Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Ρε παιδια ποιος ο λογος που συγκρινουν aftermarket ψυξη μονο με τα stock coolers?

Βαλε στο μαμωδιαγραμμα και αλλες aftermarket να βγει μια ολοκληρωμενη αποψη..πφφφ

Για παραδειγμα εγω αν ηθελα να την συγκρινω με το acx της evga δεν εχει..ουτε windforce 3x

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από Doc1355
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιος ο λογος που συγκρινουν aftermarket ψυξη μονο με τα stock coolers?

Βαλε στο μαμωδιαγραμμα και αλλες aftermarket να βγει μια ολοκληρωμενη αποψη..πφφφ

Για παραδειγμα εγω αν ηθελα να την συγκρινω με το acx της evga δεν εχει..ουτε windforce 3x

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Στπ review που είναι για 280x αν δεν κάνω λάθος έχεις κι άλλες υλοποιήσεις της ίδιας κάρτας .

Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί !

Εγώ το έβαλα για να δείξω πως η κάρτα με άλλο σύστημα ψύξης φαίνεται να μην αντιμετωπίζει προβλήματα θερμοκρασικών και throttle . Αρα καλα πάμε. λίγη υπομονή ακόμα !:p

Link to comment
Share on other sites

Στπ review που είναι για 280x αν δεν κάνω λάθος έχεις κι άλλες υλοποιήσεις της ίδιας κάρτας .

Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί !

Εγώ το έβαλα για να δείξω πως η κάρτα με άλλο σύστημα ψύξης φαίνεται να μην αντιμετωπίζει προβλήματα θερμοκρασικών και throttle . Αρα καλα πάμε. λίγη υπομονή ακόμα !:p

Βρε κατάλαβα γιατί το έβαλες εσύ και πολύ καλά έκανες!

Ήταν αναμενόμενο νομίζω πως με τις custom υλοποιήσεις θα δούμε εντελώς διαφορετικό σκηνικό :)

Link to comment
Share on other sites

Η "προβληματική κάρτα" ,όπως την χαρακτηρίζουν κάποιοι ,με αλλαγή ψήκτρας πιάνει 77 γράφει το παιδί εδώ και όλα τα τεστ χωρίς thottle...*R9 290X Prolimatech MK-26 Fitting Guide* - Overclockers UK Forums

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κατά πόσο οι custom -aftermarket 290/290χ θα πιέσουν τις τιμές λανσαρίσματος των καρτών με stock cooler προς τα κάτω (δεν το βλέπω) ή θα βαρέσουν +50/60 ευρώ για την custom αερόψυξη πχ 350€ η reference Ρ9 290 / 420€ η MSI twinfroz, ASUS DCUII, GB Windoforce κοκ....

Link to comment
Share on other sites

Στπ review που είναι για 280x αν δεν κάνω λάθος έχεις κι άλλες υλοποιήσεις της ίδιας κάρτας .

Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί !

Εγώ το έβαλα για να δείξω πως η κάρτα με άλλο σύστημα ψύξης φαίνεται να μην αντιμετωπίζει προβλήματα θερμοκρασικών και throttle . Αρα καλα πάμε. λίγη υπομονή ακόμα !:p

Aρα το "OUT OF THE BOX" δεν ισχυει...:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Χτες εγκατεστησα το accelero xtreme III στην Asus R9 290X απο 94 επεσε στους 71 ρολογια πυρηνας 1150 μνημες 5700 (elpida) voltage δεν ανεβασα με μαμα voltage οσο για τις vrm temp απο vrm1 86 vrm2 67 επεσαν vrm1 74 και vrm 2 59 σε ολα ετρεξε heaven extreme firestrike etxreme για μιση ωρα οσο για το προβλημα της accelero xtreme III με τα vrm high temperatures λυθηκε με εγκατασταση στα vrm με ψυκτρακια της ALPENFOEHN PASSIVE DRAM/VRAM και εναν 140μμ ανεμιστηρι να φυσαει προς την καρτα

ξεχασατα τα φαν της accelero xtreme III στο 100%:banging:

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελάνουν.....348 ευρώ

4096MB PowerColor Radeon R9 290 OC Aktiv PCIe 3.0 x16 (Retail)

Πέφτουν οι τιμές και κάρτες πουθενά, 3 βδομάδες ειμαι σε αναμονή για νέα καρτα και δεν βλέπω φως, μόνο φαντάσματα! lol

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

coil whine εχει ελαχιστο που ακουγεται μονο οταν υπαρχουν πολλα fps (πανω απο 100) και δεν ειναι ενοχλητικο οσο για μετρησεις firestrike ertreme 5511 και θερμοκρασιες απο 94 βαθμους κελσιου επεσε στους 71 βαθμους κελσιου ρολογια πυρηνας 1150 μνημες 5700 (elpida) voltage δεν ανεβασα με μαμα voltage οσο για τις vrm temp απο vrm1 86 βαθμους κελσιου και vrm2 67 βαθμους κελσιου επεσαν αντιστοιχα vrm1 74 βαθμους κελσιου και vrm 2 59 βαθμους κελσιου σε ολα ετρεξε heaven extreme firestrike etxreme για μιση ωρα

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση που χρηζει απαντησης:

Απο περυσι μεχρι φετος με ενα απλο refresh στις καρτες ειδαμε μια αυξηση 60% στις επιδοσεις(680-->780ti) και αλλο τοσο στην AMD με την ιδια λιθογραφικη μεθοδο.

Αν ερθει ο Maxwell με μικροτερη λιθογραφια, τι αναμενουμε δηλαδη? 100% αυξηση??? Ειναι δυνατον?? :hmm:

Μπερδεύεσαι. Μήλα με πορτοκάλια. Το refresh της 680 είναι η 770 και όχι η 780 που είναι διαφορετικό die.

Εδω εισαι το χουμε ξαναβαλει αρκετες φορες μεχρι στιγμης ειναι 100% accurate οσων αφορα τα Performance/Watt βεβαια μπορει στο μελλον να ριξουν και το max wattage στα flagship πχ

nvidia-gtc-2013-gpu-roadmap-maxwell-volta-custom-pc-review-1.jpg

Τα έχουμε ξαναπει: Δες τον κάθετο άξονα (Ψ). Τα DP GFlops / Watt δεν εχουν σχέση με τη rendering δύναμη μιας κάρτας σε consumer environment. Στο συγκεκριμένο γράφημα η 680/770 είναι λίγο πιο πάνω από εκεί που λέει Tesla (αν θυμάμαι καλά), ενώ η 560 Ti πρέπει να είναι κοντά στο Kepler.

Για την ακρίβεια νομίζω μόνο η Titan και ίσως η 780 ήταν πάνω από 560 Ti. Γενικά αυτό το γράφημα αναφέρεται σε κάρτες με αυτούσια DP όπως Quadro και full Titans, a.k.a. μη-κουτσές.

tl;dr ένα άσχετο chart για DP που για κάποιο λόγο κανείς δε διαβάζει τι σημαίνει και απλά το συνδέουν με τις αρχιτεκτονικές που αναφέρει.

Έγινε επεξεργασία από Andeus
link στο παλιό με τα νούμερα
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.