Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Και ένα πολύ ωραίο all in one συγκριτικό ανάμεσα στις 3 πιο ανταγωνιστικές εταιρίες:Asus, Gigabyte, Sapphire: Does Radeon R9 290X Behave Any Differently In A Closed Case? - What Happens When We Confine R9 290X To A Case?

Link to comment
Share on other sites

Στις 18 του μηνος παρειγγειλα απο visionstudio στην 290 tri-x bf edition. Προφανως ακομα δεν την πηρα. Πηρα σημερα τηλεφωνακι, το παλικαρι με ενημερωσε οτι περιμενουν παραλαβη μεσα στην βδομαδα. Αντε να δουμε. Δεν αγχονομαι παντως, τουλαχιστον την προλαβα στην προηγουμενη τιμη (413).

Link to comment
Share on other sites

Και ένα πολύ ωραίο all in one συγκριτικό ανάμεσα στις 3 πιο ανταγωνιστικές εταιρίες:Asus, Gigabyte, Sapphire: Does Radeon R9 290X Behave Any Differently In A Closed Case? - What Happens When We Confine R9 290X To A Case?

Η giga 780 έχει κρεμάσει αρκετά ή μου φαίνεται??

Link to comment
Share on other sites

πάντα κόκκινο ηταν venex απλα κάποιοι εχασαν τον δρόμο τους.. τον οποίο και θα τον ξαναβρούν..

Αλλιως τους βλέπω με στεγαστικό δανειο για να αγορασουν την επόμενη φουρνια της πρασινης.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η AMD πρέπει να ευχαριστήσει την NV...Έβγαλε η τελευταία κάρτες των €1000 και €700 και ξαφνικά εμείς οι λαλάκες που έχουμε συνηθίσει να στάζουμε €200-250 για κάρτα παραγγέλνουμε την άλλη που πάει 4κατοστάρικα γιατί τη θεωρούμε bargain.

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, η AMD πρέπει να ευχαριστήσει την NV...Έβγαλε η τελευταία κάρτες των €1000 και €700 και ξαφνικά εμείς οι λαλάκες που έχουμε συνηθίσει να στάζουμε €200-250 για κάρτα παραγγέλνουμε την άλλη που πάει 4κατοστάρικα γιατί τη θεωρούμε bargain.

επίσης η nvidia πρέπει να ευχαριστήσει την AMD που μετά απο 3 μήνες παρουσίασης των r9 ξεπερνώντας και την περίοδο των γιορτών, ακόμα να γίνουν διαθέσιμες οι custom υλοποιήσεις τους και οι 780 έχουν κάνει sold out με την πτώση τιμής.

Link to comment
Share on other sites

επίσης η nvidia πρέπει να ευχαριστήσει την AMD που μετά απο 3 μήνες παρουσίασης των r9 ξεπερνώντας και την περίοδο των γιορτών, ακόμα να γίνουν διαθέσιμες οι custom υλοποιήσεις τους και οι 780 έχουν κάνει sold out με την πτώση τιμής.

Θα μπορούσε να ρίξει τις τιμές πριν εμφανιστούν οι R9 με το ίδιο αποτέλεσμα.

Για τις custom υλοποιήσεις δεν είναι θέμα της AMD. Θα ήταν θέμα, άμα υπήρχε stock non reference και η AMD απαγόρευε στους ΑΙΒ να τις βγάλουν στην αγορά για να πουλήσει τις reference πρώτα. Απλά, αν εξαιρέσουμε τη gigabyte, δεν υπήρχε AIB με έτοιμη υλοποίηση πριν τα Χριστούγεννα. Σκέψου η asus τώρα τις έβγαλε, η MSI κάμια βδομάδα πιο πριν. Sapphire αρχές του μήνα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και απο εμενα.

Συμφερει την δεδομενη στιγμη να παω για αγορα καινουργιας 280x στα 250€ η αναμενουμε τιποτα νεο μεχρι Mαϊο (ηδη ειμαι αρκετους μηνες χωρις καρτα, λιγο ακομα υπομονη δεν θα με βλαψει) που μπορει να επιφερει και μειωση τιμων στις υπαρχουσες καρτες?

Εναλλακτικες επιλογες ειναι μεταχειρισμενη 7950 στα 180€ και 11 μηνες εγγυηση ή καινουργια 7950 στα 195€.

Έγινε επεξεργασία από stefanakos8
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση και απο εμενα.

Συμφερει την δεδομενη στιγμη να παω για αγορα καινουργιας 280x στα 250€ η αναμενουμε τιποτα νεο μεχρι Mαϊο (ηδη ειμαι αρκετους μηνες χωρις καρτα, λιγο ακομα υπομονη δεν θα με βλαψει) που μπορει να επιφερει και μειωση τιμων στις υπαρχουσες καρτες?

Εναλλακτικες επιλογες ειναι μεταχειρισμενη 7950 στα 180€ και 11 μηνες εγγυηση ή καινουργια 7950 στα 195€.

Να έβγαινε κάτι αυτό το μήνα να σου πω περίμενε. Δεν αξίζει μετά, γιατί στο ίδιο λούκι θα βρίσκεσαι πάντα.

Στα €250 η 280X ειναι πολύ καλή επιλογή. Άμα μπορείς να τα διαθέσεις τράβα.

Link to comment
Share on other sites

Η giga 780 έχει κρεμάσει αρκετά ή μου φαίνεται??

για μένα πολύ μου φαίνεται Aris137

Does Radeon R9 290X Behave Any Differently In A Closed Case? - What Happens When We Confine R9 290X To A Case?

Δυστυχώς όλες οι κάρτες λυγίζουν , ανάλογα το σύστημα ψύξης, και μενα είχε λυγίσει όχι πάρα πολύ όσο φαίνεται στη φωτογραφία.

Η λύση ήταν απλή: έβαλα ένα στυλό στη γωνία από τη ψύχτρα, στερεώνετε μια χαρά και από την χρήση ( ζέσταμα κρύωμα του pcb ) έγινε ξανά ίσια σαν φέτα τυρί :T:

Αύριο φωτογραφία :happy2:

_ Ιδού η φωτογραφία :

ns0o.jpg

cjvp.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Να έβγαινε κάτι αυτό το μήνα να σου πω περίμενε. Δεν αξίζει μετά, γιατί στο ίδιο λούκι θα βρίσκεσαι πάντα.

Στα €250 η 280X ειναι πολύ καλή επιλογή. Άμα μπορείς να τα διαθέσεις τράβα.

Απλά όπως είπα είμαι αρκετό καιρο χωρίς κάρτα. Το θέμα είναι ότι τώρα έχω εξεταστική, τον Απρίλιο θα λείπω από Θεσσαλονίκη οπότε μένει μόνο ο Μάρτιος που δεν θα έχω κάρτα, κάτι που δεν αποτελεί πρόβλημα, για αυτό ρώτησα για τον Μάιο.

Αρχικά ήθελα να δώσω μέχρι 200€-220€max για 7950 ή 7970 μεταχειρισμένη αλλά έκατσε η περίπτωση της 280x και το σκέφτομαι...

Έγινε επεξεργασία από stefanakos8
Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στις 7950 εννοειται την δευτερη που ειναι καινουργια και καλυτερη υλοποιηση με 15e επιπλεον...Τωρα αν μπορεις να διαθεσεις 220-250 κοιτας για καμια καλη υλοποιηση 7970 με εγγυηση αλλιως σε 280Χ οπως ειπες και εσυ....Το θεμα ειναι τι θα παιξεις και ποσο θα την αξιοποιησεις...

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στις 7950 εννοειται την δευτερη που ειναι καινουργια και καλυτερη υλοποιηση με 15e επιπλεον...Τωρα αν μπορεις να διαθεσεις 220-250 κοιτας για καμια καλη υλοποιηση 7970 με εγγυηση αλλιως σε 280Χ οπως ειπες και εσυ....Το θεμα ειναι τι θα παιξεις και ποσο θα την αξιοποιησεις...

Δεν εχω τρελες απαιτησεις για τα γραφικα, απλα να με βγαλει για 2-3 χρονια και οχι απαραιτητα 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Απο gtx670 σε 280x αξίζει η μετάβαση;Λεφτά για παραπάνω δεν υπάρχουν.

Τα μόνα παιχνιδια στο λεξιλόγιο μου είναι battlefield και το μόνιτορ πιάνει μέχρι 144hz, οπότε καταλαβαίνεται τις απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κοντα σε επιδοσεις οι 2 καρτες. Δεν νομιζω οτι αξιζει σαν μεταβαση.

Αν στην αγορα της 280 δεν εχεις υπολογισει και κερδος απο μεταπωληση της 670, καλυτερα να δωσεις πρωτα την 670 και να κοιταξεις για 290 ή second hand 780.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.