του κοσμου.

Στην ευρωπη η πρασινη εχει ~550 ευρω. Ξεχνα την titan. Εδω και καιρο δεν ειναι επιλογη για κανεναν.

Την συγκριση με την titan η κοκκινη την επιδιωκει για να αναδειξει διαφορες.

Ολο το promo της κοκκινης εχει πεσει πανω στο BF4 και απο εκει θα προσπαθησει να κερδισει αγοραστες.

Ειναι δυσκολα θεωρω τα πραγματα για την κοκκινη οχι απο θεμα τιμης/αποδοσης οσο απο θεμα timing.

ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ αν και πραγματικά σε σύγκριση με του φίλου μου τον 8320 σε games και καθημερινότητα δεν βλέπω διαφορές..Στο bf3 3-4 fps είχαμε διαφορά όταν είχα τον 3770κ σε ίδιες ρυθμίσεις!!με τον 4770κ δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω καρτα τώρα.Τι να πω..κι εγώ intel έχω άλλωστε επίσης μια 5ετία μαζί την AMD σε θέμα γραφικών!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα καλύτερο θα ήταν να κυκλοφορούν νέες κάρτες γραφικών κάθε 2 χρόνια ώστε και η τσέπη του καταναλωτή να μπορεί να ανασάνει και η κάθε εταιρεία να χει χρόνο να προετοιμάσει καλύτερα το προϊόν της

Σπύρο μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την συχνότητα που βγαίνουν νέες κάρτες. Δεν πίεσε κανείς τον καταναλωτή να αγοράζει κάρτα κάθε χρόνο η κάθε δύο χρόνια.

Το πρόβλημα σου και όχι μόνο εσένα είναι οτι καίγεστε να έχετε το τελευταίο μοντέλο κάρτας γραφικών και σκάτε τις 400-600άρες (και μπράβο σας δεν έχω καμία απολύτως αντίρηση με αυτό) αλλά όταν βγαίνει το επόμενο του χρόνου τσούζει που πάλιωσε και τρέχετε να την πουλήσετε για να ξαναγοράσετε.

Δηλαδή εσένα η παλιότερη 670 που είχες "δεν φτούραγε" που την άλλαξες πλέον με 770?

Η εκάστωτε εταιρία βγάζει το Χ προιόν. Κανένας δεν σε χτύπησε με τον βουρδουλα να το αγοράσεις. Φαντάσου τι θα λέγατε αν οι κάρτες γραφικών επηρεάζονταν από το socket και δεν κούμπωναν οι PCIE 3 στα 2 και το αντίστροφο. Αντί να λέμε ευχαριστώ που υπάρχει μια χαρά μακροχρόνιο software/hardware compatibility θα γκρινιάξουμε για το οτι βγαίνουν κάθε χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με την συχνότητα που βγαίνουν νέες κάρτες. Δεν πίεσε κανείς τον καταναλωτή να αγοράζει κάρτα κάθε χρόνο η κάθε δύο χρόνια.

Το πρόβλημα σου και όχι μόνο εσένα είναι οτι καίγεστε να έχετε το τελευταίο μοντέλο κάρτας γραφικών και σκάτε τις 400-600άρες (και μπράβο σας δεν έχω καμία απολύτως αντίρηση με αυτό) αλλά όταν βγαίνει το επόμενο του χρόνου τσούζει που πάλιωσε και τρέχετε να την πουλήσετε για να ξαναγοράσετε.

Δηλαδή εσένα η παλιότερη 670 που είχες "δεν φτούραγε" που την άλλαξες πλέον με 770?

Η εκάστωτε εταιρία βγάζει το Χ προιόν. Κανένας δεν σε χτύπησε με τον βουρδουλα να το αγοράσεις. Φαντάσου τι θα λέγατε αν οι κάρτες γραφικών επηρεάζονταν από το socket και δεν κούμπωναν οι PCIE 3 στα 2 και το αντίστροφο. Αντί να λέμε ευχαριστώ που υπάρχει μια χαρά μακροχρόνιο software/hardware compatibility θα γκρινιάξουμε για το οτι βγαίνουν κάθε χρόνο?

Φίλε μου η 670, τα έπαιξε λόγω της " καλής " και " ποιοτικής υλοποίησης " της MSI :/ [ να θυμίσω ότι η κάρτα άρχισε απο το βάρος της κ@λοψυχτρας της msi να γέρνει απο εκεί που ξεκινάνε οι sli θύρες - η gigabyte δεν εχει λυγίσει ) το παλικάρι που την είχα αγοράσει το έπαιξε λαμόγιο και δεν μου την άλλαξε, με χίλια ζόρια του την έστειλα για να μου δώσει έστω τα 80% της τιμής πίσω εξάλλου μου είχε πει φίλε μου ακόμα και να την κάψεις στο overclock στην αλλάζω με καινούρια. Η κάρτα έφτασε μέσα στη συσκευασία της με όοολα τα παρελκόμενα σπίτι του και το μόνο που είπε είναι " α μυρίζει καμμένη , δεν μπορώ να την αλλάξω " , η κάρτα μύριζε μια χαρά όταν την έβγαλα προσεχτικά απο το κουτί ( κάτι 400κάτι έκανε ) και μου έδωσε 220€ ενώ είχαμε συμφωνήσει με χίλια ζόρια 260€ επειδή δεν πουλιόταν εκείνη την περίοδο. Ο κύριος την έκανε rma και πούλησε την καινούρια 300€ . Φυσικά αγνόησε όλα τα μηνύματα του, είχα και κάποιες απειλές και δε προχώρησα το θέμα. Τα 40€ ας τα βάλει εκεί που ξέρει καλύτερα. Δεν έχω σκοπό να ξοδέψω ξανα πάνω απο 400€ για κάρτα. Τα 373 που έδωσα για την 770 και πολλά που είναι, δεν με έχει απογοητεύσει η καρτούλα , και σαν εταιρεία δεν την συμπαθούσα την Gigabyte αλλά έχει βγεί σκυλί αντίθετα με την υπερτιμημένη MSI.

Φίλε μου δες την 7970. Βγήκε Δεκέμβριο 2011 αν θυμάμαι καλά και είμαστε στο 2013 και ακόμα παίζει κυριολεκτικά τα πάντα ultra ακόμα!

Καλύτερα δε θα ήταν να σκάσεις 400 ευρώ για παράδειγμα για μια ΧΨ κάρτα και για 2,5 χρόνια να είσαι άρχοντας και να μη σε νοιάζει ; Όταν βγει η επόμενη ΧΨ2 σε 2 χρόνια και υπάρχει το +40-50% πες μου αν αξίζει ή όχι μετά ;

Μερικές φορές προσπαθείς να τονώσεις κάποια πράγματα υπερβολικά όπως παλιά σε άλλο φορουμ που σου είχα πει ότι όσοι παίζουν επαγγελματικά πχ Battlefield παίζουν στα low με 1024χ768 αναλύσεις και περίεργες ρυθμίσεις στο ποντίκι με το dpi ( ESL σου λέει κάτι ) ρώτα κάποιο παιδί, κάνε μια βόλτα στο battlelog να δεις. Και μου ελεγες ότι δεν υπάρχει διαφορά στο multi αν βάλεις ultra και low.

Τέρμα με το off topic. Δε το συνεχίζω μας βλέπουν και μάτια admin/moderator και δε θέλω να φλερτάρω με κάρτες

Κι επίσης αυτό που θα πω να το περιμένετε. Μια χαρά ειναι το pc . Αλλαγές απο πλευράς μου σε 2 χρονάκια. Όταν δω διαφορές απο sandy σε επεξεργαστή που θα βγάλει η intel το 2015> βλέπουμε, το ίδιο και με την κάρτα, όταν θα συρθεί στο πάτωμα θα την αλλάξω , μια χαρά παίζω τα πάντα τώρα. Είμαι καλυμμένος. Οπότε σε 2 χρόνια τα λέμε για cpu/mobo και gpu. Καλύτερα να ρίξω 80 ευρώ για SSD όπως πολύ καλά μου είπε ο Trexx κάποτε ( για τον SSD δηλαδή )

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

AMD To Show Off Radeon R9 290X Video Card in Montreal Tomorrow! - Legit Reviews

AMD To Show Off Radeon R9 290X Video Card in Montreal Tomorrow!

If you’re in Montreal tomorrow you can get a sneak peak at the upcoming AMD Radeon HD R9 290X video card running on a 4K monitor! AMD will be hosting a public event at the Hilton Bonaventure hotel in the Jacques-Cartier meeting room in downtown Montreal, Canada. There is an open door policy in the afternoon for gamers between 3pm to 8pm that would like to get a true hands-on gaming experience with the new ‘Hawaii’ powered GPU. AMD informed us that they will have systems running both the AMD Radeon R9 290X and the NVIDIA Geforce GTX 780, so you can do some comparisons when you are there. AMD will be running “Bioshock Infinite” at 4K resolutions during the event.

AMD Radeon R9 290X Event Details

Where: Hilton Bonaventure Montreal

Address: 900, de La Gauchetière Ouest

Room : Jacques-Cartier

Time : 3 p.m. to 8 p.m.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα δε θα ήταν να σκάσεις 400 ευρώ για παράδειγμα για μια ΧΨ κάρτα και για 2,5 χρόνια να είσαι άρχοντας και να μη σε νοιάζει ; Όταν βγει η επόμενη ΧΨ2 σε 2 χρόνια και υπάρχει το +40-50% πες μου αν αξίζει ή όχι μετά ;

Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι πως και +80% καλύτερη να είναι η άλλη μετά από δύο χρόνια εφόσον η κάρτα που έχεις σε ικανοποιεί δεν υπάρχει κανένας λόγος αναβάθμησης. Εάν τώρα οι απαιτήσεις σου είναι "όλα 60fps ULTRA" τότε ναι θα μπεις στο τρυπάκι τις μόνιμης αναβάθμησης.

Για να πάρουμε ως παράδειγμα το BF3 που το ξέρουμε και οι δύο καλά. Το να ρίξεις τα settings από ultra σε high κάνει καμια σοβαρή διαφορα ώστε να δικαιολογεί το καπέλο των 100-150ε παραπάνω που θες για να παίξεις στα ίδια fps με καλύτερη κάρτα? Εδώ εγώ έχω καταφέρει να παίζω σε custom high και 2-3 απαραίτητα mid με την 6870 και να βγάζω 50-60άρες! Με λίγο tweaking στο κάθε παιχνίδι μια χαρά σε βγάζει μια κάρτα mid range πλέον για 2-3χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι πως και +80% καλύτερη να είναι η άλλη μετά από δύο χρόνια εφόσον η κάρτα που έχεις σε ικανοποιεί δεν υπάρχει κανένας λόγος αναβάθμησης. Εάν τώρα οι απαιτήσεις σου είναι "όλα 60fps ULTRA" τότε ναι θα μπεις στο τρυπάκι τις μόνιμης αναβάθμησης.

Για να πάρουμε ως παράδειγμα το BF3 που το ξέρουμε και οι δύο καλά. Το να ρίξεις τα settings από ultra σε high κάνει καμια σοβαρή διαφορα ώστε να δικαιολογεί το καπέλο των 100-150ε παραπάνω που θες για να παίξεις στα ίδια fps με καλύτερη κάρτα? Εδώ εγώ έχω καταφέρει να παίζω σε custom high και 2-3 απαραίτητα mid με την 6870 και να βγάζω 50-60άρες! Με λίγο tweaking στο κάθε παιχνίδι μια χαρά σε βγάζει μια κάρτα mid range πλέον για 2-3χρόνια.

Οκ τώρα το εξήγησες καλύτερα :) αλλά και πάλι σε ESL matches που παίζουν ομάδες , low τα πάντα έχουν

Και γω παλιά low έπαιζα BF και με GTX 460 / 670 / 770 , ενώ single ultra στις 2 τελευταίες. όμως σε ματς που το κάθε ms έχει ρόλο, ( παλιά έπαιζα λιγο ESL ) το είχα low και πραγματικά μετράει σε τέτοιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Οκ τώρα το εξήγησες καλύτερα :) αλλά και πάλι σε ESL matches που παίζουν ομάδες , low τα πάντα έχουν

Τα έχουν low πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους. Είχα αναλύσει αν θυμάσαι στο μακαρίτικο myplaisio πως το ίδιο σου το ματί και χέρι έχει 300-400ms lag.

Από ένα σημείο και μετά πιο πολύ μετρούν άλλες ρυθμήσεις παρά τα low στα graphics (από background processes μέχρι το Windows Aero). Επίσης όλο το ζουμί είναι στην γραμμή που παίζεις και αυτό το έγω μάθει από πρώτο χέρι παίζοντας από την πανεπηστημιακή fiber γραμμή στην Αγγλία και να ρίχνω ξύλο σε τουμπανοrigs από το pavilion μου με την 6750M με τον Α6 APU :banging: .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δες την 7970. Βγήκε Δεκέμβριο 2011 αν θυμάμαι καλά και είμαστε στο 2013 και ακόμα παίζει κυριολεκτικά τα πάντα ultra ακόμα!

Καλύτερα δε θα ήταν να σκάσεις 400 ευρώ για παράδειγμα για μια ΧΨ κάρτα και για 2,5 χρόνια να είσαι άρχοντας και να μη σε νοιάζει ; Όταν βγει η επόμενη ΧΨ2 σε 2 χρόνια και υπάρχει το +40-50% πες μου αν αξίζει ή όχι μετά ;

Απομονωνοντας αυτο απο το κειμενο σου Σπυρο, θα σου πω το εξης. Επειδη στις καρτες γραφικων καθε χρονο υπαρχει +50% χοντρικα σε αποδοση στο ιδιο επιπεδο τιμης ( ο τελευταιος χρονος που πλακωσανε τα rebadge ειανι εξαιρεση σε σχεση με τα προηγουμενα 10 χρονια) υπαρχει μεγαλη και ταχυτατη απαξιωση στις "ακριβες". Οποτε κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να δωσεις τα 400 που σε 1 χορνο θα στοιχιζουν 300 σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ καρτα, συνεπως κατω απο 250 στη μεταχειρησμενη 1ος ετους σου.

Αν πας να αναβαθμισεις στον 1 χρονο θα μπεις πολυ μεσα.

Αν αντεξεις 2 χρονια, τοτε η καρτα σου θα ειναι πλεον παλαιοντολογια με 150ε μεγιστο στα μεταχειρησμενα, αλλα η χασουρα σου θα ειναι μικροτερη αφου θα εχεις κανει παραπανω εκμεταλευση της.

Αποτι βλεπω προτεινεις το δευτερο σεναριο το οποιο ειναι ΟΚ απο οικονομικης πλευρας, αλλα πιστευω υπαρχει ακομα καλυτερο :

Αφοραζεις καρτα στο επιπεδο 200-250 ευρω που ειναι αρκετα ικανη και την αλλαζεις καθε χρονο. Ετσι, αν ας πουμε εδωσες 230ε, τοτε σε 1 χρονο θα μπορεις να την πουλησεις 150, μπαινεις μεσα 80 ευρω και δινεις παλι 230 για την νεα αντιστοιχη η οποια πανω κατω θα ειναι στο επιπεδο της καρτας των 400 προ 1ος χρονου. Ας πουμε λιγο χαμηλοτερη σε αποδοση αλλα πιο συγχρονη (νεες υποστηριξεις, χαμηλοτερη θερμοκρασια-καταναλωση, ενδεχομενη βελτιωση με drivers στην πορεια, φρεσκια εγγυηση και καλυτερη μεταπωληση εν-τελει σε αλλον 1 χρονο). Σε 1 χρονο παλι το ιδιο κλπ κλπ...

Με λιγα λογια δινεις 80ε το χρονο και διατηρεις ενα πολυ καλο επιπεδο αποδοσης, εχεις τελευταια τεχνολογια, και μπολικη εγγυηση, και οποτε αποφασισεις να πουλησεις, πολυ καλη μεταπωληση (γιατι αφενος πουλας πιο καινουρια καρτα, πιο συγγχρονη, με μεγαλυτερη εγγυηση και σε επιπεδο τιμης που εχεις μεγαλυτερο target group αγοραστων)

Ενω οταν ριχνεις την 400αρα, αν θες να αλλαξεις καθε χρονο ειναι πολυ κοστοβορο και θα σκας 150 το χρονο, ενω αν εισαι πιο σοφρων και αντεχεις 2 χρονια, θα πρεπει να ριχνεις 250ε το διχρονο ή αλλιως 125ε το χρονο, με κινδυνο να μη βρεις ευκολα αγοραστη στη διετια (λογω παλαιοτητας, ενδεχομενως εγγυησης στα τελευταια της/ληγμενη), και περνας και ενα διαστημα των τελευταιων 6 μηνων πχ που απο αποδοση εισαι ΟΚ, αλλα μπορει να σου λειψει και καποιο feature που προστεθηκε στην επομενη σειρα και εισαι στην "απ'εξω"...

Οταν σκας την 400αρα και πανω, γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το ξεζουμισεις το προϊον, πρεπει να εισαι απο αυτους που δεν ασχολουνται ιδιαιτερα και θα κανουν αναβαθμιση μετα απο 3-4 χρονια... Εκει εχει πιο πολυ νοημα γιατι πληρωνεις παραπανω στην αρχη με σκοπο να καθυτερησεις οσο περισσοτερο γινεται την (ολικη πλεον) αναβαθμιση...και σε 4 χρονια ουτως η αλλως ολο το PC σου γινεται HTPC σε αλλο δωματιο ή το δινεις κοψοχρονια αλλα τα εχεις βγαλει τα λεφτα σου σε χρηση...

Αν θες να παιζεις το παιχνιδι των αναβαθμισεων, πανω απο 250 δε πρεπει να σκας ποτε, και γενικα οσο λιγοτερο τοσο καλυτερα, αλλα βαζω το οριο στα 250 για να μπορεις να διατηρεις και ενα καλο επιπεδο αποδοσης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός μας, "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους"...

Όποιος έχει είτε κόλημα πείτε το, είτε αγάπη πείτε το για το συγκεκριμένο "άθλημα" δεν θα πρέπει να παραπονιέται τουλάχιστον για το χρηματικό μέρος της όλης επένδυσης...

Μην ξεχνάμε άλλωστε όλοι εμείς οι υπόλοιποι που είτε δεν έχουμε είτε δεν γουστάρουμε να δώσουμε ένα σκασμό λεφτά για τέτοιες "ονειρικές" (λέμε τώρα) κάρτες, οφείλουμε πάρα πολλά στους παραπάνω ήρωες που τα σκάνε μιας και εαν δεν υπήρχαν αυτοί, οι εταιρίες δεν θα έμπαιναν στο τρυπάκι να εξελίσουν τις τεχνολογίες των καρτών και φυσικά ούτε θα βλέπαμε τόση δραματική πτώση στις τιμές των "low end" καρτών που μόλις πριν 2 χρόνια κατατάσσονταν στην κατηγορία των "high end" άντε των "mid range".

Εγώ προσωπικά, αν και δεν είμαι gamer αλλά έρχονται στιγμές που θέλω να παίξω και κανένα παιχνίδι υψηλών αξιώσεων, αγόρασα μεταχειρισμένη το Μάρτη του 2010 μια Powercolor PCS+ 4870 στην τιμή των 95 ευρώ και μέχρι στιγμής παίζω άνετα και GRID2 και F1 2013 σε ένα 24άρι monitor.

H επόμενή μου αναβάθμηση σκέφτομαι σοβαρά να γίνει με μια R9 270X η οποία ευελπιστώ να με βγάλει για 3 χρονάκια ακόμη.

Ακούω λοιπόν τις 400άρες και 500άρες που λέτε και νομίζω οτι μιλάτε για πασατέμπα έτσι απότομα που τα πετάτε :jump:

Link to comment
Share on other sites

AMD Gaming: Introducing the AMD Gaming Evolved ... | AMD Blogs

Μολις το κατέβασα και το επεξεργάζομαι..

αυτό μάλλον θέλει δικό του θέμα γιατί δεν έχω καταλάβει καν περί τίνος πρόκειται...

Link to comment
Share on other sites

Σε software εχουν αρχισει να αντιστρεφονται οι ρολοι μου φαινεται...

EDIT Kαποιοι με 780- Titan να ετοιμαζονται για πωλησεις...

Εγω ηδη το σκεφτομαι για την δικια μου γιατι βλεπω να χανει μεταπωλητικη αξια οπως οι 680 και 670 με βαση τι αφηνουν να εννοηθει σε ολο τo video τα παλικαρια

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.