Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

Προσωπικά δεν μου αρεσει η λυση με τα base, boost, turbo clock.

Γι αυτο χρησιμοποιώ τα εργαλεια που εχω στα χερια μου αντι να κλαίγομαι οπως κανουν μερικοί. Εχω επιλεξει κοινο 3D performance ρoλοι (base = boost = turbo) με χαμηλότερη ταση.

Αυξανοντας λιγο το TDP της καρτας (απο 250w σε 300w) εαν το χρειαστεί ωστε να μην πιασει το tdp throttle (αυτο άφορα το gtx titan).

Τονιζω το θεμα που υπαρχει στις Kepler καρτες (γιατι προβλημα δεν ειναι. Ειναι νεες πιο αυστηρές προδιαγραφές Nvidia) και την λυση του για οποιον θελει να ακολουθήσει. Ειτε με oc μαιμουδοπρογραμματα που κανουν real time hacking το bios ειτε χρησιμοποιώντας το Kepler BIOS Tweaker v. 1.5.

Ναι βρε μανούλα μου οκ αυτό που κάνεις και δικαίωμά σου. Όμως όταν ο average joe πάει στο σπίτι του average joel και δει πως η κάρτα του joel, out of the box, έχει 5% διαφορά από την δική του που είναι τυπικά ίδια, δεν θα νιώσει μακάκας; Είναι η μεγαλύτερη καφρίλα που έχει γίνει από gpu manufacturer τα τελευταία χρόνια.

Επίσης, δεν σε φτύνει στο στόμα όταν βγάζει μια κάρτα (780) που στη "μισή τιμή" έχει τα ίδια results σε "οικιακή" χρήση με την ΤΙΤΑΝ που για να πάρεις το 100% πρέπει τελικά να καταφύγεις σε tdp unlocking και άλλες μαιμουδιές ακυρώνοντας εν τέλει το ίδιο το προϊόν;

Ρε φίλε, το κάνει η πράσινη σχεδόν από day 1 (μαζί με τα 364257247272474 revisions και παρακάρτες που βγάζει ανα καιρούς) γιαυτό και την έχω σιχαθεί.

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σου τρωει το boost ρολοι out of the box. Λογικα σταθεροποιείται κοντα στο boost ισως και λιγο πιο πανω.

Τουλαχιστον εγω δεν θυμαμαι να επεσε ποτε κατω απο το boost clock (876mhz) ρολοι σε κανενα game.

Αν εβαζες την μαρμελαδα στο ψωμι και οχι στα ματια θα εβλεπες στο screenshot...

GTX780 (Quiet Mode) 862MHz

Για οποιον θελει η καρτα του να κραταει τα turbo ρολογια του χωρις να κανει επεμβασεις με τα μαιμουδο προγραμματα (afterb, prec, inspec) σαν τον πικραμένο μαϊμουδιάρη gardener καλο θα ηταν να μην παρει REFERENCE αλλα μια EVGA ACX, Classified, DCU II.

Και πως βρε απατη μας θα αυξησουν τα ρολογακια τους ή θα δωσουν ταση ή θα αυξησουν το Power Target χωρις afterb, prec, inspec ;

To 3o screenshot GTX780 (Zpaf Mode) ετρεξε ετσι ...

t7ph.jpg

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζες την μαρμελαδα στο ψωμι και οχι στα ματια θα εβλεπες στο screenshot...

GTX780 (Uber Mode) 862MHz

Με τα νουμερα σου δεν ασχολουμε γιατι ειναι μαϊμουδίσια...προτειμω να διαβαζω techpowerup καλυτερα :p

EVGA Classified or Non reference cooler ειναι η λυση (ΑCX, DCU II)....

Οσο για το fan control προκαλει stuttering και καλο θα ειναι να εχεις ενα σταθερο ποσοστο fan για gaming. Αφου το επιλεξεις στο προγραμμα να το κλεισεις....

αλλα τι σου λεω για stuttering εσενα, ειναι ψιλά γραμματα! Τα ματια σου εχουν παραδωσει πνευμα μετα το Eyefinity με τις ΑΤΙ....

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION] στη δεδομενη στιγμη ειναι αποφαση της εταιριας. Εγω θελω καρτα της Nvidia για πολλους λογους, και να μην υπηρχαν ολα αυτες οι λυσεις παλι Nvidia θα επερνα για χ,ψ λογους διαφορετικούς μεχρι η AMD να αποτελεσει μια σοβαρη all around εμπειρια για τον gamer. Ομως απο την στιγμη που υπαρχουν λυσεις τις χρησιμοποιω....

Οσο για την τιμη της GTX Titan δεν χρειαζεται να την ξανα αναλύσουμε. Ξερει η Nvidia καλυτερα για το πως να τιμολογεί τα προιοντα της ωστε να μην σκοτωνει αλλα. Εαν δεν εχει το 1/3 dp και τα 6gb ram δεν θα ειχε 1000 ευρω αλλα 130 ευρω παραπανω για το 10% more performance απο 780gtx reference που προσφερει. H σειρα Τιταν θα παραμεινει και στο μελλον με τα Maxwell (π.χ GM 110 -> new Maxwell Titan) και θα ειναι ενα σκαλοπατι πριν τις Tesla! Δημιουργησε δυο προιοντα με πυρηνα Kepler (gaming Kepler, Tesla based Kepler) απο ενα που ειχε πριν στην Fermi σειρα (580Gtx)

-> Εδω σου εχω πει για τα 2 fps στο BF III της 680gtx με την 670gtx αλλοι εσκαγαν 120 ευρω more και περιμενανε με ταχυδρομικο περιστερι μετα απο 1 μηνα την καρτα απο Μερκελ.... και μιλανε, μιλανε τωρα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

προτείνω μολις φθασει στους παγκους του Λαμπη το πρωτο δειγμα απο 290Χ να μην μπει πουθενα και να την δωσουν αμεσα στον [MENTION=478]sebastian[/MENTION] να την δοκιμασει! :man_in_love:

μεχρι να φτασει θα εχουμε γερασει!απο αρχες 8ου ειναι ανοιγμενο το παρων thread....

εχουν προιγηθει κι αλλα βεβαιως,βεβαιως,αυτο ειναι το τελικο thread

Σε αλλα site/forum ειναι ανοιγμενα απο απριλιο/μαιο και ειναι valid ακομα

απορω πως δεν εχουμε ανοιξει με maxwell!

αντε μωρη amd θα δουμε κανενα ολοκληρομενο review???

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε μανούλα μου οκ αυτό που κάνεις και δικαίωμά σου. Όμως όταν ο average joe πάει στο σπίτι του average joel και δει πως η κάρτα του joel, out of the box, έχει 5% διαφορά από την δική του που είναι τυπικά ίδια, δεν θα νιώσει μακάκας; Είναι η μεγαλύτερη καφρίλα που έχει γίνει από gpu manufacturer τα τελευταία χρόνια.

Επίσης, δεν σε φτύνει στο στόμα όταν βγάζει μια κάρτα (780) που στη "μισή τιμή" έχει τα ίδια results σε "οικιακή" χρήση με την ΤΙΤΑΝ που για να πάρεις το 100% πρέπει τελικά να καταφύγεις σε tdp unlocking και άλλες μαιμουδιές ακυρώνοντας εν τέλει το ίδιο το προϊόν;

Εχεις καποια αλλη εξηγηση εκτος της καφριλας για τον λογο που η πρασινη επελεξε να διαχειριστεί το Temp/Power Throttle που ετσι και αλλιως υπαρχει και στην κοκκινη ;

Link to comment
Share on other sites

Να είχατε υπομονή να μην παίρνατε τις άχρηστες reference κύριοι..το ίδιο ισχύει και για τις 290x και όλες τις μεγάλες κάρτες που καίνε πολύ βενζίνη...ζεσταίνονται κ θέλουν καλύτερη ψύξη τέλος..

Εγώ δεν έχω μέσα στο pc μου μια τουρμπίνα αεροπλάνου κ ελπίζω και όσοι πάνε για 290x να το σκεφτούν αυτό που πάθανε τα παιδιά με τις 780 reference!

Link to comment
Share on other sites

Να είχατε υπομονή να μην παίρνατε τις άχρηστες reference κύριοι..το ίδιο ισχύει και για τις 290x και όλες τις μεγάλες κάρτες που καίνε πολύ βενζίνη...ζεσταίνονται κ θέλουν καλύτερη ψύξη τέλος..

Εγώ δεν έχω μέσα στο pc μου μια τουρμπίνα αεροπλάνου κ ελπίζω και όσοι πάνε για 290x να το σκεφτούν αυτό που πάθανε τα παιδιά με τις 780 reference!

Venisk cool mate... αναφέρουμε ενα θεμα που υπαρχει!

Πολλα ατομα μαζι και με εμενα (παιζω με 2 micro atx κουτακια, περα απο τα αλλα 2 μεγαλα που εχω) δεν θελουμε ο ζεστος αερας να μενει μεσα στο κουτι.

Οσοι δεν εχουν θεμα EVGA ACX, Classified, Asus DCII μονοδρομος....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κυριολεκτικά cool..mate...:) η acx μου δεν ξέρω καν ότι είναι μέσα στο κουτί :)

Και οι reference καρτες μια χαρα "αορατες" ειναι "Out of the box" που φαγωθηκατε:p

Τωρα αν ο αλλος θελει να βαλει το Fan στο 80% για να κρατησει σταθερο το turbo clock κοντα στα 1000Mhz χωρις να πειραξει ουτε καν το temp target, μονος του την κανει βουβουζελα την καρτα, ηθελημενα, επιλογη του ειναι..

Στα specs της η nvidia δεν γραφει πουθενα οτι η 780 δουλευει σταθερα στα 1000mhz η πιο πανω out of the box, χωρις να πειραξεις τιποτε...

Στα νουμερα που φαινονται στο gpu-z(που ειναι και τα επισημα specs για τα ρολογια της καρτα) η καρτα δουλευει μια χαρα αθορυβα χωρις να πειραξεις το παραμικρο....

Λυσεις υπαρχουν για ολα τα βαλαντια και τα γουστα...

Αν καποιος ειναι απαιτητικος και θελει full oc και παραλληλα παντελως αθορυβη καρτα, παιζει με waterblock και κανει και χαβαλε στην TITAN του [MENTION=478]sebastian[/MENTION]:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

κοιτάχτε για να το έβαλε το Temp/Power Throttle κάτι ξέρουν (θα είδαν οι μηχανικοί) δεν το κάνανε για πλάκα ...

Μακαρι και η κοκκινη να διαχειριστει αναλογα το θεμα.

Το gpu boost 2.0 ειναι βημα μπροστα στις καρτες γραφικων και οχι πισω οπως καποιοι το βλεπουν.

Παιζει ρολογο βεβαια και απο ποια πλευρα το βλεπεις.

Αν εχεις titan το απορριπτεις και μαιμουδευεις την καρτουλα σου.

Αν εχεις 780 χαιρεσαι για την δουλεια που ριξαν οι πρασινοι.

special to vsyncακηδες ...

F1 2013 3240x1920 με ολα τα ingame settings full και vsync on.

Η καρτουλα χωρις να εχει θεματα temp/power ριχνει τα ρολογακια της στο base clock (863) και την ταση στο 1.025v απο 1.162v μιας και απλα δεν χρειαζονται τα παραπανω MHz/volt για τα 60 καρε. :T:

zo65.jpg

On topic.

Αντε μωρη κοκκινη δωσε μας κανα νουμερακι/τιμουλα μπας και ... :p

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι και η κοκκινη να διαχειριστει αναλογα το θεμα.

Το gpu boost 2.0 ειναι βημα μπροστα στις καρτες γραφικων και οχι πισω οπως καποιοι το βλεπουν.

Παιζει ρολογο βεβαια και απο ποια πλευρα το βλεπεις.

Αν εχεις titan το απορριπτεις και μαιμουδευεις την καρτουλα σου.

Αν εχεις 780 χαιρεσαι για την δουλεια που ριξαν οι πρασινοι.

special to vsyncακηδες ...

F1 2013 3240x1920 με ολα τα ingame settings full και vsync on.

Η καρτουλα χωρις να εχει θεματα temp/power ριχνει τα ρολογακια της στο base clock (863) και την ταση στο 1.025v απο 1.162v μιας και απλα δεν χρειαζονται τα παραπανω MHz/volt για τα 60 καρε. :T:

zo65.jpg

On topic.

Αντε μωρη κοκκινη δωσε μας κανα νουμερακι/τιμουλα μπας και ... :p

Λογικο ρε Γιαννη αφου κοιμαται η καρτα σου.... Για βαλε ενα game με vsync που πιανει οριακα τα 60 fps με gpu usage 90%+

Tα γραφικα του Formula 1 ειναι απαράδεκτα πια....

Link to comment
Share on other sites

Να είχατε υπομονή να μην παίρνατε τις άχρηστες reference κύριοι..το ίδιο ισχύει και για τις 290x και όλες τις μεγάλες κάρτες που καίνε πολύ βενζίνη...ζεσταίνονται κ θέλουν καλύτερη ψύξη τέλος..

Εγώ δεν έχω μέσα στο pc μου μια τουρμπίνα αεροπλάνου κ ελπίζω και όσοι πάνε για 290x να το σκεφτούν αυτό που πάθανε τα παιδιά με τις 780 reference!

ναι τα κακομοιρα τα παιδια μωρε μου.....τι παθανε!ειχανε κασερι για 780gtx και δεν ειχαν μετα για καλη ψυξη???τι παθανε ακριβως?ψυχολογικο για μερικες μερες???

Link to comment
Share on other sites

ναι τα κακομοιρα τα παιδια μωρε μου.....τι παθανε!ειχανε κασερι για 780gtx και δεν ειχαν μετα για καλη ψυξη???τι παθανε ακριβως?ψυχολογικο για μερικες μερες???

Μη κοροιδευεις ... :hehe:

Ξερεις τι ψυχολογικα εχω εδω και 5 μηνες με την reference που πηγα και πηρα ;

Μετα ερχεται και ο [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] και με διελυσε. :p

Με τι κουραγιο πια να σκεφτω την αγορα μιας νεας reference 290X.

Φοβαμαι δεν θα το αντεξω. :happy2:

Λογικο ρε Γιαννη αφου κοιμαται η καρτα σου....

Λογικο ;

Ποια καρτα μεχρι χθες αυξομειωνε MHz/voltage αναλογα τον φορτο της ;

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ;

Ποια καρτα μεχρι χθες αυξομειωνε MHz/voltage αναλογα τον φορτο της ;

Λογικο με βαση το Kepler. Κατι που το εχω διαπιστώσει και εγω με vsync on.

Εσυ ανατρεχεις σε Fermi και πισω....που ναι εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε!

Eχουν αλλαξει τα πραγματα με σκοπο τον οσο περιορισμό της κατανάλωσης αναλογα την εργασια και ποσο βαρια ειναι αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.