Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Να φανταστώ τώρα μένει να βρούμε και μία 7990 για testing... νομίζω επιβάλλεται! :whistle2:

Να ξέρω και γώ τώρα που θα ξανά μπώ στο club μετά απο χρόνια τι να πάρω :p

Άσε, είχαν τις 7990 προσφορά 420$ στο αμέρικα πριν βγάλουν τις R9. Και τώρα θα πάει γνωστός στο αμέρικα και όλες είναι πάνω από 800$. Γκαντ νταμιτ.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω, οτι στη καρτουλα (R9 290Χ) ειδαμε 92 βαθμους θερμοκρασια, αλλα ουτε τα ρολογια της εριχνε ουτε το ανεμιστηρι της ουρλιαζε.

Βεβαια οταν το πηγαινες manual το φουρφουρι στο 100% δεν καθοσουν στον χώρο.

Εμενα προσωπικα μ αρεσε πολυ αυτο που ειδα in game, ειχαν ωραια ροη τα καρε και ηταν smooth η κινηση στα 3 μονιτορ του [MENTION=2962]zpaf[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

Άσε, είχαν τις 7990 προσφορά 420$ στο αμέρικα πριν βγάλουν τις R9. Και τώρα θα πάει γνωστός στο αμέρικα και όλες είναι πάνω από 800$. Γκαντ νταμιτ.

460€ είχς το midfacrory.de την 7990 της sapphire πριν δυο εβομαδες ... Τώρα είναι στα 650+

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω, οτι στη καρτουλα (R9 290Χ) ειδαμε 92 βαθμους θερμοκρασια, αλλα ουτε τα ρολογια της εριχνε ουτε το ανεμιστηρι της ουρλιαζε.

Βεβαια οταν το πηγαινες manual το φουρφουρι στο 100% δεν καθοσουν στον χώρο.

Εμενα προσωπικα μ αρεσε πολυ αυτο που ειδα in game, ειχαν ωραια ροη τα καρε και ηταν smooth η κινηση στα 3 μονιτορ του [MENTION=2962]zpaf[/MENTION].

Τακη τα ρολογακια της η καρτουλα τα ριχνει οταν πιασει 95c ειτε σε silent ειτε σε uber mode.

Απλα σε silent mode δλδ 40% fan τους 95c τους εχεις ευκολα.

Στα 3 monitor θελω να πω οτι και η πρασινουλα μου ειναι υποδειγμα ροης και smooth στην κινηση.

Την διαφορα αναμεσα στις δυο καρτουλες οσον αφορα την ροη των καρε θα την δεις στα 1080p.

Ενα αλλο που δεν προλαβα να δω ειναι το power throttle της καρτουλας.

Και για να καταλαβαινομαστε λεω το εξης.

Ενω η καρτουλα σε uber mode 1000/1250 μας εδωσε 48 καρεδακια στο Metro LL οταν την βαλαμε στα 1100/1350 δεν μας εδωσε τα αναμενομενα αναλογικα με το ποσοστο του o/c που καναμε.

48 + 10% = ~53 καρε και εμεις πειραμε μονο 50 οσα δλδ η πρασινουλα μου στα 1200/1800.

Αν ειχαμε παραπανω χρονο θα παιζαμε περισσοτερο και με το power tune της καρτουλας.

Link to comment
Share on other sites

Aρα ισχύει αυτο που ειχα πει και πιο πριν είναι μια δυνατή καρτα που για να δεις την δύναμη της θελει νερακι και εχεις το κεφαλι σου ηρεμο χωρίς αεροπλανο μεσα στο χώρο που την εχεις

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο που δεν προλαβα να δω ειναι το power throttle της καρτουλας.

Δεν παρακολουθησες Γιαννη, Live monitoring το ρολοι της καρτας για να δεις αν και που εριχνε το ρολοι της λογο Throttle?

Το 12% πανω που ητανε η καρτουλα στο metro (43fps vs 48fps) στο συστημα σου, συγκριση με το συστημα του Χρηστου που οφειλεται?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Aρα ισχύει αυτο που ειχα πει και πιο πριν είναι μια δυνατή καρτα που για να δεις την δύναμη της θελει νερακι και εχεις το κεφαλι σου ηρεμο χωρίς αεροπλανο μεσα στο χώρο που την εχεις

Κρατα μια πισινη περι νερου ...

Η καρτουλα χθες με το fan στο 100% και θερμοκρασιες κοντα στους 50c δεν επαιζε βημα πανω απο τα 1100/1350.

Ειναι σιγουρα και θεμα κομματιου οπως και οτι δεν παιξαμε με το bios της asus που ειναι το μονο official παντα bios που δινει ρευματακι στην καρτουλα.

Δεν παρακολουθησες Γιαννη, Live monitoring το ρολοι της καρτας για να δεις αν και που εριχνε το ρολοι της λογο Throttle?

Το 12% πανω που ητανε η καρτουλα στο metro (43fps vs 48fps) στο συστημα σου, συγκριση με το συστημα του Χρηστου που οφειλεται?:hmm:

Οχι Πανο δεν το προσεξα.

Τα 43 καρε δεν ηταν μονο στο συστημα του Χρηστου αλλα και του Geo_K.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Πανο δεν το προσεξα.

Τα 43 καρε δεν ηταν μονο στο συστημα του Χρηστου αλλα και του Geo_K.

Ε ναι αυτο λεω, γενικως που οφειλονται τα +10% καρεδακια στο συστημα σου συγκριση με τα αλλα δυο συστηματα στο εν λογο bench, αν βρηκατε την αιτια, αυτο ρωταω:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.