Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Το παιχνιδι το πηρα με το που βγηκε το mantle οποτε δεν εχω δει πολλα πραγματα.

Στις πρωτες δοκιμες DX11 vs MANTLE στο 2ο το παιχνιδι τρεχει κρεμα.

Καπως ετσι δηλαδή ... :D

Looking at the bar graph we note a noticeable difference in frame rate under Mantle versus Direct3D.

AMD Mantle is 22.7% faster than running under Direct3D 11.1. No changes were made, this is just simply an API difference.

While the game was playable at these settings under D3D, we did notice the framerate increase under Mantle.

What we noticed even more than the framerate increase though was now much smoother the game felt.

The frame time graph displays loud and clear what we were feeling during actual gameplay.

Under D3D 11.1 (the blue line) there was significant variance in the frame times.

When you look at the red line, Mantle, in comparison the red line does not exhibit all the spikes the blue line, D3D, does.

This means under Mantle the frame times are more consistent. Not only were these more consistent, but the frame times were also lower under Mantle.

Lower frame times is what you want, the lower the frame time, the smoother and more fluid the game is.

This becomes even more important when you throw multi-GPU in the mix.

9k2f.jpg

HARDOCP - Multiplayer Map Performance - AMD Mantle Performance Preview in Battlefield 4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω το άλλο σε ότι αφορά το γραφικό αρχιtroll εδώ μέσα...πως, ενώ του αφιερώσανε ολόκληρο thread για να κράζει με τους άλλους πίθηκους, του επιτρέπουν το trolling και το thread hijacking που κάνει και εδώ που συζητάμε πιο πολιτισμένα...:shutup:

Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο που γραφεις εδω γιατι μου φαινεται εχουμε ξεφυγει λιγο οσο αφορα τους χαρακτηρισμους σ αυτο το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ξέρεις τι μαρέσει στα ποστ σου??? Που τα λές όπως είναι χωρίς πολλά πολλά!

Είσαι ωραίος! BTW δες και σύ ο ίδιος στο δικό σου σύστημα τι παίζει απο performance boost with mantle or without mantle OK??!! Τhanks!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο που γραφεις εδω γιατι μου φαινεται εχουμε ξεφυγει λιγο οσο αφορα τους χαρακτηρισμους σ αυτο το φορουμ.

Εννοώ ότι το περιεχόμενο σε threads όπως "vga διαξιφισμοί", συνήθως φιλοξενεί διαγωνισμούς e-penus απείρου κάλους, και το θεωρώ προσωπικά καγκουριά και ανεπιθύμητο στο forum, αλλά σέβομαι το λόγο ύπαρξής του, εφόσον μας διασφαλίζει καθαρό περιεχόμενο στα υπόλοιπα threads. 'Αμα είναι όμως να καταστρατηγείται αυτό και να γράφουν τα ίδια και να jackάρουν και τα υπόλοιπα threads, τότε ναι, θεωρώ πως πρέπει να παρεμβαίνει και κανας mod που και που.

Αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ξέρεις τι μαρέσει στα ποστ σου??? Που τα λές όπως είναι χωρίς πολλά πολλά!

Είσαι ωραίος! BTW δες και σύ ο ίδιος στο δικό σου σύστημα τι παίζει απο performance boost with mantle or without mantle OK??!! Τhanks!

4770K at defaults.

R9 290 at 1150/1550

h7w4.jpg

sn24.jpg

9ci5.jpg

οποιος παιζει BF4 με κοκκινουλα mantle is the only way ... :T:

Link to comment
Share on other sites

και άλλες δυο ...

jbgn.jpg

7g1r.jpg

Χωρις ΑΑ κατα την προσωπικη μου αποψη το παιχνιδι ειναι πολυ ασχημο. Εγω το εχω στο 2x και βελτιωνεται παρα πολυ η εικονα. Επισης δοκιμασε να ανοιξεις το V-Sync. Απο τη στιγμη που το ανοιξα η κινηση ειναι πολυ πιο ομαλη και πιο ομορφη σε σχεση με οταν παιζω 100+ fps.

Και κατι τελευταιο. Εχω τους 13.12 τους οποιους εκανα εγκατασταση πανω απο τους 13.11, για τo Mantle να τους περασω απο πανω ή uninstall τους παλιους και μετα install τους καινουριους??

Σ' ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] βαλε και με 4 ΑΑ πλζ. απο οτι φαινεται και συγκεκριμενα στο 2ο σσ ο ουρανος και γενικα το βαθος ειναι λιγο θολο. ειναι το bug που λενε οτι θα το φτιαξουν?

[MENTION=5075]Freak27[/MENTION] στη 1080p χωρις ΑΑ δεν παιζεται. εδω στη 1440p χρειαζεται κατα την γνωμη μου, τουλαχιστον 2ΑΑ.

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] το θεμα ειναι... αμα ειναι να το φτιαξουν κ τα φπσ να πεσουν εκει που ηταν θα ειναι δωρον αδωρον.

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] βαλε και με 4 ΑΑ πλζ. απο οτι φαινεται και συγκεκριμενα στο 2ο σσ ο ουρανος και γενικα το βαθος ειναι λιγο θολο. ειναι το bug που λενε οτι θα το φτιαξουν?

[MENTION=5075]Freak27[/MENTION] στη 1080p χωρις ΑΑ δεν παιζεται. εδω στη 1440p χρειαζεται κατα την γνωμη μου, τουλαχιστον 2ΑΑ.

Το ξερω, αυτο ειπα και εγω! Και μου εκανε εντυπωση που μας το εβαλε ο Zpaf χωρις ΑΑ!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] thanks!

Ελπίζω να προλάβω απόψε να ανεβάσω και γώ κανά result με την 270Χ TOP!

BTW σου δίνει 30καρεδάκια απο ότι βλέπω... Well done mantle!

Όσο για την "θολούρα" που βλέπουμε δεν είναι τπτ... it will be fixed!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=13991]kakao83[/MENTION] προφανώς δεν θα χάσει fps ονομάζοντας το "bug" η amd. Τώρα εσκεμένα να μείωσαν το quility στο fov σε μακρινές αποστάσεις το βλέπω για πολύ φθηνό κόλπο, ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα ειναι απαραδεχτο να εχει γινει κατι τετοιο. δεν νομιζω φυσικα αλλα αναμενουμε. [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ανεβασε παλι τις 2 φωτο με 4ΑΑ να δουμε διαφορες :) Αν εχεις επισης το rise of china να βαλεις την πιστα dragon pass 64 παιχτες . βαλτα ultra να δουμε φπσ. εν το μεταξυ το field of view scalling in ads τι ειναι?πρεπει να το εχουν βαλει προσφατα σε update απλα δεν εχω καταλαβει τι παιζει ακριβως.

Έγινε επεξεργασία από kakao83
Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο. Εχω τους 13.12 τους οποιους εκανα εγκατασταση πανω απο τους 13.11, για τo Mantle να τους περασω απο πανω ή uninstall τους παλιους και μετα install τους καινουριους??

Σ' ευχαριστω

Γνωριζει καποιος να με φωτισει?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ΑΑ κατα την προσωπικη μου αποψη το παιχνιδι ειναι πολυ ασχημο. Εγω το εχω στο 2x και βελτιωνεται παρα πολυ η εικονα. Επισης δοκιμασε να ανοιξεις το V-Sync. Απο τη στιγμη που το ανοιξα η κινηση ειναι πολυ πιο ομαλη και πιο ομορφη σε σχεση με οταν παιζω 100+ fps.

Σ' ευχαριστω

V-Sync On σε multi ... συγνωμη αλλα είναι αυτοκτονια για μενα.

Το ξερω, αυτο ειπα και εγω! Και μου εκανε εντυπωση που μας το εβαλε ο Zpaf χωρις ΑΑ!

Ετσι παιζω παντα ειτε με ένα monitor ειτε με τρια αναγκαστικα.

εννοειται οτι θα ειναι απαραδεχτο να εχει γινει κατι τετοιο. δεν νομιζω φυσικα αλλα αναμενουμε. [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] ανεβασε παλι τις 2 φωτο με 4ΑΑ να δουμε διαφορες :)Αν εχεις επισης το rise of china να βαλεις την πιστα dragon pass 64 παιχτες . βαλτα ultra να δουμε φπσ. εν το μεταξυ το field of view scalling in ads τι ειναι?πρεπει να το εχουν βαλει προσφατα σε update απλα δεν εχω καταλαβει τι παιζει ακριβως.

ultra τεζα ... :hehe:

umtc.jpg

4ohv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.