Jump to content



Περί συστοιχίας RAID και σκληρών


kxanthop

Recommended Posts

Εν αναμονή της καινούργιας μητρικής (Gigabyte Z87x-UD3H), η οποία έχει 6 υποδοχείς SATA III και υποστηρίζει RAID 0, 1, 5 και 10, ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Είναι δυνατό να έχω δύο διαφορετικές συστοιχίες στον ίδιο controller; Σκεφτόμουν ένα RAID 5 για αποθήκευση των δεδομένων με 4 σκληρούς κι ένα RAID 0 για το λειτουργικό με τους υπόλοιπους 2 (κυρίως με ενδιαφέρει το RAID 5).

Σε περίπτωση βλάβης της μητρικής, τι γίνεται με το RAID 5; Χάνονται όλα τα δεδομένα;

Υπερτερεί σε κάτι η κάρτα RAID (π.χ. DELL Perc) έναντι του RAID controller της μητρικής (υπό την προϋπόθεση ότι το RAID mode και ο αριθμός των σκληρών επαρκούν);

Και τέλος: τι σκληρούς επιλέγω για το RAID 5; Ο υπολογιστής χρησιμοποιείται περίπου 5-6 ώρες ημερησίως και θα ήθελα 4 σκληρούς των 3 TB. Είναι αρκούντως καλοί αυτοί HDD :: Western Digital 3TB Caviar Green WD30EZRX SATA III 5400-7200rpm 64MB - Visionstudio.gr ή θα πρέπει να προσανατολιστώ σε κάτι τέτοιο HDD :: Western Digital 3TB Caviar Red WD30EFRX SATA III 5400-7200rpm 64MB - Visionstudio.gr

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις 2 συστοιχίες ταυτόχρονα στον on-board controller.

Σε περίπτωση βλάβης της μητρικής, το πιο πιθανό είναι να είναι απολύτως προσβάσιμα τα δεδομένα σου στην νέα μητρική ( οποιαδήποτε και αν πάρεις που να έχει τον ίδιο controller, ή και σε διαφορετικό [ νεότερο ] ).

Η διαφορά της on-board με μια RAID card ( π.χ. Dell Perc, LSI, Adaptec, etc ) είναι στο ότι η on-board είναι software RAID, δηλαδή χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή σου για την δημιουργία και τον έλεγχο των συστοιχιών και των parity bits, etc ενώ η PCI-e κάρτα έχει δικό της ειδικό επεξεργαστή που διαχειρίζεται το RAID, έχει περισσότερες δυνατότητες, παίρνει πιο πολλούς δίσκους, είναι πιο γρήγορη στις εγγραφές, και έχεις την δυνατότητα προσθήκης μπαταρίας στην κάρτα ώστε να χρησιμοποιείς την "μέθοδο" WriteBack για πολύ πιο υψηλές επιδόσεις στην εγγραφή δεδομένων σε RAID-5, RAID50, etc δίχως να φοβάσαι μην χάσεις data σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Αν θυμάμαι καλά ο on-board Intel RAID Controller έχει limit 2TB ανά array, οπότε το να πάρεις δίσκους των 3TB θα πάει άκλαφτος μπόλικος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση!

Είχα την εντύπωση ότι παρείχε hardware raid και η μητρική. Αυτό σε συνδυασμό με το όριο των 2GB (που δεν κατάφερα να επιβεβαιώσω) είναι αρκετό για να προτιμηθεί η PCI-e κάρτα. Καμία πρόταση για τέτοια κάρτα; Είμαι εντελώς αρχάριος στο χώρο, όπως ίσως καταλάβατε!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ο on-board Intel RAID Controller έχει limit 2TB ανά array, οπότε το να πάρεις δίσκους των 3TB θα πάει άκλαφτος μπόλικος χώρος.

Δεν ισχύει. Έχω μηχάνημα στη δουλειά με 4x4TB RAID5 array.

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, το limit υπάρχει αλλά είναι μόνο για MBR partition. Αν το γυρίσεις σε GPT, θα δει ολόκληρο το χώρο. Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι όριο των Windows και όχι της μητρικής.

Πρόβλημα δεν υπάρχει στο να έχεις δύο διαφορετικά RAID πάνω στον onboard controller. Στο ίδιο μηχάνημα έχω RAID0 με 2 SSD. H μητρική είναι Asus Maximus V Formula (Ζ77).

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να "εκμεταλλευτώ" λίγο ακόμα την προσωπική σου εμπειρία; Είναι όντως software RAID; Τι γίνεται με τα δεδομένα σε περίπτωση βλάβης της μητρικής; Αξίζει τον κόπο η αγορά RAID controller; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα raid πάνω σε μητρική είναι software based αλλά υποστηρίζονται άψογα από BIOS και drivers πλέον. Ξεχωριστή κάρτα για hardware raid που να είναι και καλύτερη από την onboard θα ξεφύγει πολύ σε τιμή και δεν υπάρχει νόημα εκτός και αν στήνεις server εταιρείας και θες να ξεζουμίσεις τις επιδόσεις των δίσκων σε πολύ απαιτητικό περιβάλλον που θα εξυπηρετεί αρκετούς χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Οι green είναι ότι χειρότερο για raid. Είναι για χαμηλή κατανάλωση ενέργειας και για μη απαιτητικές εφαρμογές. Καθαρά για αποθήκη όχι συχνά χρησιμοποιούμενων data. Στην χειρότερη κοιτάς για black αν και θα σου πρότεινα να πας είτε σε red αν θες ησυχία είτε σε enterprise αν αντέχει ο οβολός σου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να "εκμεταλλευτώ" λίγο ακόμα την προσωπική σου εμπειρία; Είναι όντως software RAID; Τι γίνεται με τα δεδομένα σε περίπτωση βλάβης της μητρικής; Αξίζει τον κόπο η αγορά RAID controller; Ευχαριστώ πολύ!

Είχα Raid σε Intel από τότε που άρχισαν να το υποστηρίζουν. Θεωρητικά αν χαλάσει, μπορεί να έχεις πρόβλημα, αλλά εγώ λόγω συχνών αναβαθμίσεων είναι περάσει από ICHR5>6>7>9>10 χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Απλά έβαζα τους δίσκους στη νέα μητρική, ενεργοποιούσα το Raid από το BIOS και τους έβλεπε όπως ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω οι Green θεωρητικά δεν προτείνονται για RAID. Πρακτικά δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Είχα RAID5 με 4 Green για αρκετό καιρό (2 χρόνια περίπου) χωρίς πρόβλημα. Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν στους δίσκους που έσκαγαν ο ένας μετά τον άλλο (μάλλον προβληματική παρτίδα) αλλά όταν αλλάχτηκαν και οι 4 δεν είχα πρόβλημα ξανά.

Με το software RAID, το θετικό είναι πως με αλλαγή μητρικής, θα έχεις πάλι τα δεδομένα σου διαθέσιμα. Το αρνητικό είναι πως όλο το load πηγαίνει στη CPU (σε περίπτωση π.χ. rebuild της συστοιχίας). Και έχεις και το αρνητικό των 4 δίσκων σε κάθε μητρική. Δεν μπορείς να προσθέσεις άλλους στο RAID που θα κάνεις όταν οι άλλες 2 θύρες είναι κατειλημένες.

Το θετικό του hardware RAID controller είναι πως παίρνεις τον controller και τους δίσκους σου και τους κουμπώνεις σε όποια μητρική(μηχάνημα) θέλεις και παίζει. Σε περίπτωση βλάβης όμως θέλεις ίδιο controller.

Link to comment
Share on other sites

Με το software RAID, το θετικό είναι πως με αλλαγή μητρικής, θα έχεις πάλι τα δεδομένα σου διαθέσιμα. Το αρνητικό είναι πως όλο το load πηγαίνει στη CPU (σε περίπτωση π.χ. rebuild της συστοιχίας).

Φίλε jax7480, ξεκαθάρισέ μου κάτι, γιατί όπως φαίνεται είμαι "μακριά νυχτωμένος" με τα τεχνικά θέματα των pc. Αν καταλαβαίνω καλά, λες ότι μπορεί να αντικατασταθεί μία μητρική που έπαθε βλάβη και που είχε πάνω της, π.χ., δύο συστοιχίες raid με άλλη μητρική εντελώς άσχετη με την αρχική (μάρκα, μοντέλο) και να γίνει κανονικά rebuild των συστοιχιών χωρίς να χαθούν τα δεδομένα; :o

Εγώ νόμιζα ότι η μητρική μπορεί να αντικατασταθεί μόνο με μια πανομοιότυπη με την αρχική, δηλαδή μάρκα και μοντέλο για να ξαναστηθούν τα raid όπως ακριβώς ήταν πριν, χωρίς να χαθούν τα δεδομένα. Όπως καταλαβαίνεις, σε ρωτάω για το pc που στήσαμε πέρυσι με την Asrock Z77 Extreme 4 και έχει δύο raid 0 επάνω της, ένα για το λειτουργικό και τα προγράμματα με τους δύο Samsung 830 και ένα για αποθήκευση με τους δύο Barracuda των 2ΤΒ.

To pc έχει συμπληρώσει 10 μήνες καθημερινής βαριά επαγγελματικής εργασίας, πηγαίνει σφαίρα και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι. Ωστόσο, όπως καταλαβαίνεις, σιγά σιγά αρχίζει να με απασχολεί τι θα συμβεί σε περίπτωση βλάβης. Τα πολύ σημαντικά δεδομένα της δουλειάς αποθηκεύονται και σε εξωτερικό σκληρό, οπότε είμαι ήσυχος. Ωστόσο, είναι πολύ σημαντικό να μπορώ να ξαναστήσω το raid 0 με το λειτουργικό και τα προγράμματα, αποφεύγοντας πάση θυσία μια νέα εγκατάσταση από την αρχή. Έτσι λοιπόν έχω αποθηκευμένα πολλαπλά Norton ghosts με όλα τα στάδια δημιουργίας του λειτουργικού, ενώ κάθε φορά που εγκαθίσταται κάποιο νέο πρόγραμμα, παίρνω ένα νέο Norton ghost. Από ότι ξέρω, θα μπορούσα να αντικαταστήσω έναν Samsung 830, π.χ. με έναν 840 και να ξαναστηθεί το raid 0.

Για το θέμα της μητρικής όμως, ήμουν έτοιμος να τσιμπήσω μια δεύτερη Asrock Z77 Extreme 4 όσο υπάρχουν ακόμα διαθέσιμες, και να την έχω στη ντουλάπα για την περίπτωση που η πρώτη αποφασίσει ξαφνικά να παραδώσει το πνεύμα της. :fie:

Αν μπορώ όμως να την αντικαταστήσω με άλλη μάρκα και μοντέλο, και να ξαναστηθούν τα δύο raid 0 χωρίς να χαθούν τα δεδομένα, τότε να κοιμάμαι ήσυχος... :T:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jax7480, ξεκαθάρισέ μου κάτι, γιατί όπως φαίνεται είμαι "μακριά νυχτωμένος" με τα τεχνικά θέματα των pc. Αν καταλαβαίνω καλά, λες ότι μπορεί να αντικατασταθεί μία μητρική που έπαθε βλάβη και που είχε πάνω της, π.χ., δύο συστοιχίες raid με άλλη μητρική εντελώς άσχετη με την αρχική (μάρκα, μοντέλο) και να γίνει κανονικά rebuild των συστοιχιών χωρίς να χαθούν τα δεδομένα;

Εγώ νόμιζα ότι η μητρική μπορεί να αντικατασταθεί μόνο με μια πανομοιότυπη με την αρχική, δηλαδή μάρκα και μοντέλο για να ξαναστηθούν τα raid όπως ακριβώς ήταν πριν, χωρίς να χαθούν τα δεδομένα.

Όσον αφορά στους Intel και τη σειρά ICHxR, όπως έγραψα και παραπάνω, έχω κάνει μετάβαση από το μοντέλο 5 μέχρι και το 10 χωρίς ποτέ να χάσω δεδομένα με Raid5. Φυσικά δε μπορείς να τα βάλεις πχ σε AMD ή nVidia controller, ούτε σε κάποιους JMicron που έχουν κάποιες μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στους Intel και τη σειρά ICHxR, όπως έγραψα και παραπάνω, έχω κάνει μετάβαση από το μοντέλο 5 μέχρι και το 10 χωρίς ποτέ να χάσω δεδομένα με Raid5. Φυσικά δε μπορείς να τα βάλεις πχ σε AMD ή nVidia controller, ούτε σε κάποιους JMicron που έχουν κάποιες μητρικές.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε Wizard! Άρα οποιαδήποτε μητρική με το τσιπάκι Ζ77 της Intel θα μου έκανε τη δουλειά, καταλαβαίνω σωστά;

Και όσον αφορά το raid 0 των δύο Samsung 830, θα μπορούσε όντως να αντικατασταθεί ένας 830 με έναν 840 και να γίνει κανονικά rebuild χωρίς πρόβλημα, ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το RAID 0 δεν γίνεται rebuild.

Αν ένας από τους δύο δίσκους χαλάσει, δεδομένα τσάο μπαμπίνο.

Τώρα μου έκανες τη καρδιά περιβόλι. :(

Δηλαδή ούτε κι αν αντικατασταθεί ο ένας 830 με έναν άλλο 830, δεν μπορεί να γίνει rebuild από το Norton ghost;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε Wizard! Άρα οποιαδήποτε μητρική με το τσιπάκι Ζ77 της Intel θα μου έκανε τη δουλειά, καταλαβαίνω σωστά;

Και όσον αφορά το raid 0 των δύο Samsung 830, θα μπορούσε όντως να αντικατασταθεί ένας 830 με έναν 840 και να γίνει κανονικά rebuild χωρίς πρόβλημα, ή κάνω λάθος;

Σε οποιοδήποτε chipset Intel και αν πας δε θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα μου έκανες τη καρδιά περιβόλι.

Δηλαδή ούτε κι αν αντικατασταθεί ο ένας 830 με έναν άλλο 830, δεν μπορεί να γίνει rebuild από το Norton ghost;

Το 0 δε γίνεται rebuild. Μόνο αυτά που έχουν redundancy, δηλαδή όλα τα υπόλοιπα :)

Το 0 το έχεις μόνο για ταχύτητα και ποτέ κρίσιμα δεδομένα απάνω, ή αν έχεις, συνεχές backup.

Link to comment
Share on other sites

Το 0 δε γίνεται rebuild. Μόνο αυτά που έχουν redundancy, δηλαδή όλα τα υπόλοιπα :)

Το 0 το έχεις μόνο για ταχύτητα και ποτέ κρίσιμα δεδομένα απάνω, ή αν έχεις, συνεχές backup.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα λοιπόν, βασίζομαι αποκλειστικά στην αξιοπιστία των Samsung 830 για το πόσο ακριβώς θα "επιζήσει" η συγκεκριμένη εγκατάσταση.

Είναι πραγματικά μεγάλος πόνος να ξαναγίνει νέα εγκατάσταση από το μηδέν. :( Μας έφαγε σχεδόν τέσσερα μερόνυχτα με έναν φίλο τεχνικό, για να εγκατασταθούν τα πάντα και να δουλεύουν άψογα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου έκανες τη καρδιά περιβόλι. :(

Δηλαδή ούτε κι αν αντικατασταθεί ο ένας 830 με έναν άλλο 830, δεν μπορεί να γίνει rebuild από το Norton ghost;

Αν εννοείς το παρακάτω:

Έστω ένα RAID 0 Array με 2* 120GB Samsung 830.

Κάνεις image με το Ghost.

Αλλάζεις τον ένα 830 με έναν 840, ξαναφτιάχνεις νέο RAID 0 Array στον Intel controller, μπαίνεις ghost και κάνεις restore στο νέο RAID 0 Array με τον 830+840, τότε ΝΑΙ, ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.